Nyad

V šedesáti letech uplavat víc než 160 kilometrů z Kuby na Floridu bez jakékoli ochrany před žraloky? Diana Nyad má prostě celoživotní sen a teď si ho chce splnit. (Netflix)

elanius

(4/2024) / Remeslo parádne, celý film je taký prirodzený a ľudský, dobre sa na to pozerá, cez hercov po dosť verné technické spracovanie (občas sa vo filme objavuje autentický materiál). Silné momenty, hlavne k záveru tomu nechýbajú, ale emócie v podstate vyprchali pár minút po filme. Podľa mňa je to tým príbehom, aj keď neskutočný a obdivuhodný na jednu stranu, v podstate ničím ušľachtilý a vlastne celkom sebecký na druhú. Je to ale natočené fakt zručne a na to, že príbeh je dosť repetitívny, bavil som sa. Jodie podľa mňa ešte o kus lepšia ako Bening. Netflix ale slušný zárez, v rámci Oscarov možno vedľajšia pre Foster? (7/10) ()

JohnSmith

Plavání není zrovna můj oblíbený sport, ale byl jsem zvědavý na ty dvě dámy v hlavní roli. Jodie Foster je jako kouč a harcovník hodně dobrá, ale nějak jsem si na ni nemohl v této roli zvyknout, je to taková free osoba, skoro hippie. Bening jsem nikdy extra nemusel, ale musím smeknout, tuhle fyzicky velice náročnou roli zvládla bezvadně, byť ve scénách mimo vodu připadá asi každému jako blázen, ale asi to tak mělo prostě být. Celkově je film průměrný, ale ty dvě dámy tomu dávají takový malý zlatý punc, přesto mě to kdovíjak neoslovilo a jednou vidět bohatě stačí, takže 3* ()

Master19

Při závěrečných titulcích jsem měl tendenci hodnotit 5* příběh a přehlédnout to, že film nenabízí nic moc navíc. Herecky je to zahrané výborně o tom není pochyb, příběh jako ze scénáristické příručky "jak nejúčinněji dojmout diváka" a exteriéry bezchybné. Něco tomu ale chybělo a nejspíš to mohl vyřešit ostřejší prostřih. ()

greath

Po dlhom čase vidieť Jodie Foster na obrazovkách bolo fajn. Film je ale výnimočný asi iba príbehom, tie životopisné väčšinou vedia očariť. Mne osobne to neponúklo nič nové, žiadny ''vau efekt''. Po filmárskej stránke slušne zvládnuté, no vo filmovou žánri priemer. Prekvapila réžia Jimmyho China. Silné 3 hviezdy. ()

Hanys_

Ikdyž se to díky tomu silnému hereckému duu snaží vypadat jako něco jiného než další z "to nedokážeš" životopisů, tak nakonec jím spíš je. 6.5/10 ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Listen, Bonie, I just know, I can do it, okay? And I wanna do it with you. I gotta do it with you. I couldn't do it without you."     Nepochybne zaujímavý a aj zaujímavo spracovaný životný príbeh jednej neskutočne tvrdohlavej "starej baby", ktorá tou svojou neotrasiteľnou odhodlanosťou dosiahnuť takmer nemožné vzbudzuje obdiv (teda naozaj, všetka česť). Príbeh predovšetkým ženský (stredobodom je priateľstvo dvoch žien na život a na smrť), ale zároveň istým spôsobom aj "chlapský", keďže hlavná hrdinka Diana Nyad budí dojem poriadnej drsniačky, ktorú nejakých tých pár krížikov na chrbte nemôže rozhodiť. Niekto by sa mohol opýtať, čím by už tak mohlo byť zaujímavé sledovanie filmu, ktorý je v prevažnej miere o opakovaných pokusoch preplávať v mori 160 km. Mojou odpoveďou by boli mená troch hercov a meno kameramana. Herecké výkony oboch herečiek, nezlomnej drsniačky Annette Bening (Diana Nyad) a ohromnej sympaťáčky Jodie Foster (Bonnie Stoll) sú vskutku skvelé a výborne ich dopĺňa aj veľmi štýlový Rhys Ifans (John Bartlett), pre ktorého mám slabosť. Stále by však to diaľkové plávanie mohlo časom pôsobiť nezáživne, nebyť podmanivej kamery Claudia Mirandu. Tá dokáže aj z obyčajného kraulovania (a je jedno, či v mori, alebo len v bazéne) vyčarovať ohromujúci umelecký výjav. A pri tých pestrofarebných víziách na nočnom mori som si hneď spomenul na film Pí a jeho život (2012), za ktorý dostal Miranda svojho jediného Oscara. Pochváliť musím aj výborne zvolenú hudbu (a Dianin hudobný vkus), najmä pri "búrlivom" speve Janis Joplin počas nočnej búrky na mori ma až mrazilo.     "You know, we're getting old, and if you die, I wanna be the last person you see." ()

MajkHany

Vynikající dílko. Ta ženská je podle mě úplně stejně na palici pro své okolí, jako byl třeba Michael Jordan. Pro úspěch by sobě i všem v týmu nechala amputovat končetiny a jestli někdo jenom hlesne, z první tě pošle do hajzlu. Na druhou stranu ona i on tímto dokázali lidi ve svém okolí popohnat do levelů, kterých by nikdy nedosáhli a i z nich nakonec udělali šampiony. Nekompromisní motivátor, který ti strčí hlavu do záchodu a dokud nezačneš dýchat pod vodou, tak tě nechá zmodrat. Kuba, Florida, medúzy, žraloci, já sem byl strašně spokojený. Je to moje cílovka. Papa Hemingway mě okouzlil úplně stejně, to prostředí, to mě prostě chytlo v obou filmech za kardio.. Spokojenost s výborným filmem a výbornýma herečkama. Na konci bylo skoro nemožné odlišit herečku od reálné plavkyně. ()

bobstock

Nejsilnější příběhy nevznikají v tužkách scénáristů, ale v hlavách inspirativních lidí, kteří jsou až nelidsky posedlí splnit si životní výzvu, jako šedesátiletá Diana Nyad. 75%  ´´nikdy se nevzdávejte svých snů ani v důchodu, to bude taky jediný, co vám zbude!´´  ;) ()

filipvrbik

Velmi dobře natočený film, hlavně  se povedlo udělat dojem nekonečné plavby.... Annette Bening a jodie Foster to zvládly skvěle, hlavně je to takový motiční film, jak si jít za svým snem - jakkoli bláznivý a nebezpečný, inu proč ne.. Diana Nyad je prostě borka... A hlavně se mi líbilo, že ukázali sílu týmu a sílu ducha, a konec je i hezky dojemný docela...80% ()

nonick1

Po zdařilém snímku Free Solo přichází jeho režisérská dvojice s filmovým příběhem „najády“ – dálkové plavkyně Diany Nyad. Ve srovnání s Oskarem ověnčeným dokumentem sice nedokáže Nyad tak strhnout diváckou pozornost, přesto však svou duhovou LGBT a #MeToo tématikou evidentně cílí na dalšího, tentokrát již ne-dokumentárního Oscara. Inu s jídlem roste chuť, to je známá věc. Tak jako rčení, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Proto tu máme ne zcela filmový, ale spíše filmově/dokumentární příběh sebestředné, bezohledné, arogantní a umanuté lesby, v mládí hvězdy dálkového plavání, která je po svých 60. narozeninách posedlá myšlenkou, že po třiceti letech(!) plavecké abstinence ještě stůj co stůj přeplave více než 100 mil z Kuby na Floridu. Spoiler: Ve filmu se jí to na pátý(?) pokus podaří... Otázkou ale zůstává filmová věrohodnost, protože pokud platí „In dubio pro reo“, pak pro letošní odstranění tohoto plaveckého výkonu Diany Nyad z Guinessovy knihy rekordů by samotné pochyby nestačily – důvod musel být zřejmý. Jedna hvězda za přirozeně působící Jodie Foster a druhá za Rhyse Ifanse a jeho ztvárnění lodního navigátora Johna Bartletta, který několik měsíců po plavbě zemřel. ()

bidja

Film jako takový až zas takové terno není i když Annette Bening zaslouží také obdiv za ztvárnění hlavní postavy. Co však je senzační, to je skutečné životní výkony a příběhy Diany Nyad. Příběh dělá film o hodně lepší. Škoda, že u nás vyšlo jen v originále. Mohlo by to být zajímavé čtení. ()

Pawlisman

Jako vlastně jo, trošku divně seskládané a mohlo být o tu 1/2 hodinu kratší, ale napětí udržuje a je to příjemné vyprávění se špetkou inspirativnosti. Why not. ()

KiiWi

Tento typ filmů mám strašně rád, i příběhy ohledně oceánů, a toho co všechno člověk dokáže. Jakmile byla Anetka ve vodě, už to bylo solidní, to jsem si užil, ale vše před tím moc natažené. S menší stopáží by udělali tvůrci lépe. Byly tam minuty, kdy se mi pozornost vytrácela, nebo jsem si až později uvědomil, že se na něco dívám a nevnímám. Tak by to v tak silném příběhu asi být nemělo. ()

BOURQUE

Štandardný životopisný film o, ktorý sa pohybuje bezpečne v daných rozmeroch žánru. Vďaka hereckému duu Annette Bening / Joide Foster, doplnený vo vedľajšej roli skvelým Rhys Ifans, však dostáva ten potrebný plus, ktorý to posúva o úroveň nahor. Podľa mňa film trochu zbytočne atakuje 120 minút, ale aj tak sa jedná o vydarený celovečerný režijný debut dvojici Jimmy Chin / Elizabeth Chai Vasarhelyi. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Olík

„Jůesej, Jůesej, Jůesej, Jůesej“ Hvězdy a pruhy motivačka o vůli překonávající Mount Everesty….ale zimomriavky jsem měl, když se po těch téměř dvou hodinách (teda z pohledu diváka ne legendární dálkové plavkyně) vypotácela na floridský břeh. Jinak filmařsky žádná díra do světa s tím, že to celé stojí a padá s Annette Bening (přiznám se, že jsem jí nepoznal) a Jodie Foster (nominace na Golden Globes). Každopádně v dnešní době nic neumících idolů je dobré tento obdivuhodný příběh znát. ()

Shizle

Na jednu stranu stylisticky zajímavý a i docela poutavý životopisný film, který hravě zvládá odvyprávět těžce uvěřitelný příběh vytrvalostní plavkyně tak, aby si neznalý divák dokázal přehledně představit tu "obtížnost a velikost" daného výkonu. Na druhou stranu ale taky místy lehce nezáživná dvouhodinová rutina, která propaguje ty nejvíce klišé a ohrané myšlenky, na které já už prostě nedokážu slyšet. Takže poté, co se po pátém pokusu doplahočí šedesáti letá Diana na pláž, potom co právě bez přestávky uplavala 160 kilometrů, a první věty které řekne jsou typu "nikdy se nevzdávej a nikdy nejsi starý na to abys šel za svými sny", snímek pro mě automaticky ztrácí podstatnou část sympatií. Jak už jsem napsal, technicky i herecky fajn, ten patos mě místy ale fakt srážel. Zároveň i ten značně viditelný chtíč tvůrců po všelijakých oceněních je mi bytostně nepříjemný. ()

Likan7

Tři skvělý herci a nosný příběh, který by možná slušel o 20 minut prostříhat, ale jinak je Nyad skvělý životopisný drama. Joster i Bening excelují, ale přidává se i skvělý Ifans (klidně bych mu dal nominaci za vedlejší hereckou roli), díky kterým se Nyad hned vyšvihne o několik úrovní výš. O tom, že film nese poselství o síle lidského ducha a nevzdání se ani nemusím mluvit. Příjemné překvapení, kterým Netflix bude útočit na nějaké to ocenění. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD