Průhledy do politického zákulisí, provázené zájmem o vnitřní proměnu lidí ocitnuvších se na politickém kolbišti, zajímají americké filmaře odedávna, významným příspěvkem pro poznání mentality lidí vstupujících do politického života je rovněž Kandidát. Hrdinou je nezkušený mladík Bill McKay, jenž se nechá přesvědčit, aby kandidoval, jen díky slibu, že jeho šance na zvolení jsou minimální - jeho účast by spíše byla jen formální, jakoby "do počtu". Jenže Billovy upřímně rozhořčené proslovy, kdy se nebojí přiznat, že o některých problémech ještě netuší, jak je řešit, a varovně působící analýzy (třeba o ochraně životního prostředí) si získávají stále více přívrženců, on sám přichází politice na chuť, nachází v ní sebeuplatnění. Jenže volební kampaň je drahá záležitost a ti, kteří ji financují, sledují své záměry. Záhy vyvstane otázka, zda se hlavní hrdina nechá zkorumpovat, zda své zásady obětuje vidině politické kariéry. Robert Redford přesně postihl přerod naivního nováčka v demagogického kariéristu. (oficiální text distributora)

Pecival

Slavná demokracie v praxi, připomínající spíše maškarádu. Velmi zajímavý pohled do zákulisí Amerických voleb. Takřka dokumentární, bez emocí, ale o to zajímavější. ()

xaver

Redfor patří k mým oblíbeným hercům a je to jeden z herců, který dává dopředu určitou záruku, že film není propadák. Tento snímek však patří k těm slabším. Ne že by byl úplně špatný, ale nic moc v té záplavě skvělých filmů s Redfordem. Pozadí amerických politických bojů (a nejen amerických) mě vždy tak trochu, teda ne trochu ale dost, znechucovalo. Zejména dnes, když si uvědomím, co se děje v politice u nás. Máme toho dost v běžném životě, abychom na to ještě chodili do kina nebo se na to dívali v televizi. ()

Han22

Výborné politické drama o kterém jsem už podle námětu tušil, že mě sedne. Čekal bych to teda mnohem ostřejší, tohle je jen takové jízlivé popíchnutí, ale i tak skvělé. Mladý aktivista a syn guvernéra Bill McKay se nechá přesvědčit ke kandidatuře na senátora proti senátorovi ze staré školy. Zpočátku v kampani poukazuje na konkrétní problémy a nabízí konkrétní řešení, které ovšem nikoho nezajímají. Na konci pod dohledem týmu poradců, kteří plánují každý krok, gesto, výraz, slovo se mění na frázistu. Vynikající Redford s tváří přesně pro tenhle typ filmu, stejně tak všehoschopný marketér Peter Boyle, výborný i režisér, který dosahuje dojmu autentičnosti tím, že nechává mluvit lidi před sebe či živou kamerou. Na sedmdesátky skvělé, dnes v politické realitě tak trošku čajíček - dneska kandidáti kromě frází lžou, straší, slibují věci co nemůžou ovlivnit, hledají špínu na soupeře. Jiní pro změnu nálepkují oponenty jako proruské, nedemokratické, populistické. PR týmy vytváří dokonalé beznázorové loutky. Média už nekomentují, ale nepokrytě fandí té správné straně a svými průzkumy určují, kdo má a kdo nemá vyhrát. Tady v podstatě vidíme pozitivní kampaň s troškou těch frází a odcházením ideálů, kde se oba kandidáti chovají slušně a oběma jde svým způsobem o blaho lidí. Silné 4* a drama roku 1972. ()

1860

Nejedná se vůbec o špatný film, ale u tohoto typu se neubráníte srovnávání s realitou a právě zde začne The Candidate trochu pokulhávat a chybějící debaty se svým protivníkem na tom moc nepřidají.. ()

Rema

Tak jsme si to už také prožili - volby po americku se vším všudy. Pouze s tím rozdílem, že témata v debatách jsou dnes povrchnější. (Film jsem si pouštěla v den prezidentských voleb 2023, pozn. aut.) Ale teď k filmu: Jde o pravdivý vhled do prostředí volebních kampaní a příběh je o to zajímavější, že náš kandidát je politicky nezkušený. O to lépe se s ním divák dokáže ztotožnit. Na druhou stranu tempo vyprávění a dialogů je opravdu rychlé a máme-li zpracovat veškeré informace, které se nám film snaží sdělit, bez pozastavení se nad některými scénami to možná nepůjde. Ocenila bych promyšlenější kameru. I dokumentární kamera může být promyšlená, takže nepředpokládám, že ochudit diváka o lepší záběry byl záměr. Zdá se mi, jako by tím film ztratil celý jeden rozměr, ale možná chci jen moc od filmu z roku 72. ()

Disease

Je vidět nejen, že se v politice za posledních minimálně 50 let nic nezměnilo, ale i to, že mezi americkou a naší předvolební kampaní není skoro žádný rozdíl. ()

dezert

Setsakramentsky ostrý navážení se do americkýho volebního systému. Redford vypadá jako kopie JFK, což nevím, jestli měl být účel, ale rozhodně to filmu přidává na věrohodnosti. ČÍmž chci říct, že Redford hraje parádně a člověk by ho fakt odvolil, kdyby mohl. Plakát s nafouknutou bublinou je prostě nářez. Kandidát je jen loutka, která říká hesla, kterým sám nevěří. ()

Honza dAve

Velmi zajímavý a poučný pohled do zákulisí kalifornského předvolebního boje a amerického stylu politiky. Redford je vynikající. ()

zberatel

Redford je vždy záruka že je načo sa pozerať. Tu sa stretáva idealizmus s politikou ktorý vždy nesie sebou nejaké následky, ak si myslíte že vás kandidatúra a následný boj o "miesto" nijako nezmení, mýlite sa. Buď stratíte samého seba, alebo ideály že fakt môžete niečo zmeniť. Politika naozaj nieje pre každého, to dokazujú ako naši politici, tak história čo nám dokladá ich život v retrospektíve, kedy už je jedno čo sa vlastne stalo, zmeniť sa to už nedá... ()

altaica

PRO MUŽE:Pohádka o tom, jak rovný a přímý chlap pevných zásad a názorů do politiky vkročil. A o tom jak ho vlastní volební štáb postupně v uniformně konzumní a volebně přijatelnou sr*čku změnil. Na politickou satiru je to slabé a na obžalobu většinového volebního systému blbé. Problém filmu je v tom, že tvůrci vynášejí do nebes podobné ideje a zvratky, kterými krmí své dnešní sociálními dávkami zkorumpované voliče i česká ČSSD a filmoví levicoví intelektuálové. A je mi moc líto, že chlápek jako Robert Redford se nechal zneužít k podobně úchylné agitce. Jediný světlý moment byla chvíle, kdy v autě pro svou radost začal sám sebe a všechny ty žvásty v parodovat. Pochopil, že ho systém semlel a uplácal z chlapa novou figurku pro adoraci davů.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Přesto, že slavný RR hraje ve famózní formě a ukázka zákulisí volebních štábů a jejich postupů je brilantní, madame, nemohu film s klidným svědomím doporučit, protože místo slámy mu čouhá z bot propaganda na sto honů. I díky podobným brutálně populistickým dílkům je dnes v USA u vesla černý Lenin ze země koz a jeho parta finančních čarodějů.          HLÁŠKA:Kandidát: Jestlipak vůbec někdo pochopil o čem mluvím? Otec Kandidáta, bývalý politik: Na to kašli, synu, na tom nezáleží. ()

subic

Slušné herecky, slušné režijně, tématicky však ne moc zajímavé, většinový volební systém se nás netýká, proto stačí vidět jednou. ()

klinkacek

Tenhle film mě opravdu překvapil. Luxusní herecky koncert Redforda, který výborně ztvárnil zhýčkaného idealistu, kterého realita politiky přetvořila ve vyhořelého cynika, který jde tvrdě za svým pochybným cílem přehoupnout hranici 50%. Jenže během cesty za úspěchem však zapomněl, že těch 50% je pouze začátek. Pokud máte rádi politiku a její mechanismy a ještě vás trochu zajímá, co vlastně udělá s člověkem, tak si film určitě užijete. Doporučuju!!! ()

gizi

Výborná ukázka volebního boje v Americe, stále aktuální. Perfektně vystihl v komentáři Douglas. Po shlédnutí 75% se další den vyhouplo na 80%. V krátké době jsem se na film podíval znovu 13.12.09 a opět jsem měl po shlédnutí dojem a 75%. ()

Vindemiatrix

Satirická rekonstrukce cesty k politickému úspěchu - nijak šokující, ale (i po čtyřiceti letech) trefná. Na počátku politické kariéry Billa McKaye stojí sympatická neohrabanost plná upřímných a konkrétních předsevzetí, která se postupně neurčitě rozmlžují, aby se vešla do chytlavých, automatizovaných frází. Titulní postava (skvěle ztvárněná Redfordem) je čím dál suverénnější, ve skutečnosti však prázdnější a bezradnější, jak se naplno ukazuje v příznačném závěru. ()

andy60

Ty dvě hvězdičky jsou čistě za filmové zpracování, ze kterého je cítit erudovanost a um. Ale kdybych měl hodnotit obsah, musel bych asi dát odpad, protože se řadím k lidem, kteří odcházejí od obrazovky, jakmile se tam objeví nějaký politik. ()

Oxytocin

Tenhle film jsem si koupil na DVD jenom kvůli Redfordovi a čekal jsem zajímavou podívanou s ironickým nádechem ve stylu obalu, kde je s bublinou od žvýkačky. Z filmu cítím kromě všemožného umu hlavně pach staré doby, žvanivé dialogy a nic neříkající prostředí z politického světa. Zkusím se na film kouknout po dalších deseti letech. Třeba jej již ocením. ()