Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

Xeelee

Sonda do mentality nejen důchodců a rodin, které se těší na společný výlet do hypermarketů, kde stráví den utrácením peněz za věci, které nepotřebují. Oceňovaný zábavný a velmi poučný dokument. Kdo dal méně než dvě hvězdičky tak byl u toho nebo patří k umírněnější frakci chronických nakupovačů utrácečů rádoby šetřílků. Brutallita davu je opravdu zarážející. Vítejte v civilizaci. | ► Trailer, TV Reklamy 1 2 3 ()

fleker

...film o bande astigmatickejch televizi zdegenerovanejch ubozaku......sou tu deti...dospeli...muzi..zeny...cele rodiny... babky s dedkama co sotva lezou...a co je vsechny spojuje? koupili by hovno v plechovce kdyby na to byla SLEVA....ze to smrdii?? nevadi... je to knicemu? nevadi, je to v akci a ceka tady na to celej stadion lidi...a navic..kdyz koupime tri hovna v plechovce, dostaneme utěrku s kačerem donaldem ZDARMA....rikali to v rádiu, plechovka hoven, nově i v rodinném balení...trhák letošních vánoc....a tri dva jedna start...halda dychtivců se dává na trisetmetrovej sprint na jehoz konci je neviditelnej hypermarket...toť práce pana REmundy a pana Klusáka...někteří nadávali, jiní se smali, Klusák s Remundou dostali podržce...ale stalo to zato...splnili svuj sen...český sen ()

Ilicka

Zkušenost? Ponaučení? Nevěř filmařům. Dokument místy nahláškovanější než komedie, velice vtipný, ale ve spojení s volbami do EU možná ambicioznější než by být musel. ()

duklak2

Tak tohle se hodně povedlo. „Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě...“ Nenávidím dnešní dobu plnou mega, hyper a supermarketů, kde se všichni Češi tlačí ve forntách a důchodci chodí ve svém volném čase po všech marketech a hledají, kde je nejlevnější pečivo. Nikdy nepochopím x tisíc lidí, kteří nakupují o Vánocích potraviny, dárky a pod. na poslední chvíli, ale hlavně nechápu, proč to všechno shánějí o víkendech odpoledne, když je už předem jasné, že tam budou strašné fronty. Proč nejdou nakupovat v noci, když je Tesco otevřené nonstop? Reklama, která dokázala jak jsou Češi hloupí a na všechno skočí. Na pódium přišli manažeři hypermarketu a začnou se vítat s lidmi, kteří dorazili. Přestřihli pásku a odstranili zábrany. Lidé se rozeběhli, k cíli (hypermarketu zbývá 300m). Nejrychlejší z nich je překvapený. Je to jen obří kulisa hypermarketu 10 x 100 metrů. Plachtu představující průčelí věšelo 24 horolezců. Dokument přesně dokázal to, jak reklama splní svůj účel. Byl to velice zajímavý nápad dvou studentů FAMU. Nevím proč si lidé stěžovali, že byli podvedeni, když reklama hlásala: Nejezděte, nekupujte!!! Jedna babka na konci řekla, že se nedá už nikdy ničím napálit, jenže je asi každému jasné, že to není pravda. Chlápek za ní přesně poznamenal. „Ale babi, až bude reklama, že se nabízí kachna za 25 Kč, tak přiletíte i z Buďovic.“ Plno lidí tam taky řeklo, že nechcou do EU. Další jejich lež. Odhlasovali, že ano a jsme tam. A má to pro nás nějaké výhody? Hloupost, žádné jsem zatím za těch 5 let nespatřil. Zrovna minulý týden v novinách článek o tom, že se musí měnit občanky, které byly vydané do roku 2003. Kdo nestihne výměnu, tak zaplatí pokutu 10 000Kč. A víte proč se musí měnit? No odpověď je velmi jednoduchá. Protože jsme v EU! Vždyť jsme tam chtěli. Tak pospíchejte všicni na Městské úřady a nadávejte na fronty! Další problém. Otevřeli se hranice. A všichni mají radost. Podle mého názoru je to další velmi špatný nápad EU. Vždyť sem přes hranice může vstoupit kdokoliv, každej cikán aj. Např. Uteče vězeň a v pohodě projde do zahraničí. A to všechno jen kvůli tomu, že se trochu urychlí náš přesun na dovolenou apod. Prosím vás lidi, vzpamatujte se. ČESKÝ SEN získal v rámci Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví EKOFILM 2005 cenu za nejlepší scénář. ()

Mikah

Doteď bych nevěřila, kolik lidí považuje za vrchol rodinné sounáležitosti den strávený v hypermarketu nebo že si puberťačku lze usmířit tím, že ji vezmeme do Tesca. Filip Remunda a Vít Klusák mají můj obdiv za to, že dokázali vymyslet tak zajímavé téma a samozřejmě také za svou odvahu. Těším se na jejich další dokumenty, protože jejich tvorba vypadá velmi slibně. ()

stub

Přes poměrně plodný nápad je to slabota, navíc lidí se dostavilo málo. A vzhledem k tomu, že autoři měli od začátku zjevně jasno, k jakým závěrům chtějí dospět, žádná objevná sonda se nekoná. Pokud chce někdo dokázat, že jsou Češi (nebo jakýkoli jiný národ) paka, dá se to udělat výrazně levněji a účinněji. ()

codeas

Opravdu vynikající dokument, o povaze čechů. Všichni se jeli jenom podívat, tak proč potom všichni tak hořekovali, když žádný hypermarket neexistuje. ()

maseer2

vlastně mi vůbec není jasné, jestli měl být film jakousi sondou do české mentality v souvislosti s hypermarketovou mánií, anebo zda si tvůrci prostě jen chtěli vystřelit z tisícovek lidí.. ve finále dokument ale v podstatě o ničem nevypovídá a samotný nápad Klusáka a Remundy je mi i se svou nepříliš záživně zfilmovanou realizací tak nějak proti srsti.. slabší 3* ()

bouncer

Podle mě to byl geniální nápad a neskutečná odvaha tvůrců. Pro mě dokonalý dokument o reklamním marketingu a povaze českých lidí, který se prostě trefil do mého vkusu, co se drzosti i zpracování týče. Pány Remunda s Klusákem považuji za lepší dokumentaristy než nějakého Michaela Moora. ()

moviesfan

Skvělý dokument o tom, jak lze napálit lidi díky mediím a dobře propracovanou marketingovou strategií. Účel byl sice splněn, ale nepřinesl nic nového či neznámého. Ovšem chytrý nápad tento dokument má. ()

Skrk

Tak přiznejte se odpadéři, kdo tehdy zaovčil a běžel k plátnu? Jinak se jedná o skvělý dokument se zajímavou a pravdivou myšlenkou, který natáčel člověk, jehož práce s kamerou byla bezchybná. Bohužel to celé lehce kazili dva hlavní aktéři / režiséři bez sympatií. ()

DDT

Nehledě na to, jestli měl nebo neměl nějaký potenciál, který využil nebo ne, po delší době je konečně v kinech český film, který je originální a zábavný. Víc takových ! ()

curunir

Tento film skvelo ukazuje ako ľahko sú ľudia manipulovateľní a taktiež aká obrovská je sila a vplyv reklamy i keď v koži dvoch študentov FAMU by som rozhodne byť nechcel. Taktiež musím povedať, že veľmi nechápem prečo chceli tento podvod zrealizovať resp. skutočný dôvod nebol vo filme dostatočne vysvetlený. Náramne som sa bavil ako sa horda ľudí hnala kúpiť digitálny fotoaparát za 1600 Kč alebo televízor za 500 kč a s ich výhovorkami typu: ,,ja som to vedel", alebo ,,aspoň sme sa prešli" po tom čo zistili, že ich podviedli sa mi to akosi nepozdávalo. Inak dokument celkom pekne ukazuje celkový vývoj ,,podvodu storočia" , jediné čo mi vadilo bola čiastočne rozťahaná dĺžka a tiež niektoré odborné kecy (o výzdobe Sixtínskej kaplny a pod.) údajných profesionálov. ()

F.man

Příjemná recese, která útočí hned na několika frontách. Každopádně dvojice Klusák, Remunda vytáhla zajímavé téma k diskuzi. Jak si to pak člověk přebere je už každého věc. ()

FFilipCZ

Krásná ukázka toho, jak silný může být v dnešním konzumním světě vliv reklamy a také jak hloupí a důvěřiví mohou být samotní konzumenti. Perfektní dokument, skvělý nápad (i když samotné zpracování trošku pokulhává). Přiznám se, že finální hodnocení není ani tak o kvalitě zpracování filmu (ta je hodně podprůměrná, ale zase je potřeba si říci, že to nenatáčel žádný Spielberg, ale dva studenti FAMU, kteří si nechali z daní zaplatit tenhle královskej prank na celej českej národ), ale spíše celkově o myšlence a tématu, o kterých pojednává. ()

Cimr

Málokdy se mi stává, že bych u filmu (natož dokumentárního) řval: ,,JO! JO! JOOO!!!" a cítil tak silný pocit zadostiučinění. Několikrát mi po zádech přeběhl mráz, zvlášť při scéně, kdy ze začátku sympatický pán přeje po odhalení autorům filmu tu nejkrutější možnou smrt (když on se chudák na tu telku za pár šlupek tak těšil!) a když se tisícihlavý dav rozběhne směrem k hypermarketu za dětského zpěvu anglické písničky. Provokativní poselství z doby, ve které jsou lidé schopní se kvůli levným rohlíkům ušlapat. ()

themic

Teda, nejpropracovanější dokument co jsem viděl..! Obdivuju odvahu tvůrců pustit se do takového projektu..! 5* ()

baribal

Výchovná lekce pro čecháčky. I když seznamování s reklamní kampaní bylo chvílemi zdlouhavé, tak jsem se pořád těšil na tu konečnou konfrontaci. U ní sem čekal trochu více vyhrocené emoce, ale hloupost a pýcha byly také silné kafe. Jeden z nejdůležitějších českých dokumentů. ()