Stárnoucí Calvero (Charles Chaplin), kdysi všemi obdivovaný klaun, se pokouší vyrovnat s tím, že má svá nejlepší léta za sebou. Jednoho dne zachrání mladou tanečnici Terry (Claire Bloomová), která si chtěla vzít život, a nastěhuje ji k sobě. Péče o ni náhle opět dodává smysl jeho životu. Vrací jí sebevědomí a obstará jí divadelní angažmá. Terry se do Calvera zamiluje, on však její city odmítá. Přeje jí totiž šťastný život po boku mladého spisovatele Nelvilla. Tajně mladou ženu opouští a protlouká se jako tuctový pouliční klaun. Když Terry Calvera po několika letech náhodou záhlédne při pouličním výstupu, uspořádá pro něj vzápětí velkou benefici.

Tento tragický dojímavě sentimentální dozpěv za jednou kariérou je Chaplinův snad nejosobnější film - paralela mezi životními osudy Calverovými a Chaplinovými je zjevná. O to osudověji působí, že po tomto filmu byla Charlesi Chaplinovi zakázána další práce v USA: po pobytu v Evropě mu byl - ještě před uvedením jeho filmu SVĚTLA RAMP - znemožněn návrat do Spojených států, údajně pro neamerické smýšlení. Chaplin, rozhořčený jednáním Ameriky, vzápětí přesídlil do Velké Británie. (Quentin T.)

aLPaC

Smutný a nostalgický film ze smutného období největšího filmového komika. Chaplin jako starý nechtěný a zapomenutý komik, který vzpomíná na staré časy a který se seznamuje s mladou nadějnou baletkou, jenž má naopak život a kariéru teprve před sebou. Závěr je (na to ani snad neexistuje slovo, které bych použil) naprosto grandiózní. Bohužel 4* dávám proto, že celý film nedokáže takto vysokou laťku udržet a občas jsem se i pár minut nudil. Přesto šedovlasý Chaplin bez kníru má něco do sebe. ()

hemul

Milujem Beatles, Lasicu a Satinského, Horníčka, Chaplina... detstvo, minulosť, veci, ktoré sa nedajú vrátiť, čas, keď všetko bolo možné, tak ako Terry milovala Calvera. Musel umrieť, ako umiera detstvo. Film zostáva, tak ako v každom zostáva dieťa - zapečatený čas, ako ho pomenoval Tarkovskij. ()

MovieFive

Kdyby mi ještě nedávno někdo řekl, že Chaplin umí i dojmout tak se mu vysměju. Jsem ráda, že se na konci své kariéry ukázal nejen jako geniální komik, ale především jako geniální herec, který si umí sáhnout i pro vážnější role. Chaplin mi za tu dobu docela přirostl k srdci a stárnoucí klaun Calvero mi až příliš připomínal též stárnoucího Chaplina, který se skrz své postavy snad snažil předat světu poselství, moudrost a naději. Velice inspirativní, smutný příběh a vynikající konec jedné velké legendy. ()

Gastovski

Chaplinův umělecký epitaf, kde reflektuje svojí kariéru komika, která neskončila za halasného potlesku diváků. Bohužel jsem však k Chaplinovu zestárlému komikovi nenašel cestu. Zazní pár povedených větiček filozofujících nad životem a potěší i hostování B. Keatona, ale jinak ve mně film nevyvolal žádné emoce, dojetí, humor, prostě nic. Možná by stačilo o 40 minut zkrátit, radikálně sestříhat taneční čísla, a snad bych hodnotil lépe. ()

agassi68

Chaplin sa do toho položil, hral svoje pocity starnúceho umelca, ktorého zlaté časy sú dávno preč, no on sa ešte aspoň raz pokúsi o ich návrat. Do toho melanchólia, nehynúca láska mladej baletky, ktorej zachránil život. Celé mi to prišlo také patetické. Charlie bol génius nemej komiky a všetko ďaľšie môže byť len horšie.. ()

Huguette

Spolu se Světly velkoměsta a Kidem je toto můj nejmilejší Chaplin. V této poloze se mi líbí nejvíc - hřejivé, vřelé, smutné a krásné. U Chaplina se mi nejvíce líbí jeho citovost, a zde jí je požehnaně! Klaním se! BTW Charlie dovedl být i celkem okouzlující muž, nemyslíte? ()

Evander

Chápu, že pro milovníky Charlese Chaplina je toto dílo klenot. Pro mě je to "pouze" dobře zpracovaný životní příběh významného umělce. ()

IdaHutt

Při vší úctě ke géniovi světové kinematografie - pouze dvě hvězdičky. Proč? Protože tento snímek nepochází z dvacátých let, nýbrž je zhruba o čtvrtstoletí starší! Mistr zůstal stát na místě, což je sice pochopitelné, nicméně to neomlouvá. Když jsem sladkobolný příběh kdysi viděla jako velmi, velmi mladá, líbil se mi. Inu, naivita k naivitě. Nyní se mi však film jeví pouze jako anachronický, navíc urputně natahovaný novými a novými zápletkami, než dospěje k předem očekávanému srdceryvnému konci. ()

mi-ib

"Život je nádherný, když z něj nemáte strach." Tenhle film beru už jako takové Chaplinovo rozloučení a zároveň jeho zpověď. Jako by už cítil, že jeho zlaté časy jsou pryč. Přestože si ho stále vážím, tak musím říci, že v porovnání s jeho jinými filmy a mnoha dalšími filmy, mě tento tolik nenadchl. Charles Chaplin je pan herec a nemusí se pitvořit. To ještě víc vyniká v kontrastu se sic roztomilou, ale zároveň přehrávající, Claire Bloomovou. Když Chaplin filosofoval bylo to fajn, když bavil ušlo to, ale baletní sekce byla už nuda. ()

FOCKE_WULF

Čekal jsem to horší, čekal jsem koňskou dávku patetična ve stylu - smutnej klaun/ starej klaun/ ožralej klaun/ klaun vzpomínající na svou zašlou slávu a i když tam tohle taky bylo zastoupené, tak to do kýče nesklouzlo. Pěknej film. ()

Colour

Najlepší Chaplinov film, ktorý som videla. Krásny, dojímavý. Chaplin sa úplne stotožnil s postavou. Tak perfektný herecký výkon som ešte nevidela. V žiadnom inom filme som nepočula tak dlhé dialógy zamýšľajúce sa nad životom. Úžasný film, ktorý len tak niečo nepredbehne. A len tak mimochodom, od komédie má skutočne ďaleko. ()

junxi91

Úžasný Charlie Chaplin v roli komika Calvera, který má už nejlepší léta za sebou a přesto neztrácí chuť do života. Kdysi býval velice úspěšným jevištním šaškem, davy mu tleskaly, ale vše to bylo vykoupeno častým pitím alkoholu, protože "opilý jsem přece vtipnější". No, časem se mu to však vymknulo z rukou a místo toho byl spíše trapný a tak skončí bez angažmá. Jednoho dne zachrání život mladé baletní tanečnici Terry, která měla naopak života plné zuby, ačkoliv byla talentovaná a její pohyby na jevišti ve mně vzbudili obdiv k baletu a lidem, kteří jej umí tančit. Ona má však jistý záchvat hysterie, je rigidní a strnulá a myslí si, že nemůže chodit. Z toho ji však milý Calvero dostane a ona se za to do něj zamiluje. Spousta skvělých filozofických úvah o životě, které dokážu plně ocenit až v tomto věku. "Život je ta nejúžasnější věc na světě!" Tato radost jej však opustí, jakmile mu během představení odejde celé publikum, něco tak ponižujícího si nedovedu ani představit. Ještě je tu velice dojemná postava mladého hudebního skladatele, který pronese větu, se kterou musím souhlasit - "Hlad nezná hrdost". Konec filmu mě dohnal k slzám a budiž tohle moje vstupenka do světa starých filmů, které však mají i po letech co říct! ()

Rodin

Já vcelku nevím, co by se o tomto filmu dalo napsat víc, než že vřele doporučuji všem, aby si udělali vlastní názor jeho zhlédnutím, protože já už ho mám a nedám. 95%. ()

karlee

Slušně natočené i zahrané, ale příliš patetické a sentimentální, scénář se moc nepovedl, taková skoro červená knihovna. V padesátých letech už přeci jen vznikala propracovanější dílka. ()

Rattlehead

Nádhera. Tento film je neskutečně optimistický, ale zároveň také smutný. Staré ukazuje mladému jak žít a pak mu uvolňuje místo. Je obdivuhodné, že Mistr Chaplin dokázal stvořit tak dojemné dílo v těžké době, kdy byl prohlášen za politicky nespolehlivého a obviněn z neamerického smýšlení. Třešničkou na dortu je pak účast Bustera Keatona, takže vidíme dvě největší hvězdy němého Hollywoodu ve společné scéně. Tento film řadím v silné Charlieho filmografii hodně vysoko. P. S. asistentem režie byl Robert Aldrich. ()

ŠpetaMarek

Mírně filozofická sonda do duše stárnoucího herce, mě uhranula už na začátku, za což mohla částečně i andělská tvář hlavní představitelky. Kdyby tam nebyly některé divadelní pasáže zbytečně táhle, šel bych na plnou palbu, protože nejen že to byla místy docela prdel, ale i to srdíčko to zahřálo a pak zalilo ginem bez tonicu. ()

Bigfuckman

Nebylo to špatné, ale Charlie natočil daleko vetší perly. I když zde hrál stárnoucího komika Calveru, hrál tam vlastně sám sebe. Showbyznys je krutý a platí zde víc než kde jinde - lehce nabyl, lehce pozbyl. Na to, že měl Charlie slabost pro velmi mladé slečny :) zde odmitá upřímnou lásku mladé nadějné baletky aby ji nekazil život. Režie, hlavní role a skladatel hudby, to vše naráz?! Opět mužu říct, že Chaplin byl pro mě génius. ()

Dinsberg

Mluvený film nejde dohromady s Tulákem. Vědí to diváci a věděl to i Charlie. Proto ryze svůj film koncipoval jako loučení se s publikem a potažmo i s Tulákem. Svou bouhatou kariéru zde shrnul do pocitů frustrace, kdy ho mládí převálcovalo a znovuobrození, kdy jeho vnitřní síla probudila mladou baletku i jeho samotného. Film hladící po duši, po srdci a dávájící tušit, že ještě není dohráno, dokud nespadne opona. ()

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd