Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

NinonL odpad!

Přemýšlím, jakou satisfakci asi cítili tvůrci dokumentu, když viděli stařenku o dvou francouzských holích plahočit se polem ke stěně s plakátem. Pokud by si tuto kratochvíli financovali z vlastních zdrojů, ohodnotila bych ji jako perverzní kýč, možná jednou hvězdičkou. Vzhledem k tomu, že jsme jim ji zaplatili z daní všichni, stačí jedno slovo: nehoráznost. ()

Adman

Vynikající dokument, dokument všech dob. Jelikož studuji filmovou školu uprostřed prahy, tak samozřejmě i na mě obrovská reklamní kampaň zanechala náležité stopy. Po shlédnutí dokumetnu, jsem kromě dýchání nědělal 5 minut absolutně nic. Prostě a jednoduše naše dva hrdiny považuji za génie a smekám. Genialitu myslím samozřejmě tím nápadem vymyslet, připravit realizaci a samotnou realizaci toho co jsme v oněch 80ti minutách shlědli. Za nápad je jasných 100%. Trošku mi místy vadilo zpracování, jako například špatný zvuk apod, ale s kontaktním zvukem mám nějáké ty zkušenosti i já, tak se to u natáčení reálných scén dá jistě prominout. Každopádně se to nijak neprojeví na hodnocení. Mám z toho zajímavé vnitřní pocity (zvracet se mi nechce) z toho jak se dal oblbnout národ a hlavně z jejich reakcí. Ti co to brali sportovně, že se jako prošli venku po louce jsou příkladem jedné z nejlepších povah člověka. :) Opravdu zajímavé! ()

Pan Filuta

7/10 Neexistující hypermarket. Víc než tři tisíce napálených lidí. Tak to tu ještě nebylo. Nejlepší nápad posledních let. Snad to není ani film, ale sondáž do nitra českého národa. Co se na něm dá vytknout? Snad jen to, že je založen na podvodu a klamu. Ale abychom se dostali k jádru věci, tak musíme být trochu tvrdí. Nezbývá než to vzít s humorem a nadhledem, protože právě takové je nakupování u nás. ()

SaNcHeZ_cz

Naprosto perfektní ukázka demagogie a snadného ovlivnění českého národa pomocí reklamy. Dalo by se to označit i jasná ukázka vývoje mentality lidí plnou parou vzad. Trefně realizovaná ukázka je tak jen pomyslným vykřičníkem, kterého by si každý masivního nákupuchtivý Čech měl všimnout, abychom zase neskončili u kilometrových front na banány. Problémem možná buď mentalita účastníků experimentu, která naznačuje, že už jsme dávno za tímto bodem. ()

kareen

Aby nedošlo k omylu, nikdy jsem moc nechápala lidi, kterým není zatěžko si ráno přivstat a po dlouhém čekání za každého počasí se následně nechat málem umačkat v horečnaté honbě za vysněným zlevněným zbožím. Jít na nákup potravin považuji za nutné zlo a jelikož u nás doma nehrají televizní stanice zrovna prim, nemám zpravidla ani tušení jaké skvělé reklamy a výrobky jsou zrovna v kurzu. Přesto mám s dokumentem Víta Klusáka a Filipa Remunda velký problém, nemá pro mně žádnou výpovědní hodnotu. Nahlédnutí do zákulisí reklamních agentur mně nijak neoslnilo a samotná konfrontace s napálenými důchodci vyšuměla do ztracena. A upřímně, já se ani nedivím. Když si totiž pozvete lidi a dáte jim svým činem v podstatě najevo, že je považujete za hlupáky, každý následný rovnocenný dialog je poněkud kontraproduktivní. A je mi vcelku jedno, jak dobrá je formální stránka filmu, takový snobský přístup ze strany tvůrců se mi příčí. ()

havLord

Dokument v podstatě o ničem. Uvítal bych, kdyby se více zaměřil na psychiku lidí, než na přípravu toho projektu. ()

ivishka

Skutečná tvář českých lehce ovladatelných občanů se objeví v samém závěru. A že se je na co těšit. O tomto projektu jsem kdysi slyšela, ale nepřikládala jsem tomu nějakou váhu. Přece jen jet z Olomouce do Prahy by se mi stejně kvůli takové ptákovině nechtělo :-D. Moc se mi líbil proces přelepování jiných výrobků na ty výrobky z fiktivního obchoďáku :-). Nápad zajímavý a realizace skoro perfektní. Bohužel mě trochu štvala absence toho dopadu na ty dva studenty, kteří za vším stáli. A nemuseli tam mermomocí nacpat záběry rozhovoru se zaměstnanci reklamky, protože asi půlminuta byla stejně vycenzurovaná a jeden z nich neřekl dvě minuty jiná slova než: jako, a co, proč nebo co jako... Občasné docela úsměvné scény, kdy lidé popisují své pocity z hypermarketu apod. mě opravdu bavily. Nejvtipnější byla holka, která řekla, že když šla nakupovat do obchodu, tak se jí najednou rozjasnil den a bavilo ji to. Je trochu smutné, že v dnešní době nejsou i jiné zábavy pro puberťáky. ()

JJ.Gibson

Myslím, že je to ,,joke" století. Je neuvěřitelné, že za tím vším na začátku stáli jen dva lidé, a to co vytvořili bylo impozantní. Sice také trochu podvod, ale velmi, velmi dobře zpracovaný... ()

Pierre

Český sen byl možná nemorální podvod, ale dneska už na něj všichni zapomněli a nikoho nepohoršuje. Po 15 letech od premiéry ho vidím jako velmi přínosný projekt o tom jak může fungovat reklama, o obrovské nákupní horečce a o pravém Čecháčkovství.. Je velmi nadčasový a pořád dokáže vzbudit debatu. ()

Vojcl

Nevím jestli je úplně eticky správné vybrat si za cíl svojí recese (či chcete-li sociálního experimentu) důchodce a naše nejchudší spoluobčany, ale jinak samotný nápad je určitě nesmírně originální a dosáhl přesně toho, čeho nejspíš dosáhnout chtěl. Vyvolal obrovský poprask a kontroverze a mladí tvůrci se tím už teď podle mého názoru zapsali do dějin českého dokumentárního filmu. Snímek jako takový je zpracován spíše průměrně. Uvítal bych klidně delší pohled do zákulisí, jak se vlastně zrodila ona myšlenka, také není vůbec jasné, jak dlouho na projektu vlastně autoři pracovali. ()

Kreeki

Kouzlo toho to filmu nespočívá v preciznosti provedení ani blyštivých hereckých výkonech. To, jak pánové Filip Remunda a Vít Klusák, dva neznámí studenti filmové školy bez možnosti financování svých děl, dokázali udělat prakticky z ničeho všechno je obdivuhodné. Na začátku stál pouze dobrý nápad a právě tento film ukázal, že i to může ještě v dnešní době stačit k natočení dobrého filmu. Pár a možná i více filmařských nedostatků by se zde našlo, ale v tom není pointa filmu. Unikátní pohled na českou společnost a nevšední filmový zážitek, který si kdykoli rád zopakuji. 8/10 ()

PogoJoe

Bezpochyby zajímavý nápad a vyústění, na které se těšíte. Bohužel té omáčky mezi tím je moc. Tenhle dokument je moc dlouhý a je tam několik scén, které tam být nemusely a otravují (třeba rozhovor s nějakým starým párem u nich doma, ad.). ()

Bones!

Je těžké hodnotit tento "film", vypadá to totiž chvílema spíše jako reportáž, kde se vyskytuje v hojném množství lidská hloupost, manipulovatelnost, důvěřivost atd. Místy je to nudné, ovšem jsou tam i velice zábavné pasáže, obzvláště v závěru, když se chopil slova "mluvčí lidu"...:-)Takže hodnotím především odvahu tvůrců, nápad a schopnost ho zrealizovat! Na plné hodnocení to sice nestačí, ale už za tu zábavu, která předčí mnoho filmů pyšnící se označením "komedie", jsou 4* celkem zasloužené... ()

Thewho18

Tento dokument je nafouklá bublina bez obsahu, stejně tak jako logo neexistujícío hypermarketu. Autoři se již v úvodním prologu přiznali, že vlastně nevím o čem to je...tomuhle dokumentu chybí pointa. Nic neříkající legrácka za peníze daňových poplatníků. Pokud to měl být dokument na téma vliv reklamy na člověka, bylo to hodně mimo mísu. Reklama na neexistující výrobek není reklamou nýbrž lež a podvod. No ale není se čemu divit, mladí pánové v řemesle teprv začínají. Dvě hvězdy dávám za rozhovory s lidmy, to bylo jedíné co mělo nějakou dokumentární a vypovídající hodnotu. Jako legrace dobrý, ale jako dokument odpad. ()

Hamaradža

Už na ranom Klusák/Remunda snímku vidno, že tu ide o skutočných majstrov marketingu. Podobne ako ich hypermarketová mystifikácia, aj samotný film je navonok mimoriadne atraktívny (ako asi všetky ich filmy), vtipný, svižný, dramaturgicky veľmi funkčný. S čím som mal ale problém bolo samotné "jadro" filmu - na začiatku filmu režisérske duo deklaruje, že po 90minútovom filme nepochybne pochopíme, prečo nahnali niekoľko stoviek (tisícok?) ľudí do prázdnej kulisy. Mne sa to ani po tomto čase akosi pochopiť nepodarilo - ľudia predsa nejazdili iba za "tajuplnou, všeovládajúcou silou marketingu" na ktorú sa tu narážalo, ale skôr za mimoriadne výhodnými cenami na potraviny. Že chce človek nakúpiť za lacno pečivo, kávu, zeleninu, alebo elektroniku, to predsa nie je známka jeho hlúposti, či lakomosti, ale iba toho, že sa snaží vyžiť (a plnohodnotne žiť) z nie vždy dostatočnej mzdy. Film (resp. jeho myšlienka) sa u mňa teda trochu míňal účinkom. Aspoň že neskoršie snímky tohto dua sú už vnútorne prepracovanejšie, tu mi prišlo že aj samotní autori neboli schopní adekvátne obhájiť myšlienku pred rozzúreným davom. V čom mi naopak film prišiel zaujímavý je spôsob, akým zostarol. Rok 2004 prekvapivo skutočne pôsobí ako pomerne raný kapitalizmus (A to sa bavíme o 15tich rokoch po nežnej revolúcii!), marketingové praktiky sú tu, oproti dnešku, priam primitívne a i bežný konzument tu reaguje na výrazne jednoduchšie heslá, ktoré Vám od bežného sobotného nákupu sľubujú život-meniaci zážitok a splnenie vašich najtajnejších túžob. Dnešné marketingové postupy už sú niekoľkonásobne sofistikovanejšie, plíživejšie a možno i preto desivejšie. V tomto smere som si spomenul na výborný a nie oveľa novší dokument, taktiež o zmätených ľuďoch nepripravených na skorý, no divoký kapitalizmus: Viktor, človek víťazný (2007). ()

L_O_U_S

Jakkoliv se spoustě lidí může nelíbit to, odkud sebrali tvůrci peníze na tento projekt, musím říct, že já jsem spokojen. Fanatická posedlost levným nákupem zde dostává pěkně na prdel. Těch šílenců, kteří se vydali přes louku k fiktivnímu hypermarketu, aby zde s vypětím všech sil svedli závod o to, kdo bude první u vchodu, mi není ani trochu líto. Myslím si, že si takové vytrestání naprosto zasloužili. Sám hypermarkety jako novodobé chrámy, kam lidé bezmyšlenkovitě chodí klanět se nízkým cenám, bytostně nesnáším a ubíjí mě, když moji příbuzní zabijí polovinu času návštěvy u nás doma diskuzí o tom, co je kde levného. Každá další zpráva o plánované výstavbě nových super-, hyper-, mega- a gigamarketů v našem městě je pro mě spojena s psychickým strádáním. Proto když na obrazovku vpluje rodina, jejíž členové jsou v opojení z toho, jak báječně nakoupili, obrací se ve mně všechny vnitřnosti. Někteří lidé mají opravdu podivné záliby. Nejsem nějakým zavilým odpůrcem konzumu, ale co je moc, to je příliš. Technické provedení dokumentu pokulhává (Klusák s Remundou opravdu jako manažeři nevypadají), ale zamyšlení nad tím, co je vlastně českým snem, si čtyři hvězdičky zaslouží. (365.) ()