Hadí jáma a kyvadlo

• Západní Německo Die Schlangengrube und das Pendel (více)

„Gotický horor“ německého režiséra Haralda Reinla s oblíbenými herci, známými se slavných filmových mayovek (Lex Barker, Karin Dorová, Vladimir Medar). Hlavními postavami jsou mladý advokát Roger z Marinebergu a baronesa Liliana z Brabantu, kteří jsou pozváni tajemným hrabětem Regulou (narážka na hraběte Draculu) na zámek Andomai. Zde se dozvídají šokující skutečnosti o svém původu a zažívají okamžiky plné děsu a hrůzy. Příběh se odehrává v 19. století a je plný klasických hororových prvků na pozadí reality německého kulturního prostředí s katolickým koloritem a symbolikou (událost Velkého pátku, posvátnost křížku, mariánská medailka) i nevysvětlitelných nadpřirozených jevů (tajemní černí jezdci, záhadná zmizení apod.). Barvitý a napínavý scénář Manfreda R. Köhlera je velmi volně zpracován a s literární předlohou E. A. Poea má pouze společný vražedný nástroj kyvadlo. (Mariin)

5150

Tak tohle bylo kouzelný. Vůbec netuším nakolik to tvůrci mysleli vážně a je mi to celkem jedno, protože jsem se skvěle pobavil. Festival Otrlého diváka (2009). ()

liquido26

Opravdu moc pěkný horor s moc pěknou Karin Dorovou, skvělým Lexem Barkerem (bylo hezké je vidět oba společně jinde než na divokém západě:-)) a ještě lepším Christopherem Lee. Atmosféra hrůzostrašné cesty k zámku - černí jezdci na koních, stromy plné oběšenců, zmrzačené zbytky lidí, starý hřbitov. Zámek jako z pohádky - tajné chodby, dveře, které se zavírají a otevíraj sami, mříže, mučidla, podzemní laboratoř, krysy, štíři, hadi, zdi pomalované psychedelickými kresbami, nemrtvý sluha a z mrtvých vzkříšený hrabě Count Regula (zkuste si to rychle vyslovit a uvidíte, že podobnost s Count Dracula není asi jen náhodná). Děj je celkem jednoduchý, postavy se občas chovají trochu naivně a nelogicky, ale to vše je vyváženo výše popsanou úžasně temnou atmosférou a skvělými herci. ()

corpsy

Za svoju krásne vybudovanú atmosféru ( výprava je dokonalá - hlavne počas cesty na prekliaty zámok ) sa tento gothic horor rozhodne nemusí hanbiť a je to veľká konkurencia jak pre štúdio Hammer, tak pre vtedajšie projekty z produkcie talianskej či španielskej. Preto škoda, že sa nesplnil sen Constantin Filmu točiť podobne zamerané filmy, mohli sme sa dočkať filmového vesmíru, plného budúcich možných klasík. ()

curunir

,,NIE JE TO ONO. JEJ KRV MI DÁ ELIXÍR, KTORÝ POTREBUJEM PRE VEČNÝ ŽIVOT, ALE ONA NEMÁ DOSŤ STRACHU." __ Dokiaľ som si film nepozrel, nerozumel som jeho označovaniu za paródiu, keď v popiske nemá napr. žáner komédia vôbec uvedený. Je to vlastne strašná kravina, ale ak sa správne naladíte čaká vás slušná zábava i keď 80 minútovú stopáž je tu paradoxne skôr prepísknutá, keď polovicu z nej zaberá cesta v kočiari na ,,Drakulov" hrad. Pobavila ma tam scéna, keď kočiš informuje starého Shatterhanda, že sa blížia do stredu Vrchoviny, pritom po nejakých kopcoch široko-ďaleko nič. ()

Astaroth12

Old Shatterhand, Rybana a Dracula v jednom krásne poeticko gotickom filme. Je tu veľa nástrah, parádna atmosferická scéna s obesencami a naozaj kvalitné herecké výkoni. Jedine čo mi vadilo, boli niekedy viditeľne lacne kulisy či fakt, že Regula sa snaží o vecný život a jeho spoločník i bez akože elixíru už ten vecný život má, na logiku film nehrá. Naozaj je tu nespočetne veľa protirečenia, ale film i tak dobre šľape a vobec nenudí. A tie kreslené znázornenia boli úchvatne. Krásna gotika i keď nie od Hammeru, silné 4*. ()

fragre

Old Shatterhand The Vampire Slayer! Moc pěkné exteriéry, občas výtvarně velmi působivé scény, mužný Lex a krásná Karin, správně nemrtvý Christopher Lee, nahromadění všech možných pitoreskních a romantických atributů z gotické literatury, ale triky velmi nedokonalé a celkově často až nechtěně srandovní a naivní. Být rok výroby o takových 10-20 let pozdější, bral bych to jako povedenou parodii. Opravdu spíše štrašidelná pohádka než horror. Své kouzlo ten film však má, ač asi zcela jiné, než zamýšlel režisér. ()

kaylin

Západoněmecký snímek „Hadí jáma a kyvadlo“ je ukázkou toho, jak chtěli tvůrci po úspěchu mayovek prorazit i trochu jinde, navázat na jiné klasiky, ale jak se jim to nepovedlo. Tohle je film, který nefunguje. Chce být pro všechny, ale jako kdyby pořádně necílil na nikoho. Má to být horor, ale pro hororové fanoušky to není, má to být film pro všechny, ale zase je tam dost, co každý nesnese. Asi se není moc čemu divit, že víc podobných filmů Reinl nenatočil. ()

italka63

Také jsem chvilkami nevěděla, na co se to vlastně koukám, horor, parodie, vždyť to ve finále nebylo podstatné, neboť tohle dílko vzniklo na motivy knihy E.A.Poea a Lex Barker v roli neohroženého aristokrata nevypadal vůbec špatně. Musím vzít ohled na dobu vzniku filmu, jo jo, takový končetiny všech druhů zapíchaných ve stromech mi ihned připomněly nohy ve výkladních skříních za totáče, kdy na nich byly natažené pavučinkové silonky. Dramatická hudba podtrhovala děj, kdy hlavní padouch, ještě fešácký Christopher Lee hodlal doplnit svoji sbírku dvanácti pannen tou třináctou, aby mohl dále své kejkle provozovati a tou pannou nebyl nikdo jiný, než krásná Karin Dor, která zde kulila oči stejně zdatně, jako ve všech indiánkách, ve kterých byla obsazena.Celou dobu jsem si lámala hlavu tím, jak sakra mohl vědět, že je ještě panna? Zrovna u ní by to bylo takové nejisté, a všechna dosavadní práce s potoky krve by přišla vniveč, že jo...takže výlet do dob minulých a nostalgické tři hvězdy. ()

gumli

Nikdy predtým ma nenapadlo že starý známy Old Shatterhand-Lex Barker hral vôbec v nejakom horrore.A režisér Harald Reinl že režíroval tiež nejaký horror,tak to už vôbec nie.Aj keď s veľkým prekvapením musím uznať že tento horror je naozaj dobrý.A to aj po vizuálnej stránke.Staré nepriateľské mesto,lebky,mŕtvoly,supy,mučiareň,desivý hrad s obrovským množstvom chodieb,to všetko je v tomto filme.Film pripomína filmy od talianskeho režiséra Bavu.A tá jama s hadmi bola tiež výborná.Ale je to aj zábava a film ma svoje kúzlo.Aj keď dosť morbídne,ale má.Aj Christopher Lee je ako skoro vždy výborný.Akurát hudba mohla byť iná,moc sa do toho filmu nehodila. ()

cariada

Tohle jsem před x lety viděl na Pro 7 či RTL co mě utkvělo v paměti je kyvadlo a hadí jáma velice působivé gotické. ()

Rodriguez

I v tehdejším Západním Německu přišli na to, jak se dělá skutečná zábava. Po studiu Hammer se našel odvážlivec ze studia Constantinu a zadal do výroby film podle povídky Edgara Allana Poea. A vskutku zadařilo se! U mě to získalo velkou oblibu, nejen v jednoduchém příběhu, ale i v obsazení a v neposlední řadě ve výběru lokací! Ještě kdyby to vyšlo v nějaké vymazlené dvd kolekci a byla by spokojenost nejvyšší! Škoda, že došlo jen a pouze na tento film. Mohla to být celkem slušná podívaná. 100% ()

destroy83

Skvělý gotický horor viděný pod názvem The Torture Chamber Of Dr Sadism. Děj divákovi předkládá hrůzný zážitek advokáta Rogera, kterého si zahrál svým typickým způsobem Lex Barker, a mladé baronesy Liliany. Hrdinové jsou pozváni hrabětem Regulou na zámek Adomai, kam je doprovází svérázný duchovní a mladičká společnice baronesy. Po děsuplné cestě kočárem je však na zámku čeká děsivé překvapení a smrtelné pasti. Snímek díky své kratičké stopáži pěkně plyne a za doprovodu trefné filmové hudby nemůže diváka začít nudit. Místy počin vytváří opravdu hustou atmosféru, dočkáme se mlhou zalitých lesů a hřbitova, cesty lemované oběšenci a torzy těl rozsetých po stromech, tajemného zámku, kde jsou chodby obloženy lebkami a v neposlední řadě důmyslných mučících a vražedných přístrojů, ve kterých se naši hrdinové ocitnou. Film silně připomíná produkci studia Hammer a dokonce si zde noblesně vystřihl roli hraběte Reguly sám Christopher Lee. Nemám co vytknout, u mě jasný plný počet. ()

bartias

Oldshatterhandovský Lex Barker se setkal s draculovským Christopherem Lee ve vyloženě pitomém, laciném hororu z konce 60. let, Byť je inspirovaný slavnou povídkou Edgara Alana Poea a sází narážky na strašidelné klasiky, je tenhle film tak trapný, až je zábavný - ale vždycky jenom na chvíli. Absurdnost scény, ve které se Lex Barker osvobodí zpod čepele smrtícího kyvadla, si zaslouží aplaus. ()

vesper001

V oblasti gotických horrorů jsem panenství ztratila s Lexem Barkerem v Hadí jámě - a byla to dobrá volba. Nejsem žádný otrlý divák a tak když se po (gotických) titulcích začalo schylovat ke čtvrcení, vážně jsem se obávala ztráty chuti k jídlu. Zbytečně. Následoval výlet do skanzenu, projížďka v kočáře - a Černí jezdci. Cestou jsme minuli Ospalou díru, pár kulis, blata i se psem baskervillským a konečně dojeli do tajemného hradu v Karpatech. Tam byla teprve zábava. Kašírované chodby, graffiti, louče, pavučiny, ZOO, dým a dveře na dálkové ovládání. Skoro jako na návštěvě u Fantomase... Ne, vážně, je to dobré. Taková mírně strašidelná pohádka s Old Shatterhandem ("Nezastaví mě ani lupič, ani žena."), po které bez problému usnete, i když ji sledujete za deštivého večera a při svíčkách. ()

Ironfood

Film působí místy jako vizuálně zajímává hororová pohádka, místy jako pokus o hororovou parodii. Nicméně většinu času jsem se nenudil a zpočátku jsem byl dokonce celkem napjatý, jak se to vyvine, závěr už mi ale přišel slabší. Trochu jsem se bál, že v Barkerovi budu pořád vidět Oldu Shatterhanda, ale nakonec to bylo v pohodě. ()

IsaacNewton

Já si nemůžu pomoci, ale filmy Haralda Reinla mají v něčem své neskutečné kouzlo. Samozřejmě že dnes se musí člověk u něčeho trochu pousmát, ale nejsou právě takové filmy nádherné? Obsazení ("Old Shatterhand", Christopher Lee- pro mě Saruman- a pár dalších známých tváří z mayovek) výborné, dostačující scénář, dobrá hudba a ta krásná atmosféra Reinlovských filmů- podle mě se tenhle snímek opravdu povedl a já si ho opravdu užila... ()