Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

Strike

Klan létajících dýk je o trochu horší než Hrdina. Je to ale spíš proto, že je to film úplně o něčem jiném. Milostný příběh, ve kterém režisér netlačí na pilu, působí hlavně v první polovině dost zdlouhavě a jistě by se našlo místo pro střih. V druhé už je to opravdu úchvatná podívaná se skvělou hudbou. Je jen škoda, že se odehrává v podstatě furt stejných exteriérech. Co se týká herců tak Zhang Ziyi, nejenom je přenádherná, hraje s Andy Lauem výborně. U Kanshira se mi zdálo, že místy přehrává. Přesto, že celkově je to výborný, tak na pět* to není, na čtyři, i přes výhrady, taky ne. Takže ****a půl. P.S.1. Sněhový závěr je bomba P.S.2. Myslim, že jen málo věcí překoná záběr smějcí se Zhang Ziyi sedící v květinové louce P.S.3. Parádní pocta Anitě Mui - škoda ()

El Loco

Klan lietajúcich dýk je tragická melodráma v štýle Romea a Júlie na ázijský spôsob. Po dopozeraní tohto filmu som ešte 10 minút nedýchal. Tá neskutočná atmosféra ma absolútne pohltila. Okulahodiaca, až lyrizačná pestrofarebnosť, mrazivá hudba, geniálne wu-šu súboje v spojení s dejom, ktorého hýbateľom je ten najčistejší cit - láska, vytvárajú pilier pre tento snímok. Pri akčných scénach sú využívané klasické techniky ako závesné laná a pod. Čo sa ešte týka akcie, nemôže chýbať obligátny súboj v bambusovom lese. Zhang Ziyi je opäť neuveriteľne prítažlivá. Aziatky síce nie sú môj typ, ale ňou by som sa nechal prehovoriť :-) ()

FunThomas

Rozhodně lepší než "Hrdina", ale na "Tygr a Drak" to rozhodně nemá. Oceňuji skvělou výpravu a ztvárnění prstředí a soubojů, ale v tom jsou Číňani a Japonci mistři. ()

Pawlisman

Tak tento snímek mi příjde ne o stupeň, ale přinejmenším o dva, horší než Zhangův Hrdina. Postupem času se z tohoto romantického akčňáku spíše stává komedie,ne? A na co jsem už docela alergickej, jsou ty dnes moderní rádoby " zvraty" , které mají diváka ohromit, donutit zpětně myslet a opět upoutat jeho opadající pozornost. Když se k tomu přidá následné polopatické ( a jak pro idioty či sedmileté děti ) vysvětlování daného zauzlení, tak to už je na mne příliš. Klesají tím pro mně bohužel také kredity daného tvůrce. Klan létajícíh dýk může být hodně spokojen s hodnocením 6/10 ()

Jiu

Číňania sú na kungfu filmy proste machri. Trocha slabšie ako Hrdina ale premňa stále vynikajúce. 90% ()

PhillM.

Takový vizuál se opravdu hned tak nevidí (a to ani v mnohém přírodopisném dokumentu). Natočit skoro celý film na louce a v lese byl vynikající nápad. O hodně horší to však je se scénářem. Podobné veletoče s odkrýváním identity postav se dají najít snad jen na konci divadelních her Oscara Wilda. A "srdcervoucí" finále, kdy příběh končí nadvakrát (nebo na kolikrát vlastně...) No, škoda slov. ()

Eterninox

Výtvarně velkolepá wire-fu epika, která - podobně jako Zhimou-ův Hrdina - právem patří mezi klasiky žánru. Celkový dojem však bohužel kazí přespříliš melodramatické finále a neptřičně působící (a dnes už i viditelně zastaralé) speciální efekty. 70% ()

joker2

Tygr a drak, Hrdina a Klan létajících dýk - kdo může objektivně vytvořit žebříček těchto vizuálních orgií kombinujících kung-fu na drátcích (tzv. wire-fu) s poetikou staré Číny? Pro mě zůstává Klan na posledním místě, a to z několika důvodů - zejména jsem postrádal připravovanou scénu souboje císařských vojáků s Létajícími dýkami, která je pouze naznačena pohybem vojáků v lese, ale nikdy k ní nedojde. Dalším scénáristickým zaškobrtnutím byla sněžná scéna na konci, kdy nejprve projíždí Mei krásnou podzimní krajinou, aby pár minut poté začalo hustě sněžit a hlavní hrdinové se začali brodit několika centimetry sněhu - bral jsem to však jako metaforu, kdy vztah Mei a Jina prochází vývojově všemi fázemi - jaro (poznávání se), léto (zrání), podzim (sklizeň) a zima (krutý konec). Bojové scény byly nadsazené, takže každý šíp i vržená dýka zasáhly cíl s milimetrovou přesností (například scéna vysvobození z bambusového vězení jedinou dýkou, hra echo v bambusovém háji, kdy nůž je vržen dříve než dopadne kulička na strom ???, nebo pět šípů vystřelených zároveň, kdy všechny zasáhnou cíl, ale nikoho nezraní, atd.). Zajímavé bylo vykreslení touhy po volnosti, kdy Mei se vzdává odpovědnosti za budovaný vztah, aby se vrhla v náruč nezodpovědnému vánku s nejistou, leč jistě zajímavou a napínavou budoucností (není to snad dilema, které dříve či později musí řešit každá žena?). Bojové scény byly skvělé - ať už útěk před vrhanými bambusy, které se zabodávají pár centimetrů za pronásledovanými či pro mě nepochopitelně natočená scéna, kdy jsou hlavní hrdinové uvězněni v bambusové svěrací kazajce. Zajímavá je i první hra echo s bubny, která sice na druhé zkouknutí opět ukazuje známky nadnesenosti, ale díky bubnovému doprovodu je hudebním zážitkem par excellence. Dějové zvraty na konci byly také přitažené za vlasy a ve srovnání s dějovými zvraty Hrdiny nebyly zdaleka tak působivé, ba působily až samoúčelně. Nepochopitelná scéna byl i úprk slepé bojovnice mezi stromy, což člověk, který někdy běžel lesem se zavázanýma očima musí brát opravdu jen se zamhouřenýma očima - ani sebelepší sluch totiž nepomůže při odhadování, zda zrovna před námi není nějaký strom. Takže jako pohádka hezké, ale s realitou to má společného jen velmi málo. Proto je můj žebříček: Hrdina, Tygr a drak a pak teprve Klan létajících dýk. Přesto se jedná v produkci kung-fu o nadprůměr. Malá odbočka na závěr: Pro milovníky bojových sportů doporučuji film o thai-boxu Ong-bak... ()

Milwa

Krásná poetická podívaná, snad jsem neviděla krásněji natočené erotické scény.Takové velkofilmy o lásce mám ráda, dle mého názoru tento film převyšuje Tygra a draka a i Hrdinu, který mě moc nezaujal. ()

Honza dAve

Poeticky krásné, romanticky okouzlující, výtvarně dokonalé, kamerově povedené, střihově precizní, fyzikálně zajímavé, trikově překvapující. Dějově nevyrovnané, příběhově plytké, narativně nemožné, charakterově-postavově chaotické. Tudíž ne víc než 3 *, ale jsou to moc dobré 3 *, Klan létajících dýk stojí za to vidět, a NEJEN kvůli krásné Ziyi Zhang. ()

Dogmeat

Je to takových pěkných 70%. Když mi totiž během filmu a zvlášť tak vyzuálně povedeného neustále utíkají myšlenky jinam - například co si pustím příště, tak bude někde problém. ()

melloun

Je to nádherné pokoukáničko na ty krásně barevné lesy. Podzim hraje všemi barvičkami nejen venku, ale i doma v teple a pohodlí. A to je jediný důvod pro 3*. Oku lahodící dílko je jinak více než stupidní. Objevuje se zde několik citových zvratů, jenže každý další zabíjí ten předchozí a zatlouká pomyslný hřebíček do rakve. Mei je mrtvá, pak zase obživne a to dokonce několikrát, teatrální pohyby raněných a některé souboje. Závěrečný souboj trvá tak dlouho, až se z barevného podzimu vyklubou bílé Vánoce. Ó ano, je to srdceryvné, ale ne děkuji. Je to pořád na jedno brdo. ()

jane1106

Co na tom, že příběh je tak jednoduchý a mnohdy absurdní, když obraz oplývá takovou krásou přírody, barev a tváří, dokonalou choreografií boje i tance a k tomu nádhernou hudbou? Kamera je zde opravdovou básní, scény soubojů (na rozdíl od vzduchoplavectví v Hrdinovi) nepřekročily práh mé snášenlivosti a ústřední trojlístek hraje výtečně. Navíc mezi Zhang Ziyi a Takeshi Kaneshirem funguje na plátně skutečná chemie a jejich společné scény jsou dokonale uvěřitelné. Možná i díky tomu na mě konec tak emotivně dolehl... http://www.youtube.com/watch?v=U0H5jekD61k ()

THE_Joko

Klasický príbeh o dvoch mužoch a jednej žene vyrozprávaný v epickom kabáte. Vizuálna stránka je balzam pre oko, prenádherné exteriéry v kontrastných farbách doprevádzané výborne zvolenou hudbou, len umocni dramatické zavŕšenie! Výborná práca pán Zhang. ()

Kvítek

Milostný trojúhelník mezi ostřím a bambusy s vymazlenými přírodními scenériemi a na míru šitým hudebním doprovodem. Yimou Zhang rozehrává orgii pro smysly, jejíž podmanivosti nelze nepodlehnout. Samotný příběh cti, zrady a osudové lásky mě do srdce nebodnul. ()

scarfacer

a to jenom za tu hudbu,ktera je skvele zpracovana od Plastician - Japan,ale jinak hruza. romanticka slatanina zalozena na stupidnich dialozich a drsnych romantickych hláškach. velke zklamani s prihlednutim k celkovemu hodnoceni filmu. ()

Bozvav

On ji miluje, ona jeho ne. Ona miluje jeho, on ji nejspíše taky. Mezitím občas letí šíp, občas dýka, sem tam do sebe kopnou. Spousta dlouhých unylých pohledů do nikam a do toho pár naivních replik. Taková dvouhodinová čínská Rosamunde Pilcher. Jedna hvězda za hudbu, druhá za kameru. Za mne velké unuděné zklamání. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží