Videodrom

• Kanada Videodrome (více)

Ústřední postavou příběhu je Max Renn, bezskrupulózní ředitel kontroverzního televizního kanálu 83, který nabízí vše od lehké erotiky po brutální násilí. Při hledání nového námětu do vysílání Max narazí na pirátskou nahrávku, jejíž název zní Videodrom. Přímočará syrová násilnost pořadu Maxe fascinuje do té míry, že navzdory varováním začne pátrat po jeho původu a tvůrcích. Vydává se tak na cestu, která jej zavede do nejtemnějších zákoutí lidské psychiky a postupně se propadá do světa, v němž realitu nahrazují čím dál tím děsivější a divočejší vize... Torontský rodák David Cronenberg, který dnes patří k žijícím klasikům nejen žánrového filmu, na sebe poprvé výrazněji upozornil ve druhé polovině 70. let, kdy v rychlém sledu natočil snímky Shivers (1975), Rabid (1977), Brood (1979) a především Scanners (1981) s proslulou scénou explodující lidské hlavy. V těchto filmech ustanovil svůj charakteristický autorský rukopis a etabloval se jako tvůrce silně tělesných hororů, které se nevyhýbají šokujícím násilným výjevům, jejichž prostřednictvím se vyjadřují k údělu moderního člověka, potýkajícího se s prudkým vývojem technologií a přírodních či lékařských věd. Pomyslným vrcholem rané fáze Cronenbergovy tvorby je právě Videodrom, v němž už v roce 1983 dokázal předznamenat, jak se může virtuální realita prolnout se skutečností až do té míry, že člověka doslova pozře. Film je zajímavý také tím, že v jedné z hlavních rolí se zde objevuje Deborah Harryová, známější jako Debbie Harry, frontmanka novovlné kapely Blondie. (Česká televize)

adamo_znk

Cronenberg mě asi žádným filmem neumí zklamat ! Videodrom je jeho typická práce .... s láskou dělané trikové gore scény, skvělá hudba, dobří herci a hlavně geniální pomalá transformace lidského těla a mysli v něco absolutně nepřirozeného ! YES ! LONG LIVE THE NEW FLESH ! ()

Seabeast

Hlavně neudělejte tu chybu, že si tenhle film pustíte před spaním! :-D Moc to nedoporučuji... Ale k věci. V podstatě se jedná o vykreslení vlivu televize a médií na člověka a jeho pokřivené vnímání skutečnosti, takže vlastně stále aktuální téma. Hlavní hrdina Max Renn, ředitel sporně vnímaného Kanálu 83, se po shlédnutí jedné ilegální pásky rozhodne na vlastní pěst vypátrat její původ. A stane se mu to osudným, protože se sám ocitne v kruhu, který mu velmi brzo nabourá jeho "realitu". A ono vlastně co je to vlastně realita? Jedná se o poměrně náročný film, který ty zvídavé donutí bádat, co tím vlastně autor chtěl vyjádřit. David Cronenberg svými fantasmagorickými scénami opravdu zavede diváka tam, kde by jste to nejméně čekali - a to velmi hluboko pod povrch... Buď vás první shlédnutí odradí anebo tuhle podívanou absolvujete ještě jednou. Myslím, že není nic mezi. ()

corpsy

Tak na tomto snímku sa asi najviac vybláznili tvorcovia trikov a masiek pod vedením Ricka Bakera a nie jeho režisér David Cronenberg. V ostatných režisérových snímkach je badať viac prevahu jeho talentu oproti všetkým tým efektom, tu je to pravý opak. ()

Astaroth12

Tento film je o snuffe,je o zvrhlých chúťkach,je o sexuálnej túžbe,ktorá pramení z bolesti.Ale hlavne je to o filmovom trhu,ktorý žiada stále nové erotické zvrhlosti a fantázie.Kamera bola vynikajúca,herci tiež boli veľmi dobrý.Príbeh je jedna veľká halucinácia a je troška absurdný,troška bizarný ale zaujímavo spracovaný.Len pár scén bolo nedomyslených.Viac krát mi to pripadalo naivne a scenáristický to malo riadne zádrhely. A niekedy to vyzeralo neskutočne komédialne. ()

Tommass95

Moje první setkání s Cronenbergem. Slyšel jsem o něm, že točí výborné horory a podává je divákovi velmi zvláštním způsobem, tento halucinogenní snímek není vyjímkou. Opravdu zajímavý a zvláštní filmový zážitek. ()

PKD

Výborná a úchylně/bizarní záležitost. Ale pro mě jest, the Brood o třídu lepší. Prostě to nešlape na 100%. Na 2.str., sehnati přesně takový druh pistole...joooo, to by bylo. Ovšem ten, kdo nemá neskutečný soundtrack (nad kterým by musel Carpenter pochvalně zamručeti) neviděl tento film. Což v kontextu Videodromu, dává dokonalý smysl. ;-) ()

Freemind

Těžko to nějak objektivně hodnotit. DNes to již bohužel vyznívá trošku směšně, když víme, že video a kabelovka mají své zlaté časy za sebou, efekty jsou taky někdy dost bizarní. Ale stejně je to jeden z filmů, které by dnes už nemohly vzniknout - s osobitým vizuálním zpracováním, neotřelým námětem a surrealistickými nápady. Ach jo, kde ty časy jsou. ()

kaylin

Film je zajímavý i tím, že v jedné z hlavních ženských rolí se zde objevuje Deborah Harry, možná trochu známější jako Debbie Harry, frontmanka skupiny Blondie. A sluší jí i tmavé vlasy. Cronenbergovi se film povedl, je krásnou ukázkou toho, jaký vliv na nás média mohou mít, jak se náš mozek propojuje s obrazy, které jsou nám denně servírovány a my chceme pořád víc a víc a víc. Jenže nikdy nemůžeme dostat dost. Závěrečná smyčka je toho důkazem. ()

Remedy

Velmi zvláštní kousek z dílny pana Cronenberga, mírně šokující, děsivý a tajemný. Námět i scénář bezpochyby velmi zajímavý a poutavý, s formou je to trošku horší, ale asi to byl úmysl. Lepší 3* ()

topi

Těžce halucinogenní bizarnost jménem Videodrome aneb Strč si videokazetu do břicha a přehrávej svoje halucinace. Cronenbergův styl se nezapře a tímto filmem opět ukazuje, co ho nejvíce zajímá : sex, násilí a perverze. Jeho styl natáčení si musí každý přebrat sám a sám si zvolit cestu, zda se stane jeho fanouškem. Já jsem jeho fanoušek už hodně hodně dlouho. ()

slunicko2

Ze zvědavosti jsem film sledoval až do konce, ale, věřte mi, nestálo to za snahu. 1) Cronenbergova úchylárna dokumentuje okouzlení dobovou technologií - videem. Jako taková je dnes lehce úsměvná. Civic TV. The one you take to bed with you._____ 2) I když se zabývá prorůstáním virtuální reality a skutečnosti, tématem dnes aktuálnějším než kdy dříve, způsob zpracování mě nenadchl. Kill your partners. Give us channel 83._____ 3) Naštěstí je tu 36letý přitažlivý James Woods (šéf kanálu 83). ()

paanka

Tetsuo ještě nevylezl z televize, jak je to možné?! Zrnění. A má kazeta mi právě naprogramovala, že miluju Cronenberga. Je to filozofie! ()

Hamaradža

Druhé zhliadnutie po takmer deviatich rokoch mi povedalo podstatne viac. Halucinačne paranoidná cyberpecka, predpovedajúca éru internetu (a jeho temných zákutí), s ktorou do early-cyberpunkového double feature odporúčam nemecký Decoder. Fantastické praktické efekty. ()

JohnMiller

Tak, to bol riadny bizár !!! Nechutný a zvrhlý film určený pre relatívne širšie obecenstvo ( fanúšikovia dobrých hororov to určite ocenia) zabalený do čistých osemdesiatych rokov zo všetkým čo k tomu patrí. Max Renn, vedúci TV porno kanálu je už unudený a prejedený všetkými tými známymi vhs prasačinamy a hľadá niečo nové, tvrdšie a násilne realistickejšie. Jeden jeho zamestnanec natrafí na satelitný signál v ktorom sa prehráva veľmi násilné a realisticky vyzerajúce video. Maxa to tak chytí ( za rozkrok), že začne pátrať po tvorcoch. Neuvedomí si však, že ten signál zo satelitu pôsobí ako halucinogén a onedlho ani on, ani divák netuší čo sa deje v skutočnosti a čo si iba predstavuje. V tejto sfére to bolo spolu z fantastickými maskami a dokonalým 80´s krvavým gore absolútne perfektné. Nestačil som sa diviť čo sa to odohráva pred mojimi očami. Netuším čo bola realita a čo fikcia a radšej to ani nechcem vedieť. ()

Arcadan

Dokonalá symbióza braku a umění. Body horror, konspirační thriller, překvapivě současná úvaha o vizuálních médiích, velmi hot a velmi psycho sexuální romance, obsesivní halucinační horská dráha, S&M odysea i techno-surreálný festival podivností. Vizuálně maniakální. Miluju to. „After all, there is nothing real outside our perception of reality, is there?“ ()

Eldrick

"TELEVIZNÍ OBRAZOVKA SE STALA SÍTNICÍ NAŠÍ MYSLI." Bohužel Videodrome z dnešního pohledu dost zestárl, tudíž na mě nepůsobil ani nechutně, ani depresivně, ani strašidelně, ale spíš sterilně. ()

honajz2

První polovina se mi líbila dost, mělo to atmosféru, zajímalo mě , jak se bude děj vyvíjet dál a co se o Videodromu ještě dozvíme, jenže tak lehce za polovinou je skoro vše odkryto a už je to hlavně o Maxových halucinacích, které sice občas zaujmou bizarní scénou (kazeta v břiše, kazeta jako orgán...), ale jinak to celé nějak ztrácelo dech a konec byl takový očekávatelný. A to to má dost zajímavý děj, bohužel tomu pak v té druhé polovině chybělo něco, díky čemu by mě to bavilo víc. Je to dobrře zahrané, bizarní scény jsou udělané dost dobře, ale na víc, jak silné 3* to bohužel nevidím, přestože ta první polovina by byla čistě za 4*. Takže nakonec, silnější 3*. ()