Valachiho svědectví

• Itálie Joe Valachi - I segreti di "Cosa Nostra" (více)

Joe Valachi, bývalý mafián, se ocitnul ve vězení. Rozhodne se stát hlavním svědkem v ostře sledovaném procesu s mafiánským bossem. Ve své výpovědi před kamerami postupně odhaluje celý svůj životní příběh, historii svého pádu do osidel mafie a zločinu… (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

patrikus

Je to zvláštní, ale nijak mě to nezaujalo, byť jsem velký fanda na Lina Venturu. Ten by v tomto filmu však nějak v druhém plánu a celé to bylo postavené na jakési výpovědi Charlese Bronsona, coby svědka a účastníka války mezi gangstery... Ale jo, pro milovníky mafiánských sirových příběhů je to jistě skvělá zabijácká podívaná... Možná, že mně to sledování zhnusil dabing, který zřejmě nedělala žádná dabingová společnost, ale snad nějaký závod na výrobu koudelí, či co... jediný, kdo se snaží byl Alois Švehlík, který své řemeslo dokonale ovládá... Musím říci, že ve třeba v Belgii je tento film lehce opomíjený a takové vysoké hodnocení nemá... ()

Disease

S výjimkou Tenkrát v Americe gangsterky moc nemusím, zejména ne ty řemeslně sterilní kousky od Scorsese a De Palmy. Tohle mně ale bavilo hodně. ()

Lefty86

Slušná gangsterka, filmy podle skutečných událostí americko sicilské Cosy Nostry mě baví a zajímají. Velmi se mi líbil herec v roli Lucky Luciana Angelo Infanti, i vizuelně mu byl podobný. Naopak Bronson se mi zdál prkennej. Nevím proč z Maranzana dělali muže s IQ 38 , scéna kde Valachi přijde do jeho restaurace a on se ptá proč je mokrej, mi připomínala spíš grotesku, než seriózní film. Jinak celkem kopíruje historii, což se cení. Jen škoda malého prostoru pro Lucky Luciana, ale nebyl to film o něm. 75% ()

kebom

Dosť neúsrodý snímok, kde každý vraždí každého a dokopy o nič nejde... Čo sa však nedá prepáčiť, sú zábery z roku 1929 z New Yorku a v pozadí sa týčia dvojičky WTC dokončené až v rokoch 1970 - 1973. Alebo nové automobily vedľa "veteránov" z toho istého obdobia - trápne chyby. ()

Mikino00

Velmi schopný snímek mapující činnost slavných mafiánských es ze svědectví Joa Valachiho, obstojně ztvárněného Bronsonem. Jen mi to přišlo dějově nesourodé. takové rozkouskované. Nicméně i tak se jedná o dramatickou podívanou, která za sebou nechá spoustu mrtvol. ()

WinstonS

Ve stejném roce, kdy vyšel Kmotr, odehráli Charles Bronson ruku v ruce s Linou Venturou brilantní part popisující začátky sicilské mafie v NY, známou Castellamarskou válku, poválečný vzestup za éry Lucky Luciana i hořký konec Vita Genoveseho. Mafiánskou historii mám ve velké oblibě a přes některé historické nepřenosti (např. vraždy Masserii, Rheiny i Merenzana proběhly jinak) jsem si tenhle snímek opravdu užil ()

Nerd4Dreaming

Zajímavej pohled do struktur Cosa Nostra.. Kmotr to samozřejmě není, ale slušnej film jo.. Chybí hluchá místa, vše pěkně běží až k (ne)zdárnému konci. ()

agassi68

Problém je, že o mafii sa toho natočilo skoro toľko ako o holokauste. Takže je s čím porovnávať. Bronson v tejto úlohe nič moc a Ventura je predsa jasný policajt :). Aj keď na tú dobu to mohol byť 4hviezdičkový film, momentálne to na viac ako tri nevydá.. ()

Faila

Mafiáni-hrdlořezové představeni jako "obyčejní" lidi. Valachi přeci nic zas tak špatného nedělal... Vyprávění z pohledu zainteresovaného člověka dává vyprávěnému trochu jinou atmosféru - a vůbec ne špatnou. ()

Mashak

Člověku hned ze začátku dojde, odkud tvůrci hry Mafia brali inspiraci. Je to skvělé dílo a je jen škoda, že je nedoceněno. Nejspíš to bude tím, že v tom samém roce vznikl Kmotr. ()

Schlierkamp

Francouzsko-italské drama vyprávějící podle skutečných událostí o vzestupu, vývoji a pádu italského mafiánského uskupení zvaného Cosa Nostra. Joseph Valachi, jako vždy dokonalý Ch. Bronson, jakožto člen mafie, jenž se vypracoval z řidiče na významné postavení, je díky intrikám uvržen do vězení a zde se rozhodne porušit zákon mlčení a vyprávět svůj příběh. Tento příběh o zradách, intrikách, vraždách a změnách v hierarchii Cosa Nostry je stěžejní část snímku a lze názorně sledovat vývoj mafie v New Yorku od 30. do 60. let. Bronsonova protivníka, mafiánského bosse Vita Genoveseho nehrál nikdo menší než L. Ventura, o jehož nejvyšších hereckých schopnostech netřeba vést dlouhé debaty. Oba bývalí členové jedné mafiánské rodiny spojené krví, posléze díky intrikám Tonyho Bendera (G. Leontini) skončivší ve vězení, ani za mřížemi nezapoměli na válku, jež se mezi nimi rozpoutala. Snímek je též zajímavý netradičním pojetím scénáře, počáteční uvedení do situace je vystřídáno na dlouhé minuty hlavním retrospektivním příběhem, aby se poté děj vrátil do reality a divák pochopil vztahy a souvislosti mezi Valachim a Genovesem. Díky hereckým hvězdám v hlavních rolích hodnotím pochopitelně snímek velmi vysoko, nicméně se domnívám, že kvalit a atmosféry legendárního Kmotra nedosahuje. ()

tranquill

"Já jsem nikdy nezabil nikoho, kdo by si to nezasloužil!" U mě si ale nadstandard nevyslouží, další gangsterka, která není mým šálkem kávy. ()

bakeero

Doufal jsem v gangsterský opus, který se alespoň přiblíží mým milovaným filmům jako Casino nebo Goodfellas. Ale tohle je slabej odvárek. ()

Petulka88

Gangsterka ze staré školy, které dominuje Charles Bronson, jehož hlášky jsou (hlavně v první polovině filmu) sušší než písek na Sahaře. Pokud je tohle Vaše krevní skupina, není co řešit. ()

Chester7

Jak už jsem tu někde psal, na starý film nekoukám, prostě jsem rozmazlenej. Charlese Bronsona znám, ale přiznám se, tohle je první film, který jsem s ním viděl :) A teď to nejlepší: Hodně jsem si o mafiánech první poloviny 20. století přečetl a moc se mi líbilo sledovat to celé ve filmu. Pro mě lepší než než celý Kmotr... ()

Amonasr

Zdařilé filmové zpracování skutečného příběhu, kdy se v USA poprvé podařilo před veřejností odhalit fungování mafie. Solidní vhled do struktur a způsobu fungovaní organizovaného zločinu v jeho ještě ryze kriminální podobě. Po půlstoletí už mafie fungují mnohem sofistikovaněji, včetně prorůstání do ekonomických a mocenských struktur, což můžeme sledovat i u nás a názorně doslova v přímém přenosu třeba na Slovensku. Snímek je vyprávěn s poněkud odtažitým nadhledem a nevzbuzuje tak výraznější divácké emoce, což ale snad není úplně na škodu. Vždy se totiž trochu sám před sebou stydím, když se přistihnu, že ve filmu fandím charismaticky ztvárněnému zločinci namísto spravedlnosti. ()