Mezi námi žijí i Jiní, vyvolená kasta stoupenců sil Světla a Tmy, kteří magickou sílu těží z lidské energie. Její používání upravuje Dohoda, kontrolovaná Inkvizicí. V souladu s ní každé dobro musí být vyváženo zlem. Síly Tmy brání právo na neomezenou svobodu lidských činů a pravdu o kruté realitě, síly Světla neustále zvažují, zda svými skutky nevyvolají stupňování nežádoucích následků. Aby se nevymkly zavedenému řádu, vydávají i licence upírům, sajícím lidskou krev. Svou misi realizují Hlídky Světla a Tmy rafinovanou kombinací zásahů a v konstelacích, které připomínají souboje práva se zločinem či rejdy rozvědek. Nerozhodné výsledky jejich permanentní konfrontace pak připomínají situaci světa s jeho neutuchajícími konflikty a nejistotami, zmatením mravních hodnot. Atraktivní způsob zpracování oslovuje zejména mladé hlediště. (oficiální text distributora)

crozet

Když jsem film sledoval, vlály mi vlasy, jako když člověk vystrčí za jízdy hlavu z vlaku. Ano, místy je divák zmaten a jisté zmatení zahání ještě chvíli po odchodu závěrečných titulků.. Nicméně: jde o silný příběh a strhující podívanou, s chvalitebně uspořádanou příběhovou logikou a famózním střihem a hudbou, majstrštyk soudobého hypermoderního a hyperexpresívního filmu, jehož "domicil" konzervativní diváky poněkud překvapí.. Na poměry rozhodně víc než 80%. ()

Jendus

Pro mně osobně velkým překvapením. Jen bych upozornil, nenechte se ukolíbat nějakou recenzí, která bude psát o tom, jak ve filmu vystupujou upíři. Svádí to k utkvělý představě krvežíznivých "hajzlů". Tady to tak neni a právě celkově nápad a ztvárnění mě nadchlo. Uvažoval bych možná i nad 5*, kdyby to občas nepůsobilo jako reklama na nescafe. ()

wampire23

Skvelý ruský mix západných filmov (od Matrixu, cez Bladea až po Pána prsteňov). Pre mňa najlepší ruský film a Bekmambetov najlepší režisér Východu. 85% ()

Fikus.xf

Dávám výjimečně pět hvězdiček nadprůměrnému čtyřhvězdičkovému filmu především proto, že je třeba upozornit na kvalitní fantasy akční film, který nepochází z Hollywoodských studií. Je v něm vidět, že se dají filmy těchto žánrů dělat i jinak, částečně surově (nepohádkově, jako např. LoTR) a mnohem komplikovaněji, s jistou mírou tolerance můžeme říct i méně konzumně. Prostě se mi líbí, jak to Rusové pojali. ()

(Z)denny

Dvě hvězdičky jenom za to, že díky tomuto snímku jsem si přečetl všechny čtyři hlídky Sergeje Lukjaněnka (Noční, Denní, Šerá a Poslední). Úžasné čtení, úžasná myšlenka, úžasný děj.. těch knížek.. Film byl proti tomu bohužel VELMI slabý. I když se držel předlohy, tak nedal divákovi vůbec nic. ()

Yokolobuna

Ruská podivnost, ve které se člověk z těží vyzná a i potom stojí za nic. Věřím, že knížka může stát za to, nicméně tohle provedení se prostě nepovedlo a celé to působí "východně" v tom nejhorším slova smyslu. No a kdybych chtěl koukat jak Rusové křičí, pustím si EURO! ()

jacksax

Těžko říct, jak se má správně mainstreamově zpracovat tato knížka do filmu, já to nevím. Ale bylo to živé, příjemné (hrozivě zjednodušující), zábavné... líbilo tehdy i teď. ()

deathka

Přeplácaný pokus o odpověď na hollywoodské spektákly. Pár zajímavých nápadů tu je, ale působilo to na mě jako dort od pejska a kočičky. Méně by zde bylo možná více. ()

Berry

"Prý" horor, který vyděsí nejvíc tím, že po anglicky mluvícím traileru a předmluvě ve filmu, začne kecat opravdu Rusky, se snaží všemožně kopírovat nejrůznější hollywoodské trháky.... Hmm, dobrý, ale je tu háček, i to kopírování se musí umět. Například ta písnička (ta jen tak mimochodem skvělá písnička) z traileru se ve filmu ani neukáže, vy čekáte, čekáte a nic. To je první zádrhel. Ten další je, že je zde tolik triků, že ať se snažíte jak se snažíte, tak nemáte moc šancí si příběh užít, protože vás ty triky po chvíli začnou nudit (nudit!). Neříkám, že jsou špatné, to ne, ale když už hodně triků, tak jenom tam, kde patří a kde se hodí. Ne aby to vypadalo, že se jen někdo chce pochlubit, že se právě naučil dělat na počítači nějaké ty efekty. Další problém, co ten začátek? Teda, já jsem myslela, že je jenom nějaká sranda, no a k mému "překvapení" to bylo myšlený celý vážně.... Já nevím, ale čekala jsem trochu víc, i když jsem se věděla, že to stálo jenom 4 miliony. A pokud jde o to, že to má být trilogie, tak doufám, že ty zbívající díly budou lepší, než tento. ()

TaanStari

Je to především horor... ne film samotný, ale dívat se na něj. Takový zmatek, kde si říkáte kdo je zase tenhle, proč je zrovna tady, proč dělá tohle a proč se zrovna teď děje támhleto, to už tu dlouho nebylo. Omyl, to tu snad nikdy ještě nebylo... Myslím že kdyby to točil Uwe tak by to možná i dopadlo líp... A přesně ten samý pocit mám z Denní hlídky. ()

Saara

Po delším přemýšlení jsem jednu hvězdičku přidala, i když uznávám, že film až tak povedený není, ale kniha je úžasná a film mě donutil si ji přečíst, až jsem propadla všem Denním, Nočním, Temným i Šerým hlídkám. Jsem za to filmu vděčná. ()

Honza dAve

Koukatelné, zajímavé, řemeslně i herecky docela povedené, jen příběhově je to splácaný mix fantasy, sci-fi a hororu, kde divákovi není vždy zřejmé, co se děje a proč :o). Film pravděpodobně vyžaduje znalost knihy.... . ()

KOZEL84

Četl sem komentáře ke druhému dílu kde všichni píšou jak je to zmatené a nepřehledné,jenže já mám tenhle problém už u tohodle.Já prostě nevím o čem to bylo a nebavilo mě to.Často si říkám,že bych tomu měl dát ještě jednu šanci (únava nepomohla) jenže se mi pořád nechce.Ale věřím že Bekmambetov ještě předvede Americe ''kde má kanec p..u'¨(Wanted). ()

Anezkaaa

Film pro knižní předlohy neznalého diváka možná až příliš komplikovaný. Lukjaněnkovu ságu mám hodně ráda a také nemůžu říct, že bych se s tímto zpracováním úplně ztotožňovala. Film si totiž z knihy bere spíše nápady než děj, takže ten kdo nečetl vůbec nechápe co se před ním na plátně/obrazovce odehrává a ten do četl se trochu chytá za hlavu. Také jsem se chytala. :) Ale po druhém schlédnutí, když sem se oprostila od faktu, že to prostě není podle knížky, jsem si dokázala užít tu nádhernou atmosféru Moskvy, paneláky, špinavé metro a týpky v zelených bundách. Protože bez ohledu na to, že příběh je značně překroucen, jsem si to takhle nějak prostě celkem představovala. ()

Pidzey

Po vizuální stránce úchvatný,téma o silách temna a světla taky dobrý,ale co se scénáře jako takového týče tak v tom jsem se trochu ztrácel.Slušná atmosféra,solidní herci a parádní režie.Další solidní ukázka z umění ruských filmařů. ()

Noomi

Asi to má svoj dôvod, že som to trikrát vypla na začiatku, kým som sa donútila pozrieť si to celé. Ono to v podstate nie je zlé, Bekmambetov dokáže vynaložiť enormné úsilie na vytvorenie neuveriteľnej vizuálnej stránky filmu. Ale to ostatné už bolo pochované pod tým, celý čas som mala ten pocit, že sa tvorcovia pokúšajú o ruský veľkofilmový blockbuster až príliš...až tak, že mi to vadilo. Čítam, že niektorí sa stratili v deji...mne to dejovo aj celkom pasovalo, ale možno len preto, že som čítala predlohu. V podstate sa mi to páčilo. Na to, že ide o ruské fantasy, je to viac než solídna práca. Vychádzajú mi z toho 3*. ()

Darren98

Stylově natočený unikát obsahuje mimo skvostů jako Tygřík, cameo Buffy a všechny scény s vozidlem noční hlídky spousty scén, které by řadového diváka odlákaly. Jenomže při překousnutí ruské kamery a brutálních scén se rozostří pohled na budování příběhu této slušně odbyté adaptace knižní předlohy, který je nezbytný pro parádní zážitek z navazující Denní Hlídky. ()

Eratashi

Ú Ž A S N É. Po přečtení knížky jsem čekala leccos, ale takhle alternativně zpracované, které jakoby samo zapadlo do reality, jsem skutečně nečekala. Ti, kdo četli a chápou knihy od Sergeje Lukjaněnka, tak mě telepaticky pochopí. Ostatním ten film přijde asi hodně zmatený, nesourodý a nesrozumitelný. Ne všichni však patří do některé z hlídek, že ;-) Takže odložte ručníky, vesmírní turisti, a popadněte baterku a pojďte do metra ;-))) ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

Timur Bekmambetov v Hollywoodu