Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

RomeroIsGod

Tady je krásně vidět to chrochtající stádečko se zakaleným zrakem, touhou po točeňáku za pět a pivu za tři a jediným životním cílem. 75% ()

Rekpet

Nemůžu říct, že nápad by byl špatný... Ale celkově to stálo za... Stejně jako u dokumentu o Nošovicích, stačilo by 10 minut s rychlou instruktáží, o co půjde... Kdybych si přečetl článek v novinách, dozvím se více než z filmu... A zase srovnám s Moorem... Moore se snaží pomáhat lidem, sice symbolicky, ve větším rozsahu to ani není v jeho, či spíše v lidských rukách... Ale tihle dva vzali X desítek miliónů z peněz daňových poplatníků, aby vznikla něco takového... Nápad nebyl špatný, uznávám, výpovědní hodnotu to taky nějakou mělo.. Ale způsob provedení mě uráží. ()

waits

Český sen jakožto sociologcká sonda zacílená na reklamní průmysl a nádavkem i na českého spotřebitele, dopadla tak jako každá druhá sociologická teorie. Dozvěděli jsme se, že někteří obrážejí supermarkety a pro slevu se neomylně vydají přes půl města, dozvěděli jsme se, že reklamní společnosti vezmou zakázku, kterou její představitelé přitom považují za nemorílní, viděli jsme, jak se kreativci oblažují myšlenkami o Sixtínské kaply, místo, aby přestali pokrytecky plácat a řekli, taková je práce, je o něco horší, než některé jiné? Přišli jsme na něco, co jsme netušili? Těžko. K dobru autorům přičítám, že tohle zpracování neinterpretují násilně, čímž se do dostávají do snesitelných poloh, na rozdíl řeba od starších publikací Jana Kellera. Na druhou stranu - nabízí se také interpretační pohled pro dvojici autorů nelichotivý - a la dva Pražáci se s depektem, který se úplně nepodařilo skrýt rochnají v méně úspěšných životech podivných venkovských lidí... Za podívání tenhle dokument ale stojí. Jednak jsme na něj přispěli, že a jednak se v něm objeví zábavné momenty. A ta sladkobolná kýčařina Hynka Schneidera a Tomáše Hanáka v podání Lindy Finkové k celé akci velmi dobře sedne. ()

Raimok

Nechápu, jaktože jsem do dneška neviděl dokument Český sen. Dobrej zážitek. Není mi špatně jenom z těch lidí, co tam fakt přišli a běželi k tomu jak idioti, ale hlavně z těch rodin, se kteryma dělali ten konkurz, protože to je drsná realita (ta holka, co ju rodiče nevzali do Kenvela a do Orsay nebo ta kráva, co tam zpívá na parkovišťu...) 74 % ()

kubyno

Předně je to studentský (dokumentární) film - a to ne že ne (tzn. proč by nemohli dostat grant z ministerstva)! Téma je samozřejmě kontroverzní, o to víc si zaslouží odvaha režisérského dua respekt. To, že někdo fňuká, že si ti dva z lidí udělali srandu za peníze daňových poplatníků, je možná podobně smutný příklad čecháčství. Remcat, remcat, remcat a talent nacházení, kde všude se moje peníze utopily! Jen v české kinematografii posledních let bych našel tolik a tolik filmových sraček, u kterých by mi vadil příspěvek státu (a to nemluvím o jiných odvětvích). A tohle není jen film o nějaké srandě. Ani pouze o tom, jak lidi běhají za slevami. Vždyť jen casting rodin trávících svoje víkendy v hypermarketech (považujíce to za odpočinek a nejlepší způsob relaxu) a nákupní den s jednou z nich je něco tak smutného a neuvěřitelného. Parodii mohou připomínat i zaměstnanci reklamní agentury, kteří snažíce se filozofovat a v domnění, že se zviditelní, budou slavní či nevím co, ze sebe udělali největší debily. Klusák s Remundou měli jasný cíl, vznést otázky apod. To se jim podařilo v nejvyšší možné víře. Na nejhorší české vlastnosti poukázali ne tím, že nahnali lidi někam, jak stádo dobytka, ale tím, co se stalo potom (nenechte si ujít sestřih různých novinových článků a reportáží na konci - to je teprv hnus). Silně nadčasové dílo - a klidně bych věřil, že to režiséři ani tak nemysleli. ()

Šmoula

Vynikající dokument o povaze Čechů k nakupování. Při filmu jsem se musel zasmát, ale bohužel jsem posléze pochopil, že se smějí sám sobě a reklamě, která mě ze všech stran obklopuje a manipuluje se mnou. ()

Milwa

Velmi zajímavé téma, zajímavý dokument, ale pořád mi něco vrtá v hlavě...úplně s tím provedením nesouhlasím...nevím, čím to, rozum tto schvaluje,ale pocity jsou smíšené...asi bych to nazvala sociální cítění. *** 1/2 ()

mirliflore

Nejlepší dokument o lidské (nebo české?) B L B O S T I...u dokumentů se člověk obvykle nesměje, ale tenhle to dokázal...člověk se musel smát rozčilujícím se týpkům, těm, co šli dál za "obchoďák", poněvadž si mysleli, že bude ještě někde dál...ale ***** nedávám, poněvadž 1.polovina o přípravách byla opravdu dlouhá...stačil by 5minutový úvod do základní problematiky... ()

RadimFišer

Film na dlouhé a dlouhé diskuse. Tohle není ani film, je to tvrdý doument o zkoušení českého národa a o nastavení zrcadla nám vše. Všichni jsme bohužel takoví tady a je to vidět zejména na starších lidech, kteří nás učili být lidmi a my jsme jim věřili. Oni sami mají chyby a my je máme též a to díky nim. Závist, zlost, nepřejícnost, snažit se za každou cenu ušetřit. Toto zrcadlo nastavují autoři také mé duši. Líbilo se mi, že to zaplatil z velké části grant ministra kultury, je to taková investice do budoucnosti, co budu pouštět dětem. Není to špatná věc. Je to něco extra, co vytváří svoji vlastní kategorii. Dejme tomu, že na stejné úrovni je tančící dům. Dokumentární film popisuje něco, co se stalo a na co film neměl žádný vliv. Ale toto není až tak dokument, je to dokument, kvůli kterému byla vytvořena událost a na které se podílelo obrovské množství lidí a co jsme si my všichni zaplatili. Pro originálnost tvůrců a tvrdou dřinu, pro tu jedinečnost projektu, který jim pomohl dodělat vysokou školu dávám 4/5. Více nedám, i kdyby mě přibili na kříž. Je to zároveň ocenění mých a našich slabostí, s kterými se musíme naučit žít nebo je zlepšit. Otázka je ale jak? Ctěl bych vidět takový film, dokument, či rádce. Co třeba takový rádce lidem, jak se dostat ze svých slabostí. To by nebyl špatný program, ale nikdo by se na něj nedíval a nikdo by ho neměl rád. Zrovna jako tento film, který vyvolal tak obrovské opovržení. To jsme se nezlobili na tvůrce, to jsme se zlobili sami na sebe. Bohužel ()

Snake.Charmer

Film o děsivé síle reklamy a jejím působení na konzumní českou společnost. Pro ty, co Český sen zažili "naživo", to musela být slušná studená sprcha. Kéž by se po ní vzpamatovali, chytli se za nos a popřemýšleli o své manipulovatelnosti. Domnívám se, že se tak u většiny z nich nestalo a druhý den smutně koukali na prázdný regál v některém z reálných hypermarketů, kde se měla nacházet zlevněná kořalka. Bohužel pouze v omezeném množství. To už se ale v letáku nepsalo........ Povinné pro všechny studenty marketingu. ()

TomasKotlant

Pěkná hříčka, poutavě natočená, dobře provedená a hlavně na české poměry velmi originální. *** Ve zkratce: Hlavně aby tam nebyly hnusný prodavačky. ()

blue.claire

Zajímavé jací jsou na světě blázni. Že na to všichni skočili se není čemu divit, když to měli tak dokonale udělané a promyšlené. Ale nejvíc mi vadí, že film nenatočili s vlastních peněz, protože platit je za něco takového... A nakonec mi bylo líto těch bláznivých starých lidí. ()

Platom

Jednou jsem měl tu možnost, že jsem se stal svědkem otevření Intersparu - samozřejmě se zaváděcími cenami. Byl jsem tedy svědkem něčeho neslýchaného. Něčeho, s čím jsem se do té doby nesetkal a o čem jsem si myslel, že to ani není možné. Naivně jsem se domýval, že člověk je na vyšší úrovni, než zvěř, ale to, čeho jsem byl svědkem, mi tuto myšlenku navždy smazalo. Lidé se do výše zmiňované prodejny ani nemohli dostat, jelikož vozíky zacpali vchod a ve snaze "já musím být ten první, aby mi náhodou nevykoupili něco, čeho tam jistě budou stovky kusů" na sebe pokřikovali sprosté a vulgární nadávky (ve směs babičky a dědečkové, které nám vždy káží o morálce), řezali se hlava nehlava deštníky, pěstmi a jinými předměty... Pamatuji si, že jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. Je tohle možné kvůli pár korunám? Stojí jim to za to? Nejspíš stálo! O Českém snu jsem něco málo věděl, ale po vybavení si tohoto zážitku jsem si ho s chutí pustil a musím říct, že mě nezklamal. Originální nápad, který nemá v českých vodách obdoby, jenž vymysleli dva studenti a nebáli se, převzít za vším odpovědnost. Samozřejmě, že se jim nic nemohlo stát, tak maximálně pár za uši, ale prakticky neudělali nic špatného. Naopak, to co slíbili již v průběhu filmu, dodrželi a já jsem pevně přesvědčen, že si každý zákazník Českého snu něco odnesl. Ať už ten, kdo jej sledoval s odstupem času na obrazovce, nebo ten, který byl přímým účastníkem. Ano, jednalo se o manipulaci, ale ta je dnes všude (předvolební kampaně, reklamní spoty, super výhodné slevové akce atd..) a vždy se najdou lidé, kteří tomu uvěří - a možná právě díky Českému snu je teď těch naivních lidí o zlomek méně. Bravo! ()

El-Barto

Jo, reklama mě taky baví a taky by se mi líbil ten pocit, že hýbu světem, když přijdu mezi přátelé do hospody. A jaké z toho plyne ponaučení? "Neveř filmařům!" ()

Silencia90 odpad!

Nemyslím si, že to zobrazuje lidi jako chamtivce a pitomce co naletí na reklamu. Pokud reklama něco sděluje, čili podává nějakou informaci, obecně platí pravidlo, že to tak ve skutečnosti je. Reklama nelže. Pokud tvrdí, že rohlík bude stát 1,- Kč, pak tolik bude stát. To, že je pak o polovinu menší, to už reklama neříká, čili neklame. Tady lákali lidi, aby nechodili, dobře... ale zároveň udělali letáček, kde vystavovali zboží, které neexistovalo. Tohle byl jednoduše podvod, i když zbytečnej, protože se vědělo, že tam ti lidé přijdou. A nemyslím proto, že by byli pitomí a zdegenerovaní reklamami. Jen to ukazuje, že lidé reagují na slevy, a to taky ne proto, že by chtěli stále víc, ale proto, že jednoduše na drahé věci nemají peníze. Podle mě tohle neukazuje "primitivnost" lidí, ale spíš nedostatek peněz v domácnostech. Opravdu je mi líto všech těch lidí, co se tam přišli podívat a nakoupit za levno, především důchodci. Chápu, že tvůrci chtěli natočit něco překvapivého a "k zamyšlení", jenže vybíjet si to na nevinných lidech, kteří jsou pak naštvaní a nedůvěřiví, je bezohledný, tím spíš, že to sami nefinancovali, ale šlo to z grantu (jsem tam myslím zaslechla). Jednu hvězdičku za ten jejich nápad a "námahu" ukázat nám výsledek něčeho, čehož smysl a přínos sama dost dobře nechápu. EDIT 29.9.2011: Odebírám i tu jednu hvězdičku, především kvůli těm, kteří dávají tak vysoké hodnocení. Aby se to alespoň trochu vyvážilo správným směrem. ()