Oheň v oblacích

Fire in the Sky

Oheň na nebesiach

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi

USA, 1993, 109 min

Solidně natočené scifi drama, které mě ovšem zpočátku iritovalo ve dvou věcech: 1) opravdu nemám rád UFO a většinu věcí točící se okolo mimozemšťanů (vesmírné monstra mi nevadí), 2) film je prý podle skutečné události…(tahle věta mě taky pěkně sere…) – po zhlédnutí filmu jsem byl však až nadmíru spokojený. Líbilo se mi „rafinované“ podání, kterým se nám film od počátku presentoval, přesně tak že ani těsně před koncem si divák skutečně není jistý – co se z toho nakonec vyklube. Díky tomu z toho vytěžila atmosféra, co se jen dalo a navíc herecké výkony byli taky hodně dobré. Robert Patrick s dlouhým hárem stojí za to. Fire in the Sky se tak i díky nepříliš dobrému prvnímu dojmu stalo nakonec v mých očích nadprůměrnou mysteriózní záležitostí, kterou jsem určitě neviděl naposledy. Navíc souhlasím s tím, že hudba Marka Ishama byla prostě dokonalá.70%(8.8.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $19,885,552Tržby Celosvetovo $-(22.4.2009)

Akási natiahnutá epizóda AKTOV X. A myslím, že rovnako pútavá a efektná, ako zmieňovaný seriál.(6.9.2011)

Samotný film nepřínáší víc, než předesílá obsah. Zpracování zavání béčkovitostí a vyšetřování party dělníků, které tvoří dominantní část děje, není nějak zvlášt dramatická ani jinak vypjatá. Jedná se ale o (údajně) skutečnou událost, kterou se film snaží interpretovat, a to mu jde docela dobře. Tvůrci nás neponechávají vlastní fantazii a ukážou příběh se všemi detaily, včetně létajícího talíře i vykreslení vzpomínek ze samotného únosu. Dokumenty i filmy s tématikou setkání s mimozemšťany, čímž obojím Fire in the Sky je, mně zajímají, a tak oceňuji i tenhle film. Snímkem zabývajícím se taktéž tématikou únosů mimozemštany je Čtvrtý druh. Alternativa: Fourth Kind, Close Encounters of the Third Kind.(19.3.2010)

Notywoleten konec!x)) Z hlediska lidský umělý inteligence film obsahuje skoro všechno důležitý (nebezpečně hloupý), takže rozhodně solidní záležitost o UFO, respektive nadřazený vesmírný inteligenci, kterou kvůli spikleneckýmu uvažování a vadný morálce nedovedem nastolit ani mezi sebou... ale teda přeložit v úvodním citátu LIFE jako OSUD?! To je teda pseudointelektuelní HAMBA, páč iluzorní náhoda v tomhle konteXtu má s vrozenym osudem společnou leda neuvědomělou křivdu;)(18.11.2016)

• - V roce 2010 se skutečný Travis Walton objevil v americké verzi pořadu Nic než pravda (Momenth of truth), kde na otázku zda byl opravdu unesen odpověděl "ano". Jeho odpověď byla detektorem vyhodnocena jako lež. (Abmont)

• - Expert, ktorý vyhodnocoval výsledky detektorom lži, povedal, že chlapci hovoria pravdu. (kongamato2)

• - Spoiler: Snímek je inspirován skutečným případem, údálosti na palubě vesmírné lodi ve svém svědectví Travis Walton ale líčil jinak. Po prozření na něm podle jeho slov nebyly páchány žádné násilnosti, ani nebyl svědkem jakýchkoliv znepokojujících skutečností. Údajní mimozemšťané s ním naopak komunikovali a provedli ho po interiéru korábu. (oje)