Království prstenu

(TV film)
  • Česko Prsten Nibelungů (více)

Bombastické televízne spracovanie najslávnejšej germánskej legendy. Fantasy príbeh nakrútený podľa ságy o Nibelungoch, ktorá inšpirovala J.R.R. Tolkiena pre jeho románove bestsellery, ale aj Richarda Wagnera, jedného z najfenomenálnejších svetových skladateľov. Príbeh plný mágie, vášne a dobrodružstva sa odohráva v dávnoveku, v čase prechodu zo starého sveta bohov do nového veku. Tento svet bol ovládaný mágiou a kúzlami a bohovia sa prechádzali spolu s ľuďmi po rovnakých cestách. Spomedzi ľudí je jeden vyvolený, aby skoncoval s kliatbou démonov a raz a navždy oslobodil svet ľudí od nekonečného krvipreliatia. Tento udatný muž, kováč Siegfried však musí zdolať mnohé prekážky a čeliť mnohým intrigám, ktoré chcú jeho úmyslom zabrániť... (oficiální text distributora)

Angelino

Ak čakáte naozaj "bombastické spracovanie najslávnejšej germánskej legendy", dostanete rozprávku pre veľké deti. Príbeh sa rozvíja pomaly, najivnosť kováča Erika je niekedy až smiešna a celý námet obrovsky limituje televízne spracovanie. Ak vydržíte obe časti až do konca, príde aj celkom zaujímavý záver, prezradzujúci aj niečo z histórie a mytológie severu, no takýto typ príbehu by mal do rúk dostať Peter Jackson s patričným rozpočtom. ()

PetkaW.

Upřímně nechápu, proč film nemá vyšší hodnocení. Ano, nižší rozpočet udělal svoje, ale i tak jde o úžasnou fantasy, která se jen tak nevidí. Prsten Nibelungů zpracovává jednu z nejstarších dochovaných legend a zpracovává ji sice po svém, ale víc než dobře. Jsem ráda, že je ve filmu minimum známých tváří, protože i to dělá hodně. Stejně tak hudba Eshkeriho, který prostě umí. Škoda, že jde "jen" o TV film, který zná minimum lidí, protože snímek si rozhodně zaslouží víc. Já mám Prsten Nibelungů moc ráda a ráda se k němu vracím. Milovníkům fantasy rozhodně doporučuju. ()

Dallas

Na TV produkt je to kurňa dobré fantasy. Už som to napísal mnohokrát a zopakujem to znova, že fantasy jednoducho milujem. Legendu o Nibelungoch som poznal, len velmi okrajovo a príbeh ma príjemne prekvapil. Už na začiatku ma pohltil a čakal som ako to celé dopadne. Síce je to trochu predvídateľné, ale čo už. Samozrejme, že je vidieť, že ide o TV film. Herci sú tiež klasicky televízny(výnimky sú Sydow a Loken). Ale réžia je však nad televíznym priemerom. Hlavný hrdina mi pripadal trochu prihlúple. Zato Kristanna Loken je severská kočka tak krásna ako je veľa na Islande gejzírov a ani herecky čuduj sa svete sa tu nestráca. V druhej polovici sa vytráca akcia a dej sa nám zamotáva. To však nevadí, lebo nakoniec sa všetko vyrieši tak ako sa na starú pohanskú legendu patrí. Možno som z hodnotením išiel trochu vyššie, ale na TV film je to skrátka výborné. 70% ()

Santino7

V rámci žánru fantasy je to možno celkom fajn, neviem posúdiť, keďže v danom žánri nemám príliš rozhľad. Za seba môžem povedať, že ma to príliš nechytilo, či už po vizuálnej alebo obsahovej stránke. Hneď na prvý pohľad bolo vidno, že film dopláca na nízky rozpočet, niekedy to vyzeralo chaoticky a amatérsky - aspoň na môj vkus. Samozrejme, hollywoodske triky nie sú pre mňa povinnosťou, moc si na ne nepotrpím, lenže aspoň taký zlatý stred... Uznávam však, že niektoré kulisy vyšli naopak parádne, bez hocijakých chýb. Ďalšie mínusové body vidím v hereckých výkonoch. Tie sa mi zdali absolútne odfláknuté, až príliš chladné. Iný herecký výber by prospel, hlavný protagonista mi svojim (ne)hereckým prejavom liezol na nervy v podstate celý čas a Kristanna Loken je síce pekná ale viac tu toho tiež nepredviedla. Z tých ostatných mi utkvel v pamäti možno ešte Pattinson, ktorý zahral taký priemer - viac mu však potenciál jeho postavy ani nedovoľoval (rozhodne lepšie, ako v upírskej ságe...). No a obsah? Tam si to netrúfam hodnotiť, keďže, ako som už spomínal, dobrodružné fantasy ide tak trošku mimo mňa. Bolo to však celkom pozerateľné, i keď niekedy trošku naivné - a na niektorých scénach by sa patrilo buď viac zapracovať alebo ich vypustiť úplne. Pôsobili totiž zbytočne, iba do počtu, nasilu vsunuté kvôli knihe... Taký priemerný koprodukčný televízny film. Vzhľadom na potenciál, ktorý mala predloha (nečítal som, iba som usúdil podľa popisu :-)) však mierne odfláknutá práca. 2/5 ()

arcticsky

Žánr fantasy a ještě k tomu v TV zpracování mě zase až tak moc nebaví, ale toto je alespoň dost dobře obsazené. Benno Fürmann je tak germánský, že by z fleku mohl hrát Reinharda Heydricha a na Kristannu Loken a Alicii Witt se také dá koukat. ()

Kroupa

Musím uznat, že na televizní poměry se jedná o velmi zdařilé dílo. Je na něm znát punc "evropské" produkce, tedy menší rozmáchlost příběhu a vetší věrnost předloze, která zde není nijak zvlášť zprzněna. Herci hrají velice slušně, za sebe musím pochválit Kristannu Loken, jejíž obsazení za Brynhild je prostě geniální. Naopak mě spíš zklamal Benno Fürmann, který hrál na moje gusto příliš unyle. Spíš by se hodil do Wagnerovy opery, i když tam by nejspíš musel opět předstírat zpěv :-). SPOILER Závěrečná scéna, kdy se Brynhild objeví na lodi se Sigurdovou hranicí, nebyla dost efektní - jednak vizuálně scéna s počítačovými plameny nevypadala moc dobře, jednak to chtělo trochu natáhnout scénu sebevraždy, v téhle scéně je trocha patosu na místě. A závěrečná písnička je sice moc pěkná, ale svou moderností se tam nehodí. ()

Nightbreed

Nebolo to vôbec zlé. Rozhodne som čakal že to bude horšie a nakoniec som bol celkom milo prekvapený. Na štyri to síce nie je ale na TV produkciu prižmúrim oči. Akurát ma sem tam vytáčal meganesympatický ksicht hlavného protagonistu ale nakoniec som si našťastie zvykol. ()

Milwa

první díl mě zkalmal, ale druhý to vše vynahradil, už se těším do divadla na Wágnera, jsem ráda, že znám celý příběh. ()

joker2

Docela hezký film o staré legendě. Herecké obsazení není špatné: Benno Furmann hraje Siegfrieda Drakobijce (známe ho z filmu Princezna a bojovník jako bojovníka), Max von Sydow jako kovář Eyvind (známe ho jako rytíře z filmu Sedmá pečeť), Kristanna Loken jako valkýra Brunhlida (známe ji jako terminátorku z Terminátora 3), Alicia Witt jako princezna Kriemhilda (známe ji z filmu Duna a seriálu Městečko Twin Peaks), Julian Sands jako zrádný Hagen (hrál ve filmu Nahý oběd a Gothic od Kena Russela), Samuel West jako král Gunther (hrál například Viktora Frankensteina ve filmu Van Helsing) a Robert Pattison jako bratr Gunthera Giselher (hraje třeba Cedrika ve filmu Harry Potter a ohnivý pohár). Myslím, že je trošku zcestné srovnávat tento film ať už z Pánem prstenů (ačkoli Tolkien z legendy o Niebelunzích vycházel), tak z filmy o Excaliburu (např. Merlin, Mlhy Avalonu, Excalibur, Monty Python a svatý grál, První rytíř), ale měl by být srovnáván z filmy o Niebelunzích. Tato legenda bohužel byla zfilmována naposledy ve 20. letech (režisér Fritz Lang) a od té doby téměř nic (v 60. letech verze s Terencem Hillem jako Siegfriedem). Myslím, že je škoda, že se někdo nepokusil o klasické filmové zpracování. Jedna zajímavost z www stránek filmu: celý film se natáčel v Jihoafrické republice, což je pro severskou legendu vskutku absurdní :). Stejně jako u Tróji tvůrci zanevřeli na bohy a ti se ve filmu nevyskytují, ačkoli jsou pro celou legendu podstatní. Pokud chce tedy člověk vidět Odina, Lokiho a Thora, musí se podívat na filmy jako Syn masky (Odin, Loki) nebo Incredible Hulk Returns(Thor). Viděl jsem i první díl, který je slabší, ale chválím zpracování draka (zejména hru světla a stínu, která působí hodně přirozeně). Kristanna Loken splnila mou představu o valkýrách měrou vrchovatou. Zajímavá krátká kritika z pohledu věrnosti předloze je tady: http://www.gjs.cz/dejepis/rubr-clanky/nibelungove_2.htm ()

Czernozub

Nádherné kostými, okouzlující Kristana Loken, originální Fafnir a kvalitní příběh. Mám tenhle film velmi rád a na konci druhého dílu jsem brečel jak želva... ()

MickeyStuma

Nezpochybnitelné televizní překvapení, jehož natočení ve své době nelze upřít věhlas velkolepé trilogie ´Pán prstenů´. Tvůrci se nechtěli jen tak zahanbit a tak do toho vložili naprosto všechno. Obrovská výprava, velkolepé digitální efekty, úžasný fantasy příběh. Klobouk dolů. Stejně tak jako na televizních obrazovkách by filmu slušelo i filmové plátno. Děj obsahuje vše co má. Dobrodružství, jistá pohádkovost, romanci, temnou atmosféru. Veškeré souboje jsou promyšlené a velmi často až nutí tajit dech. Inu, když se do projektu vloží rozpočet jaký si zaslouží, je to na výsledku znát. Tento dvoudílný TV snímek rozhodně patří na první příčku v top fantasy televizních počinů. ()

Olík

To je asi tak, máte ambice vyrazit na Tour de France a k dispozici pouze starou skládačku, na které babička jezdila do jednoty pro med. Nemáte peníze, nemáte herce, nemáte nic….a navíc jste němec a aby toho nebylo málo, platí vás televize. Jednou větou, ani to nemohlo vypadat jinak. Tím nechci říct, že je úplně všechno špatně. Příběh stojí na stoletími prověřeném hrdinském eposu. Fantasy taky jednu dobu slavila žně. Jsou tam draci, meče, králové, hrdinové, lumpové….no prostě dušička věčného gaučového čerodějobijce zaplesá. Každopádně si myslím, že podobná látka si zaslouží trochu víc té kvantity. ps: Jsem si říkal, že ten holobrádek je podobný na Pattinsona :D ()

Hapretor

... tak tohle mě emočně rozsekalo ... to jsem absolutně nečekal, jak mě to chytne ... první část je super fantasy, kde nechybí vážnost a podobnost realitě i pohádková naivita, kouzelnost jednotlivých scén a atmosféra podkreslená hezkou hudbou, taky hravost okamžiku - některé scény jsou vtipné, zábavné, pak zase vážné ... skvělé souboje se zbraněmi ... jak to, sakra, ti herci zvládli - respekt totální - dále: Kristanna Loken snad už nikdy v životě nemůže dostat roli, kde by byla více sexy, skvěle hrála a více se do ní hodila ... lapal jsem po dechu - druhá část je pak ale spíš taková Rosamunda Pilcher, ale s takovým zajímavým průběhem a zvraty a hlavně ultra sladkobolným koncem, co se jen tak nevidí ... "fantasy" nářez ... a já souhlasím na plný počet bodů ... Peter Jackson se s Pánem Prstitelů může jít vycpat ... ()

Fifipek

Na tento snimek jsem se koukal samozrejme pouze kvuli Kristanne Loken! Kristanna vypada vyborne a proto davam filmu 3 hvezdicky!-:) No a ted vazne,kdo by ocekaval neco ve stylu Pana Prstenu bude strasne zklamany, na zacatku vas to trosku namlsa,ale pak je to docela nuda, zadne bitvy, jen same pletichareni a zrada! Ale na televizni produkci urcite dobra nahrada pokud zrovna nejste milovnici Gondikovskych estrad ci Zlatych mrizi! ()

Ronyk7

Celkem obstojné zpracování fantasy příběhu. Prví díl mě vyloženě nadchl, ale druhý jsou samé řeči a politikaření a celý příběh se ubírá úplně někam jinam než měl vykročeno. Kristanna loken je nádherná :-o 07.10.2006 ()

Ondriss

Tak je jasný, že seveřani jsou suchaři. Ale suchý fantasy jde zkousnout (a možná ještě bondovky -). V celku tedy parádní dílo, dobře vyvážená akce a dialogy, tv zpracování je taky v pohodě a jde přkousnout, herecké podání se sem, do staré báje o hrdinech a padouších, naprosto hodí. ()