Naprosto osvětleno

• USA Everything Is Illuminated (více)

Podivínský sběratel (Elijah Wood) vyráží na Ukrajinu po stopách svých židovských předků. Jeho průvodci na cestě do minulosti se stanou světácký mladík Alex, jeho nerudný dědeček a jeden opravdu specifický pes... Mladičký americký Žid Jonathan se po smrti prarodičů rozhodne odjet na Ukrajinu a dozvědět se víc o jejich válečných osudech. Především chce najít ženu z jisté staré a dlouho opatrované fotografie – ženu, která měla zachránit jeho dědečka, když postupující nacistická vojska vyvražďovala židovské obyvatele. Najde si cestovní kancelář specializovanou právě na židovské turisty ze Západu, kteří pátrají po svých předcích. Jeho průvodcem na cestě do ztracené vesnice Tračimbrod se stane mladík Alex, který pod předstíranou světaznalostí skrývá naivitu ne nepodobnou té Jonathanově, a jeho angličtina, kterou sám označuje za „prémiovou“, spíše připomíná hlášky pana Kaplana ze slavné Rostenovy knihy. Společně se vydávají na ukrajinský venkov a společně také odhalí z minulosti mnohem víc, než čekali... Adaptace románu Jonathana Safrana Foera "Everything Is Illuminated" (česky vyšel ve výtečném překladu Richarda Podaného) je režijním debutem herce Lieva Schreibera. Svižný soundtrack sestává z lidové muziky, ukrajinského popu a úryvků písní skupiny Gogol Bordello, jejíž frontman Eugene Hutz si ve filmu zahrál svérázného průvodce Alexe. Českého diváka potěší i dobře známé interiéry a exteriéry, které mají představovat současnou Ukrajinu (například Průmyslový palác na pražském Výstavišti či vybydlené Milovice). (Česká televize)

back up

Filmová adaptace románu od Jonathana Safrana Foera. Mladý Američan jede na Ukrajinu, aby odhalil tajemství svého dědečka a našel dívku Augustinu podle fotografie, kterou mu dala jeho babička před smrtí. Podivínský mladík s obsedantní zálibou vše sbírat a archívovat, se na Ukrajině setká se svým druhým já - Alexem, jehož světáctví a buranství má dodat filmu patřičnou dávku humoru. Jonathan a ukrajinská cestovka (Alex, jeho dědeček a pes) putují po Ukrajině (ve skutečnosti české krajině) a hledají vesnici Tračimbrod, kde se pravděpodobně událo něco klíčového pro rozuzlení Jonathanova příběhu. Ale jak se ukáže, životní příběh jeho předka je svázaný také s příběhem Alexova dědečka. Nakonec je vše „naprosto osvětleno" a příběh druhé světové války o masakru židovských obyvatel vesnice zasahuje do životů a sebepoznání všech zúčastněných. Hledání identity, antisemitismus a vyrovnávání se s minulostí, transformace v myšlení....téma nejen pro hlavního hrdinu. V průběhu celého filmu je cítit ten přepis literatury, tohle není film, ale román. Občas snové momenty - žena uprostřed slunečnicového pole, vlající prádlo, sbírka veškeré pozůstalosti z Tračimbrodu podobná sbírce Jonathanově....a také velmi nepravděpodobný přerod ukrajinské rodiny, která přijímá své židovské dědictví. ()

Vlkopec

Film je natočený viditelně lacině a i trochu neuměle a hádám, že mnohé natočené scény se nakonec do finálního sestřihu nedostaly, a proto místy působí dost nelogicky. Toho, kdo trochu zná zeměpis, zarazí i to, že oblast, kde se má finální fáze odehrávat, je od Oděsy podobně daleko jako od Prahy. Téma je ale silné a přes všechny slabiny má film svůj půvab i svoji sílu, ()

malyLibor

Těšil jsem se na komedii, a tohle komedie rozhodně nebyla. Byl to těžký film. Pro mne hodně těžký... zvláštní. Hezký... ale teď si musím pustit nějakou hodně veselou komedii, jinak asi nebudu spát. ()

ondy1985

Záver filmu mi v hlave zanechal tak trochu guláš, ale inak je to jeden z naúžasnejších filmov ktoré som v poslednej dobe videl. Nosným pilierom filmu je nenásilný a prirodzený humor... ()

tekedozai

Velmi pekne, nic nenutiaci film, ktory prosto rozprava svoj pribeh. Zo zaciatku groteska, ktora sa neskor zmeni na smutny pribeh. Drzim palce Elijahovi, aby sa filmami ako su tieto vymanil z nalepky Fritola, teda Froda ()

Vandislav

Divný američan (je to sběratel, navíc vegetarián) se vydává na Ukrajinu, aby s pomocí nekomformního překladatele, "slepého" řidiče a jeho slepeckého psa našel ženu, která jeho židovskému dědečkovi zachránila po příchodu nacistů život. Film začíná, jako jemná komedie, shruba od půlky filmu je již vidět i hlubší rozměr. Naprosto úžasná záležitost - přidávám do své top 10. ()

zdendap

Film mě zaujal. Igor i děda jsou vynikající. Ale Wood je nějak mimo. Stále stejný postoj, pohled, prostě stále stejný. Takový už byl i jeho Frodo. 3,5 * ()

Senátor

Podobné věci mají tendenci se přitahovat, a tak během jednoho večera jsem shlédl dva filmy, které ač velmi odlišné, mají společné to, že byly natočeny u nás. "Poslední prázdniny" je typický americky-poučný rodinný film o hledání skutečné podstaty života a snímek "Naprosto osvětleno" tuto podstatu rovněž nenachází, ač se tváří jako produkt nezávislé tvorby. České exteriéry a čeští herci jsou tak na obou filmech to nejzajímavější...a to není mnoho. ()

aquarkko

"Pro případ, že...". A Elijah Wood pro mě tímto přestává být pouze "tím hobitem z Pána prstenů". Dlouho mě žádnej film, na kterej jsem narazila náhodou, takhle nedostal. Plus - hudba. ()

triscimy

Na mě ten film velký dojem neudělal, což ale neznamená, že by byl špatný. Mně jako mladšímu ročníku vadilo, že se to vše příliš vleče, starší generace jistě ocení víc. Lepší tři. ()

karras

Podle mě výborně natočený, zahraný i sestřihaný film na zamyšlení. Přesně se hodí na dny, kdy chcete vidět něco pořádného. Přinese to do vás trochu nostalgie, vezme vás to za srdce a dokonce se i zasmějete. Zápletka se rozplétá hezky postupně (jak to mám ráda) a ne příliš průhledně, ale taky ne nijak mistrně tajemně. Líbil se mi taky celý ten "roadtripovský" nádech celého snímku. Elihja Wood si to tam lajznul pěkně, jeho výkon si "pěkně pochvaluji". Eugene Hutz, kterého jsem ve filmu viděla myslím poprvé byl příjemnou dvojičkou do páru s naší Frodo hvězdou. Celý ten film mi krásně sednul a i když jsem na to koukala o půlnoci unavená z práce, donutil mě nechat oči otevřené a podívat se na to až do konce. Jen mě mrzí, že jsem ho neviděla v originále, ale s (i když výtečným) českým dabignem. ()

mylhaus

Úžasné, milé, poučné. Nic pro mladší ročníky, kteří vyžadují spád a akci a šoa je pro ně nudná historie. ()

GreenQueen

Elijah Wood cestuje po Ukrajine, ktorá vyzerá, ako by sa človek vrátil o storočie dozadu. Našťastie mu cestu spríjemňuje spevák z Gogol Bordello a jeho filmový otec, takže je o zábavu postarané. Škoda, že film sa dá takmer presne rozdeliť na veselú a pochmúrnu polovicu, pri konci si človek musí pomyslieť, ako to, že to celé začalo tak nevinne. Film, ktorý vám v hlave zostane dlho po konci. ()

pausikov

Když začínali první chvíle filmu, myslel jsem, že je tu nový Borat, během několika málo chvil se film z počáteční absurdity ukáže v novém a mnohem depresivnějším světle. Rozhodně se jedná o velice zajímavé ztvárnění, které neopakuje to, co jsme viděli už mnohokrát, ale přichází s novými neotřelými nápady. 90% ()

j27

Tento film mi způsobil šok. Velice příjemný šok. Nepatřím ani v nejmenším mezi fanoušky E. Wooda a proto jsem se na film díval pouze z donucení. Netradiční příběh o hledání rodinných kořenů začíná poněkud posmutněle a Elijah Wood tu vypadá jako zombie účetní křížený s Adolfem a nájemným vrahem. Je škoda (nebo dobře), že v celém průběhu se toto nezmění (kromě psí fobie). Následná "Ukrainská" roadmovie posádky Trabantu s velice podivným zvukem je hodně zábavná a zbytek osazenstva zatlačuje Wooda hodně do pozadí, slepý dědeček za volantem tráboše s fenkou Sammy Davis Junior Junior (fantastické jméno) jsou perfektní. Korunu všemu dává Eugene Hutz. Musím říct, že jsem slzel smíchy i když jenou koukal z okna na krajinu ubíhající za okny. Rozuzlení a finále je krapet složitější a s vtipným začátkem filmu zdánlivě nesouvisející, kaž dopádně jsem nebyl schopen 106 minut odtrhnout oči od filmu. Viděl jsem verzi filmu s Českým dabingem, ale s ponechanou ruštinou. Naštěstí jsem všemu docela rozuměl a musím říct, že to mělo své kouzlo. Rád bych viděl originál. Velice zajímavý je soundtrack a v některých skladbách text, ale to sem asi nepatří. Velkou výhradu mám k reáliím. Hned na začátku filmu mi Ukraina přišla nějaká podivná a po 30ti minutách jsem měl jasno. Pro amíky je sice celá Evropa Rusko, ale mě to dost vadilo. Sice je hezké, když se u nás točí zahraniční filmy, ale Veletržní palác jako nádraží - no budiž. Typické české stavby v každém druhém záběru na širé ukrainské lány - docela špatné. Asi každý člověk z východního bloku pozná charakteristické drnčení Trabantu, ale to co vydává filmový je výsměch, přitom originální zvuk je dostatečně směšný aniž by se mu muselo pomáhat (origo je tlumeně slyšet na pozadí). A pokud se nepletu, tak ukrainština a ruština je velký rozdíl. Ani toto mě ale nepřinutí ubrat hvězdičku. Ne každého film nadchne jako mě, ale myslím, že nudit nebude nikoho. ()

Lambruche

Poviedkový film, do ktorého sa pozrieme nielen cez veľké okuliare hlavného hrdinu, ale aj jeho dosť netypických sprievodcov pri hľadaní jeho osvietenia, pričom k veľkému osvieteniu prídu aj sami. Poviedkový road movie film, kde jednotlivé scény sú kreslené ako samostatné obrazy, na ktoré by sa dalo pozerať aj bez zvuku. Je to v konečnom dôsledku film o živote, ktorý je sám ako život. Niekedy úsmevný a o chvíľku smutný a presvedčí vás o tých najväčších pokladoch, o ktorých neviete, že môžu byť skryté vo vašom vnútri. A v Tračimbrode nakoniec každý nájde kúsok toho Osvietenia. ()

xstang

Zacina to jako prijemna a vtipna road movie, ale pak se bohuzel vtipy vycerpaji, vypraveni se rozplyzne kamsi smerem k romantickemu patosu a ukrajinske realie v ceskem prostredi tomu jiste na verohodnosti nepridaji. Prvnich 30 min. si doprejte, pak muzete klidne vypnout a neztracet dalsi cas. Stane se zhruba to, co ocekavate, a mozna neco navic, ale rozhodne necekejte, ze vas to obohati. ()

ancak

Velice neobvyklý film, takový pestrobarevný :) Zpočátku komedie, pak smutné se vzpomínkami na 2. sv.v.. Ale zároveň celé s takovou pohodovou atmosférou. ()

Hugho

Pre mňa neznámy film náhodne pozretý v telke ma svojím nastavením príjemne prekvapil. Je to naprostá zmeska a zároveň fungujúci kaleidoskop žánrov pojednávajúci o mojej obľúbenej téme - zamotanosti stredoeurópskych dejín - a toto som filmu uveril naprosto. Divák znalý angličtiny si vychutná spôsob Alexovho prekladu a ak k tomu ešte ovláda ruštinu, je to fakt zážitok! ()

MFF Bratislava

MFF Bratislava

19.11.2005

Ve dnech 2. - 10. prosince 2005 se v bratislavském Palace Cinemas uskuteční 7. ročník MFF Bratislava. Během této doby se představí 18 filmů z celého světa, jejichž kvalitu budou krom početného… (více)