Středoškolák Homer Hickam žije v hornickém městečku ve východní Virginii, kde jedinou možností obživy je práce na šachtě. Homer má velkou fantazii a touží objevovat vzdálené světy. Jednoho dne zahlédne na obloze přelétat první sovětskou družici Sputnik. Začne se zajímat o rakety, a dokonce se díky tomu spřátelí s opovrhovaným "šprtem" Quentinem. Spolu se dvěma dalšími kamarády pak začnou amatérsky konstruovat malé rakety. První pokusy jsou však zoufalé. Aby získali více znalostí, pustí se do studia chemie, fyziky a matematiky. Nakonec se jim podaří sestrojit překvapivě funkční rakety. Ty nepředstavují jen jakousi lepší hračku, ale pokud uspějí na mezistátní soutěži mladých techniků, i únik z rodiště. V cestě za splněním snu Homerovi stojí nepochopení otce. Přesto se nevzdává a snaží se naplnit svoji vizi. (Nova Cinema)

Kinofil

|| PG || Universal || Rozpočet: $25 mil. || USA: $32 570 685 - ČR: N/A - Celkem: $34 698 753 || Po druhém zhlédnutí musím jí s hodnocením okamžitě....nahoru! Říjnové nebe je neskutečně goodfeeling oddechovka se sympatickým castingem v čele s mladým Gyllenhaalem. 50. léta jsou nostalgie sama o sobě, ale ne každý je umí uchpit tak pohádkově. Film svým ztvárněním připomíná Návrat do budoucnosti, E.T., Billy Eliot, Rošťáky nebo české Pány kluky. Doba zkrátka kdysi bývala jednoduchá, v čemž spočívala její krása. Proto dnešní teengae filmy nemají na čem stavět. Scénář je sice tím nejklasičtějším příběhem o cestě za nesplnitelným snem a vypadnutí ze zapadnuté díry, ale pakliže je vybroušený jako diamant, není nač si stěžovat. Jednoduchá zápletka o hošících stavějící raketu v uhelném městečku, kde jsou každému pro smích neuvěřitelně šlape. Pomáhá tomu jak trefný casting, propracované charaktery (každý má moment zazářit), tak i dobový soundtrack, který pohne s každým hráčem Mafie 2. K tomu je tu několik vtipných scén (kolejnice, testy raket) a zároveň dojemných situací (otec-syn, ředitel, učitelka), které musí pohnout s každým divákem. Stopáž tak utíká neskutečně rychle a vy budete mít chuť si to pustit znovu. Přestože se dá konec odhadnout asi od poloviny, nejde se na něj netěšit a hrdinům nedržet palce. Závěr tak dává poctivou dávku emocí (jo, měl jsem na krajíčku) a katarzy, kterou všichni stejně chceme vidět. Inspirace skutečnou událostí beru jako třešničku na dortu a sladký závěr v podobě ukázky opravdových rakeťáků. Joe Johnston zkrátka natočil Říjnové nebe jako by měl za zády Spielberga nebo Zemeckiho. Ve skutečnosti vše zvládl sám. Rok 1999 si připisuje další kultovní zářez. Totéž i Jake, který měl kariéru našlápnutou hned od začátku (a to ho Darko teprve čekal). Jo a už jsem říkal jak je boží ten soundtrack? 95%. ()

Franki69

Pokud vás někdy zajímalo raketové modelářství, pak je pro vás tenhle film povinnost. Jako obyvatel Krupky u Teplic, kde mají raketýři docela silnou a úspěšnou základnu, tenhle snímek zvlášť oceňuju. Zejména proto, že tam děcka taky mají k rozebírání železniční trať. No ale dost legrácek, tenhle film je opravdu silný a bez citového vyděračství dojemný. Vypráví velmi citlivě a barvitě o touze mladých kluků splnit si svoje sny v malém hornickém městečku Coalwood, kde jsou jejich šance na lepší než hornický život mizivé. Precizně vykresluje atmosféru konce 50.let v dělnickém městečku USA, nadšení obyčejných lidí pro tehdy naprosto unikátní první pokusy o lety do vesmíru. Vynikajícím způsobem tu funguje herecké obsazení, zejména jiskření mezi synem (vynikající Jake Gyllenhaal), vzpírajícím se předurčení stát se horníkem a jeho otcem, který je ztělesněním havířského kréda „já jsem horník a kdo je víc“. Říjnové nebe je zkrátka velmi poctivý a v dobrém smyslu slova pozitivní rodinný film. Dávám 85%... ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 9/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 9/10. ()

Dvojirakri

Výborně! Tenhle snímek má všechno, co má kvalitní poutavý rodinný snímek mít! Někdo by snad mohl i říct že je to bezvadný kýč, to jistě, ale i takové osudy píše život... Na Říjnové nebe se vždy rád podívám znovu. ()

PTuranyi

Príbeh partie stredoškolákov zo zapadnutého baníckeho mestečka, ktorých nadšenie privedie až na univerzitu a Homera Hickama nie je len o splnení sna či mladíckej tvrdohlavosti, ale aj o hľadaní vzorov a rozvoji talentov napriek tomu, že nemajú podporu rodičov. Produkcia je kvalitná a dobre kombinuje rakeťácku líniu s osobným sporom medzi Homerom a jeho otcom. Herci sú uveriteľní takže príbeh hladko plynie k tak trocha patetickému šťastnému koncu. 75% ()

aronofsky

Musím se vám s něčím přiznat. Mám slabost pro Jakea G. Takže důvod, proč dávám 4* a ne 3* je Jake a informace, že je to natočené podle skutečné události. Snad jediný Johnstonův film, který vám můžu stoprocentně doporučit. 70% ()

camomilla

Mam slabost pro (nejen zivotopisne) filmy o snilcich, kteri pres skepticke okoli zmeni cely svuj zivot. Prvni film, kde jsem si vsimla Jakea, jehoz kariera nyni stoupa jako raketa na rijnove nebe. ()

Cor-Angar

Říjnové nebe je opravdu dobrý film a po pravdě asi i lepší než jsem čekal. Takových filmů o nezlomné vůli je sice dost, ale vůbec to nevadí, protože mají co nabídnout a tenhle určitě patří k těm vydařeným. Jistě, pokud nad tím chce někdo přemýšlet, tak může vidět tak trochu obyčejný film s předvídatelným příběhem a nějakým tím klišé. Druhá možnost je nechat se vtáhnout a vychutnat si opravdu působivý film. To souvisí taky s herci - Jake Gyllenhaal s Chrisem Cooperem jsou jako vždy skvělí. I zbylí herci z té party kluků byli poměrně sympatičtí (překvapil mě Chris Owen, který tady na mě udělal mnohem lepší dojem než v Prcičkách) a dost se mi tu líbila Laura Dern. Film dokázal pobavit i dojmout a já vážně nevidím důvod, proč nedat 5*. ()

Dr.dogous

Psal se rok 1957 a zemi obletěl první sputnik. Film je o těžkých začátcích mladých "raketáků" ve Virginii, kteří ještě neměli zdeformované myšlení zkušenostmi. Mladý Homer odmítl jít ve šlépějích svého otce horníka a dobře udělal. Stal se rakeťákem. Se svými kamarády schopně vyráběli stále dokonalejší modely raket a nadělali mnoho škod. Neodradil je ani zapálený les, možná i proto stanul jednoho dne člověk na měsíci. 78% ()

skok01

Výborné drama. Skvělý námět i scénář, neméně vynikající je i hudba. Na začátku filmu jsem byl hodně nejistý, ale musím říct, že film mě naprosto pozitivně překvapil, naprosto mě nadchnul. Postavy (role) jsou velmi dobře napsány a bravůrně zahrány. Spojení s námětem podle skutečné události a historickými fakty se sice ne vždy povede, ale zde se to povedlo. Z mého pohledu nejde o žádné tuctové dráma, o žádné klišé, ale o skutečné, milé a příjemné drama. Doporučuji. ()

Biges

Pod nánosem patosu, kostrbatých dialogů (spíše proklamací než dialogů) a průměrných hereckých výkonů je skrývá zajímavý příběh. Bohužel je ten nános příliš tlustý než aby si to jeden vychutnal. ()