Ong-bak

• Thajsko Ong-bak (více)

Ong-bak je dvesto rokov stará soška Budhu, ktorá pochádza z čias thajsko-barmskej vojny. Keď z chrámu thajskej dediny Nong Pra-du ukradne zločinec Don (Wannakit Sirioput) hlavu vzácnej sošky Ong-baka, vidiečania vyšlú do Bangkoku svojho hrdinu, mladého bojovníka Tinga (Tony Jaa), aby vrátil ukradnutú sviatosť. Sošku musí priniesť skôr, než nastane Veľký sviatok, inak dedine hrozí nepriazeň bohov, ktorá môže spôsobiť jej skazu. V hlavnom meste Ting vyhľadá krajana Humlaea (Petchtai Wongkamlao), ktorý si hovorí George a pohybuje sa ako špekulant v podsvetí. Čestný vidiečan presvedčí malého mestského gaunera, aby mu pomohol v boji za správnu vec. Mladý bojovník Ting musí poraziť nielen zlodeja Dona, ale aj jeho obludného gangsterského bossa Komtuana (Suchao Pongwilai) s elektronickými hlasivkami. Na svojej ceste musí podstúpiť mnoho zápasov, bitiek a naháňačiek, v ktorých uplatní svoje majstrovské bojové umenie Muay Thai. Jeho majster mu ho vždy zakazoval používať v súkromí, ale teraz nastal ten správny čas. Bojové majstrovstvo pomôže Tingovi poraziť zloduchov a zachrániť rodnú dedinu pred skazou. (TV JOJ)

crjules

Vydrzel jsem az po honicku v riksach.. Abych byl uprimny, bojove umeni a kaskaderske kousky hlavniho hrdiny byly opravdu vyborne a zapamatovatelne. Uz pri jeho stinovani na zacatku filmu bylo videt, ze opravdu hodne umi! Bohuzel pro Tony Jaa filmu chybelo vsechno ostatni...rezie, herci a asi i penize. Ze se da v roce 2003 natocit film, kvalitou srovnatelny s hongkongskymi becky 70tych let , je skoda. A kdyz takhle zaslapete do zeme moznou budouci hvezdu kung-fu, chcete-li akcnich filmu, je to navic smutne. ()

Mijagi

Ong Bak je plný kvalitních a zábavných scén, má však dvě zásadní chyby: 1) Scény nefungují jako celek – divák má pocit, jakoby režisér chtěl natočit více filmů, ale peníze měl pouze na jeden. Střídání akčního, dramatického a komediálního žánru (ano, tato kombinace je opravdu možná, dokázalo to mnoho filmových tvůrců) zde působí příliš násilně, roztrhaně, bez harmonie. Do tohoto bodu musím zařadit i nevhodné střídání hudby, což je nejvíce vidět při přechodu z poslední scény do závěrečných titulků, skladbu, která skvěle ladí s náboženským obřadem ve vesnici, odkud pochází hlavní hrdina filmu, je násilně vystřídána pop-rapem. 2) I přes jednoduchost dějové linie nedokázal režisér naplnit její rámec – Divák se nedozví téměř nic o bohu Ong Bakovi, ani o samotném obřadu a kdyby několikrát nezazněl název měny, kterou se platí v Thajsku, nevěděl by ani, v které zemi se děj odehrává. Ano, film by toto vůbec nemusel obsahovat, problém však je v tom, že forma zpracování úvodu to tak nějak předjímá. K tomuto bodu ještě dodávám: Občas mi přišlo myšlení a jednání postav nelogické, výrazně to bylo vidět v postavě mafiánského bosse, pod kterého patřil zloděj Ong Bakovi hlavy. Nechme ale stranou zápory a pojďme se podívat na pozitiva. Velmi jsem se bavil při dvou honičkách – při té první, kdy účastníci pouze běželi a při té druhé v rikša vozech. Plus patří také všem bojovým scénám a občas padla i nějaká zajímavá hláška. No a jako vyhledávače hlubších myšlenek mě film potěšil výborně zpracovaným porovnáním morálky venkova a velkoměsta. Hodnocení: Velmi lehký nadprůměr. ()

altaica

PRO MUŽE: Příběh naivní, dialogy většinou těžce stupidní. Proč to vidět? Jednoznačná odpověď MUAY THAI! Bojové umění vycházející z čínských tradic, ale bez elegance a opičáren okolo. Full contact sport. Kdo viděl v Thajsku nějaký zápas ví, že to není šerm rukou, ani balet s údery, ale Muay Thai ze všeho nejvíc připomíná čistokrevnou pouliční bitku s minimem pravidel a krvavým závěrem. Tony Jaa předvádí dokonalou řežbu s nejlepšími ukázkami z thajského boxu, přimíchává i Taekwon-Do a trochu karate (prvky Wado ryu) i kung fu. Většina úderů loktem na hlavu je smrtelná, ale kvůli omezenému počtu záporáků musí lotři občas vstát a nechat si ji rozrazit znova. Co chybí Jaa,ve srovnání s bohem bojového umění Bruce Lee, na rychlosti a grácii to dohání přesvědčivostí, tvrdostí a brutalitou. Scény z podsvětí se sázkaři a zápasy jsou naprosto autentické, chybí jen provazy, které obvykle bývají i tam. Vypnout mozek, pustit DVD a kochat se uměním Tony Jaa a být rádi, že nestojí proti nám.  PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Chlapecká tvářička s melancholickým výrazem hlavního klaďase je v prudkém rozporu s tím, že když udeří, praskají stoly, židle, lešení, kosti a lebky. Pár komických situací na thajský způsob, které nejsou k smíchu. Stejně si myslím, že pohled na pružná mužská těla v plné akci by vás, madame, mohl nalákat i kdyby jen proto, že na toho vorvaně vedle vás s lahváčem v ruce se už koukat prostě nedá. ()

wege

Pokud jste fanoušky žánru, musíte být nadšeni. Pokud nejste, jako já, vychutnáte si dokonale a neotřelé bojové scény, více ten film nenabízí a vlastně ani nabízet nechtěl. ()

Meescha

Narez, narez, narez! Je to maso, je to komedie, je to parodie, je to nehorazna mlaticka (ve stylu meho oblibeneho Muay Thai :-), je to proste super a urcite se na to bezte podivat. Thajci se pustili do filmu po hlave a povedlo se, je to jine, nez cinska ci hongkongska filmova skola, je to lepsi :-) ()

Fanak

Jako divák, který neoblomně bazíruje na tom, aby každý film měl alespoň nějakou dějovou linii musím ohodnotit nízko, neboť scénář je průměrný i v kategorii akčních "béček". Kdybych pak měl ocenit pouze akční choreografii, přidal bych určitě * navrch a další * by si Ong-bak vysloužil za honičku motorikš, která je originálnější než všechny automobilové honičky za poslední rok (možná idva:-)). Celkový dojem: stojí za vidění, ale pouze jednou. ()

LuNaj

Jasně, příběh nic moc. Kvůli hlavě Budhy se vrhat do víru nebezpečí? Ale znáte ty náboženské fanatiky:-)) Navíc na hrdinovu pouť za soškou se krásně dívá. Hlavně kvůli akrobatickému muy thai hlavního představitele. Takže k mému oblíbenci Jet Limu se přidává Tony Jaa;-) Jo a ještě abych nezapomněl- vracečky jednotlivých triků by byly super, kdyby jich nebylo do jedné minuty tak 5. ()

JackO.

film má slabý příběh, dialogy jsou hrozné a muzika nic moc, u tohoto filmu je asi jediným plusem akční scény a zajímavý a nový druh boje. ()

Billy.3

Tento film je jenom o bojových scénách. Je pravda, že ty jsou udělaé úžasně se samými salty a vruty, ale ke konci filmu už i to začne nudit. Příběh je opravdu hodně jednoduchý a prakticky žádný. Ještě jedno mínus má tento film, a tím byla opravdu strašná hudba, která se bud vůbec nehodila do zrovna hrané scény nebo prostě už její poslouchání mi dělalo zle. ()

lapiduch

Dalsi s filmov pri ktorom som upenlivo cakal na koniec nie preto aby som zistil ako to skonci ale aby som to uz mal za sebou a mohol povedat "konecne je koniec".. Jedine co sa mi vo filme pacilo bol Thajsky box ale aj to ma uz postupne unavovalo lebo tie spomalene zabery dookola to uz ma zacalo aj nudit. ()

Dub-C

Kung-Fu, Muay-Thai, gymnastika :), Parkour, Strilecka, "auto" honicky proste vsechno dohromady. Takhle by mely vypadat filmy s bojovym umnenim. Bylo zde od kazdeho neco. I boje se zbranemi. Tento film polozil novy zaklad pro Asijskou kinematografii. Jsem zvedav kolik filmu bude brat (vykradat) zaklady z tohodle mistrovskeho dila. ()

pekas

Děj poněkud jednodušší :). Ale všechno, úplně všechno vynahrazuje ta ukrutná řežba, za kterou dávám pět. ()

johník

Příběh = hooodně slabej, místy fakt jednoduchý až hanba :) Akční scény = 5 hvězdiček - Jestli existuje vtip, že na Chucka Norrise nepůsobí zemská gravitace, ale Chuck působí na ní, tak na Tonyho Jaa skutečně gravitace nepůsobí!!!!! Neskutečný bitky a věci co předvádí, kam se hrabe Hollywood!!!!!! ()

Bigfuckman

Dějově velice plitké, rozhozené a velmi podobné čínským akčním filmům, které by bez výborného umění boje stály za starou bačkoru. Ale to umění boje v podání Tony Jaa je opravdu fascinující a oku lahodící!! ()

Peter-1307

Tony Jaa vtrhol na pole martial arts movies ako víchor a narobil poriadny rozruch svojím prejavom akčných scén, do ktorých vniesol toľko dynamiky a akrobacie. Všetká česť. Tak to je za jedna. Aj tá choreografia nemá chybu. A drsnosť mnohých scén tiež. Sanotný príbeh je veľmi slušne povedané jednoduchý, ale tu o to vôbec nejde. Práve preto vlastne mohlo naplno vyniknúť bojové umenie Tonyho Jaa. A to je podstatné. ()

dundy666

Jsem celkem fandou bojových filmů. Musím ale uznat, že jsem byl příjemně překvapen pojmutím tohoto filmu. Děj není zrovna úžasný, to však nic nemění na tom, že film má rychlý spád, akční podtext a je narvaný "vtipnými" a bojovými scénami. Samotné akční scény pak mohou diváka překvapit neobvyklostí Muay-Thai, který oproti běžným uměním jako je Kung-Fu, Karate apod. používá značně lokty a kolena. Hlavní hrdina je rozhodně frajer - však taky přetlačil pilu holýma rukama - což dokazuje jeho oddaností rodné vesnici. Smekám před tvůrci filmu, že film prakticky bez děje dokázali vypilovat na akční špičku. ()

Machtann

Pokud hledáte příběh, vývoj charakterů, či srozumitelný scénář, tak hledejte dál. Pokud však hledáte stoprocentní řežbu, pak je Ong-bak přímo pro vás. ()

Oxymoron5

Když někdo řekne Muay Thai, okamžitě se mi vybaví Ong-bak. Bezkonkurenčně 5 hvězd a ani horší pokračování nemohou pokazit tohle hodnocení. ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění