Svatý Augustin (TV film)

• Itálie

Sant'Agostino

Svätý Augustín

Itálie, 2010, 2x100 min

Včera som pozeral film, dnes som z neho na dejinách filozofie robil skúšku. Myšlienka "Človek nemôže nájsť pravdu, ale pravda si nájde človeka" ma zachránila... Film je však málo zameraný na Augustínove učenie, ale vcelku presne podaný, inteligentný a plný rozmanitých, pekných a nesmrteľných právd.(13.4.2013)

Ač křesťanem jsem, nemám rád ubrečené filmy, kde někdo mizerně ztvárňuje proroka a ostatní hledí zasněně k nebi, čumí a nic nedělají. Staré báby potom na to napíšou kladné hodnocení pouze z důvodu, že se jim líbil světec-tedy jeho ksicht. Tento film k podobným medvědím službám papeži nepatří. Je to docela akční a dívatelný životopis. Zapomeňte na to, že Augustýn byl svatý už zamlada. Kurevník a hajzl popírající pravdu a principy etiky to byl. Pak se něco stalo a dopadnul jako mí dva přátelé, což je pro zeměkouli docela pozitivní. Filmu bych vytknul pouze špatnou orientaci v časových přeskocích. Příjemně překvapil....dokonce v něm ani není zdůrazňováno, proč je Augustýn svatým.(9.11.2012)

Veľký muž a jeho veľkolepý príbeh v autenticky pôsobiacom a príjemnom spracovaní(4.6.2013)

"Zdá sa mi, že film predstavuje duchovné putovanie v duchovnom svete, ktorý je od nás vzdialený a predsa je nám blízko, pretože ľudská dráma je vždy tá istá. Videli sme, ako sa odohrávala realita jedného ľudského života, so všetkými problémami, chmárami, neúspechmi, ako aj skutočnosť, že pravda je nakoniec silnejšia než akákoľvek prekážka a sama si nájde človeka. Toto je veľká nádej, ktorá zostáva: nemôžeme hľadať pravdu my sami, ale je to sama zosobnená Pravda, ktorá nás hľadá. Ďakujem tvorcom a verím, že viacerí ľudia cez túto ľudskú drámu objavia pravdu a lásku." (Benedikt XVI. po premiére filmu)(27.4.2010)

Ne, tímto způsobem by se snad už podobné filmy točit ani neměly. Didakticky, pompézně a naivně impozantně. Tohle jsem připravený odpustit filmům ze šedesátých let, ale dnešním opravdu stěží.(21.7.2012)