Silent Hill

• Francie Silent Hill (více)

Rose, která má smrtelně nemocnou dcerku, se chopí poslední šance a vydá se za starou léčitelkou. Bohužel však zabloudí do tajemného a opuštěného městečka jménem Silent Hill, kde nakonec svou holčičku ztratí. Rose se při jejím hledání stále hlouběji zaplétá do ponuré historie města, které je mrtvé jen na první pohled. V temných koutech totiž něco číhá… a nemá to zrovna dobré úmysly. Silent Hill je ve světě počítačových her jednou z nejpopulárnějších herních sérií survival hororů, do níž patří např. i Resident Evil. Silent Hill však nestaví na zombies a roztrhaných vnitřnostech, mnohem raději diváka straší po vzoru klasických japonských hororů a představuje mu monstra jak z deníčku nejslavnějších kubistů. Výsledkem je vysoce originální herní koncept, který učaroval i Rogeru Avarymu (scénárista Pulp Fiction), který se rozhodl sepsat scénář, s podporou autora původní hry, Akiry Yamaoky z Konami. Silent Hill režíruje Christophe Gans, zodpovědný za Bratrstvo vlků. (oficiální text distributora)

Wiceman

Takhle nějak si představuju povedenou herní adaptaci na plátně. Vše, co obsahovala hra a co Vás na ní tak děsilo, je zde všudypřítomné a překvapivě... to funguje velice dobře. Městečko duchů, kde se střídá ovzduší za zvuku sirén. Přechod z bílýho limba do rezavýho a nebezpečnýho pekla je tu opravdu pěkně realizováno a člověk se v tom ani na moment neztrácí. Co je ale pro mě nejzajímavější na tomhle filmu, je fakt, že ačkoliv jsem ho viděl už několikrát, tak pokaždý, když si ho pustím znovu mám u některých scén, že je vidím poprvé (viz. ďábelský děti apod.) Samozřejmě je tu plno pamětihodných scén, u kterých Vám trochu tuhne krev v žilách. Obsazení by klidně sneslo trochu oživení, neboť hlavní postava Rose je taková nemastná, neslaná a tatínek Sean Bean (bacha! V tomhle filmu neumře :D ) tu běhá jak tatar, rozbíjí co se dá a to jen proto, aby se zklamaně otočil a jel čekat na svojí ženu s dcerkou domů. Za zmínku ale stojí adoptovaná dcerka a její ďábelské dvojče. Sice je tu trochu vidět vliv japonskejch hororů (holčička, černý vlasy přes obličej) ale kupodivu se to sem hodí. Asi to bude i tím, že herní předloha je japonská :D Bavil jsem se a hrůza mi chvílema přímo dupala po zádech. Jen škoda nevýrazných postav. Čtyři hvězdy. ()

Jirkacek

Kdybych si tak předem přečetl, že horor Silent Hill byl natočen podle úspěšné počítačové hry, tak bych si ho doma možná ani nepustil. Jenže na kdyby se nehraje a tak se na naší TV rozběhl celkem slušný film se sympatickými herci a herečkami. Začátek se mi hodně líbil, když jsme se seznámili s Rose a její adoptovanou nemocnou dcerou Sheron, trpící náměsíčností a zlými sny, ve kterých se jí zdá o SIlent Hill. Žádné léky holčičce nepomáhaly a tak si zoufalá Rose vyhledala, že ten Silent Hill vlastně je město duchů. V něm před třiceti lety došlo k požáru, který jej zničil a zabil velkou část obyvatel. Město bylo poté uzavřeno, protože pod ním stále ještě hořelo uhlí v bývalých dolech. Přesto všechno se sem Rose s dítětem stejně vydala, aby našla odpověď na otázku, jak své dceři, v Silent Hill narozené, pomoci. No já bych tam panečku nejel, ale shodou okolností se do opuštěného města spolu s ní dostala i policistka Bennetová, krásná to žena, která Rose přes počáteční nedůvěru začala pomáhat. A zde musím poznamenat, že ztvárnění města bylo po vizuální stránce naprosto dokonalé - tiché ulice, rozbitá auta, převrácený kočárek, vytlučené okna domů, mlha, temná zákoutí a další prvky mne ohromily v dobrém slova smyslu. Také hudby, tu a tam se ozývající byla perfektní. A samotný příběh ? Ze začátku to bylo dobré, ale postupně při odhalování pravdy jsem zjistil, že tvůrci nepřišli s ničím novým - v podstatě se jednalo o pálení čarodějnic. Co musím úplně odsoudit k upálení na hranici, bylo ono zlo, které zabíjelo poslední obyvatele města Silent Hill, schovávající se v kostele. To jsem jaksi nepochopil, kde se vzalo, to nebylo dobře vysvětleno, i když bylo jasné o co mu jde - pomstít se za pokus o upálení jedné holčičky, která popáleniny přežila, porodila dceru a tou byla právě Sheron. Příběh tedy nic moc, žádné překvapení se nakonec nekonalo, i když dvě hodiny filmu utekly jako voda a nenudil jsem se tedy vůbec. Co se týče hereckých výkonů, tak Sean Ben jako adoptivní otec holčičky Sheron se mi hodně líbil, ale neměl zde moc prostoru k vyniknutí. Těžko mohu hodnotit Jodelle Ferland, jenž si zahrála dětskou dvojroli - prvně zde byla jako Sheron, podruhé jako její dvojče a zároveň zlo a temnota. Nejvíce sympatická mi byla nádherná Laurie Holden jako nebojácná policistka, pomáhající Rose, hlavní hrdince a zároveň matce Sheron, kterou si zahrála Radha Mitchell, tak ta mi také padla do oka. Takže za skvělé pozadí filmu a kulisy, dobré výkony herců, parádní hudbu a průměrný příběh bez nápadu, uděluji filmu Silent Hill tři tiché hvězdičky ***. ()

MaleRipley

Podobně jako starší brácha Resident Evil, ani Silent Hill se téměř vůbec nedrží příběhu ze hry. Výhodou SH oproti RE je však to, že je to i sám o sobě velmi kvalitní horor, jehož příběh je zcela soběstačný. Největší předností je ale atmosféra. Převést ten herní feeling z prvních dvou dílů na filmové plátno je nemožné a bylo by to proti fyzikálním zákonům, ovšem Gans z potenciálu tohoto filmu vyždímal snad všechno, co se dalo a lépe to podle mě ani udělat nešlo, navíc si myslím, že i příběh ze hry by bylo poněkud obtížné přenést do filmu, v neposlední řadě by to zanechalo podle mého spoustu nelogičností. Velmi nadprůměrná podívaná, jejíž průměrné hodnocení tady je asi hodně ovlivněno zhrzenými game fans, mezi které se řadím i já, ovšem objektivně musím uznat, že tohle se prostě celkem povedlo. ()

Dalajlada

Hru jsem nehrál, ale film se mi líbil. Efekty někdy trochu zaostávají, ale. Ale postavičky jak z noční můry se povedly. ono udělat něco lehce narezlého, omotat to ostnatým drátem, vypíchat tomu oči nebo znetvořit obličej je v mých představách obraz pekla a tím pádem se jim povedlo. ()

PMU

Film má skvělou atmosféru. Na rok 2006 velmi dobré efekty za které by se nemuselo stydět kdejaké "B" nyní, v roce 2019. Jelikož jsem nepolíben herní sérií SH, tak pro mě překvapivý konec. Trochu bych zamakal asi na obsazení, ale i tak se na to prostě dalo koukat. Uniká mi tak celkově nízké hodnocení snímku. ()

Rumplcimprca

Hry mě absolutně nezajímají. Asi problém, ale film by měl dávat smysl i bez znalosti (pokud nejdete na pokračování) předlohy. Atmosféra i výprava vynikající, ale ten příběh, postavy a události nedávaly logiku. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Pro dítě je matka něco jako Bůh." V počítačové hře prožíváte děsivý příběh plný hádek, brutality a zombie sestřiček z pohledu Harryho Masona. Tuto postavu zde hraje Sean Bean, ale není zde ta hlavní postava. Tu si zahrála Radha Mitchell, čímž dostáváme uječenou blondýnu v tichéch městečku plném hrůzy. Tento malý detail mi celkem vadil. Na druhou stranu tvůrci vystihly naprosto děsivou atmosféru, kde nechybí plno mlhy, padajícího popelu, strachu a děsivé hudby. Městečko duchů, kde se střídá ovzduší za zvuku sirén. Mění se realita z běžného dne do rezavýho pekla, kde jsou bytosti omotané ostnatým drátem s vypíchlejma očima nebo znetvořným obličejem. Příběh je o tom, že se máma s dcerou vybourají v Silent Hill, kde se holčička ztratí. Matka ji pak hledá všude kde se dá, což je vlastně i příběh počítačové hry. Hrál jsem snad všechny díly herní sérií SH... A tento film považuji za fantastický horor na nejvyšší úrovni. - 90%. ()

Aceboris

Aj keď mnohí nebudú súhlasiť Silent Hill je podľa mňa jedno z najlepších spracovaní počítačových hier na filmovom plátne. po rokoch som sa opätovne vrátil k tomuto filmu a musím povedať že sa mi páči ešte viac. Je veľká škoda že takýto spracovaní počítačových hier nie je viac. Film má výbornú atmosféru, ktorú dopĺňa fantastická hudba. Samotný soundtrack je super na počúvanie. U mňa 8/10. Kto to ešte nevidel a má rád horory a v podstate nemusí vôbec poznať samotnú predlohu nech si to pozrie. ()

andy60

Hru jsem svého času sjížděl na ps2 a mám-li ji srovnat s filmem, hra jasně vítězí. Tím nechci říct, že by film byl špatný, vlastně mě nenapadá nic, co bych mu vytknul. Drží se předlohy naprosto věrohodně, vizuální stránka je úchvatná, hudba, atmosféra,herecké výkony, napětí..., to vše tam je. Problém asi bude vtom,že u filmu jste "pouhými" diváky, zatímco ve hře jste součástí děje. ()

Raichu.Cz

Nejlepší horror to sice není ale sledovat se to dá. Silent hill jsem hlavně poznal podle dlc na dead by daylight díky němuž jsem byl donucen se na tenhle horror podívat. Kvalita by potřebovala trochu dopracovat. Hudba parádní. Herecké výkony v pohodě. Pyramid head se rozhodně povedl ale ve filmu je málo vidět což mě u horroru nejvíce vadilo... Samozřejmě vás nebráním se na tento horror kouknout je to úplně na vás. Za mě 58% ()

Slash_Flash

Jakožto milovník původní Silent Hill série, nejvíce Silent Hill 2, tenhle film mě hodně oslovil. Momentkami visuální efekty dřou o zem, ale jinak jde o krásnou visuální podívanou se skvělou atmosférou a naprosto bombovým soundtrackem z původních her. Druhá polovina filmu už trošku ubírá a už jsem se začal docela nudit, ale zase nabírá na brutalitě, a i přesto že se osobně považuji za někoho s těžkým žaludkem, i mi některé scény daly zabrat. A taky miluji tu hromadu detailů a inspirací z herní předlohy, jde vidět, že tvůrci sami měli pro Silent Hill sérii slabost. Při porovnání s ostatními filmovými adaptacemi her, hlavně těch horrorových, by byl Silent Hill dost možná ta nejlepší. ()

Charliesed

Vizuálně skvělé, atmosférické a s použitím původního soudtracku ze hry. Ale příběh Silent Hillu je moc komplikovaný a komplexní na jeden film a to tu bylo dost znát. Možná by bylo lepší, kdyby příběh rozdělili na víc dílů nebo zkrátili, protože v druhé polovině filmu to je samé mluvení, které vedlo jen k neuspokojivému konci z důvodu tak velkého příběhu. ()

TylerD.

Viděl jsem dávno a pamatuji si jen dvě věci. První - film mě naštval tím, že nakonec nedosáhl plného hodnocení a druhou - vizuál některých scén je to nejlepší, co jsem kdy ve filmu viděl! ()

drkaldj

Některé triky jsou hrozně počítačový, jiné dost slušný. Atmosféru to dokáže navodit a příběhově je to taky zajímavý dost na to, aby to udrželo pozornost celé 2 hodiny. Někdy bych si to klidně zopakoval, ačkoliv tam není nic, co by mělo ten správný wau efekt. Herecky je to vesměs průměr. ()

Caviar

Perfektní zpracování počítačové hry, kamera jakoby přesně snimala postavu za kterou hrajete, výborná atmosféra a dobře ztvárněn monstra, vytknout se dá snad jen příliš ukvapený a dialogy prošpikovaný závěr, ve kterém se může člověk snadno ztratit. ()

Metal Gear – první Solidní videoherní adaptace?

Metal Gear – první Solidní videoherní adaptace?

31.08.2012

Videohry jsou obrovský byznys, který se zisky vyrovná filmovému. Hollywood se proto úporně snaží něco z toho vytřískat. Už dlouhá léta. Bohužel, nedaří se. Kvalitní herní adaptace sečtete na prstech… (více)

Del Toro vs. Gans: Kráska a zvíře

30.03.2008

Šermíři R. E. Howarda nastupují

Šermíři R. E. Howarda nastupují

13.01.2008

Obrovské zklamání z tržeb Zlatého kompasu (srovnatelné s rozčarováním z vlažného přijetí Superman se vrací, takže se vážně pochybuje o pokračování) a následné urychlené odsunutí Inkoustového srdce … (více)