Svatý Augustin (TV film)

• Itálie

Sant'Agostino

Svätý Augustín

Itálie, 2010, 2x100 min

Ne, tímto způsobem by se snad už podobné filmy točit ani neměly. Didakticky, pompézně a naivně impozantně. Tohle jsem připravený odpustit filmům ze šedesátých let, ale dnešním opravdu stěží.(21.7.2012)

" Kradol som aj to, čo som nepotreboval. Túžil som po krádeži samotnej a hriechu. Chcel som byť iba zlým. A to pre nič iného, ako zlobu samu. Také bolo moje srdce. Podlá duša, ktorá sa odpútava do priepasti." Duchovná cesta jedného z nás, ktorého si pravda našla. Prišiel na to, že milovaním svetského spôsobu života je vlastne duchovným umieraním. " Volal si, kričal a tak si prehlušil moju hluchotu. Skvel si sa, žiaril si a tak si zahnal moju slepotu. Šíril si sladkú vôňu a ja som ju vdychoval a túžil som po Tebe. Ochutnal som a teraz lačniem a smädí ma." Po filmovej stránke je tu čo kritizovať, tak isto i po historickej ( V tom čase ešte pápež neexistoval, bol iba Rímsky biskup, tak isto kríž, ako znamenie kresťanstva, o oslovení katolík ani nechyrovali ). No pre mňa je sila príbehu vždy najdôležitejšia.(13.5.2011)

I když si na filmy tohoto typu nijak zvlášť nepotrpím, tady byl patos hodně potlačen, je to - podle mě - velmi slušně napsané a zahrané, i když nástin Augustinova hříšného života je poněkud měkčí.(9.4.2012)

Včera som pozeral film, dnes som z neho na dejinách filozofie robil skúšku. Myšlienka "Človek nemôže nájsť pravdu, ale pravda si nájde človeka" ma zachránila... Film je však málo zameraný na Augustínove učenie, ale vcelku presne podaný, inteligentný a plný rozmanitých, pekných a nesmrteľných právd.(13.4.2013)

Veľký muž a jeho veľkolepý príbeh v autenticky pôsobiacom a príjemnom spracovaní(4.6.2013)