Shortbus sleduje osudy několika obyvatel New Yorku, kteří se potýkají se svými sexuálními a milostnými vztahy v undergroundovém klubu Shortbus, otevřeném pro lidi všech sexuálních orientací. Film ukazuje možné způsoby, jak najít odpovědi na stále se vracející otázky: jak milovat a být milován. Jak být šťastný... (oficiální text distributora)

bila.tecka

Nestydatá a otevřená výpověď novodobých květinových dětí o sexu. Ujetém sexu. Vstřícná je ta otevřenost, po nějaké době začíná být výpovědní hodnota nulová a film se stává přehlídkou nahých nebo tu a tam souložících těl. Přesto na mě všechno to bi a gay hemžení nepůsobí rušivě, někdy dokonce i mile komicky (anabáze s neposedným vibračním vajíčkem). Výborná vizuální a hudební stránka. ()

derryl

Nevím, film mi připadal vysoce odvážný, ale o čem vlastně byl??? Musím jej vstřebat, než se pokusím o jeho rozbor. ()

Here

Kdyby tam ty otevřené sexuální scény nebyly, už by to nebyl ten stejný film. Buď na tu hru člověk přistoupí, anebo ne. Buď se nechá zaujmout, anebo ne. Každopádně je to film jednak závažný, a jednak úžasně odlehčený. Musí se to prostě vidět. My name's Bitch. - Hi, Bitch. ()

Schuldiner

Za ten konec přeci jen zvedám o jeden stupeň své hodnocení, ale celkově bych to označil za standartní (možná spíš průměrné) drama o mezilidských vztazích (zde ozvláštněno určitým ´´undergroundem´´ v podobě jednoho klubu, kde se schází různí lidé s různým, ne uplně běžným, sexuálním zaměřením), kde je jen daleko otevřenější pohled na erotické scény. Tedy, v podstatě uplně otevřený.. Chvílemi takové neklasické porno. Nemam nic proti homosexuálům ani proti sex.úchylkám, které se ve filmu nacházejí, je to každého osobní věc. Navíc, každý má své slasti a rozkoše. Nebyl jsem znechucen ani otráven. Celkově to ale žádná přelomová záležitost rozhodně není a asi bych to ani nikomu nedoporučil. Nenudil jsem se, ale už to vidět nepotřebuji. --- 50% --- PS: Ale prohlášení ,,Chtěl jsem změnit svět.. ..nyní chci jen opustit pokoj s trochou důstojnosti.´´ bylo v dané situaci vtipné. ()

Mo.

Postmoderní oslava lidské sexuality ve všech jejích podobách. Přestože se tu doopravdy souloží a všechny scény jsou natočeny hodně otevřeně (včetně všech penisů, kundiček a ejakulací...), film si kupodivu drží koukatelnou úroveň a nesklouzává do laciného "intelektuálního porna". Nejde tu ani tak o nějaké konkrétní myšlenky nebo filozofování nad tím, co pro člověka znamená jeho sexualita, jako spíš o to ukázat, co všechno vlastně ten sex je. A že ve výsledku nejen, že není rozdíl v tom, co se vám líbí, ale že je samo o sobě směšné snažit se to pořád nějak rozlišovat. Protože člověk ve skutečnosti není heterosexuál, homosexuál, bisexuál, sado-masochista, transvestita nebo gerontofil. Jediné, co se o člověku dá říct je, že je to sexuál. Všechny ty předpony, přípony a výrazy, kterými označujeme to, co se člověku líbí a co ho vzrušuje, absolutně nemá co dělat s nějakou lidskou podstatou nebo nedejbože genovou výbavou (jak se nás snaží přesvědčit moderní věda se svým "genem pro homosexualitu"). Shortbus tohle všechno ví a křičí to do světa docela nahlas! [--] Zajímavost: Scény skupinového sexu v klubu se účastnil i sám režisér John Cameron Mitchell. Ve filmu ho lze ho na okamžik spatřit, jak orálně uspokojuje jednu z žen. Přestože on sám je homosexuál, v rozhovoru se vyjádřil, že ho to lízání kupodivu docela bavilo. + Vtipný dodatek: CSFD mi zajímavost zcenzurovalo a slovo "lízání" vyměnili v poslední větě opět za "uspokojování". ()

Klay

Takhle to dopadne, když film s vábivým alternativním názvem "Sex film project" natočí homosexuál. Namísto kvalitního péčka a hromady silikonových krásek parta teploušů a jedna vysušená asiatka. To je potom ze strany pana režiséra diskriminace heterosexuálů a název je úplně zcestnej, protože to co vyvádějí ti menšinově orientovaní tvorové v posteli nezavání sexualitou, spíš mi to obrací žaludek naruby a to stačí aby se mi film zprotivil (vzhledem k tomu, že znechucení nebyl záměr). Takže co by Shortbus mohlo zachránit? Dobří herci, dialogy a nějaká ta emotivní hloubka? No s těma hercema to není zlé (mužská část osazenstva zřejmě nemusela nic hrát). Scénář je děsně důležitě se tvářící kopou žvástů bez pointy. Pokud čekáte nějakou psychologickou sondu do duše party outsiderů, nebo zajímavá sexuální moudra, budete zklamaní. A o nějakém ztotožnění se s těma úchylama nemůže být řeč. Ale protože mám rád "jiné" (neznamená "teplé") filmy, v některých pasážích jsem se celkem bavil (první návštěva Shortbusu) a líbila se mi práce kamery, uděluju dvě hvězdy. Znovu už to ale vidět nemusim. To raději Ken park nebo Visitor Q, ty jsou taky nechutný, ale zdaleka ne tak chladný a zbytečný. ()

Alf

ačkoliv jsem film viděl, nevím, jak jej ohodnotit, stejně tak nevím, proč byl natočen, snad jen proto, aby překročil za každou cenu určité hranice, jinak ? ()

sona123

Už kvůli zdejším komentářům za 4 hvězdy. Protože tady to vypadá, jako kdyby bylo nutné se přiklonit do plusu či mínusu a pokud ano, pak jedině do plusu. Tak předně, nevím, jak film rozkoukají homofóbní muži, sázela bych, že spíš ne. Úvodní scéna teda byla drsná a na můj vkus nechutná. Ale dál se to začalo pěkně rozjíždět. Když to skončilo, měla jsem pocit, že to byl prostě úžasný vizuální film, symbolický film, konec možná až moc růžový, ale nevadí. A hrozně se mi líbilo to ztvárnění deprese u Jamese, absolutně věrohodný. Myslím, že to byl promyšlený, ale zároveň s velkým citem dobrý film. Asi ne průlomový, nedosahuje závratných výšin, ale určitě vystupující z nudné a nicneříkají nudy. ()

mira007

Rádobyumělecká intoušárná alá umělecký film, který se zapsal do historie scénou s unsimulated sex. Dám slabé tři hvězdy. ()

Oralfabet

V jedné z prvních scén můžeme vidět chlápka, co se pomocí trochy akrobatiky orálně uspokojí, nastříká si do pusy a následně se rozbrečí. No a to je tak nějak tenhle film v kostce... Skládá se sice z velké části ze scén, které vypadají jako něco, co by někteří z mých bývalých spolužáků ze srandy pustili o přestávce na projektoru, aby tím šokovali a znechutili některé z mých bývalých spolužaček, ale zároveň je to jeden z nejlidštějších a nejupřímnějších filmů, co jsem viděl za dlouhou dobu. Ale nepřekvapuje mě, že většina herců tady nemá fotku v profilu. 8/10 ()

Garch

Rozporuplná hodnocení, odkazují vesměs k pornu. Ovšem, už úvodní let modelem New Yorku a výborná hudba dávaly znát, že nemusí jít o nic laciného nebo pokleslého. A taky ne. Naprostá sexuální otevřenost tu právě zvýrazňuje protipól k citové uzavřenosti a trápením postav. Velmi statečný počin, který dokonce netrpí ani po řemeslné stránce. Výborné dialogy postav, kterým jejich smutky lze věřit, i různé dobře využité odkazy, kterých si zde v dobrém komentáři povšiml třeba Bluntman, To vše staví Shortbus vysoko mezi filmy zabývajícími se láskou bez růžových brýlí. PPS s odstupem váhám, zda nedat plný počet. ()

Jendus

Nepopírám, že tohle dílo Johna C. Mitchella je VELICE kontroverzním snímkem, který nám ve vrchovatých dávkách ukazuje „netradiční“ podoby sexuality a intimních chvil, ale zároveň je tato otázka tak běžná, že zbytečně před ní zavíráme oči a otáčíme se zády dodávajíc jen fuj, nechutný… Mnoho mých známých vypnulo film již po prvních minutách právě s již zmíněnými dojmy. Shortbus, ač tak možná někomu připadá, rozhodně není nějaký softporno, naopak. Dílo se ničím netají a pokud jste otevření a s velkou dávkou tolerance se nebojíte nahlédnout pod pokličku běžné ale skrývané intimity (nejsme puritáni, že ne…), pak myslím, že toto stojí za spatření. Jen bych nakonec dodal, že o sex tu ani nejde tolik, jak se možná může zdát. Každý z nás má s tímto tématem víc společného, než třeba přizná. ()

Brejlil

Není to vůbec špatné, protože to samozřejmě není žádné porno. Je to prostě o nás, jak tápeme světem, řešíme neřešíme svoje problémy ve vztazích i sexu a sníme. Ve filmu je také jedna z nejkouzelnějších dekorací, co jsem viděl, lavička s lucernou v parku zaplavovaném mořem. ()

Perfo

Naprostá příšernost, která mě dodělala gay obloukem s "vtipnou" minikonvezrací. Slovo duchaplnost nemůže více ironicky vyniknout než u tohoto filmu. Hvězdička za hudbu. hvězdička za geniální "zelený" záběr. Jinak odpad nejodpadovitějíší. ()

RomanHyde

Film hodnotím průměrem, jelikož podle mne se jedná z poloviny o umění (nebo pokus o umění) a z druhé poloviny zavání kýčem, ovšem to je čistě subjektivní záležitost. Ten kdo rozdýchá prvních pět minut a oprostí se od svých předsudků, dočká se zajímavého pohledu na ženu která se "pachtí" za svým prvním orgasmem a muže který s orgasmem problém nemá, zato však má problém sám se sebou. Film zcela jistě není pro každého, hlavní síto diváků se nachází v prvních pěti minutách, kdy nám režisér nabídne hned dvě mužské ejakulace, z toho je dokonce jedna do vlastních úst protagonisty, a druhé se nachází uprostřed snímku, kdy režisér nabízí mužskou orální trojku se zpíváním americké hymny do konečníku.. Jelikož jsem čistě hetero zaměření, s těmito scénami jsem měl zásadní problém a proto film beru jako snímek na jedno použití, ikdyby v něm bylo umění dvojnásob. Škoda že se režisér věnoval mnohem více mužům a jejich přirození, než-li krásným křivkám žen. Výsledek by byl možná koukatelnější a publikum početnější :) ()

Kingpin

Neprislusi mi tento film komentovat. Bo jsem nezjistil kam ho spravne zasortovat. Lec nesokoval. Videl jsem Kids, Kenpark, Salo aneb 120 dni sodomy..., toto byl jestli ne na stejne urovni, tak slabsi odvar. Ale jinak, nedovedu si predstavit cloveka, kteremu by neco dal? Prepubertalnimu teenagerovi? Snad... Ale jinak jsme, troufam si rici, v jakemkoliv pomeru zazili vsichni to podobne. Ackoliv my nemame tu touhu to kazdemu sdelovat, chlubit se a snazit se o sokovani protejsku. Tedy? ()

Gore

Za odvážnost bych dal palec nahoru, ale na můj vkus tam bylo moc penisů, než jsem ochoten vstřebat. Ještě před deseti lety by mě podobný typ filmů víc nadchl, ale dnes kdy se každý snaží něčím šokovat, už je to jen další kousek do skládačky šokujících snímků. Nic víc, nic míň. ()

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)