Rabid

(festivalový název)

Rose je po nehodě na motocyklu podrobena experimentální operaci, která zapříčiní přeměnu části jejího těla. V podpaží jí vyrůstá zvláštní orgán a sílí v ní touha po krvi. Při bezcílných potulkách městem se nechává svádět od mužů, aby je poté přeměňovala v krvežíznivé šílence. Chaos v ulicích roste... Hlavní roli měla původně odehrát Sissy Spacek, nakonec však byla obsazena pornoherečka Marilyn Chambers. (-bad-mad-wolf-)

Flipnic

RABID mě docela hodně překvapil tím, že z původní tragické příhody překrásné mladé dívky a problémy s jejím nenasytným implantátem postupně vygradují v neuvěřitelně temný, smutný a depresivní příběh o epidemii šířící se rychle městem. Atmosféra a výprava začíná postupně nabývat Romerových rozměrů, nakažení připomínají klasické zombíky, příběh se pohybuje ve dvou propojených rovinách, mrtvoly přibývají po desítkách ... Neuvěřitelně pekelný a hustý film, který až záhadně ve finále připomíná dnešní horrory jako je například "28 týdnů poté" (situace ve městě) ... Na svoji dobu exkluzivní záležitost. Cronenberg je totální podivín, ale vždycky uměl ... ()

Bloody13

Shivers mě moc nezaujal, ale tohle je luxusní záležitost. Hodně temná, syrová, bez špetky humoru a s pořádnou porcí neutuchající deprese. Rabid je vlastně taková rozcvička pro Davidův mistrovský The Brood, i když tématem hodně vzdálená. Celý snímek šlape už od začátku: nehoda, operace, první nakažení, obrovská panika a samozřejmě spousta mrtvých. Cronenberg do toho nenásilně spojil několik subžánrů (upířina, zombies) a vložil něco z psychologie kolem hlavní postavy, která si svou jinakost naplno uvědomuje až v dramatickém finále. Mezitím počet nakažených rapidně stoupá... Každopádně tenhle silný zážitek nechávám uzrát a časem třeba ještě zvednu. ()

ScarPoul

Taký netradičný zombie film s krásnou ústrednou hrdinkou. Cronenberg má veľmi svojský štýl točenia. Viac ako formálna stránka ma tu ale zaujala fascinácia bizárom. Všetky tie podivné otvory na ľudskom tele, čo sa chcú prisať k ďalšiemu človeku a sať z neho krv sú výborne prevedené a pôsobia nepríjemne. Hoci mám pocit, že vo svojej prvotine bol David podstatne odvážnejší. Filmu neupieram kvality. Aj napriek určitej ťažkopádnosti, je film zábavný. Minimálne námetovo. Ale koniec vyšumí do prázdna. Herci sú zase raz toporný a bez plastickosti a samotné napredovanie príbehu je pomalé a opatrné. Na to, ako mám Cronenberga zafixovaného mi príde trošku smutné, že tu sa nešlo na plný plyn. A ak sa náhodou išlo, tak vo veľmi zlom dopravnom prostriedku. Marilyn Chambers ale funguje. Hoci si nie som úplne istý, či to kvalitatívne stačí. ()

JASON_X

Béčko jak má být, bez žádného hlubšího poselství, existenciální hloubky, psychologizujícího přesahu, natož nějakého filosofického ocasu. Sexy upírka, v civilu pro zajímavost pornoherečka, je ovládána neovladatelným pudem k sání krve komukoliv, kdo je zrovna nablízku. A zapomeňte na nějaké směšné upírské špičáky, tahle dáma má na krvesajstvo úplně jiný forichtung - slizký výsuvný sosák, vylézající z jakési imitace řitního otvoru, který jí vyhřezl v podpaží coby následek pooperační mutace. Pokousané oběti se mění ve slintající krvežíznivé šílence a nákaza se rychle šíří městem... K tomu zní navíc příjemná sedmdesátková instrumentální hudba. No nezní to báječně? Je to báječné! A místní anotace má recht - scény z operáku a z pornokina jsou skvostné. Až sjedu celého Cronenberga, možná se sem zase vrátím a dám plný počet. ()

Seabeast

Cronenbergův Rabid vzniknuvší dva roky po koncepčně podobném Shivers mi přišel o něco méně atmosférický a zhruba od prostředka poněkud roztahanější. Ta podoba je myšlena v pandemii, která se postupně šíří a nabývá apokalyptických rozměrů, takže takový "zombie survival", ale stejně jako u Shivers opět v jiném podání bez "typických zombie". Ač jsem Cronenbergovými filmy fascinován, zde si nemohu odepřít pocit, že snímek ztrácel tah na bránu, což se k finálním titulkům nezměnilo. Shivers nabídnul mnohem lepší atmosféru, sofistikovanější gradaci a disponoval větší děsivostí. Rabid není vyloženě nepovedený, ale zkrátka a jasně na Cronenbergovi poměry je docela průměrný. PS: Vůbec jsem netušil, že v hlavní roli Marilyn Chambers (budiž Ti země lehká; není to ta na obalu!) byla pornoherečkou! :-O ()

• Ve scéně, kdy Rose (Marilyn Chambers) odchází z pornokina, je možné v pozadí vidět plakát na film Carrie (1976) (Zdroj: ČSFD)
  • Režisér chtěl do hlavní role herečku Sissy Spacek, ale producenti v čele s Ivanem Reitmanem jí po pohovoru odmítli - nebyla v té době ještě natolik slavná, aby její jméno pomohlo prodat film, měla silný texaský přízvuk a producenty vyděsil její pihatý zjev. Roli nakonec získala Marilyn Chambers, která se snažila uspět v té době i mimo žánr pornografii - po Spacekové byla z uchazeček o roli druhá nejlepší a díky své velké popularitě z pornofilmů měla komerční potenciál. Ještě před premiérou filmu se Sissy Spacek stala velkou hvězdou díky úspěchu jiného horroru - Carrie. (BoredSeal)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech