Dotek Medúzy

• Česko Dotek Medusy (více)

erl

Tentokrát jsem se skutečně bál:-) Geniální herecké výkony , geniální závěr. Prostě vše. Asi z toho neusnu. ()

Johny_fork

Vynikající námět, člověk, který myslí způsobuje katastrofy, mám rád mysterózní snímky, ovšem na tomto se bohužel negativně projevil zub času, nevím jestli je to tím, že jsem se narodil až 10 let potom, co byl dotek uveden do kin, ale na můj vkus je to moc utahané, komorní, interiérové, dlouhé záběry na nic mě uspávali a až ke konci snímek dostal trošku spád... ()

Terva

Ocenění - Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films (USA): Saturn ´79 - nominace na cenu za nejlepší horor roku. Zjišťuji, že stále existují starší dobré snímky, na které jsem dávno zapomněl. Kamera - Arthur Ibbetson. ()

Seabeast

Temný příběh o Johnu Morlarovi, který je schopen silou myšlenek způsobovat okolí smrtelné nehody a detektivovi, který vyšetřuje jeho vraždu. Ovšem vyjde najevo, že Morlar po zdánlivě jasné smrti stále žije a je potřeba vypátrat, kdo po něm vlastně šel - přitom Morlar byl spíš sám pro sebe a žádné přátelé a nepřátelé vlastně neměl. Co ho vlastně stále drží naživu? Věřte, že vás film nenechá chladným a jeho podstata vás bude konfrontovat se zlem, které v sobě hluboko nese každý. ÚVAHA NAD INTERPRETACÍ: Napadá mě, je vůbec tento film oslavou zla? Na první pohled se to tak může někomu jevit, protože se vždy najdou tací, co pouze vnímají ve filmu povrch, ale právě proto je potřeba tu pomyslnou slupku poodhalovat a koukat na vše pod různými úhly pohledu. Jak je uvedeno v zajímavostech, nechtěli ho dokonce v Jihoafrické republice kvůli svému konci promítat. Dle mě je spíš tento příběh (jak tomu u přemýšlivějších filmů bývá) podobenství nás samých a další vykřičník na poli našeho počínání. Vyděsit nás může i fakt, že vidíte odraz sebe samých se kterým se nehodláte smířit. Že má mysl obrovskou moc, o tom se dá dočíst ve všemožných pramenech a má moc nejenom ničit, ale na druhé straně mince i tvořit. Je to dvousečný meč. A co samotný název filmu? Je dotek Medusy vůbec možný, když vás už jenom její samotný pohled dokáže zkaměnet a nadobro odříznout od života? Jedná se vůbec o dotek fyzický? Poetičtější název si myslím ani zvolen být nemohl. Každopádně film i po tolika letech neztratil svůj lesk, mysteriózní atmosféru a sílu s vámi otřást. ()

Nick Tow

Za socíku bol tento film jedným z mála "hustých thrillerov", ktoré preliezli cez železnú oponu aj do našich kín. Stáli sa naň fronty, a pamätám si, že ako zasran som v kine ucvrkával a následne v obvodnej knižnici márne zháňal nejakú knižku o fenoméne telekinézy. Toľko spomienky. Z odstupom času ide o rutinne a predvídateľne natočený film, ktorý spolieha viac na "support" hviezdneho hereckého obsadenia, než budovanie atmosféry či nebodaj prepracovanejší a sofistikovanejší príbeh. Štvrtú hviezdičku pridávam iba z čisto sentimentálnych dôvodov. Vidieť v Československu na konci "seventísov" takýto blokbaster bolo "panečku něco"... ()

Blofeld

Fascinující mrazivý thriller, který funguje jako dobře namazaný stroj - nic tu není náhodné, všechno má svůj účel. Na rozdíl od řady jiných filmů z let sedmdesátých nezestárl, snad díky řadě výtečných tvůrců: námět je skutečně zajímavý, scénář je výtečně gradovaný, orchestrální hudba Michaela J. Lewise správně děsivá, kamera působivá, režie neúprosně skvělá. To vše by ovšem vyšlo vniveč nebýt skvělých hereckých výkonů - zde ovšem tvůrci nenechali nic náhodě. Hlavní roli vyšetřovatele hraje herecká legenda Lino Ventura, který rozhodně dělal čest své skvělé pověsti. Richarda Burtona už zaslouženě chválili mnozí další a na Lee Remickovou také nedám dopustit - ohromná herečka, která bohužel zemřela dost mladá. ()

Padme_Anakin

Napínavé krimi se umně přehoupne v mysteriózní příběh, který stojí především na hereckých kreacích tří hlavních postav (podivínský spisovatel Richard Burton, doktorka Lee Remick a detektiv Lino Ventura - všichni ve svých rolích výteční). Chválím tísnivou atmosféru kolem muže upoutaného na lůžko, s ovázanou hlavou, na přístrojích, zdánlivě bezmocného, téměř mrtvého, přitom s abnormální činností mozku. Lidská mysl a zlo v ní ukryté je děsivé... ()

Angerr

Tento film jsem poprvé viděl tuším v 11 letech, kdy ho v televizi vysílali v odpoledních hodinách a dívali jsme se na něj celá rodina. Ani po více než osmi letech filmové ignorace některé scény nezmizely z mé paměti. Když ho v jednom stále ještě nedávném létě televize znovu vysílala, nahrál jsem si ho na kazetu. Už jsem ho od té doby viděl aspon desetkrát. - Dotek medusy má neuvěřitelný spád a napětí a je i děsivý. Postupná změna žánru z detektivky v psychologický horor se mi moc líbí a okamžik, kdy se uprostřed filmu vracíme na začátek děje, je brilantní. Nenapadá mě jiný film, kde na mě tyto dva postupy tak silně zapůsobily. Tempo filmu je tak razantní, že ani některé směšné repliky zážitek nezboří. Trochu mi vadí, že autor alespoň letmo nenaznačil sympatie s příčinami Morlarovy vzpoury ("Máte strach o tu příšerně drahou raketu..." atd.), s teroristy se holt nevyjednává. Rád bych si jednou přečetl zapomenutou knižní předlohu. Dotek medusy byl jednim z impulsů, které mě přivedly zpět k zájmu o film a patří k mým naprosto nejoblíbenějším filmům. 10/10 ()

NinonL

Film se skvělým obsazením i tíživým a dramatickým dějem. Bývaly doby, kdy se ještě hororově laděná dramata točila způsobem, kterému bylo možno uvěřit. Tento film patří k jedněm z nejlepších. ()

Krt.Ek

Mohlo by se zdát, že divák bude mít tu čest s konvenční detektivkou ("Kdo si mohl přát smrt Johna Morlara?"), nenechte se však mást, "Dotek Medůzy" nabízí mnohem víc. Předně, smysluplně si pohrává s jedním ze starořeckých mýtů (jakým asi?), je vpravdě autorskou interpretací, nikoliv opisem či ilustrací, hlavně však limitně (tj. důsledně, s fatální rozhodností, z exkluzivní pozice hypersenzitivního intelektuála "obdarovaného" zlověstně tajemnou mocí) promýšlí (resp. načrtává jednu z možnosti), kterak se stavět k Bohu, který jako svrchovaný vládce všeho, vševědoucí, všemocný a nekonečně dobrý umožňuje existenci zla ve světě. Inu, na lavici obžalovaných s Ním! Smutně by vypadal náš svět (a možná by už i dávno skončil), kdyby na jednoho Morlara nepřipadal jeden Brunel, který přese všechnu bolest a přes všechno to utrpení říká životu "Ano". 75% ()

zlabus

Po třetí projekci s odstupem zhruba pěti let musím jít na plný počet. Něco takhle démonicky děsivého se jen tak nevidí a takovéhle filmy se dneska už prostě netočí. Hail Richard Burton! 95% ()

GodComplex

Zlo ve filmove podobe, ktere se nekompromisne zarazuje po bok masterpiecu typu The Omen, nebo Rosemary's Baby. To byla zlata era serioznich hororu, ktere dnes uz absolutne nehrozi. V mladi jsem videl 1 film, jehoz evil sceny ve me zustaly po cele detstvi a vlastne i po zbytek zivota. Dnes jsem si po shlednuti konecne uvedomil co to bylo za film - The Medusa Touch. Atmosfera a napeti jsou zde naprosto vrazedne a k tomu smrtelne presvedcivy Richard Burton, jehoz hlas a pohled vas paralyzuje, jako pohled medusy. "I am the man with the power to create catastrophe."10/10 ()

Pierre

Horrory nemám rád. Ovšem tohle není žádná tuctovka s hromadou zombíků, příšer a lekaček. Je tady jenom jeden pořádný postrach. Jmenuje se John Morlar. Je to muž, který dokáže způsobovat katastrofy pouhým pohledem očí. Hraje ho dokonalý Richard Burton, kterému jsem to vážně věřil. Jeho pohled byl vskutku hrůzostrašný. Jako protipól na straně dobra je tady inspektor Brunel, který patří k dalším charismatickým policistům mého oblíbence Lina Ventury. Ovšem sám Lino tento film neměl rád. Role inspektora Brunela mu na víc připadala směšná. Já jeho názor nesdílím. Jde o inteligentní  horror s geniálně vytvořenou paranoidní atmosférou.  Je všem pravdou, že tento film se nedá považovat za čistokrevný horror. Spíš za Thriller s mysteriózními prvky. Nebo za netradičně pojatou detektivku, ve které se zkoumá spíš oběť než vrah. Ale i odhalení vraha mě překvapilo a bylo zajímavé. A navíc...já mám takovou slabost pro ty Venturovy komisaře. To pak nadprůměrné hodnocení naskakuje samo. ()

PKD

Neskutečná atmosferická záležitost, která jest navíc obsazená 2 hereckými machry, či chcete-li...ikonami. Nemám, co bych dál dodal. OST 85% ()

Vojcl

Po všech stránkách geniální a dnes podle mého soudu neprávem opomíjený snímek, při kterém vám i přes dvacetileté stáří tuhne krev v žilách... Originální zápletka, mistrovské vyvrcholení a Lino Ventura i Richard Burton předvádí opravdu jedinečné výkony... "Najděte člověka co dokáže způsobit katastrofy..." ()

Orlau32

Jak mnohdy čtu knihy záhad, tak jsem se dočetla, že někteří lidé opravdu takové schopnosti mají, že myšlenkou rozbijí talíře nebo jiné skleněné věci nebo pohnou s nábytkem. Na rok 1978 to byl úchvatný film a myslím, že i dnes nikoho nezklame. RICHARD BURTON jako superhvězda je děsivý až do nebe. LINO VENTURA nemusí hrát - jeho oči, pohyby, styl hraní, mluví za vše. Nevím, co ještě režisér JACK GOLD natočil. Kdyby však jenom tento jediný film, tak to stálo zato Závěr filmu je nezapomenutelný. ()

Freemind

Jedinečná podívaná, která i přes vizuální ubohost dokáže dodnes vyvolat husí kůži. Nudná, televizní kamera je skutečně snad jediným škraloupem tohoto originálního dílka - mrazivá atmosféra, skvělý scénář bez jediného hluchého místa a hlavně démonický Richard Burton. Jeho John Morlar je košatá postava zmítaná jak animálním pudem ničení, tak zoufalou revoltou proti odlidštěnému establishmentu, současně ale vyzařuje hrůzu z vlastní moci, Morlar každým dalším neštěstím vlastně prosí o to, aby ho někdo zastavil. Scéna předzvěsti padajícího letadla patří k nejlepším okamžikům žánru thriller/horror. ()

zipper111

Možná je to dobou, člověk na vlastní oči vidí, nejen na internetu, opravdu neskutečné věci, které by si před 40-ti lety snad ani nedovedl představit, proto tehjdeší filmy nepůsobí již tolik děsivě. Přesto je to pěkný thriller, kde je vidět, jak se herectví za tu dobu změnilo. Burton i Ventura jsou výborní. 4* ()

Naslund

Být mladší či nebýt tak zmlsaný moderní produkcí, tak by to byl senzační zážitek. Výborné obsazení, dusná atmosféra, trocha napětí navrch a úspěch. Dnes mi to bohužel kazí tehdy povedené, dnes komické efekty a snadná předvídavost. Přesto je pro mě ze série levných filmů téměř to nejlepší, co vyšlo. Zajímavý je 17% rozdíl hodnocení mezi csfd a imdb. ()