Jaro, léto, podzim, zima... a jaro

• Jižní Korea Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (více)

Jaro. Uprostřed jezera v horách stojí malý buddhistický chrám. Starý mnich v něm vychovává malého chlapce jako svého nástupce.
Léto. Dospívající chlapec se zamiluje do dívky hledající v chrámu zdraví. Následuje ji do "skutečného" světa.
Podzim. Dospělý uprchlík hledá v chrámu útočiště před policií: zabil z lásky. Pod vedením svého mistra projde pokáním a pak se vydá do rukou spravedlnosti.
Zima. Muž se vrací, aby se znovu ujal svého poslání. Přijme pod střechu chrámu zoufalou mladou matku a po její smrti se začne starat o osiřelé dítě.
Jaro. Mnich vychovává svého nástupce

Lyrický snímek o plynutí ročních období a lidského života Jaro, léto, podzim, zima a jaro představuje v Kim Ki-dukově kontroverzní tvorbě fascinující obrat bez ztráty umělecké identity i nejosobnějších témat. Postavu mnicha v čase zralosti v něm ztvárnil sám třiačtyřicetiletý tvůrce. Snímek získal Cenu diváků na MFF v San Sebastiánu a svému autorovi vynesl Cenu C.I.C.A.E., Cenu Dona Quijota na MFF v Locarnu. (MFF Karlovy Vary)

JASON_X

Pan Kim má zjevně zálibu v plovoucích jezerních domečcích - ve filmu Seom to byly rybářské chatky, tady je to mnišská poustevna. Bom atd je vizuálně moc hezký a v druhé polovině i vcelku meditativní film. Ale mám takové podezření, že byl vyrobený primárně pro průměrného euroamerického diváka, aby ho oblažil asijsko-buddhisticko-taoistickou moudrostí. Jinak si totiž nedovedu vysvětlit jeho polopatičnost a naivitu. Kdyby takovýhle slabomyslně melodramatický kýč natočili Američani, budu je proklínat a spílat jim do špílbergovských prasat. Ale jelikož je to kýč korejský, beru ho na milost a dávám čtvrtou hvězdu za... třeba za tu hezkou píseň v závěru. A leckterý divák si možná při jeho sledování položí i zodpoví leckteré otázky o smyslu života, vesmíru a vůbec. A jako bonus se nám taky odhalí některé taje korejského lidového léčitelství: Máte doma nemocnou dcerku a doktoři si s ní nevědí rady? Snadná pomoc, nechte ji důkladně oklátit nadrženým buddhistickým mnichem a je po nemoci! Ještě upozornění pro ochránce zviřátek: Kvůli natáčení filmu byla dvěma malými šikmookými hajzlíky surově týrána rybka, žába a had. ()

Katullka

Takový milostný a milý Kim Ki-Duk. Já mu to neberu, mě se to líbilo. Jen bych očekávala lepší kameru na takové záběry a možnosti, co mu ta příroda naskýtala. ()

faced

Podobenství o zločinu a trestu, ve čtyřech ročních obdobích a čtyřech etapách lidského života vypráví jazykem východních kultur - příběhem, symboly, metaforikou a jen poskrovnu slovy. Nadmíru kontrastní je zločin spáchaný mnichem vedeným k morální čistotě a životu v odříkání, v paralele zločinu a trestu Dostojevského v západní kultuře. Na závěr přichází opět jaro a v kruhu se vracíme k moudrosti stáří a opakujícím se chybám, jichž se mladí a nezkušení dopouští, aby později hledali očištění, nesoucí s sebou životem tíhu svého provinění. ()

jhrasko

Mojimi očami najspirituálnejší Kim Ki Duk, spolu s 3 Iron i najpoetickejší. To, čo som nenašiel vo Fontáne, našiel som tu. A osobne som tiež za jar:-))) ()

ScarPoul

Tento film mám veľmi rád. Jar, leto, jeseň, zima a jar, je pre mňa obrazovou meditáciou s jasným posolstvom. Oproti iným Kim Ki- Dukovým filmom je jednoduchá myšlienka rozdelená na rovnomerné časti s ktorých si každá niesie silnú výpovednú hodnotu. Prvý krát sa nesnaží filmom šokovať, ale upútať. Čo je aj dôvod prečo mám tento film nesmierne rád. Po všetkých tých násilných, explicitných filmoch, pôsobí tento ako pohladenie pre dušu. Osobne mám najradšej prvú časť, kedy malý učeň pripevňuje kamienky k zvieratám. Cyklické opakovanie skutočností, sútry a krása prírody v súznení s človekom v tej najčírejšej filmárskej podobe. Síce nie natoľko poeticky dokonalé ako Kimov vrchol 3-Iron, ale aj tak je to film, ktorý ma vždy, keď si ho pozriem naplní pokojom. ()

Khalesi

Veľmi sa mi páčil kontrast medzi pokľudným životom v budhistickom chráme a šokujúcimi udalosťami, ktoré sa odohrajú chvíľkami aj dosť nečakane, takže ma dej dokázal prekvapiť a to mám rada. Veľmi sa mi páčila časť s milencami, ako aj časť so zvieratkami v ktorej sa malému budhistovi dostalo ponaučenia, že sa k živým tvorom treba správať s úctou a bez krutosti. Myslím, že film si svoje vysoké hodnotenie právom zaslúži. Vizuálne absolútna nádhera. ()

rawen

Nejvíc se mi na tomto kousku líbilo to, jak jsem si u něho zapřemýšlel - je to ideální film pro přetřídění myšlenek. Sám o sobě mě trošku zklamal - vizuálně je skvělý, hudebně budiž, výrazově, herecky taky... ale příběh a symboly, kolem nichž se to celé točí mi tak nějak nestačily... U mě vede 3-IRON, ten mi byl mnohem bližší a měl jsem z něj o dost "intenzivnější" pocit. Váhal jsem mezi 4 a 5 hvězdama, nakonec těsně 4, možná se to změní. 8.5.2006 - zvyšuju hodnocení - je to opravdu skvělý film - 9/10 ()

Gwaihir

Okouzlující vyprávění o věčném koloběhu života, který je krásný a krutý zároveň. Úžasně poetický film, který snad musí, alespoň v koutku duše, oslovit každého člověka. Dokonalá audiovizuální harmonie, v níž je mnohem více vyjádřeno procítěnými pohledy než promyšlenými slovy. Klidný meditativní příběh, který vede k zamyšlení nad důležitostí duševní rovnováhy, jejíž porušení je nemilosrdně trestáno, nad všudypřítomnou pomíjivostí, jejíž uvědomění si vede k vnitřnímu klidu, a nad vždy možném očištění, jehož cílem je začátek nové cesty. 100% ()

Hwaelos

První setkání s Kim Ki-dukem a žasnu. Kameramana si uměl vybrat a v dvouhodinovém filmu není zbytečného slova nebo záběru. Tlesk tlesk ()

Litsarch

Krása, nádhera... Už jen ten název má v sobě hroznou sílu, pravdu... Snímek se mi velice líbil... Tohle ani snad nejde nějak popsat, tohle chce vidět, "prožít" to.... Jak napsal uživatel tombac "Plýtvat slovy o tomto čarokrásném filmu je stejně jako v něm zhola zbytečné. Magický, krystalicky čistý, klidný a přitom neskutečně emotivní snímek, jenž nám předkládá četná filosofická poselství, aniž by se jakkoli podbízel."... Nic k tomu více není třeba dovávat... Maximálně jen to, že příroda ve filmu je hrozně nádherná! A písnička s ženským vokálem také.... ()

Terva

JARO - Ten barák uprostřed jezera, to je nádhera. A co mě ještě fascinuje, jsou ty dvoje dveře uprostřed místnosti. Pro obyvatele domu dost důležitá součást. Mistr a jeho Učeň aneb co činíš jiným, udělám já tobě. Nějak jsem nechápal, jak se dostal Mistr přes vodu bez loďky. LÉTO - Dveře na molu se sami otevřou a připluje náš učeň, teď již o pár let starší. Do chatrče uprostřed jezera přichází dívka, aby jí Mistr vyléčil duševní nemoc. Náš Učeň začíná poznávat dívčí tělo a svou potřebu sexu. CITÁT : Touha probouzí přání vlastnit či ovládat milovaného. A ta zase vzbuzuje myšlenky na vraždu. PODZIM - Podzim nám dá za pravdu a myšlenka vraždy se stane realitou života. Náš Učeň již hodně vyrostl a mohl by vyprávět. Je čas na přijmutí trestu za své činy. Chudák kočka, když jejím ocasem začal Mistr kreslit ty znaky...mňau. A už taky vidíme, jak se Mistr dostává přes vodu, když nemá při ruce loďku. ZIMA - Učeň se vrací po několika letech a pomalu ale jistě se z něho stává Mistr. A Mistr potřebuje učně. V této části příběhu je mrazivá mučednická scéna z nádhernou hudbou. A JARO - Koloběh života začíná znova. My už víme o čem to je : JARO - Život a Harmonie. LÉTO - Láska a Touha. PODZIM - Vztek a Smrt. ZIMA - Návrat a Rovnováha. Poutavý a nádherný snímek. Možná nejlepší co jsem od Ki - duk Kima viděl. ()

Bubble74

Přenádherná obrazová i zvuková meditace. Střídání ročních období plyne s pravidelnou jistotou jako řeky našich životů, naše činy, hříchy, myšlenky. Poznání a uvědomění si, jak velký balvan za sebou taháme, může být osvobozující nadějí stejně jako uklidňující skutečnost, že po zimě vždycky znovu přijde jaro. ()

Marek1991

Krásny film s prvkami jednej východnej kultúry so silnými myšlienkami. Avšak som kresťan a nie všetko od nich uznávam, tú samovraždu ku koncu života už vôbec nie a tak som si tento film naplno neužil. Bez pochýb sa však jedná o pozoruhodné dielo, ktoré nie je ani príliš dlhé a jeho symbolickosť ho do výraznej miery skrášľuje. ()

Falcor

Zavírané a otevírané dveře lidské duši toho, kdo nazatěžuje se hledáním kliky. Lyrická, však svojí prostotou bytí i tíživá, brána ke katarzi od umělých "smysluplných" nadstaveb čisté existenci lásky, života. Jasný? Ne? Tak se nechejte unášet na uklidňujících vlnkách jezerního mikrosvěta i dupejte zuřivě do jeho ostrého ledu, však zkuste nemyslet na věci před a po filmu, na všechny věcičky, vymyšlené zákonitosti a svazující dogmata, křehké nesmysly kolem nás, na nichž stavíme svoje životy. ()

khedy

Od tohoto filmu jsem dostal přesně to co jsem od něj čekal. Dokonalé zpracování o trochu méně dokonalého námětu. Poetické filmy moc nemusím, ale v tomto případě to bylo více než stravitelné. Děkuju režisérovi, že mě na těch 100 minut dokázal odprostit od moderní uspěchané civilizace a vším tím špatným s ní spojené. ()

PauloZ

Má to možná silné umělecké a životní hodnoty, ale tiché zpracování s jednou větou za 20 minut, bez jakéhokoliv silnějšího vyznění mi vůbec nesedlo. Zato velmi uspávalo. Navíc výměna herce hlavního představitele v každém období, hlavně v zimě, je opravdu špatná, protože mi dělala celkem bordel v dění. Pokud jsem to teda dobře pochopil a byl to on. Pokud nemáte náladu na tichý a velmi pomalý film částmi podobný dokumentu, tak ruce pryč. ()

berny2468

Jaro, léto, podzim, zima ... a jaro je o ročním obdobím, ale Vivaldi to není jasný pane! Snímek se skládá z pěti povídek z nichž každá má své kouzlo. Příběh se po celou dobu odehrává pouze na jednom místě. Na rybníku, kde má svůj chrám místní mnich, který se stará o svého mladého žáka z kterého by rád učinil nástupce svého učení. Film je žákovo životní příběh odehrávající se v pěti ročních obdobích, který má rozhodně co říci. A stejně jak bylo řečeno ve Star Wars, vždy existují pouze dva. Mistr a učedník. Nic víc, nic míň. Film navíc alespoň nabízí skvělý nápad k čemu všemu lze využít kočky. Snímek nikam nespěchá. Má nadherně meditativní tempo, krásnou kameru a příjemnou hudbu. Jihokorejskou tvorbu jsem si velmi oblíbil a tohle je rozhodně dalším filmem, který stojí za doporučení. Přesto však nedokážu tomuto snímku vpálit plné hodnocení. K dokonalosti tomu ještě něco chybí. 8/10. ()

Philippa

Je mi to líto ,ale Kim Ki-duk a já nejspíše nikdy nebudeme přátelé a nikdy si nebudeme blízcí. Je dokonalý jak po stránce obrazové, tak po stránce výpovědní. Je dokonalý jak s výběrem herců, tak i s výběrem hudby.Tak co je špatně? Nejspíš mezi námi nefunguje chemie.... ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí