Naprosto osvětleno

• USA Everything Is Illuminated (více)

Podivínský sběratel (Elijah Wood) vyráží na Ukrajinu po stopách svých židovských předků. Jeho průvodci na cestě do minulosti se stanou světácký mladík Alex, jeho nerudný dědeček a jeden opravdu specifický pes... Mladičký americký Žid Jonathan se po smrti prarodičů rozhodne odjet na Ukrajinu a dozvědět se víc o jejich válečných osudech. Především chce najít ženu z jisté staré a dlouho opatrované fotografie – ženu, která měla zachránit jeho dědečka, když postupující nacistická vojska vyvražďovala židovské obyvatele. Najde si cestovní kancelář specializovanou právě na židovské turisty ze Západu, kteří pátrají po svých předcích. Jeho průvodcem na cestě do ztracené vesnice Tračimbrod se stane mladík Alex, který pod předstíranou světaznalostí skrývá naivitu ne nepodobnou té Jonathanově, a jeho angličtina, kterou sám označuje za „prémiovou“, spíše připomíná hlášky pana Kaplana ze slavné Rostenovy knihy. Společně se vydávají na ukrajinský venkov a společně také odhalí z minulosti mnohem víc, než čekali... Adaptace románu Jonathana Safrana Foera "Everything Is Illuminated" (česky vyšel ve výtečném překladu Richarda Podaného) je režijním debutem herce Lieva Schreibera. Svižný soundtrack sestává z lidové muziky, ukrajinského popu a úryvků písní skupiny Gogol Bordello, jejíž frontman Eugene Hutz si ve filmu zahrál svérázného průvodce Alexe. Českého diváka potěší i dobře známé interiéry a exteriéry, které mají představovat současnou Ukrajinu (například Průmyslový palác na pražském Výstavišti či vybydlené Milovice). (Česká televize)

Carpe.Diem

Velmi povedený nenápadný film....Postavy skvěle zahrané...příběh plynule rozvíjející a na konci dojemný.....U filmu jsem se nenudil a užil jsem si ho....moc dobré... ()

Apoxyomenos

pohodovy film, ktory som si neskutocne uzival, vylet v trabiku na ukrajinu s trojicou zvlastnych chlapkou mi padol ako usity. ani neviem ktoréhoz trojice som mal najradsej ale asi "slepeho" deda totalneho klasika so svojimi hlaskami, hutz vo svojich teplakoch ako prekladatel a eljah frodo moze hrat len blbecka na to ma svoj ksicht ako usity. komedia a drama namixovana v tom spravnom sulade. ()

COLOR

Skutočná lahôdka na záver roka 2005. Liev Schreiber vo svojom debute pomaličky odvíja motúzik pointy, ktorý je počas celého filmu prakticky nepredvídateľný (dnes veľmi ojedinelý jav!). A ako sa približne v polovici film náhle zmení z komédie na drámu, tak aj herecké výkony, hudba, kamera a réžia sú vynikajúco zvládnuté. Film chytí za srdce (Trachimbrod) aj za bránicu (skoro všetky scénky s Trabantom a psom - eye-seeing bitch). Elijah zapadol do svojej role ako ozubené koliesko - bol dokonalý. Česká krajinka je (na čele so slnečnicovým poľom) nádherná (dedo vo filme má tak trochu pravdu, lenže on rozpráva o Ukrajine). A stena zo sáčkov je celkom cool nápad... PS Film získal Cenu Svetovej federácie filmovej kritiky FIPRESCI a Divácku cenu na MFF Bratislava 2005. Oprávnene. ()

Pisoarec

Poněkud zvláštní dílo z americko-české spolupráce, o člověku, který sbírá netradiční předměty, na netradičních místech a hlavně za netradičních okolností. Zpočátku jsem čekal nějakou komedii, od druhé půle se to však změnilo v drama typu Příliš dlouhé zásnuby, přičemž i tady film doplací na značnou komplikovanost a zamotanost. Po celou dobu se budete soustředit a snažit se, aby vám nic neuniklo, až nakonec to pátrání a hledání po pravdě Jonathanových předků bude tak zdlouhavé, že vlastně zapomenete, kdo že je vlastně ten jeho dědeček. Obstojně se tvůrci filmu vypořádali s českou krajinou, která měla symulovat Ukrajinu. Rodilému pražákovi sice bude více než nad slunce jasné, že nádraží v Oděse je pražské Výstavistě a vleklá slunečnicová pole, jsou pole moravská, nicméně všechny lokace a prostředí jsou zpracovány a nasnímány tak, aby co nejlépe navodili pocit, že to přeci jen je Ukrajina. Nesetkáte se tu s jediným českým nápisem, nebo podobnou chybou, která by jasně naznačovala, jak se věci mají. Takto se stalo např. u Přichází satan, kdy v závěrečné honičce, která měla probíhat snad v Římě, byl v jednom záběru viden titulek ,,Městská část Praha 5". Scéna navíc probíhala za deště a v ten moment se zablesklo, takže si toho musel všimnout skutečne každý. Dále pak zmíním ještě hudbu, která je servírovaná v častých intervalech a jedná se především o ,,ukrajinskou lidovou", potom pak o skladby z pera mistra skladatele. Kamera je rovněž na vysoké úrovni, výborně je zvládnuto rozostrování jednotlivých záběrů, které je využíváno téměř pokaždé. Závěrem film příliš nepřekvapí, Jonathan se dozví pravdu a bez větších emocí se vrací zpět domů, do Ameriky. ...a hlavně dědeček, který už taky poznal pravdu, teď nemá pro co žít. Poprvé v životě se cítí spokojený a tak umírá... ()

jiricek86

Tenhle biják mě dvakrát překvapil; road movie komedie se převrátí do vzpomínkového dramatu a poté zjištění, že tak "věrohodně" provedená Ukrajina se točila kde jinde než v Čechách. Hezký film, který mě upoutal jak svojí lehkostí, tak i malebnou (českou) krajinou a závěr, který je vydařený, dojemný. Oceňuji hlavní myšlenku, že každá událost má v čase svůj odraz, všechno souvisí se vším, minulost, přítomnost, budoucnost. Vizuální stránka je podle mého největším kladem snímku. ()

Maiken Algren

Príbeh nechutne vykonštruovaný a hrajúci na city, ale na druhej strane, krajina je krásna, postavy štýlové a aj hudba ujde, tak prečo nie? ()

david666

zábavná road movie, hlavně díky prostředí, kde se odehrává. Ukrajina je fakt šílená. Je zajímavé vidět Eliah Wooda v kontrastu s východoevropskými herci. ()

wwii9 odpad!

Príbeh je jednoduchý a čitateľný už od začiatku. Film nie je napínavý a nevedie k prekvapivému koncu, divák je len "unášaný" akože pôsobivými filmovými obrazmi ktoré tvoria celok snímky. Bohužiaľ jednotlivé sekvencie pôsobia umelo, falošne, sú nudné a bez originality - poskladané z klasických klišé (napr. "zaostalosť" Ukrajincov ktorá z nich robí pre amerického diváka zábavných exotov, je v tomto prípade prvoplánová a bez akejkoľvek pointy). Zbytočný film pri ktorom sa nezasmejete, nezaplačete a nič nové sa nedozviete. ()

PTuranyi

Výborný príbeh hľadania koreňov, spomínania a odpúšťania. Jonathan Safran Foer je tak trochu čudák. Zbiera veci a spomienky svojej rodiny. Vydáva sa na Ukrajinu hľadať dievča z fotografie starého otca. Tam sa začína divoká jazda pripomínajúca Underground, nie len preto, že Ukrajinci svojím správaním a podmienkami pripomínajú Balkáncov, ale príbeh sprevádza rázovitá ukrajinská hudba, ktorá je balkánskej podobná. Hoci postavy a udalosti sú vtipné, v jadre príbehu je smutné objavovanie vojnových zverstiev, ľudského utrpenia, ale aj lásky. Produkcia je veľmi dobrá hoci nepracuje s bombastickou atmosférou. Vystačí si podfarbením hudbou a prácou s tichom. Herci zvládajú svoje postavy tiež veľmi dobre. Netreba im veľké gestá, pretože ich charaktery sú obyčajní ľudia a tak trochu čudáci. Elijah Wood je skvelý hoci prejav jeho postavy je minimalistický. 75% ()

Fanfán

přes jisté pomalejší tempo filmu dám plných pět. Jsem možná přehnaně štědrý, ale film má pro mě tři významná plus. 1) - Film u mě opravdu vzbudil hluboký zájem o téma 2) - Dokonalé herecké výkony - krásné obrázky krajiny (když vezmem v potaz, že ještě k tomu je to krajina česká) 3) - Eugena Hutze jsem opravdu chtěl vidět ve filmu. Nemá sice svůj knírek a není tolik dynamický, jako při vystupování s kapelou, ale to právě dokazuje, jak je velký a ukázněný herec plných pět dávám zejména proto, že se ten film nebudu bát nikomu doporučit / teda kromě lidí, kteří lpějí jen na dynamicky zajímavých filmech ()

Jizi

Příjemná road movie s trabantem, eye seeing bitch a skvělým hereckým ansámblem o tom, že při hledání mohou něco velice důležitého najít i ti, co se po ničem nepídili a že zapomenout někdy jednoduše nelze. Jen jedna výtka - jsem jediná, komu docela dost vadilo, že z filmu o putování po Ukrajině trčí jak vidle z hnoje české reálie?! ()

P@\/EL

Dobré drama, které nabídne poměrně zajímavý děj s občasnými záblesky lehkého humoru. Musím uznat, že dobrodružný výlet po Ukrajině v Trabantu byl určitě nápaditý. V průběhu děje se dozvídáme, že celý příběh má daleko hlubší význam. Je jen trochu škoda, že ke konci film ztrácí humor, který měl na začátku, a působí tak dost ponuře. ()

Chlo0opek

Buranská komedie, která se náhle změní do vážného filmu. Tak buď to měla být komedie až do konce nebo zas drama, ale takhle je to jen paskvil. Slabší 3*. ()

fratros

Tímto tématem si chtěl asi Liev něco dokázat, protože jiné ambice v tom nevidím. Každopádně to není komedie. ()

MFF Bratislava

MFF Bratislava

19.11.2005

Ve dnech 2. - 10. prosince 2005 se v bratislavském Palace Cinemas uskuteční 7. ročník MFF Bratislava. Během této doby se představí 18 filmů z celého světa, jejichž kvalitu budou krom početného… (více)