Z terasy

From the Terrace

USA, 1960, 139 min

Typické šesťdesiate roky. Relativizovanie tradičných hodnôt. Veľmi príjemne, veľmi ľudsky, navonok veľmi sympaticky, láskavo....Život nie je jednoduchý. Tvorcovia tu dávajú iba dve alternatívy - láska alebo kariéra (či bohatstvo). Na tretiu úmyselne zabudli: morálne zásady. Nemôžeme robiť v mene lásky všetko....(16.12.2012)

• troufalka

"Jaká byla válka?"                                                                                                                                                                        "Asi dobrá, vyhráli jsme!"(25.9.2014)

Příběh plný lásky, nevěry, peněz, obchodů a cesty za úspěchem za tónů hudby velkého filmového skladatele Elmera Bernsteina. Vyzdvihovat herecké výkony ústředních postav není třeba, protože Paul Newman snad nikdy nezahrál svoji roli hůř než výborně a Joanne Woodward se předvádí také v příjemném světle. Mile však překvapuje (pro mě dosud neznámá) Ina Balin v roli Natálie. Snímek Marka Robsona je sice značně dlouhý, avšak ani okamžik jsem se nenudil, jelikož se na obrazovce stále dělo něco, co poutalo moji pozornost. Atmosféra z filmu hezky dýše a každá z pasáží, z nichž se tento počin skládá, ji má něčím příjemnou či nepříjemnou, zkrátka vždy specifickou. Od Alfredovy návštěvy uhelných dolů v Coloradu se pak pro mě snímek stal ještě mnohem víc lákavější a oči jsem již z obrazovky opravdu nespustil. Nemohu hodnotit jinak, než plnou sazbou hvězdiček.(22.1.2012)

"Ten jeden večer zmenil celý môj život..." To bol ten osudný večer, keď P. Newman na služobnej ceste spoznal aj inú rodinu ako tie, ktorými bol celý svoj život obklopený. Zrazu zacítil teplo, niečo čo nikdy predtým nezažil. Žiadnu vypočítavosť, honbu za peniazmi či kariérou... Od filmu Z terasy som nečakal nič výnimočné, len som sa tešil na P. Newmana. Film má takmer 2,5 hodiny, čo ma trochu zaskočilo, ale ubehlo to rýchlejšie než som čakal, presnejšie film ma tak zaujal, že som na hodiny ani nepozrel. P. Newman je sympaťák, ale našťastie tu nie je sám a je obklopený dobrými postavami s prepracovanými charaktermi. Jeho postupná premena z karieristu a vysnívaného boháča na človeka, ktorému záleží na skutočných hodnotách je základnou linkou príbehu. Na ňu nadväzujú nemenej zaujímavé ako jeho nedokonalá rodina, jeho manželstvo či pracovná posadnutosť a love story. To všetko sa skĺbilo v jeden úžasne fungujúci celok a ja nemám čo vytknúť. Jednoducho výborný film. 100%.(4.10.2014)

Že má film přemrštěnou stopáž, jsem si ani nevšimla, utekl mi rychle, ale s odstupem dvou týdnů musím přidat hvězdičku: to teplo, které Alfréda vytrhlo z přežívání při setkání s Natálií, jsem cítila i přes obrazovku. Často se mi to nestává.(25.2.2011)

• Paul Newman