poster

Old Boy

 • Jižní Korea

  Oldeuboi

 • Jižní Korea

  올드보이

 • anglický

  Oldboy

 • Slovensko

  Old Boy

Thriller

Jižní Korea, 2003, 120 min

Režie:

Chan-wook Park

Kamera:

Jung-hoon Jung

Hudba:

Yeong-wook Jo

Scénografie:

Seong-hie Ryu
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Shit
  ****

  Bohužel to nebylo, tak dobrý jak jsem doufal, možná jsem od toho příliš očekával, hlavně díky chvále, která se s timhle filmem nese, jenže mě to prostě nepřišlo až zas tak dobrý. Teď s odstupem času sice musim uznat, že dějově to je výborný a typická korejská brutalita nemá chybu, ale stejně mě to nedokázalo moc vtáhnout do děje a možná proto jsem si to nedokázal patřičně vychutnat. Ale i tak to je hodně nadprůměrný a fanoušci korejských filmů by si to neměli nechat ujít(1.1.2006)

 • Douglas
  *****

  Prostřední část trilogie Park Chan-wooka si nejvíce uvědomuje vlastní žánrovost a naši žánrovou sečtělost, a tak důmyslně střídá tváře, klame tělem, nabourává představu o čase a vyvolává u nás neustálou potřebu přepracovávat během filmu hypotézy. Hlavní hrdina projde během filmu několika zásadními změnami charakteru, motivací a našeho pohledu na něj. Film paradoxně nemá žádnou skutečně zápornou postavu. Dvojice podobně silných charakterů se srovnatelně mravně prohřešila a racionálně vzato mají na pomstu oba stejné právo (nebo nemají, záleží na perspektivě), přičemž padouchem dělá Lee Won-jina jen to, že je celý příběh vyprávěn z pohledu Oh Dae-sua - a že Oh Dae-su byl do aktu pomsty de facto vmanipulován. Mou analýzu celé "trilogie pomsty" najdete tady.(13.1.2006)

 • Pethushka
  *****

  Film, který má hrdinu. Film, který má charizma. Film, který má charizmatického hrdinu. Od jihokorejské romantiky pomalu přecházím i na něco ostřejšího. Jistě, že Old boy byla ta nejlepší volba. Nabízí totiž všechno... od fakt tvrdých rvaček přes pojídání chobotnice zaživa... až po úžasnou (ale opravdu úžasnou hudbu) a fantastické hlášky. Takže můj vzkaz všem: Bez ohledu na to, jestli jsi kluk a nebo holka, tohle musíš vidět!(28.7.2011)

 • Lima
  ***

  A asijskými filmy mám prostě problém, protože jejich emocionalita jde mimo mě. Nepopírám kamerové finesy, pár vizuálně nezapomenutelných scén (ačkoliv jsem podle ohlasů čekal mnohem, mnohem vizuálně výraznější dílo), ale tříminutová bitka v jednom nepřerušovaném záběru, detailní trhání zubů a sežraná živá sepie ještě pamětihodný film nedělá. V prvé řadě jde o příběh a ten mě - na můj vkus vyprávěný poněkud nesrozumitelně - nedokázal zcela oslovit, stejně jako pointa a citové výlevy v posledních dvaceti minutách. Nemohu si pomoci, Oldboy je v mých očích přeceňovaný, čímž netvrdím, že nestojí za zhlédnutí.(27.6.2005)

 • Marigold
  ****

  Extrémní variace na klasickou látku Oidipus Rex, kde Osud nahrazuje motiv pomsty? Proč ne, obzlášť, když je to celé natočené výtečně odlehčeným stylem, odvyprávěné několika "hlasy" a expedované v luxusním vizuálním balení... Nadhled a přirozená oscilace mezi černým humorem a dramatem je pro mě vrcholem Old Boye, kupodivu ani brutalita některých pasáží nevyhlíží samoúčelně a dobře zapadá do asijského trendu "zmrzačených" hrdinů. Skvělá hudba. Famózní herecké podání Dae Sua... perfektní a neočekávaný závěrečný twist, který je do struktury filmu zasazený tak ústrojně, že si ho rád vychutnám znovu. Trochu mi vadí formální chlad, který čiší z většiny filmu, ale ke konci se mění v existenciální žár. Ne úplně strhující, přesto nezapomenutelný film.(8.4.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace