Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

campix

Za poslední roky jeden z nejlepších tuzemských dokumentů, který rozhodně ví jak zaujmout. Jedinými mínusy bych řekl, že je konec, který vyzněl jaksi do ztracena a také neobjasněné zdroje stojící za projektem, jelikož do něj se muselo napumpovat velké množství peněz. A jinak nemyslím si, že by takovýhle byl pouze náš národ, řekl bych, že v každé zemi by se našlo určitě několik tisícovek lidí, co by na to skočilo. Sympatický dokument dvou bohužel ne tak sympatických pánů Remundy a Klusáka. ()

Riley

Mazec!!!! :) Jako tohle je fakt pecka! To, že tam ty lidi šli o nich neříká, že jsou blbý, spíš takový zamyšlení nad tím, jak nás reklama ovlivňuje, ale to, co někteří říkali potom. Ty vado - někteří jsou úplně blbý. :) Prej co sem si z toho vzal? - nevěřte filmařům! :) Souhlasím, že mě na druhou stranu příjemně překvapilo, jak to někteří vzali s humorem. A že na to studenti FAMU dostali peníze od státu? No a co? Na kolik dalších filmů a dokumentů se rozdali příspěvky proboha?? ()

mortak

Vlastně velmi pozitivní dokument, protože ukazuje, že reklamní byznys pracuje dobře. Žádné úplatky, žádné drogy, žádný nekalý konkurenční boj a české mozky pracují na plné obrátky. Jenže proč tedy točit takový dokument? Dočkáme se posléze reality show s neexistujícím autem (auta zabíjejí každý den), s neexistujícími cigaretami či s neexistujícím pivem či rumem? Ať si Remunda a Klusák napřed přečtou Gillese Deleuze (Anti-Oidipus), Herberta Marcuse, Gillese Lipovetského a mnoho dalších, a pokusí se vytvořit skutečný dokument, ve kterém se dostanou pod povrch poroblému. To, co předvádí, je studentská hra, která navenek vypadá strašně "cool", ale ve skutečnosti jde jen o neškodné hafání. ()

FrankSusta

Tak tohle mě ohromilo! --- a nejlepší je stejně potitulková scéna, kdy se na ně vrhnou s baseballovou pálkou :))))) - ne, dělám si srandu. rozhodně poučnej a nutnej dokument ()

Flyer

Nejzábavnější reality show, kterou jsem kdy viděl aneb příkladná ukázka českého konzumního lidu v akci. ()

E=mc2

waw ludia to pozeram co sa to podarilo natocit skveli napad aspon jedneho oskara plus dalsieho za Orchestrovica Bauera ppitchi..hudba Aj hou nowbodys at home.. ()

sator

Vlastně smutno-veselé, ale když se nestalo nic horšího :)) Hynek Schneider složil l písničce nejgeniálnější hudbu v historii českého filmu...a Tomáš Hanák se jistě královsky bavil při psaní textu... ()

Babba

Podle tohodle dokumentu pozname jak sou lidi duverivy a "blby". Obdivuju F. Remunda a V. Klusák jak vsechno takhle dokazali z organizovat. Klobouk dolu, panove!!! ()

Idego

Trochu mi to připomnělo Slunce, seno... „Já věřím, že vám dají milion pokuty a ještě vás budou trestně... Vy chcete do Evropy?“ Ohavně cynické a bytostně nepříjemné zrcadlo. ()

mr.kliky

ocenuju, a moc se mi líbí to, že ačkoliv na celém projektu bylo opravdu poctivě zapracováno, stejně zůstaly "detaily", jako například zcela zarostlá louka před "supermarketem", které všechny přítomné nejen zesměšnily, ale naprosto dokonale ponížily. kromě toho závěrečná "lamentovací" čtvrthodina, by mohla klidně trvat 2 hodiny, tak moc se mi líbila. s ničím objevným film nepřichází, sranda je to ovšem pekelná. ()

jedna_vrana

Dokument unikol mojej pozornosti a nepamätám si ani správy v tlači, že sa dvom Čechom podaril husársky kúsok. Aj napriek odstupu času sa ma film hlboko dotkol a pobavil. Novátorská a neuveriteľne odvážna myšlienka. Práca reklamnej agentúry bola profesionálna a film by sa mal povinne premietať študentom umeleckých škôl. Lebo téma psychológia reklamy je ukážkou, že to na spotrebiteľa (ktorý zvyčajne nič netuší) dokonale funguje. Problémom pre mňa bola len kamera (roztrasený obraz) a  viac pozornosti bolo treba venovať stavu „po“. ()

LiborGondek

Český sen je naprosto geniální projekt poukazující na lidskou hloupost a důvěřivost. Také nám poukazuje na to, co je reklama a jaký má na člověka vliv. Je to velmi podařená práce a tak hodnotím 80%. ()

Sfinkter

Český sen je poměrně zábavný film - když jsem ho viděl poprvé, smál jsem se nad reakcemi "podvedených" občanů a liboval jsem si v jejich dopálení. Stačí se však pouze trochu zamyslet a celý dokument se jeví jako plýtvání státními penězi a nelogická sonda - samozřejmě, že reklama působí, proto je taky součástí obchodu. Pokud je dobrá nabídka v čemkoliv, lidé za ní půjdou - takto jednoduchou pravdu přece nemusíme dokazovat monstrózní akcí s fiktivním hypermarketem. Pokud bych na FAMU vyvěsil leták o promítání utajeného Felliniho filmu, který se nikdy nedostal na veřejnost - byť by to byl pouhý výmysl, Klusák s Remundou by chtěli lístky na nejlepší místa v sále. A že je u nás spousta občanů, kterým se nakupování a davové hlasování stalo jednou z priorit života a kterými tvůrci jakožto stádem opovrhují? NO A CO, opravdu nepovažuji za nutné o tom točit dokument. Jak si systém své ovečky vychová, takové je má. ()