Otevři oči

• Španělsko Abre los ojos (více)

Vyhlášený frajírek a holkař César (Eduardo Noriega) se na jednom večírku seznámí s dívkou Sofií (Penelope Cruz) a zamiluje se do ní. Césarova žárlivá přítelkyně Nuria se rozhodne mu pomstit a narazí schválně do betonové zdi. César nehodu přežije, ovšem následky jsou tragické: má znetvořený obličej. Lékaři mu sdělí, že by nepomohl ani chirurgický zákrok. César však stále miluje Sofii, ale jednoho dne se všechno změní, protože doktoři objevili nový způsob... (oficiální text distributora)

dopita

Mám rád takovýhle filmy, napínavý a záhadný který nutěj diváka přemejšlet. Slupnul jsem to jako malinu. Penepole Cruzová předvádí nadprůměrný herecký výkony jen ve španělských filmech. ()

cab

Neuveritelne poutave a pritazlive natocene drama ze sci-fi prvky podtrzeno skvelymi herci a brilantni rezii. 85% ()

Hanys_

Mysteriózní scifi romantický thriller. Že se zrovna od Amenábara (můj poslední film, který mi chyběl do sbírky) dočkám takhle silného "schizofrenního" příběhu, bych opravdu nečekal, ale až na ten závěr (který není vysloveně zlý, ale...) funguje Abre Los Ojos téměř dokonale...7/10 ()

Ondis

Zajímavý sci-fi kousek s nečekanou pointou. Rozluštění se nemůžete dovtípit dřív než na závěr. Napětí by se dalo krájet. Slabší 4* ()

Nebeská

Ohromující snový příběh, který má duši. Velmi silná a zvláštní hypnotická atmosféra, která se line filmem, by se dala krájet. Roztomilá Penelope Cruz podává velmi zralý herecký výkon (i když v té době byla teprve na počátku své kariéry) a naprosto se s postavou Sofie sžila. Alejandro Amenábar vtiskl filmu prvky více žánrů a udělal z něj nezapomenutelnou podívanou. ()

Rozjimatel

Šikovné zahrávanie sa tvorcov s divákom, ktorý má často problém rozlíšiť, čo je skutočnosť a čo snové predstavy a nedokáže si byť istý ani časom a dokonca ani identitami postáv. Je to tajuplný svet, v ktorom sa spolu s hlavným hrdinom snažíme z úlomkov (skutočných?) spomienok na minulosť poskladať si prítomnosť. Mám taký pocit, že tvorcovia sa pri tom hlavnom nápade (s agentúrou) inšpirovali filmom Total Recall (1990). Film má výbornú snovú atmosféru v temnejších odtieňoch s dobre pulzujúcou alternatívnou hudbou a je aj slušne psychologicky vystavaný. Herecky vyčnieva pôvabná Penélope Cruz, ostatní herci ma až tak nezaujali. Jedná sa o trochu slabšie dielo v porovnaní s Amenábarovými ďalšími dvoma filmami (Tí druhí (2001) a Volanie mora (2004)). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

kapibara

dávám jednu a musím se přiznat,že film mě absolutně nezaujal,takže jsem ho ani nedokoukala,čili vlastně nemám právo jej hodnotit:) ()

sona123

Celé je to zmatek na zmatek, točící se v klasické a ničím nové smyčce, budiž útěchou, že s překrásnou Penélope v záběru. Navíc v záběru nahoře bez (prsa má/měla výstavní, pakliže to nebyla dublérka). A to je hned o hvězdičku výš. Nemyslím si, že by to bylo zlé, ale opakující se motiv brzy začne nudit a v závěru mi už bylo docela jedno, jak že to vlastně dopadne. Přimhouřím ale oko, protože film je starý a dnes by to možná sfoukli lépe. PS. Ale je to lepší než Vanilkové nebe. ()

fredisek

Film, který vám otevře oči. Neskutečně děsivý. Umíme si udržet tvář a vůbec kolik pro nás tvář znamená? Šíleně moc. V tom spočívá hrůza, která se snímkem táhne od začátku do konce. "Vnitřní krása" je pěkná věc, ale k čemu nám je, když nejsme krásní navenek? Od téhle chvíle bude ranní pohled do zrcadla ještě děsivější, než už je, a, Penélope, te quiero muchísimo! ()

Mikino00

Slušný námět s rozuzlením, které mě moc nepřekvapilo a v podstatě bylo nevyhnutelné se snoubilo ve filmu, který navozuje divákovi menší depresi, když sleduje život, který nechce prožít. Natočeno je to působivě, Cruz je krásná, ale hlavní hrdina mi brnkal na nervy velice silně. ()

aLPaC

Tak tohle mě teda rozsekalo! Přitom to začíná (ani náhodou špatně) poměrně klasicky. Macho týpek potkává na své narozeninové oslavě dívku, kterou chce obtáhnout a tak dá vale své bývalé milence. Následující ráno se svou bývalou, která ho sledovala, nechává odvést od bytu novinky. Ona během jízdy strhne volant a umírá. On má xicht na padrť. Jak říkám, do této chvíle je to (ač záživná) rutina. Poté ale nastává nečekaný zvrat. Co je teď sen, co je skutečnost, je vůbec něco skutečnost? Kdo je vlastně kdo? Nesnaží se na něj někdo narafičit vraždu? Má někdo úmysl zbavit ho svéprávnosti? Na tyto a mnohé další otázky postupně dostáváme odpovědi včetně šokujícího závěrečného rozuzlení. Alejandro Amenábar je výborný scénárista a dobrý režisér. V hlavních rolích excelují Eduardo Noriega (kam se hrabe Cruise ve Vanilla Sky - bohužel má jméno, které zajišťuje finanční úspěch) a Penélope Cruz, která se právě tímto filmem dostala do povědomí Hollywoodu a za chvíli tam i skutečně prorazila. ()

Kroupa

Film je sice založen na neřešitelném sporu o rozpoznání rozdílu mezi světem v naší hlavě a světem vně hlavy, nicméně nabízí velice slušnou podívanou, pro mě hlavně v první polovině. Některé scény sice dost prvoplánově matou, nicméně mě nenudily, spíš navnadily na závěrečné vyústění. Sumou: solidní film, nicméně bez šance zařadit se na můj seznam filmů k druhému shlédnutí. ()

M.E.K.Y

Zase tak špatná podívaná (podle hodnocení na našem webu) to rozhodně nebyla. Alejandro Amenábar má velmi specifické filmy a rozhodně všechny stojí za shlédnutí. Otevři oči zaujme / odradí svým spletitým dějem, který mi přišel mnohem více zajímavější, než třeba ve filmu Věčný svit neposkvrněné mysli. Kombinování kruté reality se sladkými sny a sladké reality s krutými sny diváka nešetří a dokonale mu zamotává hlavu. Amenábar si před natočením musel dopřát nějaké psychotropní látky, jinak si to nedovedu vysvětlit :D Příběh je tak dokonale "zamazaný" až to zdrávo není, ale o to víc se těšíte na závěrečné vyvrcholení a objasnění všeho. A myslím si, že je to dobře vysvětleno a opravdu to podstatné se divák dozví, i když některé vedlejší detaily zůstanou neopodstatněny, ale to nevadí. Já jsem příjemně překvapený, protože všechny spojitosti, které jsem si dával v průběhu dohromady lehly popelem a realita (mohu-li ji tak vůbec nazvat) byla úplně jiná. Z herců se mi líbil Eduardo Noriega, který svou roli zvládl výborně. Penélope Cruz netřeba zmiňovat, má takový sex-appeal, že jsem si ani nevšiml, jak hrála :D Závěr? Amenábar opět nezklamal a předhazuje nám spletitý příběh, plný halucinogenních situací, které by zblbly i vola! ()

Emzet

Já vím že Alejandro Amenábar je uznávaným a respektovaným režisérem, ale já osobně z něj mám pocit, že často přijde s vynikajícím nápadem, který ale není schopný dostatečně zpracovat, aby se mu přitom nerozpadl pod rukama. Cítil jsem to tak u The Others a cítím to tak i tady. Bohužel v tomto snímku nenajdeme na místě hlavní hrdinky uhrančivou Nicole Kidman, takže film nemá kdo táhnout. Ale popořadě - nápad a příběh jsou geniální a patří za ně Amenábarovi i Gilovi velký dík. Až do poslední chvíle matoucí zajímavý mix romantického dramatu, sci-fi, snového výjevu a hororu si diváka bezpochyby omotá kolem prstu svou nápaditostí a udrží si jeho pozornost až do konce. Jenomže v provedení Amenábar pokulhává. Do hlavní role obsadil prkenného Eduarda Noriegu, který (spolu se svým hereckým kolegou Felem Martínezem) působí dojmem, jakoby svou roli spíše skomíravě recitoval než doopravdy hrál. Ztotožnit se s ním bylo pro mě prakticky nemožné. K takové Penelope Cruz už třeba nemám výtek, ovšem režisér sám mě rovněž příliš nepotěšil, protože budovat tu správnou Lynchovsky hutnou/snivou atmosféru se mu daří jen tak tak a například jistá scéna střelby před budovou L.E. je naprosto nadbytečná, protože neposunuje dál ani děj, ani charaktery, ani režisérovu vizi. Tím spíš mě tyto nedostatky týrají, když se podívám na Croweův remake. Ten se všem výše zmíněným chybám vyhnul a k tomu všemu ještě přidal hollywoodskou naleštěnost a "hezkost", spolu s Cameronovým vizuálním citem, čímž (možná neúmyslně, ale to už je jedno) vytvořil skvělý a zajímavý kontrast k temnému obsahu. Takže bohužel - ač to normálně nedělám, zde mi nezbývá než odkázat vás k předělávce, protože toto je opravdu jeden z tisíce případů, kdy remake znamená vylepšení. I tak si ovšem Alejandro Amenábar zaslouží ovace - scénář je skutečně dechberoucí. ()

bolan

Co to bylo ? Romantické sci-fi drama ? Úchylná škatulka. Skvělá myšlenka filmu je na mě trochu zbytečně překombinovaná neustálými zvraty reality od snů, představ a jakési parapsychologie. Přepálená stopáž mi v tom taky moc nepomohla, ale Penelope Cruz je tak krásná, že jim to všechno odpustim. Chci si jí vzít a mít s ní děti. ()

VictorMartel

Césarův sen byl sabotován jeho podvědomím, které nevydrželo tlak hluboce ujaté ideje spravedlnosti. Cítil, že v takovém stavu, kdy fyzický vzhled ve skutečném světě najednou odpovídá tomu, jak odporný je uvnitř, si dobrosrdečnou krásku nezaslouží, a nechtěl si lhát ani ve virtuálním světě, který si objednal. Je to vnitřní konflikt zájmů. / Spousta lidí podvědomě prahne po tom, aby jim bylo ubližováno a nevycházel jim život. Přejí si být i zrazováni, což se například v nelatentní úrovni tohoto problému projevuje vzruchem z prohry a různými formami masochismu. Není pravda, že chceme být jen bohatí, krásní, zdraví a vážení. My si to samozřejmě myslíme, protože si to vynucuje darwinistický spád evoluční selekce. V některých z těchto nutkavých, ať už podvědomých, nebo aparentních erozích přirozeného prospěchářství vězí i kus jakési kompulze, která je nekonečně zvědavá a vyzývá snad každou fantazii nepohody. Tento film, tolikrát slabý, nijak zvlášť hraný, nijak zvlášť podmanivý čímkoli, umí skvěle vypovědět právě tyto psychologické momenty, na rozdíl od verze s Tomem Cruisem. ()

isla

dobry film,vazne dobry film...o moc realistickejsi nez jeho americky nastupca...amenabar proste vie,co robi a na pocudovanie aj penelope ()

edie sedgwic

Padla som na zadok. To najlepsie, co som za poslednych par tyzdnov videla. A lepsi koniec si ani neviem predstavit. Vanilkove nebo sa mi az tak nepacilo (co moze byt ciastocne aj mojou hlboko zakorenenou nechutou k Tomovi Cruisovi a priam alergiou na Cameron Diaz), kazdopadne tento film mi prisiel autentickejsi a dotkol sa ma ovela vacsou mierou. Niektore obrazy priam mrazia do kosti, kamera nenechava nic na nahodu. A soundtrack sa uz stahuje:))) ()

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi