Royal Tenenbaum a jeho žena Etheline žijí se svými dvěma syny a adoptivní dcerou ve velkém domě na Manhattanu a zdá se, že rodině vůbec nic nechybí. Ovšem jen do té chvíle, kdy Royal, velký milovník žen a života, rodinu opustí. To se stalo před dvaadvaceti lety. Teď je Royal bez peněz, a tak si vymyslí smrtelnou nemoc a apeluje na soucit svých bližních. Horší okamžik si ale pro svůj návrat vybrat nemohl. Etheline právě dostala seriózní nabídku k sňatku a již dospělé děti mají dost starostí samy se sebou... Proslulý filmový solitér Wes Anderson rozdělil děj filmu do jednotlivých kapitol, mapujících etapy života Tenenbaumových. Jde mu nejen o Royalovo pozdní prozření, ale i o reakci ostatních členů rodiny, protože návrat nezdárného otce vyvolává léta zasuté vzpomínky a traumata. Příběh nabitý břitkými dialogy a melancholickým humorem umocňují výrazná výtvarná stránka filmu a výborné herecké výkony. Ostatně Gene Hackman si za své ztvárnění svérázné hlavy rodiny odnesl prestižní Zlatý glóbus. (Česká televize)

lakikaki

Taký zvláštny film, ktorý nie je ani čistokrvnou komédiou, ani čistokrvnou drámou, ani ničím, čo by sa dalo definovať nejakým klasickým spôsobom. The Royal Tenenbaums je filmom trochu bizarným, trochu absurdným a značne svojským. Občas som sa síce trochu nudil, ale vždy sa v krátkom čase dianie opätovne rozprúdilo a celkovo mi tá troška nudy nevadila. Rozhodne nečakajte, že sa pri sledovaní tohto snímku budete zabávať alebo šúľať od smiechu, ja osobne som sa počas filmu nanajvýš zopárkrát usmial, ale bohato mi to vynahradila osobitosť filmu. A tiež skvelý soundtrack. ()

zette

Anderson az prilis stylizuje na ukor humoru (na rozdil od Grandhotelu, kde vse dohromady funguje), ktery se ve filmu objevuje jen vyjimecne. Scenar neni nijak vyjimecny, nektere postavy jsou ale zajimave. Slusne herecke slozeni, na dej filmu vsak brzy zapomenu. Obycejny film, kterych se toci stovky... ()

Juto

Je to komplexný film, ktorý sa zaoberá viacerými postavami, ktoré všetky tak či onak trpia vážnymi problémami. Gene Hackman hrá otca rodiny, ktorá bola kedysi vo svete géniov dosť výrazná. Najstarší syn Chas bol úspešným obchodníkom s nehnuteľnosťami, dcéra Margot sa stala slávnou dramatičkou v deviatej triede a najmladší syn Richie sa stal skvelým tenistom. Napriek všetkému ich talent nedokázal zabrániť ich otcovi, aby ich opustil, a teraz sa za nimi vracia, pretože im hovorí, že umiera. Film dokonalo funguje, ale nie tak ľahko ako niektoré komédie. Keďže ide o film Wesa Andersona, humor je tu veľmi suchý a je tu viacero scén, kedy sa budete sami seba pýtať, či by ste mali byť smutní, nahnevaní alebo sa smiať na postavách. Vzhľad filmu je pozoruhodný a dokonale zodpovedá pocitu každej postavy. Herecké výkony sú úžasné, najmä Genea Hackmana, ako aj Bena Stillera a  Lukea Wilsona.  Celý film je nabitý zvláštnymi a svojráznymi situáciami, no všetko to dáva nejakým spôsobom zmysel. Príbeh nám približuje týchto ľudí a ich problémy a my sledujeme, ako sa snažia po tak dlhom odlúčení dať svoj život opäť dokopy. Ak ste fanúšikom Wesa Andersona, musíte to vidieť. Ak nie ste, stále to stojí za to vidieť, ale dajte tomu trochu času. 8,5/10 ()

Martrix

Anderson na mě několika filmy udělal takový dojem, že jsem se vydal proti toku času a mrknul i na starší kousky. Jak jsem balil učitelku, na mě valný dojem neudělal, takže jsem moc vysoká očekávání neměl ani u rodinky...přece jen, učený z nebe nespadl a dal se čekat spíš mírný posun. Přesto je už tady Andersonův rukopis zřejmý. Vizuál je opět barevný, šedivé realitě vzdálený...jakoby rozkročený mezi divadlem a filmem. A jako vždy, zabydlený svéráznými postavami, které mají zdánlivě běžné problémy, ale řeší je nestandardním způsobem. Komunikace mezi nimi probíhá buď příliš přímočaře, nebo naopak velmi vázne a vytváří pnutí. Pro diváka, který je zvyklý na klasické schéma s nosným příběhem, může být taková nepříliš vypointovaná přehlídka mikropříběhů uvnitř rodiny dost nudnou, nebo matoucí podívanou. Co jiným příjde stylizované, druhým příjde jako prázdná manýra. Co tím chce autor říct? O čem ten film vlastně je? Nechci se Andersona zastávat, protože i on by dnes nejspíš udělal pár věcí jinak, ale dost pomůže, když ho bude divák vnímat spíš jako vypravěče, jakým byl třeba Hrabal, nebo Hašek ve Švejkovi. Pokud jste ještě žádný film od Andersona neviděli...těmi staršími nezačínejte. Je dost možné, že mu nadržuji. Plácnul bych totiž rodince stejně jako v případě učitelky tři hvězdy a díky skvělým hercům, bych uvažoval i o čtvrté. Ale to by bylo stejně, jako jsem dal jeho o dost lepším filmům. Takže zůstanu u poctivých tří...zatím. ()

c.tucker

Můj nejoblíbeněnjší Andersonův snímek. Nechybí zde jeho inteligentní a zvláštní humor. Nechybí zde ani jeho oblíbení herci, které mám osobně také celkem rád. ()

Jim_Beam

Velice zvláštní - "svého druhu parodie" na soap opery a rodinné ságy, která ve mě vyvolala velice silné pocity, jež s parodiemi nemají co dělat. ()

Deverant

Velmi smutný film odehrávající se v jemných (většinou primárních) pastelových barvách a bolavě ostrých konturách. Celou dobu mě fascinovalo to, jak Anderson ukazuje svět a zároveň mu uhýbá. Je to znát zvlášť na pohybu kamery, na rozrušeně pojatých a emocionálně motivovaných sekvencích záběru/protizáběru; stejným směrem směrem míří i výtečně vybraný soundtrack. The Royal Tenenbaums je fascinující film o nostalgii po něčem co nikdy nebylo. ()

dr.fish

Sice se nám Wes Anderson pořád opakuje, ale tenhle seriál mne pořád ještě baví. Takže to zase byla zase příjemná sprcha pozitivní energie, odpočinek a naprosto nemám důvod si stěžovat. Po dlouhé době Gene Hackman v nějakém filmu, což taky potěší. 75% ()

FrankSusta

No jo, Wes Anderson a jeho styl nestyl, nebo-li všechna typická klišé uměleckých filmů narvaná do jednoho, s přihozením vlastních vtipných nápadů, které ale ve většině případů fungují. Režisér aka scénárista se nám zde opět rozjel a jeho typický styl je zde cítit z každého záběru,,, tedy, jakžtakž. Abych se přiznal, bylo občas trochu složité se zorientovat... a neusnout tím neustálým natahováním. Zkrátit film o 15-20 minut by vůbec neuškodilo. Ale ne nakonci, spíše někde uprostřed, jelikož konec opět považuji za naprostou ďábelečnost a nejdůležitější bod celého filmu. Společně s tradičním otevíracím začátkem, který neskutečně ulétává a úsměv z tváře nezmizí, ani pokud by jste se snažili (ale nesmíte se snažit moc). Herci samozřejmě skvělý (Luke Wilson především), zbytek hodný Andersona. Spíše slabší jeho počin, ale nemůžu říct úplné zklamání. Přece jenom, jeho filmy rozhodně béčka nejsou, takže zůstanu na čtyřech hvězdách. ()

zorro

Chvíli sem uvažoval jestli nemám dát 5*, ale na konec sem se rozhod pro krásný 4*. Ten film je úplně geniální, každá postava je výjimečná samozřejmě nejvíc vyčnívá Stiller se svoji retro adidas soupravou, Hackmen a jeho kámoš Pallana(frajer s růžovejma kalhotama) a Murray jako vždycky paráda. ()

tomeek

Opravdu netuším, kde byl skrytý ten prvek komedie. Nesmál jsem se vůbec a bylo to celé takové zvláštní. ()

otík

Neskutečná podivnost, u které nevíte, zda se máte mlátit smíchy nebo brečet. Hodně podivné osudy rodinky, jejíž jeden člen vedle druhého není zcela normální. ()

Splasher

Dát méně než 5 hvězd by byla zrada. Pozor toto je "komedie" v uvozovkách, přesně taková co miluju. Neřechtám se u ní smíchy, ale směju se uvnitř. Ten vnitřní pocit, co umí navodit jen Wes a jeho rodiny. Spolu s Life Aquatic řadím Tenenbaumy vůbec k těm nejlepším filmům ve svém žánru. ()

flyboyeda

Maloktery film v zanru komedie mi je tak moc blizky svym humorem a hudebne-obrazovym zpracovanim, videl jsem jej minimalne 10x a vzdycky znova pobavi... ()

Radiq

Typicky hravé, jak celej Wes Anderson. Takže je to sranda, i když vlastně taková divná, s hromadou podivnejch postaviček, které mají divnej život, divnou historii a divné chování. Už si nepamatuju, kdy Gwyneth Paltrow přestala být opravdu sexy, ale v tomhle filmu to nebylo - tady byla právě naopak snad nejkóčovější kóča od dob, co začala hrát. Andersonův styl je z toho cítit v každé scéně, v každém záběru. Líbilo se mi to hned ze začátku, kde nám stylově představil postavy a člověk se hned orientoval v jejich vztazích a jménech. Prostě tohle je přesně ten typ filmu, kterým Wes Anderson tak vyniká. ()

Sabrewulf

Pojďme udělat recenzi tohoto "skvostu" tak, že si trochu zahrajeme na Tarantina. Prostě příběh s pointou. Takže: Jako malí jsme byli s bráchou na táboře. Během pobytu nás napadlo, že by jsme ostatním zpříjemnili některý večer u táboráku scénkami. Přibrali jsme k sobě jednoho kamaráda a připravili si sadu scének na téma "Olympijské hry". Šlo prostě o předvádění různých sportů, které probíhaly různými nehodami jako je zásah míče do rozkroku/ hlavy, pády na zem a tak dále (já vím, nic originálního, ale byli jsme děcka), no a v lepším případě byla scénka i nějak vypointovaná. Večer u táboráku jsme své nacvičené číslo předvedli ostatním děckám a vedoucím. Mělo to úspěch, všichni se řehtali a konec odměnili potleskem. Po pár dnech kamaráda napadlo, že by jsme mohli udělat "dvojku". Nám se do toho s bráchou moc nechtělo, protože jsme v tu chvíli neměli žádné nápady, ale on přišel s hromadou svých.... ehm... pokusů. Tam trošku nastal problém, on totiž ani v jednom z navrhovaných sportů neměl žádný pád, úder, nehodu či pointu na konci. V praxi to vypadalo tak, že třeba Curling (naštěstí si pamatuju jen ten) probíhal stylem - kamarád hodil kámen, my s bráchou čistili led, až kámen dojel na střed a kamarád zajásal, že ho přesně trefil. Nechápu, jak jsme se k tomu mohli nechat ukecat, ale další táborák tedy patřil "dvojce". Vůbec nikdo se nesmál, během předvádění jsem se cítil neuvěřitelně trapně. Trojka už nebyla. Nevím, kde je v současnosti tomu kamarádovi konec, ale mám pocit, že se odstěhoval do Ameriky a žije s pseudonymem Wes Anderson. On je totiž celý tenhle film v duchu Olympijských her 2. Už jenom ta úvodní montáž, ve které se předvádí celá historie rodiny probíhá ve stylu "Curlingu". Voiceover mluví o tom, jak tamten syn hrál tenis - následuje ukázka, jak syn hraje tenis - žádný míček letící mezi diváky, žádná pálka vyletivší při podání z ruky, žádná pointa, nebo aspoň hláška. Voiceover mluví o tom, jak tamta dcera udělala to a to - následuje ukázka jak dcera udělala to a to. A takhle to jde celý film. Na obrazovce prostě běží nějaký děj úplně bez gagů, bez hlášek, vždy jen ta základní kostra (pokud má postava zajít do obchodu a koupit si párek, tak jde do obchodu a koupí si párek. Tečka). Nevím v jakém autistickém světě žije pan Anderson, tipuju, že je z jiné planety. Z planety, na které je tohle NIC strašně vtipné. Ne, pane Anderson, na planetě Zemi ne. Odlette zpátky na Pluto a ty hovna si vemte sebou! P.S: Vzhledem k zoufale nevtipnému traileru na Grandhotel Budapešť, co jsem kdysi viděl, se budu tomuto mimozemšťanovi vyhýbat obřím obloukem. ()

fantoci

Po delší době zase jedna originální a inteligentní komedie. Moje filmové srdce zaplesalo. Opravdu výborní herci (Hackman, Stiler atd.)...pokud přistoupíte na jejich vyprávěcí hru, budete se náramně bavit. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson a superhvězdná parta

Wes Anderson a superhvězdná parta

30.12.2012

Letošním Až vyjde měsíc přesvědčil nejen oddané fanoušky svého jedinečného stylu a navíc si připsal svůj druhý nejúspěšnější film po Takové zvláštní rodince. Není divu, že jeho novinka nazvaná The… (více)