Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

gabo

Keď sa povie filmový underground, predstavým si Kontroll. Maďarský filmár pôsobiaci v USA natočil film, ktorým sa konečne môže chváliť súčasná európska kinematografia. Vynikajúce dialógy, miestami Lynchovská atmosféra (a nebude to len tou sovou :-) pôsobí veľmi osviežujúco a prostredie budapešťianskeho metra vytvárajú dokonalú kulisu pre tento nevšedný, dokonalý filmový zážitok. Mladí filmári zo Slovenska by si mali vziať príklad, že aj za málo peňazí sa pri dostatku invencie dá zahrať dobrá muzika. ()

fakáč

V momentě, kdy "hlavní hrdina" Bulcse narazí v metru na svého dávného kolegu (přítele?) a řeší nějaký dávný problém proč Bulcse odešel a nedokončil cosi a divák absolutně netuší o co jde (a rád by věděl co se stalo), cítil jsem z toho krásnou tajuplnost. David Lynch už zkrátka není sám, kdo si umí pohrávat s tajemnem a neprobádanými zákoutími lidské duše. Super hudba, prostředí, kamera. Krásný film. ()

Paul_Banks

Skvělá jízda, u které jsem se ani na chvíli nenudil. Výborná zábava, dobře zvládnutá také vážnější stránka, krásně snový příběh, krásná slečna v králičím:-) ()

Kovi34

jak by řekl klasik: "Nápad jistě dobrý! Výsledky nebyly dobré." Příběh o ničem, charaktery postav naprosto nerealistické, jejich chování nelogické, atd. Přišlo mi to návštěva výstavy děl Milana Knížáka a jeho přátel - jedna samoúčelná úchylárna vedle druhé. 25 % Dovětek: Příště by mohl režisér natočit film o drsných uklízečkách s továrny, jak si budou se smetáky v ruce rozbíjet huby. ()

WHMMD

Po Taxidermii moje druhé stretnutie s maďarským filmom. Opäť niečo nové a zaujímavé. Doporučujem všetkým milovníkom Davida Lyncha :-) Mysteriózny thriller odohrávajúci sa celý v Budapeštianskom metre. Škoda, že Blava nemá metro. ()

zjs

Smekám klobouk před režisérem. Natočit takový koukatelný film v metru, to už chce mít nemalé schopnosti. ()

meeow-glee

po všech stránkách skvělý nezávislý středoevropský film. kombinuje prvky komedie, love story, temné kriminálky a báječného příběhu. výjimečná hudba, scénář, režie a dramaturgie. Palec hore! ()

MistrTom

Velmi povedené dílko, které má od každého žánru trošku. Hlavně si dávejte pozor na to, kde stojíte v metru na nástupišti. ()

Monini

Silnou stránkou filmu jsou náznaky. Vše jakoby něco představuje. Děj je jen promítnutím současného stavu hlavního hrdiny. Nicméně půlka filmu se divně táhne. Pokusy o vtip připomínají špatnou americkou komedii. Zápletka, která by mohla být více rozpletená, zůstává někde stranou (ale řekla bych, že to byl záměr). Určitě bych se na Revizory podruhé nepodívala... ()

naiva

Je to působivé, ale je to bublina. Přiznávám, že jsem na to přišel až zpětně. Napodruhé (nezkoušel jsem to a zkoušet nebudu) to zřejmě nezafunguje. Ale dvě věci ve prospěch filmu musím dodat. Pokud jsi to ještě neviděl/a, nenech se odradit mimořádně hnusným plakátem tady na ČSFD. Není jediný (jak vidíš), je jen nejhnusnější - film je nesrovnatelně lepší. A za druhé, vůbec to není špatné - je to dobré. Jenom to není na 4-5 hvězd (jak jsem si původně myslel). Kromě toho u Nimróda Antala to nebude lepší, tedy aspoň do roku 2012. [Doplnění 2016: dříve byl jako primární vybrán jiný plakát, ten současný je dobrý.] ()

raru

Bizarný svet budapeštianskeho metra s bizarnými postavami.Výborná hudba,celkom fajn natočené.Ibaže ja nie som moc fanúšik takéhoto typu filmov,zvlášť keď sa skončia takto nevysvetlené.Všimol som si,že filmov s otvoreným koncom pribúda ako húb po daždi,nevravím,že niekedy je to fajn,ale je toho už nejako príliš veľa.Úprimne chápem tie päť hviezdičkové hodnotenia,ale ja sa s tým stotožniť neviem.A ešte na záver,tí revízori boli riadni haluzáci. ()

hanca.uh

Opravdu velmi netradiční temný film, tak trochu...jiný. Akční a psychologický - tak bych snímek spíš uvedla. Na mě zapůsobil svoji ponurou atmosférou, dějem, dialogy......to "negativní" se mi na tomto filmu líbilo. Skvělí herci. Bylo tam skoro vše řečeno jen zčásti, takže fantazie a mozek vás nutí dál pracovat a spekulovat o "rozhřešení". Doporučuji se 4 hvězdami. ()

Jurcekk

Mi to poetikou bekmambetove hliadky pripomenulo. By som slovenskej kinematografii prial takéto filmy. Toto je úlet v tom najlepšom význame. ()

Feacher

Velice, velice zajímavý film. Ponurá atmosféra perfektně vystihuje psychologii hlavní postavy a nastoluje tak onu mysteriozní zápletku. Drsný a hodně zdařilý snímek.. 5 z 5 👌 ()

Flashheart

Bingo! Gratuluji. Po skoro všech stránkách výborně. Mysteriózní film, který nedává smysl v každém detailu, ale dává hlavu a patu, to se zas tak často nestává. ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)