Oheň v oblacích

Fire in the Sky

Oheň na nebesiach

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi

USA, 1993, 109 min

Kvalitní sci-fi filmy s tématikou ufo nejsou mrtvé. Doba Akt X je pryč, ale tady je pozůstatek, který dělá čest svému žánru. Více jak hodinu sledujeme vyšetřování (bez agentů FBI, jinak Akta jak vyšitá) party dřevorubců, kteří tvrdí, že jeden z nich byl unesen neznámým létajícím předmětem, který zářil na obloze jako oheň. Film skvěle zachycuje americkou (i všeobecnou) nedůvěru k podobným tématům, stejně jako chuť "města" lynčovat již předem vinné bývalé všeobecně oblíbené známé. To nejlepší však všechny čeká v závěru, po atmosférickém čekání na rozřešení případu přichází skok o dvě kvalitativní úrovně výš (ano, na hranici geniality pokořena). Stačilo 10 minut, aby se z filmu stala událost, na kterou nezapomenete a díky ní nikdy nepůjdete zvědavě koukat na podivný objekt zářící nad vámi... Mysl uneseného vám totiž předvede krutou, syrovou a nepříjemnou vizi místa, kde byl vězněn. Kým? A je to opravdu všechno pravda? I kdyby nebyla, je to hodně mrazivá vize (a jak říká správný vědec:"Mé grafy nelžou..."). Mimochodem lehce oplácnutý a vlasatý Robert Patrick díky tomuto filmu získal roli v Aktech X. Zaslouženě a kruh se uzavřel.(17.2.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $19,885,552Tržby Celosvetovo $-(22.4.2009)

Ano, ano , ano. Takové filmy mám osobně velice rád - zajímavé, napínavé a ještě k tomu sci-fi, navíc konec byl hodně dobrý - ne že by to co bylo před ním, bylo špatné, naopak bylo to uvěřitelné, což je u tohoto filmu velká výhoda. Jak říkám: "Rozhodně se vyplatí na tento film podívat kvůli Robertu "T1000" Patrickovi (má dobré páčo), atmosféře a výbornému finiši." Oheň v oblacích mi neuvěřitelně sedl… Parádní.(24.1.2008)

Akási natiahnutá epizóda AKTOV X. A myslím, že rovnako pútavá a efektná, ako zmieňovaný seriál.(6.9.2011)

Z mého pohledu-přesně na půl cesty mezi 3 a 4...Příběh je zajímavý a hezky několikavrstevnatý ale to"televizní"podání celý film strhává kus dolů-což je škoda-zvlášťě, když si u scén ze vnitřku ufounské loďky divák uvědomí, že to není jen tak nějáké béčko za pár šupů....(28.12.2011)

• - V roce 2010 se skutečný Travis Walton objevil v americké verzi pořadu Nic než pravda (Momenth of truth), kde na otázku zda byl opravdu unesen odpověděl "ano". Jeho odpověď byla detektorem vyhodnocena jako lež. (Abmont)

• - Spoiler: Snímek je inspirován skutečným případem, údálosti na palubě vesmírné lodi ve svém svědectví Travis Walton ale líčil jinak. Po prozření na něm podle jeho slov nebyly páchány žádné násilnosti, ani nebyl svědkem jakýchkoliv znepokojujících skutečností. Údajní mimozemšťané s ním naopak komunikovali a provedli ho po interiéru korábu. (oje)

• - Po návrate mal Travis Walton problémy so žalúdkom, aj po obyčajnej strave všetko vyvrátil. (kongamato2)