Ratatouille

• USA Ratatouille (více)

Poznejte Paříž, město nekonečných možností a gurmánský ráj, z nové perspektivy a zamilujete si ji! V jedné z nejlepších pařížských restaurací sní krysák Remy odvážně o tom, že se stane vyhlášeným francouzským kuchařem. Nenechá se zviklat výtkami ostatních členů rodiny, aby se spokojil pouze s tradičním životem obyčejného hlodavce, a s pomocí kamaráda Linguiniho, stydlivého a podřadného odnašeče odpadků, se vydá na cestu těch nejnepravděpodobnějších zážitků, humorných kousků a kulinářských triumfů, o kterých by jeden bez druhého ani nesnili. (Forum Film CZ)

-bad-mad-wolf-

Svého času mi tahle pixarovka byla převelice sympatická a dokonce jsem toužil jít na ní do kina (nevím proč, nechte mě). Jde o film inteligentní, s nejedním opravdu vtipným momentem a celý ten français odér byl moc fajn, ale krysička ani hlavní lidský hrdina nakonec takoví sympošové nebyli (na větvi jsem byl zejména z toho vládce loutek ve vlasech). Takže asi tak. Nicméně moment, v němž kritik ochutnává přichystanou specialitku a chuťové pohárky ho teleportují do báječných dětských let, si zaslouží přinejmenším šest hvězdiček. ()

Real Tom Hardy

"THE WORLD IS OFTEN UNKIND TO NEW TALENT, NEW CREATIONS." ----------- S odstupom času aj ten najväčší nefanúšik animákov (ja) musí uznať kvalitu animovaných filmov z minulej dekády. Alebo všetkého z minimálne minulej dekády. Ratatouille okrem iného nefalšovane reprezentuje staré známe, že Francúzsko je národ, ktorý žije, aby jedol a nie naopak. Veľmi dobre sa naň pozeralo, najmä na animácie a pestrofarebné pokrmy, pri ktorých vyhladne aj nasýtený. Sympatiu voči myšiakovi (potkanovi) som síce nezdieľal, lásku k jedlu však áno. ()

kinej

Nebudu se opět rozepisovat o tom jak nemusím digitálně animované filmy. Pak se ale objeví něco, co překvapí. A Ratattouille mě překvapil. Možné jsou mé sympatie podníceny jménem Pinkavy, jenž je pod projektem podepsán. Důležité ale bylo, že na rozdíl od Spláchnutého, nebo Shreka jsem se bavil. Animace zase o něco pokročila. Krysák když běhá, vypadá fakt reálně. Některé scény, jako například první setkání s kuchyní jsou neskutečně nasnímány a ukazují nám v čem by měla spočívat výhoda animáků oprotí hraným filmům. Dynamické pohyby "kamery" by mohl závidět i Michael Bay. Nejlepší scéna filmu je, ochutnávka, při které Antnon Ego, zažije flashback. Vtipná parodie, na tradiční filmařské postupy. Tento film je vedle Finding Nemo to nejlepší ve svém žánru. ()

Hrabka

Jeden z nejlepších 5 animáčů to byl v té době, teď už ho dokázalo takových minimálně deset překonat. Bravůrní animace a originální děj daly vzniknout dílu, které opravdu nenudí a skvěle se u něj pobavíte. 75% ()

Jamal

Pixar je v dnešní době asi největší jistota, na kterou se v kinematografii můžete spolehnout. Remy jako snílek, který se s trochou štěstíčka stane nejlepším kuchařem, nebo spíše kuchaříčkem na světě. Protože pan Guateau, kterému kdysi patřila restaurace a byl nejlepším kuchařem, tvrdil, že vařit může každý....takže doslova vaří krysa, kterou pak přijde ohodnotit i největší kritik pan Anton Ego, co nemá jen velké ego, aby pak zjistil kdo je vlastně kuchaříčkem, který mu podle jeho objednávky - jakékoliv jídlo s nadhledem udělá ratatouille - jídlo chudých, ale plný vzpomínek. V tomto filmu vás pobaví snad vše, budete prožívat příběh více než v jakémkoliv hraném filmu. Je vidět, že Pixar se skákající lampičkou zdaleka ještě nedoskákal a možná podle mě tentokrát skočil více než jindy. Takže už se těším co mi naporcuje příště. ()

juta

Stačí jeden nešika, dále pak šikovná myška a vznikne fajnová pohádka, ve které nechybí podstatné věci, které utvářejí dobré dílo od Pixaru. S poselstvím, že i když vám život nadělí málo, můžete svou pílí a snahou i tak udělat velké věci. ()

Fiftis

Ratatouille sa veľmi pomaly rozbieha a potom sa skoro pravidelne striedajú menej zábavne momenty s vôbec zábavnými až do konca filmu. Pixarovka Ratatouille - Dobrú chuť! je teda animákom, ktorý bohužiaľ nesiaha k tým najvyšším métam v možnostiach animovaných filmov a je jedným z mnohých animovaných brakov. ()

filmfanouch

Studio Pixar je naprostým právem označováno za jedno z nejlepších animačních studií všech dob jednoduše proto, že si těžko vybavit (krom Walt Disney Animation a Studia Ghibli) jiné studio ze kterého vypadlo tolik animovaných klenotů, které zároveň vždy posouvali laťku o kus dál. První celovečerák studia Pixar Toy Story: Příběh hraček byl přece jen prvním kompletně počítačem vytvořený film a především se časem ukázalo, že byste skutečně těžko našli jiné animační studio, které si dává práci s nejmenšími detaily a především přichází s nevšedními a především překvapivě komplexními ( i když leckdy nepatrnými) tématy. Hledá se Nemo například představilo hrdinku, která trpí Alzheimerem, Úžasňákovi zase nevšedně pojali krizi středního věku a právě Toy Story nebo Auta ukázali, že hračky i auta mohou mít též jako lidé duši. Jedním z nejpamětihodnějších a dost možná skutečně nejlepších animáků tohoto studia je poté právě Ratatouille. V Ratatouille je hluboko zakořeněná česká stopa, protože za původním námětem stojí Jan Pinkava, který se narodil v Československu, ale s rodiči emigroval v dětství emigroval do Anglie, přičemž se o pár let později přestěhoval do USA a právě zde se stal zaměstnancem Pixaru. V roce 1997 poté pro toto studio napsal a zrežíroval naprosto bravurní kraťas Geriho hra a jak už to Pixaru bývá zvykem tak krátkým filmem prověřený tvůrce dostal šanci přijít s nápadem na celovečerák. Pinkava tak v roce 2001 přišel s námětem na Ratatouille, přípravy ale neprobíhali hladce a v roce 2005 Jan Pinkava definitivně projekt opustil a jeho místo zastoupil režisér Brad Bird, který stál za Železným obrem nebo právě pixarovskými Úžasňákovými. Bird krom režie i přepsal scénář a už tehdy bylo utvrzeno, že je Brad Bird dost možná jeden z nejtalentovanějších filmařů tehdejšího Hollywoodu. Ratatouille je poctivě servírovaný hlavní chod, který je skutečně geniálního téměř ve všech svých aspektech od naprosto bravurně zpracované atmosféry Paříže přes další velmi zajímavé a složité téma po naprosto úžasný Francií stylizovaný soundtrack Michaela Giacchina, který dodnes patří mezi nejlepší soundtracky tohoto geniálního hudebního skladatele. Ratatouille je především o tom, že předsudky někdy skutečně nejsou na místě- do krysáka Remyho by těžko někdo řekl, že je z něj dost možná skutečně jeden z nejlepších kuchařů na světě, který by mohl konkurovat Gordonovi Ramseymu, Zdeňku Polreichovi nebo Láďovi Hruškovi a přesto je to Remy krysák co má na vaření talent tak nějak automaticky. Bohužel žije v kolonii krys, která nesouhlasí s jeho názory na to, že by krysy nemuseli jíst jenom odpadky a která jakékoli snahy o to aby se Remy více dozvěděl o světě lidí. Teprve když se Remy dostane do Paříže se pro něj otevřou nové dveře možnosti, když se díky své snaze o spasení očividně zpackané polívky přijde na to, že je tenhle krysák skutečně kulinářským darem z nebes a vzniká díky tomu dohoda se stydlivým a kulinářsky neschopným Linguinim při kterém si Remy může konečně pořádně zavařit a Linguini pomalu získává velmi významnou pověst. Remymu ale ´´ jeho´´ potencionálně slibnou kulinářskou kariéru pořád trochu kazí jeho krysí rodina a ani Linguini se bez překážky v podobě podezřívavého šéfkuchaře Skinnera, který zároveň ví o Linguinim jedno potencionálně šokující odhalení neobejde. I přesto, že jsou dva hlavní hrdinové člověk a krysák je jejich postupně budované přátelství naprosto uvěřitelné i přesto, že tohle není film kde by zvířata uměli komunikovat lidskou řečí. Veškeré konflikty mezi nimi mají ten správný emocionální dosah a z nejméně pravděpodobného přátelství na světě vzniká jednoduše naprosto uvěřitelně vybudované přátelství, které má zásadní vliv na veškeré dění. Ratatouille má na animák nezvyklé téměř 2 hodiny a přesto je tak tempově a dramaturgicky vychytaný, že se tu vlastně vůbec nedá mluvit o nějaké přetaženosti. Ratatouille má spád, díky vizuálnímu zpracování se na něj jednoduše krásně kouká a především je tu opět Pixar za pána animovaných filmů, kdy je například od sebe rozeznatelná každá libovolná krysa (i přesto, že je nutně neznáme všechny jménem). Během jedné scény se navíc stylově dokáže představit celý personál Restaurantu Gusteau a především se tu skutečně bravurně pracuje se svými charaktery. Remy a Linguini jsou opravdu bravurně napsaná dvojice, i zbytek postav ale stojí za zmínku. Postava Colette je takovým příkladem toho jak udělat silnou ženskou postavu i přesto, že v tomhle případě nutně nemusí platit, že to byl záměr samotného Pixaru. Halucinace zesnulého šéfkuchaře Gusteaua je velmi bravurně užitá jako mentor Remyho, Skinner funguje jako reálný záporák, Remyho táta Django též není snadno popsatelná figura, která by se dala jen tak odsoudit na první dobrou, Remyho bratr Emil je postavou, která splňuje v rámci Pixaru další funkčně humornou vedlejší postavu (po vzoru Rexe z Toy Story nebo Bouráka z Aut) a především je tu Anton Ego, jenž ukazuje, že i ten očividně nejtvrdší člověk v sobě má trocha srdce. Pixar se přitom opět nebojí aby v rámci animovaných filmů, které pořád cílí především na mladší diváky šlo hlavnímu hrdinovi skutečně o život, dotkne se palčivějších a závažnějších témat, nebojí se poukázat na fakt, že pro lidi je krysa pořád veliký nepřítel, které zabijí ve velkém (scéna při které Django prezentuje Remymu zabité krysy je vyloženě husinu nahánějící) a především ve finále Ratatouille nenabídne vyložený happy ending. Ne, konec není ve stylu tragédie, přesto ale rozhodně nekončí klasickým happy endem, kde by vše dopadlo ve všech ohledech dobře. A i za toto se musí Ratatouille jednoduše uznávat. Těžko si vybavit jiný film, který by tak moc člověka dohnal k tomu navštívit Paříž a jednoduše ho nasál atmosférou hlavního města Francie. Soundtrack Michaela Giacchina k Ratatouille jednoduše i po letech a čím dál tím větších Giacchinových soundtrackových pecek patří k vrcholu. Celkově je ale Ratatouille jednoduše úžasný film, při kterém Pixar opět přišel s něčím hodně originálním a opět z toho vzniklo něco úžasného. Po animační stránce vypilované do nejmenších detailů, po stránce příběhu naprosto silné a pocitově ve finále poté dvojnásobně. Ratatouille je jednoduše animovaným klenotem, který je právem brán jako jeden z vrcholů Pixaru a už víceméně klasiku. Vařit může každý, ale jen odvážní (v tomhle případě Brad Bird a spol.) vaří skvěle! () (méně) (více)

DJ_bart

Nejgeniálnější animák všech dob, víc vědět netřeba. Snad jen že doporučuju sledovat s pořádnou porcí žrádla.... zlatý český ručičky :))) ()

ajuska

Pixar opět nezklamal. Příběh je zajímavý, vyvážený a tentokrát mi přišel i podstatně méně mravoučný než třeba u Aut (nebo to alespoň bylo lépe skryto). Tradičně tu zvedá hodnocení perfektní propracovanost a zaměření na každičký detail, které dělá z filmu výjimečný zážitek. ()

ladynka

Kouzelná a do detailu propracovaná animace táhne celkem předvídatelný příběh, z kterého jsem si za ty dvě hodiny zapamatovala jen předváděné laskominy. ()

Pepinec

Čtyři hvězdy s odřeným krysím čumákem. Což o to, řemeslnicky to Pixar zvládl na jedničku, jejich animace se mi nemohou nelíbit. Ovšem naproti tomu, jak Remy do každého žvance sypal koření všeho druhu, nějak se zapomnělo okořenit příběh větší špetkou humoru. Film je tak milý, to ano, ale řekněte mi sami; kolik milých kluků si na prvním rande vrzne? (Filmfest Hurghada 2012, 8/67) ()

Hromino

Myslím, že polemizovat o tom, zda vizuální stránka filmu je pěkná nebo ne, to snad v případě Pixaru nemá cenu. Film je to hezký, o tom není sporu, ale že by ve mně něco většího zanechal? To ne. ()

hippyman

nadmíru chutná, fenomenálně dokonalá harmonie precizní animace, skvělé hudby a poutavého příběhu... jednoznačně nejlepší animák všech dob!!! 100% ()

Stegr

90% - Příběh o myšákovi kuchaři je tak okouzlující, že mu odpustíte snad všechno! I klasickou jednoduchou zápletku, která vás ničím nepřekvapí. Protože sledovat krysu při vaření je tak krásné a zábavné, že vám to vystačí na celou dobu. Prostě paráda! A na závěr: Vařit může přeci každý! ()

Deimos

DVD/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Animace 8/10/// +příjemná animace, hezká hudba, příběh, originální nápad, český dabing, postavy -největší tah to má až v samotném závěru, trošku jsem postrádal humor, ale vím, že ten tady nebyl na prvním místě/// Tak půlku tohoto lahodného pokrmu jsem ochutnal už v létě na dovolené a druhou půlku jsem dojedl až dnes. A jak jistě víte rozdělit si tak dobré jídlo na dvě části je naškodu, protože už zapomenete chuť té první části a chvilku trvá než se zachutnáte do té druhé. Přesto to ale do svého hodnocení nebudu (a ani nechci) zahrnovat, protože tento v mnoha ingrediencích originální počin by si to nezasloužil. Skrývá se za ním hezký rodinný příběh, zabalený do úhledného kabátku. Ratatouille mě zachutnal a rád si dám někdy nášup./// Celkem 87%/// ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

20.03.2014

Pixaři jdou do „živé akce“

Pixaři jdou do „živé akce“

17.03.2008

Ne že by je digitální animáky už nebavily, nebo jim snad málo vydělávaly (neodolatelné trailery na novinku VALL-I naznačují, že o jedné z čelních pozicí v řebříčku největších letních hitů je… (více)