Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana. (Isherwood)

Baron Noktur

Diktator ma uplne dostal..tento film má, aj 70 rokov od natocenia, stale co povedat celemu ludstvu! Chaplin je Boh a toto je uplne dokonala satira Hitlera a nacizmu ako takeho. A až sa po vypocuti Chaplinovho improvizovaneho prejavu na konci filmu pristihnete so zatajenym dychom a nemo otvorenymi ustami vedzte, ze vas ten film trafil uplne presne kde mal... ()

Colour

Treba podotknúť, že skĺbiť humorné imitovanie Hitlera a smutnú 2. svetovú vojnu je ako urobiť sladký koláč so šľahačkou a na vrch vyliať ocot s cibuľou. Nedá sa to. No Chaplin sa o to pokúsil, ako sa však dalo čakať, úplne mu to nevyšlo. Nedokázala som precítiť smutné zobrazenie židov, ktorých ničili gestapáci a Hitler, keď predtým bolo veľa humoru. Chvalabohu scén so židovským holičom bolo menej, a ak aj boli, netýkalo sa to len tragédie, ale aj humoru. Koniec bol pre danú (i túto) dobu dôležitý, no predsa len akým spôsobom sa k nemu dopracovali... Predsalen kvality je oveľa viac než nepodarkov, z filmu som mala veľmi dobrý pocit, takže s pokojným svedomím dávam 5* ()

R.A.D.E.K

Tak tohle se panu Chaplinovi opravdu povedlo. Smekám před odvahou a nápaditostí s jakou se Chaplin dokázal vysmát z filmového plátna Hitlerovi a jeho spolupracovníkům. Nebýt slabší prostřední pasáže hodnocení by bylo nejvyšší. Přesto souhlasím s tím, že jde o jeden z nejvýznamnějších snímků světové kinematografie, zaslouženě. ()

amim

Aneb jak zabalit asi nejdůležitější poselství obrovskou dávkou srandy. Ve filmu se střídají momenty, kdy se popadáte za břicho, a momenty, kdy vás mrazí z vážnosti celé situace. A takhle pořád dokola. Zvláštní, ale naprosto dokonalá kombinace, která nenechá Vaši bránici na pokoji. ()

kukkik

Skvělý a vtipný film i pro dnešní dobu. SIce bych neoznačil Chaplina za génia, a ani k tomu nemám pádný důvod, ale tento film byl vážně skvělý. Bravo Charlie. Nejde jinak než 5/5 ,,Utáhněme si opasky!" ()

ppetrnosek

Těžko porovnávat kvalitu filmu teď, když už všechna atmosféra tehdější doby vyprchala. Tím myslím, že i teď je to fantastické dílo, ale v roce vydání musel Chaplin strhnout vlny úděvu nad jeho odvahou tímto nadčasovým a epickým kouskem. Z hlediska komedie musím říct, že mě nejvíc rozesmála parodie na Hitlera a Chaplinova "němčina". ()

Kroup4

Škoda slov, legendární film s nejsilnějším monologem v dějinách filmu, který je dle mne nadčasový a platí i pro naši dobu, která je o 70 let mladší a měla by býti moudřejší. Geniální dílo, geniálního komika, který si v parodické komedii najde místo a čas aby diváka odzbrojil svým již zmíněným monologem pro lidstvo. Plný počet 95% ()

Lenart

/Tanec so zemeguľou, Hynkelov prvý príhovor, holičova záverečná reč. Môj prvý kontakt s Chaplinom. teším sa na ďalší.9/10 ()

Kragujevac

Mimořádně vynikající komedie, možná snad jedna z těch nejlepších co kdy byla natočena. Charlie byl vynikající a nesmírně charismatický komik.Vynikající začátek z fronty první světové války a následující scény, kde Chaplin předvádí proslovy Hynkela (Hitlera) jsou doslova k popukání. Přitom se dotýká a poukazuje i na mrazivé podmínky, které v židovských ghettech panovaly. Takhle se mají točit komedie a ne jako ty blbosti od Trošky. ()

balcazar

Napriek tomu, že som si film pozrel najmä z dôvodu, že som predtým pozeral na youtube Chaplinov "speech" (myslím, že nie som sám), som bol pred jeho začiatkom skeptický. Očakával som však satiru ako v Chaplinovom Kidovi, ktorá ma príliš nezaujala, Diktátor mi však vyrazil dych. Úžasný satirický spôsob, ktorým sa Chaplin smeje Hitlerovi a jeho kumpánom do ksichtu, ma pripútal na posteľ a bránicu mi porozťahoval, poprežúval a vypľul. ()

wiix

Vvyviesť v tej pochmútnej dobe niečo také, ako tento film, si žiadalo iste veľa odvahy. A navyše je to prudko pozerateľné, trefné a ironické, jedno z tých diel, ktoré musíte vidieť, aby ste sa naučili niečo z histórie kvalitného filmu. ()

Homer.p

Úžasné rozloučení se Chaplina s tulákem. Super byla i scéna s pudinkem, která ukázala typickou židovskou povahu. ()

darjeeling

Chaplin byl génius!! Nevím, jestli mi to dokázal více Limelight nebo The Great Dictator, ale musím říct, že Diktátora sem viděla za tenhle měsíc třikrát. Scény, kdy se Hynkelovi nedaří vytáhnout propisky nebo tanec s paní Napoliniovou...dokonalé. ()

GTS_PUNK

"Strange, and I thought you were an Aryan." "No. I'm a vegetarian." Z hľadiska svetovej kinematografie sa bezpochyby jedná o jeden z najdôležitejších filmov, aké boli kedy natočené. Ani po mnohých rokoch od svojho vzniku nestráca nič zo svojej vyslovenej myšlienky boja proti fašizmu a takisto akejkoľvek inej ideológii potláčajúcej základné ľudské práva a slobody pre každého bez rozdielu rasy, vierovyznania, spoločenského postavenia, pohlavia, veku atď. Charlie Chaplin sa dokonale zhostil parodovania postavy jedného z najhorších ľudí, akí kedy chodili po Zemi a dokázal ho svojim večne zmätene vyzerajúcim prejavom a konaním zosmiešniť pred celým svetom. Satirická nemčina s náhodne zakomponovanými výrazmi ako napr. wiener schnitzel alebo zakašľanie sa pri rýchlej a prehnane temperamentnej výslovnosti, bavia aj po rokoch a ľuďom to v roku vydania filmu muselo v biografoch dodávať nádej, že vtedajší nemecký režim nedostane na svetovej scéne väčšiu šancu. Bohužiaľ, to ešte nemohli vedieť, že to najhoršie svet iba čaká. Aj v najhorších časoch si však mohli spomenúť za zmätené paródie Hitlera a Mussoliniho, lásku židovského holiča a Hannah a hlavne na neuveriteľný Chaplinov prejav v závere filmu, ktorého odkaz by mal prežívať naveky. The Great Dictator dokazuje, že v dobe najväčšej hrôzy a temnoty, prichádza zlatá éra humoru. Smiať sa na tých, ktorí by smiech najradšej zakázali, je dôležité, a ľudia uveria, že šanca zlo poraziť žije. Aj keď nikto z nás nevie, ako to vyzeralo v roku 1940, keď film vyšiel, no jeho odkaz by sme mali živiť už naveky. Klobúk dole pred Chaplinom, rovnako ako aj pred všetkými hercami, ktorí v tomto filme hrali. Fašizmus nikdy nezvíťazí! ()

junxi91

Groteskně vtipný Chaplin, kterého humor neopouštěl ani při natáčení filmu o největším zlu (společně s komunismem), které tento svět kdy zažil. Parodování Hitlera jako Hynkela bylo naprosto geniální a myslím si, že toho šaška s knírkem vystihnul moc dobře. Nesmyslné žvatlání v jazyku podobném němčině, neustálé zvedání pravice a banda nohsledů všude kolem. Na druhé straně obyčejný židovský holič a jeho sousedé, kteří jsou terorizování Stormtroopery. Reálie života v Třetí říší vystižena celkem dobře, samozřejmě nikdo tehdy nevěděl o všech hrůzách, které se děly. Závěrečný proslov jako obrana demokracie před hrůzou diktatury a zotročením lidu bych doporučil promítat na každé škole ve všech zemích, protože bohužel ani v 21. století nežijeme v míru a harmonii a vzájemný respekt, úcta, soucit a pomoc bližnímu není samozřejmostí. A nejvíce mě na tom baví to, jak špatně to přijal sám Hitler a film zakázal - nic nedovede člověka nasrat více než pravda a zakazováním dává diktátor najevo, že jej to vlastně dost vystihuje. V současné době je třeba v Číně zakázán Medvídek Pů... ()

Dexx

Karikatura Hitlera a obzvlast Mussoliniho je dokonala. A nezkazi ji ani ten zaver, ktery nicmene patri do doby vzniku. ()

raneczech

Chaplin je borec a tímto filmem to jednoznačně dokázal. Scény jako hra se zeměkoulí a holení za zvuků uherského tance zlidověly, ale i zbytek filmu neztrácí úroveň. Jedinou výtkou je paradoxně doba vzniku- z ní pramení pochopitelná patetičnost a takové pojetí německé knuty, za jaké by byli Židé ve skutečnosti nesmírně vděční ()