Jáma a kyvadlo

• USA The Pit and the Pendulum (více)

Nicholas Medina je synem neblaze proslulého španělského inkvizitora. Nicholasova žena Elizabeth zemřela za velmi podivných okolností, což jejího bratra Francise přiměje k tomu, aby je jel na Medinův zámek prověřit. Zdrcený Medina věří, že byla Elizabeth pohřbena zaživa, a je přesvědčen, že slyší její hlas, který na něj volá. Elizabeth ve skutečnosti zosnovala se svým milencem, doktorem Leonem, plán, jak dohnat Medinu k šílenství, jehož součástí bylo předstírat vlastní smrt. Podaří se jí dosáhnout vytyčeného cíle (i když k vlastnímu zármutku, jak odhalí poslední záběr filmu), a Medina přijde o rozum. V domnění, že je svým vlastním otcem, si Medina oblékne inkvizitorské roucho, připoutá Francise ke stolu a spustí nad ním obrovské kyvadlo s ocelovou čepelí, které pomalu, pomaloučku klesá k jeho bezbranné oběti. (Cinemax)

Daji

Nedokázala jsem se oprostit od srovnávání s povídkou Poea, proto tak nízké hodnocení. Knižní podoba Jámy a kyvadla má s tímhle společného pramálo. Minutový záběr na kyvadlo ve mně ani za nic nevyvolal takové pocity, jako když jsem se zatajeným dechem a mrazem v zádech louskala Poeovo veledílo. Snad kdybych nečetla dříve knižní předlohu, šla bych s hodnocením o trochu výš, ale i přesto, že jsem se na to snažila dívat jako na samostatný film, bohužel jsem v tom neviděla nic mistrovského. Snad jen herecký výkon Vincenta. ()

cariada

Sakra kde je ta jáma? Kyvadlo tam bylo, jinak na gotický horor slabší, přece jen zub času hlodá a to dost výrazně. ()

Trainspotter

Konečně jsem jednou viděl horor na motivy mého oblíbeného Edgara s Vincetem v hlavní roli, sice jsem čekal trochu čistrokrevnější Jámu a kyvadlo, ale to by taky mohl mít film jen 20 minut, proto neuškodilo pár motivů vypůjčených z ostatních slavných Poeových povídek. A Barbara Steele je fakt perfektně démonická. ()

DruidKarel

765. hodnocený film: 7. film z dovolené v Tunisku: Hodně jsem se na tenhle film těšil, vzhledem k tomu, že se jedná o snímek vytvořený na základě knihy E.A. Poea. Jenomže, hodně mě zklamal. Hudba byla sice vynikající, ale film byl hodně nudný a nedával šasnci hercům se předvést. Jediné, co zachránilo celý film aspo%n částečně, to bylo posledních 20 minut, které jsem se skutečně bavil. 3* jsou možná až přespřílišným hidnicením. Tenhle film by si zasloužil remake. 3* ()

C0r0ner

Předlohu jsem četl mnohokrát a mnohokrát ji ještě číst budu, ale tohle filmové zpracování se jí neblíží ani omylem. Vlastně to bylo docela o něčem jiném a o jámě nebo kyvadle tam byly pouze zmínky. Dalo se na to v pohodě koukat, ale člověk dostane něco úplně jiného, než si představoval na začátku. 55% ()

zette

Povidka je to urcite dobra. I na rok 1961 mi vsak rezie prijde zastarala, vcetne spatnych hereckych vykonu. Prostredi zamku, atmosferu to ma, ale dnes uz asi tato adaptace zaujme jen milovniky zanru. A to jeste nektere. ()

messiah

Bezva old-school s výbornou atmoškou. Vpodstatě už od začátku to člověka nepustí z tíživý atmosféry, která je jen stupňována. Strhující závěr s pár zvraty a vynikajícím kyvadlem (vlastně i celou jámo, potažmo jeskyní). Vincent Price famózní. ()

Koly

!!! OLD SCHOOL !!! Má to ATMOSFÉRU, skvělé herce, ale co hlavně : je to podle POEa a v neposlední řadě to točil Corman. Tady nejde dát míň, než plný počet. ()

okkac

Oproti Zániku Domu Usherů, který přepisuje povídku celkem důvěrně, u Jámy a kyvadla se jedná o inspiraci velmi volnou, vlastně jediným odkazem na povídku je zde až samotné kyvadlo, které se ale objeví až na samotném konci. Ono je to ale celkem pochopitelné, vzhledem k povaze povídky, která moc velký děj nemá. Stylizace je jinak skoro úplně stejná jako u o rok staršího Zániku Domu Usherů. ()

hans500

Vincent Price správně vyšinutý, atmosféra správně tajemná, Corman správně režírující, délka 80 minut je tak akorát. ()

filmmovier

Líbilo se mi to úplně stejně jako první film a možná, že i o kapku víc. Corman sice opisoval ze Zániku domu Usherů, ale mě to vůbec nevadilo, protože to podal zase trochu jinak. Chápu, že si Corman musel příběh vymyslet, protože celovečerní film by původní zápletku povídky zcela jistě neutáhl. To, že to s povídkou nemá nic společného mi nevadí, protože film se mi líbil o dost víc. Zrežírováno je to skvěle, prostory starého, temného hradu, mučírna a stupňující se napětí, které v závěru graduje neuvěřitelným způsobem, z toho opravdu dělá poctu žánru. Škoda, že takhle horory už dávno nevypadají. Hvězdičku bych ubral, kdyby si Corman opět nepozval Vincenta Price - charismatického, šíleného, ďábelského. Flashbacky jsou super, příběh na jedničku, atmosféra nabírá postupem času na obrátkách, hudba je bezvadná, závěr geniální. Trio Corman - Price - Poe opět zafungovalo na jedničku. Za mě jednoznačně (opět) 100%. Ty kostýmy a hrad fakt stojí za to! ()

haushinkaa

Celý film se mě držela dost zlověstná a velice tíživá atmosféra. Bylo to nádherné a působivé, výprava úchvatná a to sídlo! Ženy byly vznešené a krásné, pan Barnard na mě působil vulkánsky a Vincent Price byl úžasnější než úžasný. Jeho mimika a Herectví - takové věci už se dnes moc nevidí. ()

Master19

Skvěle vygradované a děsivé ne díky samoúčelným "hrůzám", ale díky atmosféře, pocitům, pohnutkám... Dneska by film asi vypadal jinak, ale pochybuju, že by byl strašidelnější. ()

lucascus

Film není ani tak hororový, jako tajemný...Nikdy nevíte, z kterého zákoutí se co může vynořit, všude je tma, která pohlcuje světlo svíček, pavučiny, rozbortěná zeď, středověké hrady - vyvolávající tajemno a pocit nebezpečí...Prvních deset minut je velice podobných filmu "Zániku domu Usherů", myslím, že jsou dokonce použity stejné interiéry...příjemná podívaná, ale jako horor bych to asi neoznačil... ()

pursulus

Poškozená předloha.¬         Odhlédnu-li od předlohy, povídky E. A. Poea, pak je Jáma a kyvadlo dobrým filmovým hororem. Ale já předlohu znám, a tvůrci filmu jistě též. Přesto zvolili takovou změnu scénáře oproti povídce, která působení snímku posouvá jinam. Mám za to, že Poeovy povídky vůbec neměli použíti jako zástěrky, měli prostě natočit filmový horor a pojmenovati ho jinak, třeba pouze Kyvadlo. Z povídky, popisující hrůzy rozsudku inkvizice, stalo se něco jako rodinný příběh. Jde o hrůzu jiného ražení a na nějaký způsob i zneužití klasikovy povídky. To nemám rád, a lze to označiti na nějaký způsob za podvod. Na závěr mi nezbývá, než opakovat, že tento snímek nemá s náplní Poeovy povídky nic společného, ale že nezávisle na tom to je dobře zpracovaný hororový příběh, bez známek výjimečné kvality. ()

JohnSmith

Opět pěkně temné a napínavé s výborným schizofrenním Pricem. Jen mi to přišlo slabší než Zánik domu Usherů, asi i tím,že jsou kulisy téměř totožné a úvodní scéna je zcela totožná. ()

Dreadd

Kdo četl povídku Jáma a kyvadlo ví, že není zfilmovatelná. Respektive není vhodná pro film. Tvůrčí E. A. Poa se zde promítla v dokonalém popisu oné místnosti, kam čtenáře bez varování vhodil, kdy jste si připadali, že se zdí sami dotýkáte a kyvadlo jste cítili na vlastní kůži. Na všechna slova filmu postačí jedna scéna, nemusí dlouze popisovat, co divák vidí a taky se veškerá práce s kyvadlem omezí na posledních deset minut, přestože celou dobu tušíte, co se za tajemnými dveřmi skrývá. Ostatní je už jen nastavovaná kaše, bez které by žádná adaptace Jámy a kyvadla nemohla vzniknout. S dobrými herci, povedenými kulisami, ale bez prostoru pro fantazii a tedy bez vazby na svou předlohu. ()

jefff

Upřímně jsem byl trošku zklamaný. Poea mam moc rád a čekal jsem opravdu mimořádnou podívanou. Avšak hned první půlka filmu mi přišla šíleně nudná až poslední část byla strhující. Aspoň Vincent Price byl parádní:-) ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman