Přepadení 13. okrsku

• USA Assault on Precinct 13 (více)

Před časem byl policista Jake Roenick schopný, ambiciózní a s vyhlídkami na slušnou kariéru, dnes je z něj ochlasta bez vyhlídky na povýšení. Před osmi měsíci zpackal důležitou akci, při níž zahynuli dva kolegové, a byl přeložen na nejodlehlejší místo Detroitu, zchátralou policejní stanici ve 13. okrsku, která má být v lednu definitivně zrušena. Dnes je Silvestr, na stanici už jsou pouze Jake, starý policejní veterán Jasper O'Shea, který s úderem půlnoci odchází do důchodu, a mladá sekretářka Iris Ferryová. Jejich posledním úkolem je o půlnoci zhasnout, zamknout a jít domů. Internet i telefony již byly odpojeny a tísňová volání jsou automaticky přesměrována jinam. Trochu smutná silvestrovská oslava však nabere nečekaný směr, když před stanicí zastaví policejní autobus se dvěma strážci a čtveřicí vězňů. Kvůli vánici nemohou pokračovat v cestě a podle nadřízených mají zůstat na 13. okrsku. Potíž je v tom, že mezi vězni je nejen paranoidní narkoman Beck, dealer Smiley a prostitutka Anna, ale také zatčený mafiánský boss Marion Bishop, který právě zabil zkorumpovaného tajného agenta. Zanedlouho je stanice obklíčena perfektně vyzbrojeným komandem, o němž je Jake přesvědčen, že chce Bishopa osvobodit. Jenže pak se ukáže, že služebnu obklíčila banda zkorumpovaných policistů, kteří byli několik let na Bishopově výplatní pásce a teď ho chtějí zabít, protože jeho svědectví před soudem by je zničilo. Jake a Bishop, aby přežili, musí bojovat společně a jeden druhému krýt záda. (TV Nova)

EdaS

Solidní akčárna s velmi sympatickým obsazením mohla být lepší, kdyby scénář nezatěžovalo tolik klišé. Hodně zachraňuje skvělá kamera, vytvářející tu správně mrazivou atmosféru, a jak už jsem řekl herci. Spíš než Carpenterův originál mi nové Přepadení připomínalo dvojku Smrtonosné pasti... ()

dobytek

No čekal jsem, že to bude dost hrůza, ale zase tak špatný to nebylo. Sice je to plný nelogičností a těch zvratů v ději tam bylo taky až zbytečně moc, ale u akčního béčka se to dá překousnout. Prostě nic, co by nějak výrazně vybočovalo z průměru. Dávám 3 hvězdičky, ale budu předstírat, že originál od Carpentera jsem vůbec neviděl. Kdybych to měl srovnávat s originálem, musel bych jít s hodnocenim asi níž... ()

Morien

(Neznám originál - zatím.) Protože nejsem policista zdrcený minulostí ani sekretářka na podpatcích, tak nevidím důvod, proč neskousnout tuto jednohubku. Sice je neslušné žvýkat s pusou otevřenou, ale já jaksi nemůžu udržet bradu, kterážto padá. I to, co se tváří jako to největší klišé na světě, může být něco jako prostředníček zdvižený centimetr od tváře diváka (odchod Marii Bello ze scény). Až mě budou zase policajti lákat, ať jdu s nimi na Silvestra na služebnu, tak si to rozhodně odpustím. ()

gudaulin

Úvodní scéna nepodařeného drogového obchodu zakončeného krvavou přestřelkou vybudí očekávání podpořené slušným obsazením áčkových herců. Takový herecký potenciál by bylo hřích nevyužít, a tak se těšíte na adrenalinovou žánrovou jízdu, jenže jak ubývají minuty, vkrádají se do vašich očekávání pochybnosti. Problém představuje především typicky béčkový scénář, který, aby mu původní nápad fungoval, přehlíží kde co, a logika dostává pořádně zabrat. Postavy se chovají nesmyslně a jejich nápady zavání absurditou. Nesourodé osazenstvo obležené budovy bez problémů odráží útoky elitních profesionálů se špičkovým vojenským výcvikem a masakruje je až příliš snadno. Navíc Richetova režie není ani trochu vynalézavá a filmu nepomáhá. Fanoušci žánru si mohou připsat hvězdičku, ale já budu skoupější. Celkový dojem: 45 %. ()

choze

Řemeslný akční thriller, který by fandy Carpiho originálu neměl urazit. Sice neoplývá jeho sedmdesátkovou syrovostí a hustou atmosférou a ani postavy a dialogy nejsou tak zábavné (kde Napoleon Wilson dával jednu hlášku za druhou, tam Fishburne přehrává svého charizmatického Morphea), ale zase natahuje obléhaní na většinu stopáže, více hrotí vztahy v obležené stanici a oproti originálu plnému neznámých herců nám dopřeje pestré a kvalitní obsazení. ()

Gilmour93

Vidím tři zásadní nedostatky. Richetova nenápaditá režie a feeling Die Hard 2 dají jen stěží zapomenout na pošetilost scénáře, zajímavě obsazené role jsou naprosto nezajímavě napsané a není tam zmrzlinářské auto (nechoďte na mě s tím, že byl přelom prosince a ledna). Ve své akční podstatě zcela zbytečný remake Carpenterova lehce přeceňovaného díla. Potěšil jen Gabriel Byrne, který už od dob Deana Keatona umí chladnokrevné zkorumpované fízly na jedničku. Škoda, že neměl zkušenosti v úklidové branži, jinak by věděl, že na vyčištění policejní stanice je nejlepší přípravek T-800.. ()

Hal_Moore

Tohle byla asi nejlepší předělávka, kterou jsem poslední dobou viděl. Taková zábava! Atmosféra je napjatá od začátku do konce. Imho jde o lepší film než předloha. Vztahy mezi postavami - zejména mezi Fishburnem a Hawkem - byly hodně propracované. Rozhodně si film nenechte ujít. ()

genetique

Podľa mňa to nebolo vôbec zlé, milé prekvapenie, viac prekvapivých momentov ako v originále, ale väčšia predvídateľnosť. Jasné, pár momentov vykráda iné filmy, ale nie je to až tak nápadné a ja som si to až tak neuvedomoval. Film teda celý prebehne veľmi rýchlo, akurát záver je trošku viac pritiahnutý a pretiahnutý. Páčilo sa mi aj mierne psychologické spracovanie postáv, síce len skončilo niekde v polovici, ale cení sa. 75%. ()

sniper18

Je to veľmi dobrý akčný thriller, ktorý je remakom Carpenterovho originálu. Má výborný príbeh o skupine policajtov v jednej odľahlej policajnej stanici, ktorí sa počas silvestrovskej noci už pomaly pripravujú na jej uzavretie, ale autobus s väzňami, medzi ktorými je aj známy a veľmi nebezpečný zločinec má práve neďaleko menšiu nehodu a tak sa rozhodnú noc stráviť na stanici. Lenže bývalí zločincovi partneri urobia všetko preto, aby svedka odstránili a tak musia policajti spojiť svoje sily s väzňami, aby mohli čeliť niekoľkonásobnej organizovanej presile. Spracovanie je výborné, ešte úplný úvod na mňa teda moc dobrý dojem neurobil, ale našťastie to je len pár minút, takže to nie je problém a následne si ma to už získalo. Po slušnej zoznamovacej fáze, ktorá ideálne zoznámi so všetkými aspoň trochu výraznejšími postavami sa to už výborne rozbehne a je sa stále na čo pozerať, kedže celá táto tématika je výborná. Policajná stanica, ktorá je úplne odrezaná od sveta, malá skupina ľudí tvorená zaujímavými postavami z protiľahlých strán zákona, ktorá je nútená spolupracovať, no rozporov medzi nimi je samozrejme plno, perfektná skupina protivníkov po stránke výzbroje aj organizácie a navyše to má celé perfektnú zimnú atmosféru, takže až na ten krátky úvod mi tu sadlo prakticky úplne všetko. A síce by bolo asi lepšie, keby sa celý film odohrával len na stanici, lebo záverečná časť už celkovú atmosféru trochu naruší, ale keďže aj tá ma bavila, tak nemám problém. Akcie je tu pomerne dosť a páči sa mi. Síce mohla byť trochu nápaditejšia a občas to predsa len pôsobí aj dosť nerealisticky, ale to je to jediné, čo sa tu dá vytknúť. Nájde sa tu viacero slušných prestreliek, nejaká tá doplnková akcia, pár drsných úmrtí a rôznych vydarených momentov, pričom všetko je skvelo natočené a na akciu je tu skutočne radosť pozerať. Najviac sa mi páči tých pár hromadných útokov na stanicu, ale bavilo ma prakticky všetko. Herecké obsadenie je perfektné, najzaujímavejšie je, že tu vystupuje prakticky len pár postáv, ale všetky sú skvelo obsadené, pričom nesklamú ani ich postavy. Ethan Hawke v úlohe veliteľa stanice, Laurence Fishburne ako charizmatický zabijak, sympatická Maria Bello, hlavný záporák Gabriel Byrne, ale aj John Leguizamo, Brian Dennehy, Drea de Matteo a prakticky aj všetci ostatní, tu som mimoriadne spokojný. Réžia a technická stránka sú v rámci žánru vynikajúce, perfektná vizuálna stránka, skvelá zimná atmosféra, tu sa až na pár detailov nedá nič vytknúť. Keby bola akcia trochu nápaditejšia, tak neváham s plným hodnotením, ale aj tak som veľmi spokojný, skvelá zápletka, obsadenie, technické prevedenie, veľmi ma to bavilo. A toto je u mňa zároveň jeden z tých mála prípadov, kedy remake prekonal originál. Carpenterova verzia síce mala kvalitnú atmosféru a príjemne nekorektný štýl, ale inak dej, postavy, akcia a aj to prostredie u mňa víťazí práve tu. 82% ()

3DD!3

Hodně slušný film. Hlavní zásluhu na tom má bezvadně hláškující Bishop Laurence Fishburna, ale i Ethan Hawke celkem válel. Dokonce se našlo i pár slušných zvratů a vůbec mám z PŘEPADENÍ hodně dobrý pocit. ()

Le_Chuck

Exemplárne béčko nového milénia. Drzé, dravé v štýle špinavých ulíc zasneženého nočného Detroitu a skorumpovaných fízlov (tých mohlo byť kvapku viac). Richet brnká na vizuálne struny dnešnej generácie a nešetrí krvou, nadávkami, ani modrými filtrami (stará verzia sa mi silne asociuje s červenou). Čo do atmosféry su podáva ruku s Nolanovými Batmanovkami. Ak si mám vybrať ktoré Prepadnitie by som znova skukol, tak Carpenter dostáva košom. Podstivý videotriller. 80% ()

Kaka

Potenciál byl využit prakticky na sto procent. Je to sice plné klišé, ovšem postavy nejsou tak úplně přesně nalinkované a mimo to jsou velice zajímavě napsané. Především Laurence Fishburne a Gabriel Byrne jsou přesní. Akce není tak špičková, jak bych si představoval, ale tématicky je film velice atraktivní a prostředí, kde se děj odehrává, je samo o sobě dost atmosferické na to, aby diváka strhlo a udrželo v pozoru. Nesmí chybět pár nerealičností a dějových kiksů (kde proboha vzali náboje do 50 let staré zbraně?), ovšem jinak je spokojenost vcelku na místě. Režírovat tohle Michael Mann, byla by to jedna z největších akčních bomb sezony. Takhle se jedná jen a pouze o průměrný, poměrně syrový akční snímek. ()

castor

Staré vánoční hity nás vtáhnou do příběhu, ve kterém jde o jednu osamělou policejní stanici, jednu zimní vánici, jednoho obávaného zločince, jednoho vyhaslého poldu a hrstku jiných policajtů, kteří zákon ale příliš nectí.. Atmosféra, početné hvězdné obsazení a akční sekvence slibovaly slušný akční thriller (utopený v nepřehledné tmě), který je ale ve své druhé polovině natolik (hloupě) překombinovaný, že už vám ty naivní zvraty polezou krkem!! Hlavním cílem seržanta Ethana Hawkea je záchrana několika ohrožovaných lidí, přesto onen cíl dopadne asi jako 100 minut trvající příběh – neuspokojivě!! ()

petero

Na to že to je nonstop akčný thriller, vznikla z toho len celkom slušná, bohužiaľ ničím výnimočná podívaná s minimom vyhrotených scén ale samozrejme veľmi obstojným hereckým obsadením. ()

gogo76

Veľmi dobrý akčný film.Hodnotím vyššie ako ostatní,pretože som originál nevidel a mne to celkom príjemne ubehlo.A to herecké obsadenie je na akčný film viac než slušné.70%. ()

Xmilden

Pro mě nic neříkající akční film, který postrádá jak ty opravdové herecké hvězdy, tak pořádnou akci. Určitě film na jedno podívání. Přemýšlím zda-li by mě v budoucnu zajímal originál. Tenhle snímek ovšem co do počtu nábojů hravě trumflo francouzské Vosí hnízdo. 55% ()

Real Tom Hardy

"YOU GOT SHOT FIVE TIMES. FIVE FUCKING TIMES. YOU DIDN'T WANNA DIE THOUGH, RIGHT, 'CAUSE YOU'RE A PERSISTENT MOTHERFUCKER? YOU'RE LIKE THE BLACK RASPUTIN AND WHATNOT." ------------ Neviem si racionálne vysvetliť, prečo som tento film nenašiel na Vianoce, keď som hľadal (krimi) filmy s veľa snehom, ideálne ešte aj so snehovými búrkami a veľmi implicitnou témou Vianoc a Nového roka. Presne takýto som potreboval ako soľ, no namiesto neho nájdem zasraného Fatmana či Frankenheimerovu Falošnú hru. Škoda reči. Naspäť k veci. Nové spracovanie rovnomenného Carpenterovho filmu zo 70. rokov zaujalo mimo bohatej snehovej nádielky, Dreae de Matteovej alias policajtky Iris v nylone a vysokých kožených čižmách, Franka Sinatru hrajúceho z rádia a ponurého kamerového filtra predovšetkým po strop natrieskaným bohovským obsadením, od 24/7 nasrane vyzerajúceho Fishburnea cez Hawkeho až po vždy-geniálneho Leguizama (!!) a hŕstky ďalších (Kim Coates <3, Byrne, Bello, Dennehy, Craven – vážne brutál ansámbel), kde dokonca ešte aj najhorší herec všetkých čias Ja Rule zahral slušne a jeho postava gangstra Smileyho mala s ostatnými väzňami zaujímavú dynamiku. A hoci rovnako ako je dej filmu blbý je aj blbé dať mu tri hviezdy, dám. Prepadnutie 13. okrsku je taká tradičná, ničím nevybočujúca krimi, ktorej sledovanie nie je utrpením, no zároveň ako dobrovoľné odporúčanie nikomu neposlúži. ()

Phobia

Akční průměr, který díky chabému scénáři nezachrání ani plejáda skvělých herců, aneb z ho*na bič neupleteš. Přestože se stále něco děje, je to nuda... Původní Carpenterovo béčko se mi teda líbilo víc. 55% ()

Paldini

Již čtvrtá variace na stejné téma (možná je jich více, ale já viděl jen ty čtyři :-), schválně jestli uhádnete, které?), a opět je výborná. Tyto bezvýchodné akčňáky mají pro mě nějaké skryté kouzlo. ()

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007