poster

Dvanáct měsíčků (TV film)

Pohádka

Československo, 1992, 24 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (25)

 • Karlos80
  **

  Na tv produkci docela dobré, nečekejte žádné velké efekty, honosné kulisy atd. Vše je velmi jednoduché a malebné. Matně si vzpomínám, kdy jsem tuto pohádku viděl poprvé někdy v mých dvanácti letech a už tehdy se mi tato klasická pohádka od Boženy Němcové moc líbila..Takže z nostalgie a za měsíčky za 2*. Markéta Hrubešová mi v roli Marušky však moc neseděla...(26.12.2008)

 • sportovec
  ****

  Je otázka jak vlastně hodnotit toto dílko přechodu? Přechodu mezi špičkovou dětskou tvorbou normalizace a faktickým rozvolněným postupným rozpadem tvorby pro mládež a děti po listopadu. Není to ani jednoduché, ani snadné. Pokusím se proto o velmi volnou a poněkud zjenodušenou bilanci kladů a záporů této napolo zapomenuté pohádky. Obstojný scénář se slušnou režií a lehce ekologizujícím výkladem literární předlohy Boženy Němcové zachraňují herecké výkony Blanarovičové, Vetchého, Wilhelmové a zejména Marty Vančurové; potvrzuji bezradnost Markéty Hrubešové, více deklamující než hrající svou studeně a neurčitě působící Marušku (vedle diletantismu protagonistů KOUZEL KRÁLŮ však i její výkon působí jako profesionální). Základní dějové linky byly dodrženy a překročen podle všeho nebyl ani rozpočet, který už více seškrtán být nemohl. Výsledkem je sice poněkud chudokrevný dojem, který si však přesto uchoval rezidua základních znaků české školy filmové pohádky československého období. Určitě tedy není na místě nadměrný jásot, případné truchlení by však bylo ještě nemístnější.(26.12.2008)

 • Le_Chuck
  ***

  Tretia hviezda za odporne dobrú Blanarovičovú. 50%(28.8.2007)

 • LiVentura
  **

  Obsazení hl.role mi vadilo..(30.12.2010)

 • WANDRWALL
  ***

  Maruška byl zneužívána, posmívali se jí, ale přesto se na ni štěstí usmálo, takže si užila i trochu spokojenějšího života.(1.4.2011)

 • fleker
  ***

  příběh psaný brkem a rukou božky dojčland o dívce marušsce, která měla každý měsíc problémy, z doby kdy tampón měl v hlavě maximálně tak tomas alva a plenky byly ještě v plenkách(5.2.2008)

 • triatlet
  ****

  Krátký, vtiípný příběh se svižným dějem a vhodně zvolenými herci vychází z klasiky. Jednoduše,ale přesvědčivě rozpracovává základní pohádkový motiv - vítězství dobra nad zlem.(5.3.2011)

 • Nettrass

  Jakýsi pořad o celoroční menstruaci.(29.3.2012)

 • Elyssea
  ***

  Malá televizní pohádka, která ani nenadchne, ani neurazí. Ale proč tam cpali Vetchýho nepochopím. To mi nejvíc zkazilo dojem. Že by to bylo tím, že Vetchýho nemám ráda?(7.8.2008)

 • otík
  ***

  Krátká dost těžce kulisová pohádka na známé téma o Marušce, její zlé sestřičce a maceše a o dvanácti měsících, které nadělují dobré věci dobrým a zlé věci zlým lidem. Ještě že je tato pohádka tak krátká, jinak by to smrdělo průšvihem. Ale takto to celkem jde. Hudební režie: J.F. Svoboda(24.2.2011)

 • Ellise
  ***

  Blanarovičová je k popukání... :)(12.8.2011)

 • Danny F.
  ***

  Celkem se mi to i líbilo. 55%(27.12.2010)

 • lucascus
  **

  Dal bych více, ale odrazuje mě hrozný herecký výkon Hrubešové. Dejme tomu, že zde opravdu měla hrát takovou naivku, jenže ona je tak hnusně naivní v každé své roli...Ne, to u mě opravdu není herečka...nezlobte se na mě, ale herečka je od slova hrát...(26.1.2011)

 • Matematicka
  ****

  Předloha Boženy Němcové je upravena mírně enviromentálně (To mi přišlo dost zajímavé: Řekni nám, který měsíc v roce máš nejraději a PROČ?), ale i v mrazíkovském ladění (Maruščin nápadník se objevuje ještě před tím, než se Maruška zbaví - bez svého přičinění - macechy a Holeny, a o Marušku se uchází). Nutno podotknout, že už předloha má ale některé styčné body s pohádkou Mrazík, takže toto využití se přímo nabízí. Pohádka je citelně studiová a nízkorozpočtová (úsměvné bylo například "rozkvétání" květin uprostřed sněhu), nelíbil se mi ani herecký výkon Markéty Hrubešové (ač byla krásná, její Maruška byla dost nepřesvědčivá). Co se týče scénáře a v něm obsažených myšlenek, je ale pohádka příjemná pro děti i dospělé - každý si v ní může přijít na své. A v tom je myslím nadčasová. Celkově příjemně strávená půlhodinka. Zajímavé komentáře: sportovec, triatlet, otík, zdeny99.(31.12.2012)

 • Ravi
  ***

  Studiová pohádka, která Vás překvapí obsazením a kvalitou. 60% = 3/5(30.4.2013)

 • arcticsky
  ***

  Dobře obsazená pohádka s pěknými kostýmy i kulisami. Hrubešová mi rozhodně nevadila.(12.8.2011)

 • Pawlisman
  *

  Děs běs. Hrůzné herecké výkony, nevkusná Hrubešová s ještě horším hláskem. Takhle tedy ne...2/10(26.12.2008)

 • TomasKotlant
  ***

  Sympaticky zpracovaná pohádka, která sice občas mluví víc než je zdrávo a její triky působí dosti úsměvně, ale aspoň se drží předlohy a herecké výkony jsou také docela dobré. *** Ve zkratce: Nemám buchtu a i kdybych ji měla, tak Tobě bych ji nedala.(30.12.2010)

 • teddinka1
  **

  Známý námět, mimojiné velmi oblíbený, jenže to zpracování... No, aspoň, že to není dlouhé :-)(31.12.2008)

 • Haide
  **

  Pohádky, které byly dělány v těch klasických studiových kulisách se mi nikdy nelíbili. A tady je to těch kulis plné. Jinak příběh není vůbec špatný. Klasická pohádka v klasickém zpracování a bohužel klasických kulisách. Lepší než většina dnešních pohádek, ale i tak to není ono.(10.10.2011)

<< předchozí 1 2