Sebevědomý Poručík Chris Burnett (Owen Wilson) byl vycvičen jako specialista na řízení bojových letadel typu F/A - 18 Superhornet a stal se skutečným špičkovým pilotem a navigátorem. Není proto divu, že nadupán vědomostmi a neotřesitelnou vírou ve své schopnosti, chce ukázat světu, co umí. Jeho poněkud konzervativní nadřízený admirál Reigart (Gene Hackman) jeho horkokrevnost nepovažuje za vhodnou. "Jsme pozorovatelé a ne vojáci", říká admirálu Reigartovi jeho podřízený Chris. Během průzkumné akce ale Burnett vyfotografuje cosi, co vidět rozhodně neměl, je sestřelen a pronásledován. Navzdory tomu, že celá akce probíhá "za nepřátelskou linií" , jde poručíkovi o krk. Admirál Reigart poruší své zásady a udělá riskantní rozhodnutí pro záchranu jeho života... Příběh filmu je zasazen do neurčité doby, která je charakterizována jako "pozítří" a je inspirována znepokojivou situací v Bosně. (oficiální text distributora)

Fiftis

Owen Wilson dokázal, že nie je len herec romantických komédií a ukecaný Roy O'Bannon z Shanghai Knights, ktorý sa snaží každej akcii vyhnúť. Od tohto filmu som síce čakal skutočný príbeh pilota americkej armády zostreleného nad Bosnou a následne bojujúceho o prežitie, ale ani tak som nebol sklamaný. Film má spád, slušnú úroveň a je pomerne reálny, bohužiaľ koniec filmu je rozhodne jeho najslabším miestom - príliš hlúpy a len na efekt. ()

klerik

SPY GAME+ČIERNY JASTRAB ZOSTRELENÝ Vojnová dráma to rozhodne nie je, pretože vojnový konflikt slúži len na rozpútanie divokej akcie. A kvôli vizuálnej divokosti film stráca na atmosfére ALE... Ako americký akčný film je to viac ako priemer s nadupanou akciou, pátosom na uzde a dokonca sa dá pri ňom aj zamyslieť nad nezmyselnosťou vojny. (Aj keď takému Kusturicovi stačí jediné grgnutie, aby lepšie vyjadril to isté ako tu za tých 100 minút). Skrátka dobrý akčňák s prekvapivo vážnym Wilsonom a štandardným Hackmanom. A fakt nikomu neverte, že je to podľa skutočnosti... ()

Le_Chuck

Fajna odreagovačka s bondovským záverom, ktorý by to pochoval kedy sa film tváril vážne celý čas. V prvom rade to je easy akčárna, až potom film o vojne v Juhoslávií (ak vôbec). Priority sú stanovené, schéma tradičná, forma "coolovsky in" a bez nejakého zbytočného blábolenia sa to sunie k hrdinskému koncu. ()

becki_tu

To jsem si pošmákl. Válečné téma, skvělí herci a perfektní zpracování, a to hlavně kamera, kde nechybí zpomalovačky, oblety a ani akční vychytávky v podobě ruční kamery. Ano, je to film o opěvování osamoceného amerického hrdiny uprostřed bitevního pole, patriotismus tam taky je, klišé na konci taky, ale mě se to prostě líbilo a výborně jsem se bavil. A o to jde. ()

mysicka

owen wilson zde byl stejně věrohodný jako tugg speedman bena stillera v tropické bouři, a tak jsem se musela nechtěně celý film smát.. dobrá volba? pro tenhle film by byla jediná správná volba obsadit místo gena hackmana stevena seagala a pak bych mohla tenhle film s klidným svědomím poslat tam, kde ani slunce nesvítí.. nechť žije jeníček!:-) ()

• Počas natáčania v Zádielskej tiesňave si Owen Wilson (Chris Burnett) zlomil ruku a musel byť ošetrený v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura. (m.a.t.o.)
  • Američania dali na vlastné náklady upraviť lesnú cestu k miestu natáčania scény s anjelom, aby sa na miesto dostala ťažká technika. (andykovac)
  • Vo filme účinkuje aj vrtuľník Mi-17 Slovenskej armády, konkrétne z Vrtuľníkového krídla v Prešove. Pre potreby filmu bol zbavený zadných dverí a výsostné znaky boli prelepené francúzskymi. Počas dvoch filmovacích dní sa stále natáčala tá istá scéna, pričom kamery boli nie len na zemi, ale v sprievodnom vrtuľníku Ecureuil II (pilotovanom tiež slovenským pilotom) a aj v samotnej nákladnej kabíne. Cena za letovú hodinu pre americkú produkciu bola údajne 100 000 Sk. (Fredy.Tukot)

Wahlbergovy zpomalené kulky

Wahlbergovy zpomalené kulky