Těžko si lze představit slavnější film pro dospělé než Deep Throat (Hluboké hrdlo), který se stal v roce 1972 skutečným hitem sezony a měl zásadní vliv na americkou kulturu i společnost začátku 70. let. Náklady na snímek Hluboké hrdlo, jenž proslavila i stejnojmenná tajemná postava z aféry Watergate, nepřesáhly 25 000 dolarů, přesto zisk snímku přerostl miliony dolarů a podle mnohých se jedná o snímek s největším ziskem v historii kinematografie. Dvojice Fenton Bailey a Randy Barbato se nikdy nebála kontroverzních témat a zákulisí slavného pornografického díla i jeho pohnutá historie nabízejí dostatek zajímavého materiálu. Dokument Inside Deep Throat měl svoji světovou premiéru na loňském festivalu v Sundance. (FebioFest 2006) (oficiální text distributora)

dopitak

Kvalitně sestříhaný dokument obsahující mnoho unikátních záběrů, skvělá hudba. Narozdíl od filmu Deep Throat, tento dokument není poznamenán časem (Deep Throat z pornografického hlediska je dnes bezcenný, což je ovšem v pornu stejné se vším, co má víc než několik let od premiéry). Bohužel od okamžiku, kdy se dostáváme k prvním popremiérovým restrikcím, hodně ztrácí na tempu. Do té doby excelentní a kupodivu i humorný. Warren Beatty, přes kterého jsem se k tomuto dokumentu dostal, shledal odsouzení Harryho Reemse za porušení 1. dodatku americké ústavy. ()

salalala

Povedený dokument o jednom pornografickém filmu, o kterém všichni slyšeli, ale málokdo ho viděl. Režisér Damiani se snažil do porna vnést nádech umění, což mohlo být docela povedený (podle té scény s tou raketou), bohužel ale dopad filmu byl zcela opačný. Dokument se úžasně naváží do USA jakožto do nejsvobodnější země na světě, kde se dodnes považuje porno za zvrhlost a obscénnost. Promluvili tam všichni, kdo něco znamenají od Coppoly k Flintovi. Ano, i Craven natočil pár těchto filmíků, porno bylo v sedmdesátých letech kultem a provokací. Někdy z filmu mrazí, to když hlavní představitel popisuje, jak mu film negativně změnil život. Opravdu poučný dokument o filmu Hluboké hrdlo. Teď už to chce ho jen vidět :). ()

Kulmon

Skvělý dokument o prvním pornografickém snímku - Hluboké hrdlo. Jak jsem se měli možnost dozvědět, film se taky mohl jmenovat Polykačka mečů, no je fakt, že felace od Lovelace by asi stála a za to. Já jsem Deep Throat viděl, takže jsem věděl o co se jedná. Ale v tomto dokumentu nám bylo osvětleno, co vlastně film v prudérní Americe a celém světě vlastně na počátku 70. let znamenal. Film byl zakázán a filmaři se dokonce objevili před soudem. Protože nebylo možné odsoudit Lindu Lovelace či režiséra, odsral to Harry Reems, jenž hrál doktora Younga a který měl původně bručet pět let, ale nakonec byl osvobozen. Na film chodilo spousta celebrit a tak mu podporu vyslovil mimochodem Jack Nicholson! Jinak pro mne šokující věc, Reemsovi bylo v době natočení filmu 24 let, no s tím knírkem bych mu hádal minimálně 40. Harry tak jel na drogách a pěkně chlastal, ale podle dokumentu je z něj dnes počestný křesťan a realitní makléř. No na pornoherce se 129 natočenými filmy je to pěkné. Co se týče Lindy Lovelace, tak ta mi přišla jako totálně tupá husa. Její otázka co znamená anarchie a její další věty, které vypustila z úst, mne utvrdily v tom, že byla totálně blbá. Ale v této branži asi nic nového pod sluncem. S tím souvisí asi i to, že se pak stala bojovnicí proti pornu! Kecy, že je tam vlastně permanentně znásilňovaná sice zní hezky, ale její způsob kouření dává jasný signál, že už toho měla za sebou dost a zas tak znásilňovaná nebyla. Ke konci života opět otočila a aby se svého uměleckého jména něco vytřískala, nechala se nafotit. Prý byla v 51 stále sexy, ale kdo dokument viděl, tak byla sešla jak cigánka po čtyřiadvacatým faganovi. V roce 2002 zahynula při autonehodě. Tvůrci filmu sice vešli do dějin, ale dnes se k pornu taky nestaví dvakrát kladně. Už to není umění, když má kameru každý. Na jeden natočený hollywoodský snímek připadne více než 30 pornografických. ()

jojinecko

Porno je celospoločenský fenomén a preto by k všeobecnému vzdelaniu mohlo patriť aj to, kde ten celý cirkus a obrovský biznis vlastne začal..Tento dokument odkrýva pozadie vzniku prvého verejne šíreného filmu, ktorý spôsobil pohoršenie, nadšenie a hlavne priniesol niečo nové a definoval ďalšie smerovanie "iného druhu filmu"...Z historického aj kinematografického hľadiska veľmi poučné a zaujímavé... Pre tých, ktorý to chcú pozerajú kvôli nejakým "erotickým akciám", odporúčam nech radšej dajú prednosť naozajstnému pornu, aby neostali sklamaný:) ()

Exkvizitor

Dokument je plný skutečně zajímavých informací. Věděli jste, že Linda Lovelace natočení filmu litovala a posléze ho odsoudila slovy: "Pokaždé, když se na ten film díváte, vidíte, jak mě znásilňují" nebo že hlavní mužský pornoherec Hlubokého hrdla byl odsouzen na pět let do vězení, nakonec však byl osvobozen, stal se alkoholikem, posléze konvertoval ke křesťanství a dnes obchoduje s pozemky...? Atd. atd. Dokument navíc neopomíná zmínit dobový socio-kulturně-politický kontex, v němž byl film natočen a distribuován a bez jehož zmínky bychom jen obtížně chápali všechny souvislosti. Zkrátka pozoruhodná podívaná. P.S. V dokumentu vystupují i zajímavé celebrity. Bohužel potenciálně nejzajímavější z nich - spisovateli Normanu Mailerovi - jsem nerozuměl ani slovo, protože film jsem viděl bez titulků a starý pán poněkud huhňá. To je ovšem spíše můj problém, není-liž pravda. ()

• Tvůrci sesbírali na 800 hodin rozhovorů a archivních materiálů. (FilmFan24)
  • Komentář k fimu namluvil Dennis Hopper. (M.B)
  • V Hlubokém hrdle byl první film, který vysílala HBO s označením NC-17 (nepřístupno osobám mladším 17 let). (FilmFan24)