Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

nithiel

Stále nic moc, ale narozdíl od Noční hlídky jsem to vydejchal až dokonce. Pořád si myslím, že tohle je nebetyčné plýtvání sice obtížně zfilmovatelným, ale výborným materiálem. Předloha není tak braková jako film, je v ní plno filosoficých úvah, ale Bekmambetov se tady zaměřil pouze na akci. Rozlítaná kamera mě štvala stejně jako v jedničce, ale přeci jen tady bylo alepoň pár dobrých scén. ()

C0r0ner odpad!

Tam, kde se jednička od předlohy odlišovala, je ve dvojce úplně všechno jinak. S knihou už to má společné akorát postavy a celé je to tak neskutečně zmatená, bezduchá a nezajímavá sračka, že mě bolelo za krkem od nevěřícného kroucení hlavou. Věřím, že ten, kdo nečetl knížky, to bude považovat za něco, jako je Constantine. Pro čtenáře je to ale jenom utrpení. A konec? Kdy se z Antona a Světlany stanou lidé? To jsem skoro obrečel... 0% ()

BUD-SFIS

Nekompromisne jsem unesen tak jako prvni byl zajimavy i tento. Porad nechapu co se snazi rict, to mne privadi k silenstvi a uz shanim knizku. Cekat na treti dil, tak mi praskne asi mozek. Zatim to vypada, ze reziser ma to ma hodne propracovane, snad se to nepokazi poslednim dilem. Uzasna atmosfera, strih a kamera delaji film uplne vyjimecnym. ()

pakobylka

Efektnější a velkolepější než "Noční hlídka", ale navazuje na ni s nenucenou samozřejmostí a s nadhledem, hlídá si mantinely a zachovává si osobitou linii až k monumentálnímu apokalyptickému finále. Neshledávám na ní - ani na její starší "noční" sestřičce - nic zvlášť zmateného nebo nesrozumitelného, daleko větší problémy s orientací v ději mívám u některých špionážních a kriminálních thrillerů. Ale nemá valný význam dívat se na "Denní hlídku", pokud neznáte předchozí film - "Matrix" taky nepochopíte jenom na základě druhého nebo třetího dílu. P.S.: Vždycky jsem si myslela, že existuje jen Kopí osudu - a vida, tady figuruje i takový zajímavý "osudový" artefakt jako křída. Vyhlíží úplně obyčejně - a přitom se s její pomocí dají dokázat velké a neobyčejné věci ... jenom je třeba vědět, jak ji správně použít. ()

Martrix

Stejně jako u Noční hlídky, jsou i tady k vidění desítky skvělých nápadů, které jsou navíc i velmi slušně zrealizované. Jenže něco je špatně. I přes nesporné kvality knižní předlohy S. Lukjaněnka, je scénář slepenec zajímavých momentů a divných pasáží, které jsou sice pěkné na oko, ale působí z hlediska děje zbytečně (asi jako vánoční ozdoby na palmě) Rusové filmy točit umí a mě osobně jsou ruští herci i sympatičtější, než profláknuté hollywoodské "hvězdy", ale Denní hlídka šla udělat mnohem lépe. Resp. natočená byla skvěle, ale kdyby ubylo té zbytečné parády, mohl by se scénář více držet knižní předlohy, takže by své dostalo nejen oko, ale také mozek. ()

emo

Tesne pred pozretím dvojky som si ešte pozrel jednotku. A musím priznať, že jednotka mi pripadala viac zbesilá a vizuálne namakaná. Denná Hliadka sa snaží schovať nedostatky za atraktívnu vizuálnu stránku, ale oproti jednotke nemá pevný a zrozumiteľný dej a často je až zbytočne prekomplikovaná. Miestami som len nechápavo krútil hlavou a jednoducho som sa nudil. A to sa mi u predchodcu nestalo. Je tu síce pár skvelých nápadov, ale pri prehnanej stopáži proste zanikajú. Ale ten koniec sa mi páčil :))) ()

O´Hara

Pro mě naprosté zklamání sezony. Očekával jsem od tohoto filmu o hodně víc. Čekal jsem velkolepý ruský film s nápadem, s efekty, prostě s něčím, co mě posadí na prdel. Bohužel se tak nestalo. Nevím, co na to říct, prostě člověk chvílema ani neví o čem to je, kdo je kdo a jaký mají věci význam. To bylo pro mě naprosto matoucí a hodnocení ubírající nedostatek. ()

Sabrewulf odpad!

Timure, už to nehul. A vodkou to taky nezapíjej. Kdo se pak má v tom guláši vyznat. A taky by jsi měl vyhodit šéfa castingu. A vůbec...! ///// EDIT: Na některé "odpadové" filmy se dívám znovu, abych jim dal ještě šanci a zjistil, jestli jsem třeba nebyl moc přísný. Nebyl. Kdybych mohl, dal bych ještě nižší hodnocení než odpad, protože tohle je tak nechutná slátanina, že mám chuť toho rusáka pořádně proplesknout. ()

Wallas

Jako skalní příznivce a fanoušek knižní předlohy nemohu hodnotit jinak. Naprostá slátanina všeho, co se dá v Noční hlídce nalézt, vše zabaleno do úhledného hávu ala Matrix. Vůbec nechápu proč se to Jmenuje Denní hlídka, protože příběh je z první knihy, s Denní hlídkou nemá nic společného. Jo a taky se přiznávám, že jsem to neviděl do konce. To se nedalo. ()

AntonG.

Dost nevyrovnaný film. A ještě více než u prvního dílu je mi líto, že to natočil právě Bekmambetov. Podle mne je to právě on, kdo táhne film ke dnu. Ať už to jsou jeho poněkud nešťastné zásahy do děje, strašná "akční" hudba, kterou do filmu vybírá či dávat nelogické akční scény tam, kde se vůbec nehodí a naopak tam, kde by děj uvítal trochu zrychlení ho ještě více zpomalí. Je to opravdu škoda, protože nápad nebyl špatný, stejně tak provedení a ani hudba není špatná (ovšem až na tu akční) triky také nejsou špatné (myslím, že není od věci srovnat kvalitu triků například u Spider-mana a poté srovnat jejich rozpočty (258 ku 4,5 mil dolarů) ). A herci? Ti jsou naprosto skvělí. Opravdu, jestli si tento film za něco opravdu zaslouží pochvalu, pak je to za casting. Ne nadarmo je můj nick AntonG. Jo, znamená to Anton Gorodeckyj. A to přitom nechlastam ani nekourim:-) Co se tyce tech efektu, narozdil od mnohych si nemyslim, ze by se od jednicky zlepsili (nic proti nim) a je jich tu celkem malo. Nakonci bych rád oponoval názoru, ze zmatená je i knižní předloha. Já, který jsem měl velké problémy s přečtením Pána prstenů a fantasy obecně nepatří mezi mé nejoblíbenější žánry, jsem ji přečetl úplně bez problémů. ()

Doudis19

V pokračování ruského Matrixu stále zuří válka mezi Temnotou a Světlem. Tentokrát se všichni poperou o mocnou Křídu osudu, která by mohla tuhle tisíciletou válku rozhodnout. Stejně jako v prvním dílu se i tady z moskevských ulic vyřítí nejenom armáda zvláštních bytostí, ale i hutná atmosféra, vražedně rychlí střih ale i překombinovaný a spletitý děj.. 75% ()

Hafran

Anarchie na ruský způsob. Noční hlídka ale měla mnohem větší šrmnc, který se zde vyrovnává libým chaosem. ()

LeoH

Noční hlídka ještě trpěla smrtelně vážnou snahou přematrixovat Matrix, až byla v té snaživosti místy nezáměrně srandovní, Denní už je čiré potěšení – z rozkrývání logiky fantazijního světa v podhoubí, z toho, že tam člověk opravdu najde poctivě prokombinovanou mytologii a s trochou soustředění lehce dešifrovatelný (napoprvé a bez znalosti předlohy, což mě po četbě zdejších komentářů upřímně překvapilo) ucelený příběh a ne jen nedomyšlené rádoby mysteriózní šmodrchance, z nesuperhrdinského nadhledu, z bohatství nápadů, motivů, životných postav (ne jen jednorozměrných figurek na jedno použití) a vodopádu interních i externích fórků. Tam, kde z „jedničky“ trčely ne moc obratné výpůjčky z kdečeho a snaha uzemnit diváka speciálními efekty, jsou tytéž prvky teď už využívány sebejistě, vtipně, suverénně a ve službách celkového záměru. Velké myšlenky v tom hledat nelze, i když nějaké ty výstižné paralely k naší realitě vezdejší by se našly a motivy otco-synovského odcizení, přepisování vlastního osudu, nejednoznačnosti v rozlišování mezi „světlou“ a „temnou“ stranou, zvlášť když dojde na vlastní nitro, atd. atp. mají tu a tam potenciál způsobit lehké mrazení, ovšem jako fantasy-komiksová zábava to nakonec strčí do kapsy nejen matrixovskou trilogii jako celek (první Matrix je z historických důvodů mimo kategorie), ale třeba i studené Sin City, nedotažený Počátek a většinu dalších bohatých příbuzných. ()

LordSnape

Po Noční hlídce je to pro mě docela zklamání. Všechny atributy, které mi na zpracování předchozího dílu imponovaly, se zde rozplynuly jako pára nad hrncem.... Velká škoda. Takhle z Denní hlídky zbyl jen mazlavý ruský guláš co se špatně tráví. A zvláště pokud jste četli knižní předlohu. ()

Tomasso001

Těžkohodnotitelný film. Pamatuju si, jak sem se u prvního dílu divil co sem si to pustil za změť scén, ale musela se ocenit originalita.. Tento druhý díl mi přišel už pochopitelnější i uzavření celého děje prospělo mému chápání. Jen by se to dalo natočit mnohem zkousnutelněji pro diváka. Každopádně oba díly stojí za shlédnutí ()

-dRaGoN-

Knihy jsem nečetl, takže mých pár vět berte jako slova diváka, který u filmu rád ví co vlastně sleduje. To co z Noční hlídky dělalo solidně sledovatelný zážitek přechází v Denní hlídce do absurdna. Teorie chaosu - aplikována ve filmové praxi. Víc než polovina nechává diváka tápat, co že se to vlastně děje. Neprospívá tomu ani přepálená 140 minutová stopáž. Jestli byla chyba u Bekmambetova, který během natáčení smažil víc než u prvního dílu nebo se stala až ve střižně, kde se na výsledku podepsal nadměrný obsah ruské vodky v krvi střihačů opravdu nedokážu odhadnout. Denní hlídka sice dokazuje že Rusko má na to točit megafilmy s efekty na úrovni Holywoodu, ale pokud je to na úkor vyprávění příběhu, tak nevidím důvod. Poměrně zdařilý je tu hudební i zvukový doprovod, který se nesnaží skrývat inspiraci Matrixem. Popravdě jsem teď na Šerou hlídku zvědavej víc než sem byl po Noční hlídce na Denní. Jestli totiž bude pokračovat v tomto trendu, neměli by se do kin pouštět diváci, kteří mají pod dvě promile. 40% ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013