Naprosto osvětleno

• USA Everything Is Illuminated (více)

Podivínský sběratel (Elijah Wood) vyráží na Ukrajinu po stopách svých židovských předků. Jeho průvodci na cestě do minulosti se stanou světácký mladík Alex, jeho nerudný dědeček a jeden opravdu specifický pes... Mladičký americký Žid Jonathan se po smrti prarodičů rozhodne odjet na Ukrajinu a dozvědět se víc o jejich válečných osudech. Především chce najít ženu z jisté staré a dlouho opatrované fotografie – ženu, která měla zachránit jeho dědečka, když postupující nacistická vojska vyvražďovala židovské obyvatele. Najde si cestovní kancelář specializovanou právě na židovské turisty ze Západu, kteří pátrají po svých předcích. Jeho průvodcem na cestě do ztracené vesnice Tračimbrod se stane mladík Alex, který pod předstíranou světaznalostí skrývá naivitu ne nepodobnou té Jonathanově, a jeho angličtina, kterou sám označuje za „prémiovou“, spíše připomíná hlášky pana Kaplana ze slavné Rostenovy knihy. Společně se vydávají na ukrajinský venkov a společně také odhalí z minulosti mnohem víc, než čekali... Adaptace románu Jonathana Safrana Foera "Everything Is Illuminated" (česky vyšel ve výtečném překladu Richarda Podaného) je režijním debutem herce Lieva Schreibera. Svižný soundtrack sestává z lidové muziky, ukrajinského popu a úryvků písní skupiny Gogol Bordello, jejíž frontman Eugene Hutz si ve filmu zahrál svérázného průvodce Alexe. Českého diváka potěší i dobře známé interiéry a exteriéry, které mají představovat současnou Ukrajinu (například Průmyslový palác na pražském Výstavišti či vybydlené Milovice). (Česká televize)

kebo

Tymto filmom som bol strasne moc prekvapeny, v dobrom zmysle. Nevedel som o nom nic, kamarat mi ho doporucil a tak som si ho pozrel a musim mu velmi podakovat. Liev Schreiber je dobry herec a svoj rezisersky debut zvladol bravurne. Tento americky snimok je viac nemamericky ako americky, je plny odkazov na vychodoeuropsku filmografiu, je vtipny, je zaujimavy a dojemny. Vsetci herci zvladli svoje postavy excelentne. To, ze Elijah Wood ma herecky talent nam uz mnohokrat dokazal, ale o nic pozadu nie su ani predstavitelia jeho ruskych spolocnikov na ceste za minulostou stareho otca jeho postavy. Velmi prijemnou zmenou bolo aj ukrajinske prostredie. Velmi prijemne prekvapenie, uz teraz sa tesim na dalsi rezisersky pocin Lieva Schreibera ()

DonTommy

Kniha jde podstatně víc do hloubky a souvislostí s historií, nicméně filmu se podařilo extrahovat a pěkně interpretovat základní myšlenku.Elijah Wood jako ušlápnutý Johnatan není vůbec k zahození a Eugene Hutz coby coby Alex je je prostě k sežrání, stejně jako na koncertech mých oblíbených Gogol Bordello :) malý specifický film, ale když mu přijdete na chuť tak velice milé ()

wOOzIe

Je to dobrý, je to dobře zahraný, dobrá zápletka atd. , ale působí docela depresivně a něktreé části nudí. Wood se zde zrovna moc nmepřekonává, spíš se mi líbil děda:-)... Sem tam ńáký černý humor.. A docela i vtipný... Ale prostě mě to ňák nevzalo, žádnej odvaz to fakt není, a na Woodovi kavality bych čekal prostě něco víc.... ()

Looka

60% dost rozporuplný film, nejdřív mi přišlo, že chtěj američani dělat z východní Evropy nějaký absurdistán plný podivínů. Druhá půlka už však dostává serioznější nádech... Sečteno podtrženo, určitě stojí za vidění - obzvlášť nádraží z Výstaviště :o) ()

hero_bk

Velice zajímavý film se zvláštním prolínáním humorné a vážné roviny. Kupodivu se mnohem lépe daří té humorné rovině, kde bylo několik opravdu výbuchových momentů. Po vážné stránce se film zas tak moc nepovedl, protože sdílnou hodnotu, co se vlastně v Tračimbrodu stalo, jsem pochopil tak napůl... Malou výtku musím vytknout titulkáři z ukrajinštiny, kde bylo mnohdy něco úplně jinýho, než bylo řečeno původně. Např. když slepý děda řekne: "Žida vem sebou" v titulcích je "Žida tady nech". A několik dalších chyb by se dalo najít, i v českých dialozích, které mnohdy nedávaly smysl. Celkově byl ale film přínosem ve všech směrech a jsem rád, že jsem na něj narazil. ()

markyzgero

naprosto zbytečně zapadlá perla, co se tváří nejdřív nenápadně, pak zbytečně lpí na detailech a nakonec je strašně patetická, ale přesto funguje. gogol bordello ()

Amonasr

Zpočátku mě hodně dráždilo, že české reálie mají představovat Ukrajinu, i když chápu, že běžný americký divák Ukrajinu a Česko nerozlišuje. Postupně jsem se ale stále více soustředil na samotný příběh, který mě na konci i docela dojímal. Na režijní debut rozhodně dobrý počin. ()

PeterJon

Výborná hudba, oddychový film v odľahčenom, pozitívnom duchu. Ukrajinský miestny švihák nám rozpráva príbeh o tom, ako jeho otec pomáha americkým Židom v ceste za hľadaním stôp po svojich predkoch. Frodo z pána prstenov dostal okuliare veľké ako svet a s účesom poslušného chlapca brázdi Ukrainu. Odhaľuje sa zaujímavý fakt: Židia to mali pred vojnou rovnako ťažké v Rusku ako v Berlíne. ()

nula87

To co začíná jako nějaká balkánská komedie, se v druhé polovině přehoupne do posmutnělého dramatu s odkrýváním temné minulosti. A obě ty části, i když každá jinak, mě zasáhly. Skvělá hudba75% ()

Kajislav89

Za prvé jsem se nesmál snad ani jednou, za druhé mi tam neseděl Elijah Wood a za třetí mě film nějak subjektivně nechytil, protože nedokázal zachytit vážnost tématu způsobem, který bych očekával. Malé plus za celkem příjemnou letní atmosféru, české lokace a Trabanta, který je snad tím jediným, co mě rozesmálo. Ale to asi tvůrci nechtěli. Ovšem odhalit, co opravdu chtěli, to je oříšek. Já jsem si z tohoto povrchně zpracovaného díla nic neodnesl. ()

boombang

Ze začátku to vypadalo na artovou nudu proskládanou lehce komickými situacemi, resp. na road mowie o tom, jak trhlý Frodo přijel na Ukrajinu (ano, i prsten je tu nakonec důležitý) a setkává.se zde s velmi svéráznými postavami (Hutz rulezzz) a jedním úžasně šíleným psem. Postupně se z toho ale vyklubal působivý film o dosti závažných věcech, kterému ta určitá žánrová neujasněnost ani neuškodila. ()

Toustovač

To je teda dílo. První půlhodinu jsem se lámal v pase, jak už dlouho ne. Druhou půlhodinu jsem si zvykal na to, že už se lámat asi nebudu. Od třetí půlhodiny jsem si zvyknul:). Moc k sobě ta vážná a humorná část nepasujou, jen co je pravda, ale stejně jsem spokojenej. ()

ostravak30

Naprosto osvětleno je debut v mnoha ohledech. Liev Schreiber je znám jako herec, ale zde poprvé psal scénář i režíroval. Zároveň jde o první adaptaci románu Jonathana Safrana Foera. A debutoval zde i Eugene Hutz jako jeden z hlavních herců. A všechno si to vcelku sedlo. Krom komediálních scén a momentů zde hraje roli samozřejmě drama s historickým pohledem do minulosti. Podobných historek bude po celé Evropě, potažmo světě na tisíce. Skoro v každé rodině, kdyby současníci zapátrali, by se našel nějaký předek, který by měl co vyprávět. Film je obohacen o skvělé herecké výkony, ale především Elijah Wood se v tehdejší době vymanil ze své nejslavnější role hobita. Chtělo se mi též pochválit krásu Ukrajinské země, leč...nemožno...natáčelo se v Česku. Snímek příjemně odsýpá, humor je v tu rovnováze s dojemností i dramatem a připomene nám to, že na předky bychom neměli zapomínat. ()

Bilky

Meno režiséra mi nič nehovorilo, a aj keď tento film s úspexom presvišťal Fimovým festivalom v Blave, mňa „Naprosto neosvietilo“. Až z inýx zdrojov som zistil že ide o prvotinu herca známeho z filmov VRESOT 1,2,3, takže som sa na tento film pozeral cez prsty. Napriek tomu priznávam, že som sa mýlil a aj keď tento film bude pre väčšinu nudný a trápny, ja ho chválim. Je postavený na dialógoch a to je jeho najväčšia zbraň aj slabina. Neskutočné situacie a nedorozumenia totiž hlavne v prvej polovici príbehu vyplývajú hlavne z jazykovej bariéry. Anglofili a tí čo rozumejú po americky, si totiž na tomto humore pošmáknu. Rovnako aj nádherne tvrdá ruská angličtina je pastva pre uši :) A my čo sme na hodine AJ vypisovali spolužiačkam zaľúbené liebesbriefy sa musíme spoľahnúť na dabing, ktorý určite nie je zlý, ale predsa len kúzlo toxto bilinguálneho skvostu nevystihuje v plnej miere. ()

seba

Ke knížce Naprosto osvětleno mě přivedla informace, že v Čechách se točí podle ní film s Elijahem Woodem. Kniha je sice složitě napsaná, nečte se moc dobře, ale je výborná. a taky dle mého nezfilmovatelná (což se ovšem tvrdilo o mnoha knihách - Pán prstenů atd). Scénarista a režisér Liev Schreiber (jinak můj oblíbený herec) si zvolil jednu cestu (a jelikož autor knížky Jonathan Safran Foer se mihnul i ve filmu, tak předpokládal, že ji schválil), ale mně se nelíbila a to co bylo na knize nejsilnější ve filmu chybí. Např. historie Trachimbrodu (tvoří cca polovinu knihy), změna příběhu dědečka, vývoj postavy průvodce Alexe atd. Přesto všechno to bylo zvláštním pomalým způsobem koukatelné, Eugen Hutz výborný a Elijah Wood nevadil. ()

Tichoza

První polovina vtipná, ale pak se film někam ztratil a nakonec se z toho vyklubala další židovská propaganda, které ale zde chybí pořádná myšlenka. Dvě hvězdy za těch pár vtipných okamžiků a za Hutze, bez toho by to byl jednoznačně odpad. 3/10 ()

Lewaso

Myslím si, že Elája byl ještě sladší než jako Frodo. Půvabně plynoucí filmíček. Když si odmyslím americky klišoidní pohled na život na Ukrajině, propletenec příběhů stojí za to s ubíhajícími minutami pomalu rozplétat a očekávat odpověď na otázku: Kde leží Ptačin Brod... A muzika SUPER. ()

Muff

Zajímavá prvotina, roadmovie nacpaná českými herci se svéráznou ukrajinskou atmosférou (v české krajině), v zemi, kde ještě nechápou, že černoši už neexistují a jsou pouze afroameričané. Ano, některé scény mi připadaly příliš násilně naroubované, některé možná až přehnaně drsné, na druhou stranu hlavní role (nemyslím Elijaha) byla vtipná už sama o sobě, Elijah byl dostatečně ujetý a u některých scén jsem se opravdu dobře bavil. Celkově je ale snímek spíše melancholicky posmutnělý, ale hodně o životě, krutém i veselém, převracejícím osudy lidí ze dne na den. 3,5* ()

MFF Bratislava

MFF Bratislava

19.11.2005

Ve dnech 2. - 10. prosince 2005 se v bratislavském Palace Cinemas uskuteční 7. ročník MFF Bratislava. Během této doby se představí 18 filmů z celého světa, jejichž kvalitu budou krom početného… (více)