Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

suicide

Musím přiznat, že jsem k Denní hlídce přistupoval s velkými předsudky. Po shlédnutí Noční hlídky před časem jsem nemohl ani jinak. Po tom zmateném bordelu jedničky se mi nejde ani divit. Byl jsem ovšem velice mile překvapen. Bordel sice zůstal, ale dá se do určité míry zkousnout, rozhodně se dá v něm i vyznat. Ne, pořád si nemyslím, pane Bekmambetove, že roztřesená kamera je dobré řešení - a ještě k tomu v kombinaci s rychlými střihy, a to vše jen za účelem zmatení chudáka diváka. Ale když se člověk odprostí od knihy, dá se k filmu přistupovat jako k něčemu z velice zvláštně řešeným scénářem a rázem se to dá. I když by mě zajímalo, jak bude vypadat třetí pokračování vzhledem k tomu, že si po dvojce tak trošku zavřeli dveře, což se divím, když na scénáři spolupracoval i samotný pan autor Sergej Luk'janěnko. Musím tedy říci, že dvojka mi přišla mnohem více vydařená než jednička, rozhodně byla tedy koukatelná, ale musím ještě jednu výtku přihodit. Nechápu vážně ten nešťastný výběr hudebního podkresu - tvrdé elektrické kytary? To mysleli vážně? ()

YURAyura

10/10 - Pochybuju, ze letos uvidim lepsi film nez tento. Opravdu je to snimek, ktery strci do kapsy vsechny zaoceanske trhaky a rozhodne se na nej vyplati jit do kina na velke platno! Nasel jsem v nem vsechno, co mi posledni dobou ve filmech chybelo - opravdu dobry scenar (je zbytecene se o nem rozepisovat a kazit druhym zazitek), prehrsel napadu a vychytavek, s nimiz by si jinde vystacili na serial, zadne ploche cernobile postavy a spousta vybornych hlasek a ftipku koncicich az s titulky. Prvni dil se mi nijak zvlast nelibil, ale toto, to je vazne squele!!! Mother Russia po delsi dobe ukazala, ze je pouze spici obr. ()

Aiax

Dražší, velkolepější, nabubřelejší, prázdnější, rychlejší, méně kouzelné a méně sympatické než Noční hlídka. Devízou zůstává hudba, vynikající herci a zručná režie, na plusovou stranu přibyla velkolepější výprava a propracovanější triky. Ale právě na tricích se projevuje největší zápor Denní hlídky - o co víc trikaři spoléhali na peníze a drahé mašiny, o to méně do své práce vložili fantazie, hravosti a umění. A to platí o celém filmu. Možná za to zčásti může absence novosti, divák už zhruba ví, co má čekat, ale jinak padá nesoudržnost a jakási prázdnota filmu na vrub filmařské lenosti. Nemůžu než zopakovat, co u knižních adaptací říkám tak často - přečtěte si předlohu, stojí to za to mnohem víc než film. ()

beran-ek

U mě dobré vyrovnání se prvnímu dílu. Přidané "na rusko" kvalitní efekty a celková velkolepost. V příběhu, jak tu mnozí píšou jsem se neztrácel a film mě nenudil. ()

dawe04

Překvapivě kvalitativně stejné jako Noční hlídka - se všemi klady i zápory. Technická zběsilost vs. přespřílišná epičnost a zkratkovitost příběhu. ()

Skip

Už Noční hlídka mě dost míjela. A tenhle film, to byla strašná stupidita. Takový smotanec všeho možného a navíc místy tak příšerně trapný. No prostě jedna hvězda a ani vlastně pořádně nevím, za co. Nejradši bych to šoupnul do odpadu, kam to stejně patří. Snad jen pár těch zvláštních efektů zase za něco stálo. ()

Lennnnna

Celá "hlídka" je otázkou vkusu-mně osobně se celý ten temný a drsný příběh poměrně líbí, je to něco zcela odlišného, než na co jsem zvyklá, nicméně je to především takový svět sám pro sebe v němž si zřejmě režisér žije a chápe-což pro diváka už tak snadné není. Pokud o jedničce řeknu, že byla zamotaná a sem tam nepřehledná, ve dvojce jsem se už totálně ztrácela a pořád se vyptávala: ,,A co znamená tohle? A teď, co se to stalo?" Jen děkuju bohu, že jedničku jsem viděla nedávno a zůstala mi ještě poměrně živě v paměti, protože jinak bych byla ztracená docela:o) Jinak se však dvojka nese ve stejném duchu jako jednička a jako celek filmy fungují velmi dobře. Nudit se rozhodně nebudete. ()

kombajn

Je to až moc přeplněné efektama, na druhou stranu je to lepší jak jednička. Děj je zhuštěn možná až zbytečně moc, ale pár chviliček k vydechnutí z akce člověk dostane. Jsou ale krátké a hurá zase do akce. Dvojka dává jedničce smysl, uzavírá to. Jen mi není jasné, o čem asi tak bude trojka... ()

Chen

Určitě krok k lepšímu po dost zmatené Noční hlídce. Dokonce i po vizuální stránce se mi Denní hlídka zdála vypilovanější. Je tu ještě několik ne tak úplně jasných míst, ale při trošce pozornosti se divák v příběhu neztratí. ()

Jango_Fett

Tenhle film je vlastně pokračování prvního a toho se i drží, žádné velké změny jsem nepostřehl. Pokud někdo neviděl díl první, asi bude úplně mimo a nebude vůbec vědět která bije. Začínám být asi náročný na filmy, většina nových sci-fi nebo horrorů mi totiž připadá o tom samém a tak potěší něco úplně nového s jinými pravidly. Drsný pán temna v modrých teplákách, super vybavené auto co vypadá jako nějaký trabant, hrdinové bojující za pomocí baterek...prostě tohle je oreginální. Jo a musí se u toho myslet a spoustu věcí si domýšlet, protože stejně jako u japonských filmů zde na vás nikdy nic nevybalí po lopatě a nic nevysvětlí. Jste hozeni do světa co má jiná pravidla a musíte se zorientovat sami. ()

Morloth

O něco srozumitelnější než jednička. O něco ujetější. O něco američtější. A líbačka ve sprše/vodopádech, nezapomenutelná, taková pitomina! Pár zajímavých akčních scén a jinak nic moc. No jo, no... ()

Martin741

Reziser Timur Bekmambetov uz svojim filmom Nochnoj Dozor dokazal, ze zvladne natocit nadpriemerny film. A opat to dokazuje aj v Dennom Dozore. Graficko -vizualna stranka filmu na urovni, k tomu sa film dost rozbehne hned od zaciatku. V strede sa trochu pribrzdi, ale na konci Bekmambetov opat rozdava akcne sceny mne ako akciechtivemu divakovi plnym priehrstim. A to sa mne moc lubi. 75 % ()

dezorz

uz prvy diel nebol svetoborny, snad len post sovietsko borny. statne dotacie a vyrazna reklama urobili svoje, nastastie, v nepokryvenom filmovom biznise v rusku bolo este vtedy mozne spravit relativne autorsky film. rusko sa za tie 2 roky zmenilo. 16 milionov dolarov zarobku prveho dielu uz nie je celkovy rocny rusky obrat v kino biznise. rusko smeruje dopredu rovnakou rychlostou a poctom obyvatelov ako cina, jedine dve krajiny, kde trzby z kin stupaju a neklesaju. velkofilm uz nie je financnym problemom, v rusku. otazka zostava, zarobit co najviac. prekonat bariery. 16 milionov dolarov nocnej hliadky, 18 tureckeho gambitu, 25 mil. 9 roty. kam sa az da? az 32 milionov, ktore zarobila denna hliadka, (dokial ju nepredbehol druhy rusky film svolochi, ktory sa doteraz drzi na prvom mieste, slusne, prve dva mesiace roka a prve miesta maju ruske filmy). takzo povedat, nakolko ide o autorsky film a nakolko o rozkazovanie ludi zodpovednych za financie. tak ci onak, denna hlaidka je post sovietskou tuzbou natocit vsetko, co doteraz v rusku nebolo mozne. vsetko v jednom filme. upiri, fantasy, horror, histrociky film, wuxia, romantika, thriller .... a bez ohladu na dej. ten je aj tak komplikovany, takze nemusi nutne zvazovat ruky roznemu, kazdu chvilu inemu vyzneniu filmu. sup sem, sup ta na dlzke vyse dvoch hodin. rychle strihy, nelogickost, jedna velka reklama na velky film, aj s reklamou na ine filmy. (hrdina vypadnuvsi s plagatu 9 roty? :)) rusko po sikovnej nocnej hliadke sa naucilo robit velkofilmy, teraz sa uci ako vsetko okolo filmu jeho velkostou pokazit. skoda. ()

MrPierc

Svižné, skvělé efekty, šokující triky, sem tam nějaké to ruské moudro. Akčňák jak vyšitý, ale od Rusů to vyznívá vždy lépe než z USA strany. Dobré pokračování Noční hlídky, těším se 3ojku. ()

Nautila

Četla jsem všechny hlídky a přiznávám, že nechápu rozčilení fanoušků-čtenářů nad filmy. Ano, samozřejmě, že co se týče komplexnosti a rozvětvenosti příběhu, filmy se tomu prostě nemůžou rovnat. Taky původní postavy vzaly za své a jsou upraveny k něčemu naprosto jinému. Oba hlídkové filmy beru jako filmy na MOTIVY či z prostředí původních knížek a dál to nerozmatlávám. Protože ty filmy prostě jedou. Konkrétně dvojka mě poslala do kolen, protože takovou jízdu jsem nezažila zatraceně dlouho. Člověk, i ten, co viděl jedničku, v tom musí mít ale pořádnej guláš. Zato člověk, co četl knížky, ten se zorientuje jen v případě, když je ochoten namontovat motivy z knížky na nový příběh. Mě se to podařilo a bavila jsem se. Pustila jsem to několikrát za sebou. Střih, hudba, postavy, prostředí, barevnost....nádhera. Alice a Zavulon jsou perfekní postavy, skvěle zahrané. Je tam spousta scén, které řadím mezi své top: Jízda Alice s upírkem v autě, Zavulon vznášející se s Kosťou před vysokopodlažákem, příchod Inkvizice, zkáza Moskvy.....můžu pokračovat donekonečna. ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013