Shortbus sleduje osudy několika obyvatel New Yorku, kteří se potýkají se svými sexuálními a milostnými vztahy v undergroundovém klubu Shortbus, otevřeném pro lidi všech sexuálních orientací. Film ukazuje možné způsoby, jak najít odpovědi na stále se vracející otázky: jak milovat a být milován. Jak být šťastný... (oficiální text distributora)

ConanVJ

Hrozně nudné a nezajímavé příběhy, které nezachrání ani pornografické scény všemožného ražení. Řazení do komedie opravdu nechápu. 5% :( ()

Kryton

Péčko , kde se moc kecá. A film , kde vedle kecání se občas vrzne. Nuda na entou a chvílema jsem marně dumal nad tím co nám chtěl tvůrce řici. Asi , že by si tam rád vrazil.... ()

Cimr

Když šla do kin Špatná výchova od Almodóvara, šířily se zvěsti o tom, že kdo nemá žaludek na homosexuální scény, měl by se mu obloukem vyhnout. Do kin přichází Shortbus a nic podobného se nešíří. A já rozhodně nechci být tím prvním, kdo na něco podobného upozorní, protože o tomhle ten film není. Je to neskutečná postmoderní óda na sex kohokoli s kýmkoli - dělají to tam dva (občas dokonce tři) kluci. No a co? Mně osobně nedělá problém přiznat, že se mi i tyhle hodně odvážné (řekl bych, že jsem v rámci uměleckého filmu nikdy nic odvážnějšího neviděl) scény líbily (ženy to tam ostatně taky dělají na všechny možné způsoby). Zkrátka, poselství filmu je asi jasné - užívejte si dokud to jde, vyzkoušejte všechno možné, a nekoukejte na sex skrz prsty. Je to součást člověka stejně jako spánek, jídlo, smrt... Co dělá ze Shortbusu nadprůměrnou podívanou ale je, že zároveň je ve filmu skryto i varování před současným animálním vnímáním sexu. Sexu zaměřeného prvoplánově na uspokojení nejnižších pudů. A tyto dvě roviny (odvázaný sex bez předsudků vs. kritika jeho ,,odlidštění") se tu promíchávají až nakonec společně vybuchnou v podobě úchvatného zpívaného čísla, které dokonce připomíná Moulin Rouge. PS1: Pollock! PS2: Stanley Kubrick, bezesporu jeden z nejgeniálnějších režisérů všech dob, jako by po celý život hledal nějaké poselství. Nenašel ho ani ve vesmíru (2001:Vesmírná Odyssea), ani v minulosti (Barry Lyndon), ani v budoucnosti (Mechanický pomeranč). Našel ho teprve ve svém posledním filmu, Eyes Wide Shut. Tento film (a celé Kubrickovo dílo) končí větou ,,So, let´s fuck!" Takže.. ()

Davson

Po vizuálně originálním Hedwig and the Angry Inch neopouští John Cameron Mitchell sexuální otevřenost, kterou v Shortbus ještě více prohlubuje přítomností pornografických scén. Když si ale člověk odmyslí, že na plátně vidí "natvrdo" penisy a vagíny, jaksi zjistí, že ona proklamovaná kontroverznost je povrchní a uvnitř je Shortbus krotkou mozaikou propletených mikropříběhů, která naplňuje obecně vžité představy o současném americkém nezávislém filmu. Samozřejmě, najdeme tu pár hezkých nápadů (plastelínový New York) a scén (Sofiina masturbace na lavičce pod lampou) i vtipné prvky (ejakulace na obraz Jacksona Pollocka), ale nic moc víc a celkový dojem nezůstal nijak hluboký. ()

UncleG

Inteli-Porn! Čisté ART POUR ART, které se nejspíš bude ohromně zamlouvat homosexuální kritice, postmoderním dekadentům a všem dalším, kteří jsou "intelektuálně in" a 95% jejich přátel tvoří tranďáci nebo gayové z kulturních kruhů. Pro mě je to prostě další film dalšího z mnohých režisérských estétů, jehož kontroverze spočívá v naprostým odtržení od života. Neschopnost jakýmkoli způsobem reflektovat realitu a snaha lacině šokovat falešnou otevřenosí, promiskuitní homosexualitou a zároveň být tak bytostně "lidský". OCH! Filmový kritik hýká blahem a pseudointelektuál nadšeně přikyvuje, jako že "pochopil". Neříkám, že všechny momenty filmu byly vyložené zlé, jen jsem čím dál tím víc cejtil touhu pana tvůrce být velmi "NewYorský a pokleslý"...Z čehož zhruba od poloviny stopáže vykrystalizovala esence naprostý nudy, která se v závěru dala rozkrájet a nasušit. Na konec poznámka: kdybych se někdy chtěl podívat na gayporno, tak bych si asi zašel někam na net. Ale ty neustálý homo-cicmačky, oblejzání a cocksucking mi vážně lezly na nervy. Zároveň se omlouvám, pokud jsem právě urazil něčí estetický jemnocit. Berte to tak, že "Já som heném vobyčajný sposták, pane Hrábě". ()

ABLABLABLA

Totální ujetina, která baví celou dobu velmi slušně, ale na druhou stranu někdy si člověk říkal, na co se to sakra kouká a že to zas tak dobré není, jako to působí v těch výborných momentech. A proto jsou to ty 3*. Protože na jednu stranu bych tomu dala i 5* za geniální nápady, ale na druhou stranu 1* za naprostou nijakost a podivnost. A taky potom, že prostě sama nevím, jestli se mi to líbilo nebo ne:D Na jednu stranu jsem chcala smíchy u "zpívání americké hymny do zadku" na druhou stranu mi přišlo neuvěřitelně trapné to mezi Jamesem a nevímjaksejmenoval,co ho stalkoval. Na jednu stranu jsem chrochtala blahem nad zpracováním města (myslím ty animované pasáže a vlety do oken), na druhou zase ta scéna, kdy Sophia běžela tím lesem bo co to bylo, tak bylo hrozně divné... No ale stříkanec na "Pollocově" obrazu byl bomba a konec byl zase něco ve stylu "Co to sakra je za blbost? Prostě si všichni zazpíváme, ne?" Takže fakt 3*. ()

anniehall

Pravděpodobně nejotevřenější film, co se týče lidské sexuality, co jsem kdy viděl. Otázkou je, jestli to všechno bylo jen na efekt a mělo to pouze šokovat diváka. Podle mého soudu ne. Ten film měl i druhý rozměr. Pro mě byl o osamělosti člověka, o jeho hledání a vyplňování jakési vnitřní prázdnoty ať už uvnitř sebe, uprostřed rozpadajících se vztahů nebo uprostřed čím dál tím víc odosobněné společnosti. Už ten skvostný úvod se sochou svobody jakožto falickým symbolem uprostřed barevného města z krabiček . Nádherně optimistický závěr v jinak poměrně posmutnělém a skoro bezvýchodném filmu. Naturalistické herecké výkony a až na jednu či dvě scény se odvážím tvrdit, že tyhle postavy se vyskytují i v naší společnosti, jsou z masa a kostí. Jen je nevídáme a dost možná, že ani necheme vidět. A je to škoda, protože pod prazvláštní slupkou se leckdy skrývá překvapivá dřeň. ()

slunicko2

Nasycená konzumní společnost ještě nemusí být také šťastná společnost. 1) Film lze vnímat, jak dokazují mnohé komentáře, různým způsobem. Ti, kteří registrují jenom první plán, v něm vidí nepříliš sofistikované porno, navíc ještě homosexuální - prostě hnus, Pepo. Těmto slepým a hluchým nemám, co bych řekl._____ 2) New York is where everyone comes to be forgiven._____ 3) Film lze chápat i jako učebnici sexu pro pokročilé. Běžný teenager (tedy začátečník) si z předváděných scén vezme nejspíše ty sexuální polohy a pokud něco ocení, tak nesporně originální zpěv americké hymny._____ 4) I'm looking for a job! Sofia: What kind of a job? A handjob?_____ 5) Někdo vytýká sexuálním scénám přílišnou explicitnost a nedostatek erotičnosti. Ale ty scény přece nemají být erotické, to by většina z nich ve filmu nemusela být. Sex demonstrovaný na dřeň bez jakékoli erotické konotace je vyjádřením psychického stavu postav, jejich vykořeněnosti, bezradnosti, tápání, které nabývá občas až absurdních rysů. Je to hyperbolická výpověď o stavu společnosti, k jejímuž vyjádření použil homosexuální režisér vlastní zkušenosti._____ 6) It's just like the 60's. Only with less hope._____ 7) Režisér spolu s kameramanem pobíhal při natáčení některých scén nahý, aby se herci snadněji uvolnili._____ 8) Kluby jako Shortbus jsem v New Yorku navštívil a musím potvrdit, že režisér ani v nejmenším nepřehání._____ 9) Kromě své pravdivé upřímnosti padni komu padni má film i další přednosti - zejména skvělou hudbu. A to vibrační vajíčko na dálkové ovládání mě prostě dostalo:)_____ 10) These bitches sucking cock and eating ass... then they show up at the buffet and say they're vegan. ()

vanadium

Shortbus je ze své podstaty kontroverzní film, o tom ostatně svědčí i to rozkolísané hodnocení; záleží na tom, kolik toho divák skousne a jaké má postoje v oblasti sexu v jeho nejrůznějších podobách. Nemyslím si, že režisérovým záměrem bylo šokovat otevřeností sexuálních scén a tím tomuto dílku zajistit popularitu a patřičný rozruch kolem a že jinak je tento film vlastně úplně prázdný, jak je v některých komentářích naznačeno. Ano, zvlášť když vám hned na začátku filmu naservírují akrobaticky masturbujícího gaye, HT pár v nejrůznějších polohách a trochu toho sadomasa, tak to zapůsobí. Ale účel tohoto filmu je samozřejmě jiný než ukazovat otevřeně pornoscény, že. Moc se mi líbí komentáře pětihvězdičkových uživatelů, mnozí z nich ze Shortbusu očividně vytěžili to, co z něj vytěženo být mělo. Tento film nemůže nechat nikoho chladným a záleží na tom, kolik toho divák z něj vyzíská. Mnozí bezpochyby vypnou v průběhu filmu, nejspíš nejčastěji při asi nejkontroverznější scéně, tedy homotrojce. A právě třeba tahle scéna se mi hrozně líbila. Pobavila - "Jamie, could you please use the other hand? I am used to different angle.". Zarazila - tohle jsem fakt ještě v životě neviděl. Málem donutila odvrátit oči a uši - troubení do zadku a hymna. A konečně poskytla i určitý hlubší podnět - právě ta hymna. Prostě komplexní zážitek. V celém filmu je plno narážek, které nejlépe pochopí asi emerické diváctvo. Nebýt toho rozplizlého konce, určitého "neztotožnění se" a osobního přesycení vším tím sexuálním (na mě to byla už ke konci taky docela velká kláda...), dal bych možná i pět. Závěrem snad jen dodám, že opravdu závidím Jamiemu jeho ohebnost páteře (samozřejmě ne z důvodu, který nám předvedl, lol). ()

FilmFan24

Kdo, s kým, o čem a pro koho? Takhle asi by se dal shrnout "Shortbus". Sex je alfou i omegou našich životů! A pro toho kdo neví jak rozmanité podoby může mít, je tento, jako vagína před zasunutím, otevřený film. Je mi ale jasné, že spousta řadových diváků bude mít problém třeba jako chlap, kterému se v rozhodující okamžik nepostaví. A o kardiacích, puritánech či silně věřících ani nemluvě. O tom to je. Každý jsme, díky bohu jiný, a každý máme jiný názor. Zapřisáhlé patrioty asi musí trefit šlak, poté, co uvidí erotickou (pornografickou) scénu trojky kluků, kde Jamie zpívá americkou hymnu do anusu Cetha, který zase drží jako mikrofon ztopořený Jamesův penis, do kterého taktéž zpívá. Troufám si říct, že právě tato scéna ústřední dvojice (jsou párem i v soukromí), Jamese (Paul Dawson) a Jamieho (PJ DeBoy), která se rozhodne otevřít svůj vztah třetímu, mladíku Cethovi (písničkář Jay Brannan-http://www.jaybrannan.com), se díky svému kontroverznímu pojetí zapíše do análů kinematografie. "Shortbus" je prostě film, který svou otevřenou formou klade prostřednictvím svých protagonistů spoustu otázek. Odpověďi jsou ale na každém z nás. Bohužel...nebo bohudík? ()

kinderman

Shortbus s jeho (homo i hetero) souložemi, sebeukájením a (ne)dosaženými orgasmy lze snadno odstřelit jako sexuálně explicitní nechutnost, kdyby ovšem za tím vším nevyčuhovala spíše zpráva o neschopnosti komunikovat, nefungujících vztazích a citové vyprahlosti. Zde často zmiňovanou Chuť melounů (aka Umíněné mraky) stavím pro její mučivou pomalost a bizarní muzikálové vložky ještě o stupínek výš…ačkoli vypointování motivu s vibračním vajíčkem na dálkové ovládání je vskutku nezapomenutelné. ()

Parlay odpad!

Jeden z mých dobrých přátel o tomto snímku tvrdil, že takovýto "sprostý nářez" má citlivá dušička nestráví. Já bláhový se s ním o pivko vsadil, že u něj vydržím až do závěrečných titulků... Jedno pivko bylo málo, měl jsem chtít víc. Obscénní, nechutná, bezmyšlenkovitá a samoúčelná podivnost. No zkrátka hnus. ()

maverick10

Tolik sexualne zakomplexovanych lidi pohromade jsem ve filmu jeste nevidel a navic maji svuj klub. Nevadi mi ze se o tom toci, ale zpusob jakym je to natoceny mi prijde dost hloupy. Po shlednuti filmu to vypada jako snimek o lidech, kteri nemaji do ceho pichnout a tak se chodi odreagovat do nejakeho zaplivaneho klubu v NY. Tam uz maji do ceho pichnout a tam uz si moc nevybiraji. Dalo se to natocit daleko inteligentneji. Ale kdyz to porovnam s Ken parkem, tak musim rict ze mi Ken park pripomina neco, co jsem onehdy vyslapl na dvorku. ()

Violeta

Sakra já nevím. To, co dělá ze sexuálních scén smyslnou erotickou podívanou, je naše fantazie, nic jiného. A protože tady byl prostor pro fantazii absolutně nulový, nezbývalo než sledovat to, co zřejmě mělo šokovat svojí otevřeností, se stejným zaujetím jako třeba hledat v oříškové směsi váš oblíbený druh. J. C. Mitchell se vyjádřil v tom smyslu, že nejde o porno, nýbrž o vyjádření lidské sexuality - zřejmě nějaký hlubší psychologický zámysl. A kdo v tom vidí něco jiného a tento snímek nedocení, je blbé perverzní prase, předpokládám. Docela překvapení od tohoto režiséra, protože jeho Hedwig and the Angry Inch je úžasná podívaná. Nicméně když to shrnu - jsem blbé perverzní prase, které zjistilo, že mu film vlastně nemůže nabídnout nic, co by neznalo a v polovině to vypnulo. ()

Beagle

"Shortbus...se tak nakonec stává bolestně trefným portrétem tápajících bytostí a svědectvím o křehkosti jejich duší. Jen je tu víc ztopořených penisů, než jsme v tomhle žánru zvyklí." - Vojtěch Rynda, cinemamagazine.cz. A za sebe jenom dodám, že v Shortbusu znalci identifikují Danielu Sea z L Wordu, její přítelkyni Bitch nebo JD Samson z Le Tigre. ()

easaque

začátek tohoto snímku může diváky odradit od dalšího sledování svými obscénními scénkami. Sexu je tam opravdu dost a možná i často zbytečně, přesto na mě působil důvěryhodně. Prvoplánovitý mi rozhodně nepřišel a vlastně byl pro mě zajímavý jako otevřená studie sexu o jeho vlivu na chování. Rozhodně je to kontroverzní snímek plný psychoanalitiky a natočený polodokumentárním stylem, který se ještě osvěžen uměleckými přechody. Příběh v tom moc nenajdete, i když se o jakýsi režisér pokouší. Tři hvězdičky si nejspíš zaslouží ... [ PŘÍBĚH: X /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)