V roce 1996 spustila armáda projekt Adam, jehož cílem bylo vycvičit z vybraných novorozenců dokonalé vojáky. Během sedmnácti let byli naučeni bojovému umění a slepé poslušnosti. Jednotka, v níž je také seržant Todd, úspěšně prošla řadou bojů na Zemi i na jiných planetách. O čtyřicet let později, tedy v roce 2036, však sebevědomý plukovník Mekum hodlá nahradit stárnoucí veterány novými, zdokonalenými modely bojovníků. Brutální test, který za veterány podstoupí právě Todd, ukáže převahu mladých borců. Na Makumův příkaz je Todd vyhozen do odpadu, a když ho popelářská kosmická loď vysype na skládkové planetě Arcadia 234, tak se probere. Žijí zde vyhnanci ze Země, jejichž loď tu kdysi ztroskotala. Je mezi nimi také Sandra s manželem Macem, kteří se o vojáka postarají. Jen velmi těžce začíná nový život. Nechápe ho a neumí rozhodovat sám za sebe. Lidé v komunitě se ho bojí a časem prosadí, aby ji opustil a usadil se jinde. Mace s tím však nesouhlasí a rozhodne se Todda přivést zpět. Právě v tom okamžiku na planetě přistává bojová loď. Na její palubě je Mekum, který má provést namátkovou kontrolu. Akce, která je pojata jako manévry, nabere nečekaný obrat, když se ukáže, že planeta je navzdory předpokladům obydlena. Mekum se rozhodne v rámci výcviku všechny živé zabít. (TV Nova)

monolog

Podle mě nejlepší film režiséra Andersona, přestože děj není nijak moc hluboce propracován a logika taky zaostává. Ale zachraňuje to samozřejmě Kurt Russell a jeho postava. Elitní voják s vymytým mozkem, v jehož útrobách přesto dřímají poslední kouštíčky lidských citů. Člověk mimo společnost, který vlastně ani neví, jak by se k ní vrátil, přestože hluboko uvnitř tuší, že je to to jediné, o co skutečně jde. Navíc se tady výjimečně tvůrcům povedlo ukázat odpadovou planetu a boj o život na ní a společnost tam vůbec realisticky. Bez nějakých mocichtivých klik uvnitř společenství, ale jako jednotnou kooperující skupinku lidí, kteří se snaží přežít. Navíc je celkem zajímavý pomyšlení, že na odpadní planetě jsou vlastně trosečníci mnohem svobodnější, než kdekoliv ve zbytku lidmi obývaného vesmírného systému. Ještě jsem si říkal, být to tak natočený v osmdesátejch letech, hádejte, kdo by hrál Todda? ()

kingik

Kariéra Kurta Russella, veterána v řešení meziplanetárních konfliktů, je ohrožena, když je geneticky vyvinut prototyp válečníka. V testovacím souboji prohrává, a je tak odsouzen k smrti. On ale boj o život nevzdává. Nepřišlo mně to tak hrozné podle zdejších recenzí. Solidní příval akce přebíjí nablblý scénář a režisér Paul W.S.Anderson se v akčních sekvencích solidně vyřádil, ale obsadit proti Russelovi Jasona Scotta Leeho nebyl dobrý tah, a tak to vidím na akční snímek, který má solidní spád a dynamiku a spolehlivě u něj vypnete mozek. 60% ()

otík

Je to opravdu zkáza, ale filmového materiálu. Přesto jako střílečka to docela ušlo. Kurt Russell je těžce nesympatický, něco mezi univerzálním vojákem, terminátorem a Rambem. Naštěstí to celé netrvá příliš dlouho a Russell stačí sám všechny nadvojáky vystřílet dříve, než se tomu začneme divit. Mnoho filmového umění zde předvést nemusel, ale hlavně že na sobě namakal v posilovně. Jen škoda, že sympatickou vizáž tam zřejmě zapomněl. ()

Ampi

Jsou to slabší 4 hvězdičky. A proč? Vcelku pěkné spíše bečkové sci-fi. Jsou tu vesmírmé lodě, kolonizované planety, genetický upravení jedinci - takže na sci-fi dobré ingredience. Topornost a jistá tupá ztuhlost Kurta Russela je dana postavou ve které se časem probouzí potlačené lidské city. Connie Nielsen to sluší. Gary Busey je jako starý generalský rozumbrada není špatný. Jason Scott Lee v dobré bojové kondici. Je tu téma pomsty, které vyrazně doplňuje děj. Netvrdím, že tento filmje bezvadný a nemá svoje chyby. Nicmeně je slušným. ()

kaylin

Ani nevím, co to vlastně mělo být. Snaha svést se na oblíbenosti Kurta Russella? Nebo na oblíbenosti sci-fi? Udělat velký film, který je ve skutečnosti hodně malý? Fakt nevím, protože se to v konečném součtu nepovedlo a tenhle "velkofilm" je mnohem méně zábavný než třeba "Univerzální voják", který má podobné východisko. ()

• Film s nejvyšším ropočtem, který v Anglii vyšel rovnou na videokazetách. (Chatterer)
  • Ke konci filmu, při přestřelce v hořících lagunách na vodě, se seržant Todd (Kurt Russell) vynořuje z vody a střílí z kulometu na vojáky. Hořící plameny okolo něj nestoupají, ale klesají. Tudíž scéna byla natáčena opačně - Russel střílel a ponořoval se a ve filmu pak je přehrána opačně. (fcapab)
  • Trailer k filmu zahrnoval bitvu 20 - 30 vesmírných lodí, ale tato scéna ve filmu chybí. Byl to pouze marketingový tah. (Chatterer)

Návrat do světa replikantů?

Návrat do světa replikantů?

04.03.2011

Víme to všichni: Blade Runner byl ve své době propadák (nejen komerční – ani první kritiky nebyly moc příznivé), ale postupem času zkultovněl a dnes platí za jednu z nejlepších filmových sci-fi vůbec… (více)