Naprosto osvětleno

• USA Everything Is Illuminated (více)

Podivínský sběratel (Elijah Wood) vyráží na Ukrajinu po stopách svých židovských předků. Jeho průvodci na cestě do minulosti se stanou světácký mladík Alex, jeho nerudný dědeček a jeden opravdu specifický pes... Mladičký americký Žid Jonathan se po smrti prarodičů rozhodne odjet na Ukrajinu a dozvědět se víc o jejich válečných osudech. Především chce najít ženu z jisté staré a dlouho opatrované fotografie – ženu, která měla zachránit jeho dědečka, když postupující nacistická vojska vyvražďovala židovské obyvatele. Najde si cestovní kancelář specializovanou právě na židovské turisty ze Západu, kteří pátrají po svých předcích. Jeho průvodcem na cestě do ztracené vesnice Tračimbrod se stane mladík Alex, který pod předstíranou světaznalostí skrývá naivitu ne nepodobnou té Jonathanově, a jeho angličtina, kterou sám označuje za „prémiovou“, spíše připomíná hlášky pana Kaplana ze slavné Rostenovy knihy. Společně se vydávají na ukrajinský venkov a společně také odhalí z minulosti mnohem víc, než čekali... Adaptace románu Jonathana Safrana Foera "Everything Is Illuminated" (česky vyšel ve výtečném překladu Richarda Podaného) je režijním debutem herce Lieva Schreibera. Svižný soundtrack sestává z lidové muziky, ukrajinského popu a úryvků písní skupiny Gogol Bordello, jejíž frontman Eugene Hutz si ve filmu zahrál svérázného průvodce Alexe. Českého diváka potěší i dobře známé interiéry a exteriéry, které mají představovat současnou Ukrajinu (například Průmyslový palác na pražském Výstavišti či vybydlené Milovice). (Česká televize)

el.zapikano

Velmi silny pribeh, ale spracovanie a hlavne exteriery mi absolutne nesadli. Tie akoze ukrajinske exteriery som im neveril ani na sekundu. Mohli si dat viac namahy a aspon tie "ukrajinske" cesty mohli byt viac rozbyte. Cechy z toho filmu smrdeli viac ako to bolo unosne a to dost ubralo atmosfere. Skoda, viac ako 3* nemozem dat. ()

bobstock

Zaplatí za to 1200 amerických dolarů! Tatínku odvezeš ho na to místo, ukážeš, že jsou všichni mrtví a vrátíte se domů. Bude to takhle jednoduché... chyba a jsem rád. Skvělá muzika. Jo a kdyby to někomu připadalo tak trochu česky povědomé, není daleko. 80% ()

krvavamera

Totální změna nálady, ale nádherná a plynulá + vizuální koncert. Wau. Skvělá roadmovie. A závěr, který všechno ne vysvětluje, ale zajímavě doplňuje a dává tomu inačí rozměr. Bod za hudbu, bod za vizuál, bod za herectví E. Hutze a za postavu "pošahané" Eye-Seeing Bitch. Jedním slovem epesní. ()

Pawlisman

Nedoporučuji. O ničem. Nepovedená česká road movie vydávaná za ukrajinskou? No nevím. Vtipu málo.Podivností dost, ale málo těch dechberoucích. Konec trošku lepší, vážný a emocionální, ale za ten čas to tedy nestojí. 6/10 ()

TomasKotlant

Trabant + Tračimbrod + slunečnice = originální film s dokonalou atmosférou. DVD s filmem nezapomeňte uložit do plastového sáčku a připíchnout na nástěnku. ()

edie sedgwic

Nic ine tomuto film dat nemozem, pretoze opat osviezil ten filmovy hnoj, ktory sa tak na filmovych platnach zacina kopit. Velmi trefne a zabavne hlasky, smiech cez slzy, nadherna hudba, vynikajuca praca s kamerou a nezvycajny zidovsky pribeh. Plny pocet bodov. ()

Viperine

Nějak se mi zdá, že to celé nějak nevyzní... kde bych očekávala silné emoce, zůstane v mém případě jen u toho očekávání... ale možná je to jen mojí averzí k E. Woodovi, který na mě působí jako strnulý panák. ()

JB2203

Škoda. Mohl to být dokonalý film. Jeden z těch nejlepších, co jsem kdy viděl. Kdyby. - Kdyby nebyl tak přísně formálně ohraničen! On totiž od diváka žádá dvě zcela protichůdné emoce. V první polovině slzy smíchu, ve druhé slzy dojetí. Ale ono to dost dobře nejde, smích z první poloviny nechce ustoupit z tváře a brání své místo vůči nekompromisnímu smutku. Kdo nakonec zvítězí? A může být vůbec někdo v tomto boji vítěz? Nezůstane nám z toho všeho jen schizofrenní pocit, že jsme místo jednoho filmu viděli filmy dva? U mě to tak bylo. (Nejlépe to myslím ilustruje postava dědečka, která budí chvílemi dojem, jakoby ji hráli dva charakterově naprosto rozliční herci). Ještě jednou: škoda. Možná stačilo málo, jen promíchat obě složky dohromady, tak jak to například dokázal ve svých nejlepších dílech Nikita Michalkov (Oblomov, Příbuzenstvo...) a mohlo být všechno jinak. Mohl vzniknout navýsost melancholický film jímavé krásy. Vždyť všechny předpoklady by zde dozajista byly: volba hereckých představitelů, nádherné české exteriéry, absurdita postkomunistické východní Evropy, bolestné dějinné souvislosti, střet kultur. Snad se to Lievu Schreiberovi podaří v některém z dalších filmů. Já osobně se na něj - vznikne-li nějaký - velmi těším. ()

JirKrato

Sice 20-30% záběrů je cesta autem, ale herci z toho neudělali nudící okamžiky a film příjemně ubíhá v celé své délce. Elijah Wood v hlavní roli hrál perfektně. ()

greenlord

velmi pomale, az snove tempo, ktere mne ne az tak uplne oslovilo a krasna hudba - to jsou podle me dva hlavni aspekty tohoto filmu. tretim je frontman skupiny gogol bordello v roli syna ( vnuka) alexandra. ()

Blaogranas

Ač je všechno Naprosto osvětleno, já měl po tomhle dílku celkem zatmění. Nějak jsem to všechno nezpracoval. Je ale pravdou, že předvedené výkony zasluhují pochvalu, a to bez výjimky. A že ukrajinský vánek plynoucí z filmu je celkem úsměvný. ()

billyador

Pro mne osobně příjemné překvapení. Né že bych si potrpěl na komorní příběhy,ale víceméně ořezaná skupinka účinkujících dovolila řešisérovi plně se soustředit na vykreslení příběhu/atmosféry a tím pádem i postav. Elijah Wood je v mojich očích neherec,ale přistihl jsem se, že mu asi rozumím. Tady jsem jej zkrátka celkem baštil, možná i proto, že zvláštnost jeho výrazu tak nějak korespondovala s charakterem a složitostí jeho postavy. Schriebera mám rád jako herce a jako režisér se zapsal taky dobře... ()

Rincewind

Dle mého názoru jeden z nejlepších filmů o dopadech a dědictví holocaustu, který jsem viděl. O tom, že svědomí a vzpomínky se nedají vymazat ani obelstít a je jedno, že na to máte celý život. Definitivně jsem se utvrdil v tom, že Elijah Wood je skvělý herec. ()

E lan

Příjemné, hezké, originální pokoukání na ukrajinská traumata války. Elijah je příjemně utlumený, hlavní ukrajinské postavy jsou potom vynikající. Přesto mi v tomto filmu něco málo chybělo k vyššímu hodnocení, nevím co... ()

Mira90

Já toho Jůdžína prostě žeru. Sice bych ho bez jeho rozměrného mustáže skoro nepoznal, ale... Je to on! Film, který si na nic nehraje, pobaví (místy až neskutečně), nějakou tu emoci z vás taky dostane a působí přirozeně. Až na toho Froda. Bohužel, Elijah Wood pro mě už navždy bude hobit, nedá se jinak... Start wearing purple ! ! ! ()

kukkik

Průměrný a celkem nezáživný film. Pro našince je podivné vychvalování ukrajinské úrodné krajiny, zatímco se na obrazovce míhají záběry českého středohoří ale budiž. Našince potěší záběry na Milovice a na jiná známá místa, Američani nepoznají rozdíl mezi Oděsou a Krakowem, tak vlastně o nic nejde. Hlavními důvody, proč film vidět, je několik vtipných scén a hlavně boží zpěvák Eugene Hutz po boku Elijaha Wooda a to vše v českých kulisách. Celkově ovšem nicmoc. 3/5 ()

MFF Bratislava

MFF Bratislava

19.11.2005

Ve dnech 2. - 10. prosince 2005 se v bratislavském Palace Cinemas uskuteční 7. ročník MFF Bratislava. Během této doby se představí 18 filmů z celého světa, jejichž kvalitu budou krom početného… (více)