Z terasy

From the Terrace

USA, 1960, 139 min

"Ten jeden večer zmenil celý môj život..." To bol ten osudný večer, keď P. Newman na služobnej ceste spoznal aj inú rodinu ako tie, ktorými bol celý svoj život obklopený. Zrazu zacítil teplo, niečo čo nikdy predtým nezažil. Žiadnu vypočítavosť, honbu za peniazmi či kariérou... Od filmu Z terasy som nečakal nič výnimočné, len som sa tešil na P. Newmana. Film má takmer 2,5 hodiny, čo ma trochu zaskočilo, ale ubehlo to rýchlejšie než som čakal, presnejšie film ma tak zaujal, že som na hodiny ani nepozrel. P. Newman je sympaťák, ale našťastie tu nie je sám a je obklopený dobrými postavami s prepracovanými charaktermi. Jeho postupná premena z karieristu a vysnívaného boháča na človeka, ktorému záleží na skutočných hodnotách je základnou linkou príbehu. Na ňu nadväzujú nemenej zaujímavé ako jeho nedokonalá rodina, jeho manželstvo či pracovná posadnutosť a love story. To všetko sa skĺbilo v jeden úžasne fungujúci celok a ja nemám čo vytknúť. Jednoducho výborný film. 100%.(4.10.2014)

klasicka vypravenka o tom, ze prachy nejsou vsechno a uspech i postaveni jsou dobry veci, ale ke stesti nestaci. Nad prumerem ji drzi dramataicke sceny plne verohodnych emoci a jeden z nejvetsich sympataku filmove historie paul newman v hlavni roli. Uz jenom kvuli nemu a jeho krasne charizmaticke skutecne zivotni partnerce Joanne Woodwardové stoji tech 150 minut za videni.(8.2.2010)

Typické šesťdesiate roky. Relativizovanie tradičných hodnôt. Veľmi príjemne, veľmi ľudsky, navonok veľmi sympaticky, láskavo....Život nie je jednoduchý. Tvorcovia tu dávajú iba dve alternatívy - láska alebo kariéra (či bohatstvo). Na tretiu úmyselne zabudli: morálne zásady. Nemôžeme robiť v mene lásky všetko....(16.12.2012)

Viacerí komentátori zdôrazňovali, podľa nich, neúmernú dĺžku filmu. Číselný údaj však nič nevypovedá o tolerancii diváka. U niektorých hodinových filmov dokážem opakovane zaspať mikro i makro spánkami, u filmov, ako bol tento, mám naopak pocit, že mohol trvať ešte dlhšie. Pútavý nekomplikovaný príbeh voľby na životnom rázcestí ma zaujal plynulosťou rozprávania, perfektným výkonom Paula Newmana, ktorému úspešne sekundovala jeho manželka i pre mňa neznáma Ina Balin. Samozrejme, že päťdesiatročný film obsahoval niekoľko miest, nad ktorými som zdvihol obočie, ale nemali vplyv na celkovo výborný dojem.(26.9.2014)

Působivé drama o rodinných vztazích, o lásce a v neposlední řadě o kariéře, z kterého vyzařuje jakési podmanivé kouzlo poutavosti. Hudba možná některé pasáže dramatizuje více, než je zdrávo, ale i tak jsem tento snímek neviděl naposled. Podobné filmy: Kočka na rozpálené plechové střeše, Dlouhé horké léto.(22.3.2011)