Old Boy

Jižní Korea, 2003, 120 min

Chan-wook Park

Jung-hoon Jung

Yeong-wook Jo

Scénář: Jo-yun Hwang, Chun-hyeong Lim, Joon-hyung Lim, Chan-wook Park .. I. Drsné, chytré, mrazivé, stylově i vizuálně vychytané .. atributy, v nichž je Chan-wook Park velice silný a k tomu skvělý příběh nepochopitelně vězněného muže, který pochopitelně prahne po oprávněné pomstě..(11.5.2005)

Pomsta může mít mnoho podob. Může být chladnokrevná, sadistická, bestiální, chaotická i systematická. Pro jihokorejského režiséra Paka Čchan-uka je především problematická a to na všech možných úrovních od samotného provedení, přes morální aspekty, až po požitek z jejího vykonání. Strhující hyperstylizovanou formou mapuje hrdinovu krvavou odyseu za odhalením smyslu a organizátora jeho dlouholetého uvěznění. V důmyslně konstruovaném příběhu je divák ve stejné pozici jako tragický hrdina, kterému jeho protivník neustále hatí představy o průběhu a dalším vývoji jeho odplaty.(7.8.2008)

Dokonalý film, jehož finální rozuzlení mi mělo podlomit kolena, ale díky závalu samoúčelného efektního balastu, který se mi vůči křehké ideji filmu jevil jako kontraproduktivní, se mé těžce zkoušené emocionální banky už příliš netklo.(7.1.2006)

Ak máte v obľube snímky, ktoré zachádzajú až na/za krajné medze mravnosti, toto je film pre vás. Skúste si predstaviť snímky Saw v réžii Quentina Tarantina, a získate približnú predstavu o neohraničenom bláznovstve Oldboy-a. Je to druhý zásek z „trilógie pomsty" Chan-wook Parka (Sympathy for Mr. Vengeance; 2002 a Sympathy for Lady Vengeance; 2005). Snímka je plná extrémov. Scéna, v ktorej sa Dae-Su musí prebiť cez vyše dvanásť nepriateľov vyzbrojený iba tesárskym kladivom, sa stala filmovou legendou, rovnako ako aj moment, keď si vychutnáva prvé jedlo po pätnástich rokoch zajatia... veľmi živú a krútiacu sa chobotnicu. Oldboy predstavuje oveľa viac než bezduché vykorisťovanie, do ktorého miestami skĺzne. Dramatická štruktúra aj zábery sú dokonalé a svojou temnou krásou pripomínajú Scorseseho tvorbu v 70. rokoch. Min-sik Choi podáva elektrizujúci výkon. Je pozoruhodné, ako sa postupom času, keď sa začne odhaľovať pravda, zvyšujú naše sympatie k tomuto v podstate nesympatickému mužovi. 90%(30.12.2011)

Prostřední část trilogie Park Chan-wooka si nejvíce uvědomuje vlastní žánrovost a naši žánrovou sečtělost, a tak důmyslně střídá tváře, klame tělem, nabourává představu o čase a vyvolává u nás neustálou potřebu přepracovávat během filmu hypotézy. Hlavní hrdina projde během filmu několika zásadními změnami charakteru, motivací a našeho pohledu na něj. Film paradoxně nemá žádnou skutečně zápornou postavu. Dvojice podobně silných charakterů se srovnatelně mravně prohřešila a racionálně vzato mají na pomstu oba stejné právo (nebo nemají, záleží na perspektivě), přičemž padouchem dělá Lee Won-jina jen to, že je celý příběh vyprávěn z pohledu Oh Dae-sua - a že Oh Dae-su byl do aktu pomsty de facto vmanipulován. Mou analýzu celé "trilogie pomsty" najdete tady.(13.1.2006)