Michael a Jannik jsou bratři. Michael si vybudoval slušnou kariéru v armádě, má hezkou ženu, dvě roztomilé dcerky. Jannik je černá ovce. Vrací se z vězení, právě když jeho bratr odjíždí do Afganistánu. Michael záhy padne do zajetí. Po čase je osvobozen a vrací se domů. Má však tajemství, se kterým se nedokáže vyrovnat a kvůli kterému se promění k nepoznání. (lenuse)

Almásy

druhé rande so Susanne Bier: famózne, manifique, neviem ešte aké superlatívy. veľmi silný príbeh, úžasne zvolený herci (po zhliadnutí dánskeho tria sa mi už teraz obsadenie amerického remaku nepáči) a skvelá kamera. connie nielsen ma veľmi prekvapila, a Ulrich THomsen a Nikolaj Lie Kaas sa nachádzajú v kolonke mojích obľúbených hercov. a silné to bolo aj preto, lebo vzťah titulných bratov je veľmi podobný mojmu vlastnému životu, takže sĺz bolo veľa. a záver ma zaklincoval. užasne. ()

milancecil

Hodně silný příběh o krutém lidském neštěstí, o tragédii jež šíří mezi lidmi válka a ta si své oběti s nějakými ohledy nikdy nevybírá, stejně tak jako ve filmovém příběhu o Michaelovi, majorovi dánské armády, který se sice vrátí šťastně z bojové mise v Afghánistánu, ale natrvalo je poznamenaný utrpením prožitým v zajetí, vrací se v době, když už je považovaný za mrtvého, nikdo totiž nepředpokládá, že mohl havárii sestřeleného vrtulníku někdo z posádky přežít, do rodiny se mezi tím místo něho zapojil mladší bratr a pomáhá manželce i se věnuje jeho dětem, prožívají společně šťastné chvíle a chtějí zapomenout, ale právě návrat vše mění, nevrací se totiž člověk, kterého oni dobře znali a měli rádi, ale vrací se bohužel psychicky narušený člověk, který by sice chtěl zpět svůj bývalý, klidný život, ale nedokáže to, naopak jen šíří rodinou nezadržitelně své osobní neštěstí, rozkládá ji svou nepotlačitelnou agresivitou a tvrdostí, odcizuje se dětem i manželce, všichni, které tolik miloval jeho přítomností jen trpí, dramatický závěr už je jen očekávatelným vyvrcholením jeho narůstající frustrace, opravdu drsný příběh, hořce věrohodný, že právě tak se to nezřídka může v některých rodinách válečných veteránů odehrávat. ()

zsn

Koukám zase další evropský film, který Amerika ukradla pro svou verzi a tu originální zadupala do země jak výkony, tak výnosy. Ku_va práce Proč?! Zajímalo by mě, kolik je ještě takových filmů, scénářů, nápadů provedení, které USA či jazykem přivlastněná Anglie potajnu znásilnila a exhibovala ve svém podání se svými obligátními herci. Jakoby evropská kamera, herecký výkon nebo prostředí mělo prašivinu. Amíci se prostě odmítaj koukat na neznámé tváře v dabingu, natož číst titulky a poslouchat cizí jazyk. Mě se ale taky nelíbil ksicht Daniela Craiga v přecucu "Muži, kteří nenávidí ženy" a dost mě mrzí, že zase společnost jak bezduchá ovce bude tuto verzi povyšovat, ačkoli originál, který šokoval dlouhou dobu předtím celý svět, je jen jeden, nenahraditéný, a to včetně svých představitelů. ()

netahlo

Jeden cas jsem koketoval s myslenkou, ze bych se podival na americky remake. Pohodlne jsem si chtel pockat na dabing a nemusel bych se shanet s puvodni danskou verzi a titulkama. Ale odradila me od toho nejoblibenejsi zidovka a nejprecenovanejsi herecka vsech dob, pani Portman. Nastesti! Strhujici drama s naprosto famoznim Thomsenem (Rodinna oslava) v hlavni roli. Syrovost, jake Americane ve sve nadutosti nikdy nebudou schopni docilit. Pri vzpomince na vsechny ty zoufale netalentovane "reziserky", ktere maji v Cechach moznost tocit filmy, nezbyva nez Danum jejich Susanne Bier tise zavidet. ()

Maynard.

V pořadí 3.film od týhle dánský režisérky a opět velká pecka. Tentokrát pořádný severský dráma se vší parádou. Jen bych asi ten film neházel do škatulky "válečný", z války je tam cca 8 minut, zbytek pořádná herecká forsáž a nadupaný dialogy. Herci vynikající, většinu z nich už z nám, což znamená to, že to není zdaleka 1.severskej film co sem viděl. Tohle je o naprostý přeměny dvou bratrů, kteří si díky jednomu incidentu v podstatě "vyměnili" svoje životy. Z hodnýho se stal rapl a ze zlýho hodnej týpek. Tenhle film jako není uplně veselej, což tahle ženská (rejžovka) asi má ráda. Ale proč nee.. ()

xLIGHTx

Z filmu je cítiť Dogmu 95 (môžno i preto niekedy snímka pôsobí ako lacná, zato kvalitná), ústrední herci vhodní a uveriteľní, vrátane pôvabnej Connie Nielsen, hoci jej "vysmútnenie sa" pôsobí na mňa osobne dáko nie až tak veľmi autenticky, ale asi to bolo nutné pre účely filmu. Ono je to vzťahová dráma reznutá vojenskou drámou a pohľadom na dôsledky a následky traumy z voj. misie. (US remake som nevidel.) Koniec na mňa pôsobil, tak prirodzene, ľudsky, pekne. Vojny sú špinavosť, v aktuálnej situácii s UKR si človek asi o to viac uvedomuje dôležitosť svetového mieru (ale viem, už to asi trochu začína zaváňať dákou súťažou missiek s ich klišé krédami ;). ()

leon_id

Hodne syrove psychologicke drama, kde sem postradal trosku tech emoci (kterych se jiste dockam v americkem remaku). Ulrich Thomsen dokazal sve herecke kvality v mnoha filmech predtim, v bratrech zastava pozici zajetim zdecimovaneho vojaka, kteremu rozvaze jazyk az opakovane uvezneni. Trosku slabsi strih a nevyraznou kameru zcela vyvazi krasa Connie Nielsen a tradicne vyborny Nikolaj Lie Kaas. Jsem hodne zvedavy na pretocenou verzi s Natalkou Portman, Dansko dostava 80% ()

YoZo8

Európsky film, ktorý rozhodne stoji za to. Miestami melancholické no rozhodne nie nudné. Ak mám porovnať americký a európsky film Bratia, tak ten americký ma u mňa trošku navrch. No ani tento EÚ originál rozhodne v ničom nezaostáva. ()

klukluka

Americký remake jsem viděl už zhruba přede dvěma lety, bohužel jsem si ho tehdy neoznámkoval, natož abych si k němu napsal komentář. Matně si ale vzpomínám, že mě to moc nechytlo, že mi to tehdy připadalo celkem o ničem. Tohle ale bylo jiný kafe! Výhradu mám k jediné věci - ke ztvárnění situace, při které měl Michael zmizet/zemřít. Představuju si, že když udeří vrtulník o vodní hladinu a vybouchne jak atomovka, tak opravdu veškeré osazenstvo ztrácí šanci na záchranu. A to že se pak najednou zrovna ta největší šajba zázračně objeví kdesi zahrabaná v písku působí skutečně velmi nevěrohodně. Jsem přesvědčen, že se to dalo navlíknout úplně jinak a přitom se to celý mohlo dál odvíjet naprosto stejně. Zajetí/manželčin civilní život, návrat domů, trauma, návaly zlosti, záchvat, cvokárna. Mám rád dánské filmy, snad že jsem zatím viděl jen ty lepší. Bratři rozhodně nezklamali. ()

cab

Zajimavy pribeh muze jdouciho slouzit sve vlasti do valky, kde se deji nepredstavitelna zverstva. Po navratu ma problem mluvit se svoji rodinou, zaclenit se do spolecnosti a obvinuje sveho problemoveho bratra z cizoloznictvi. Emotivne prazdny, ale zrucne podany. Lepsi prumer. Videno pred premierou americkeho remaku. 60% ()

Roman Albach

Až americký remake mě přivedl k původnímu dánskému filmu. Přirozenost, věrohodnost, žádná okázalost, to ho z mého pohledu charakterizuje. Ale tak silný zážitek, který mi připravili hollywoodští Bratři, ten se zde nedostavil. Američané dokázali chemii v tom zvláštním trojúhelníku rozehrát daleko lépe. ()

jakeer

Výborná režisérka a výborní herci (vychovaní na Dogme 95), ale z ich dielne som už videl aj lepšie a autentickejšie veci. Musím dať za pravdu KevSpe, tú snahu o rozohranie hlbšej psychológie postáv som ani ja nepobral - hoci sa mi ten fllm zrejme páčil viac ako jej. Istá šablónovitosť mi tu vadila - pritom práve autentickosť je to, pre čo pozeráme škandinávske filmy. ()

DannyBoy80

Susanne Bier opět nezklamala. Velmi vydařený film, který je několika násobně lepší než americký remake. Herecky zvládnuto výborně. Co se mi nejvíce libilo byla kamera a hudba, na špičkové úrovni. Opět vynikající scénář. Doporučuju. ()

Schuldiner

Dánsko... a já dávám za ´´čtyry´´, i když jsem byl do půlky přesvědčen, že to za 4 rozhodně nebude. Postupná kulminace dramatičnosti mě hodně potěšila a celý příběh je plynule dotvářen tak, že to všechno dění na začátku je vlastně ideální rozehrání celého filmu a tudíž nutné k celkovému dojmu... Rozhodně dost těžký i těžkopádný film. Ale perfektní drama! S výtečnými herci.. ()

Pafl

Susanne Bier si jako obvykle umanula, že chce něco říct a jako obvykle kašle na nějaké efekty a nechává nás v tom pořádně vymáchat. Myslím si, že kdyby totéž točila z ruky, na nějaký digitální foťák nebo na mobil, tak je jí to úplně fuk a výsledek je stejně drastický. Aby taky ne, se dvěma mimořádnými herci ve vrcholné formě (Connie Nielsen budiž, ale taky mohla klidně zůstat v Holywoodu). Brødre, pokud na to nejste připraveni, vás semele na kousky. ()

sona123

Velkou část filmu mě štvalo, jak se Jannik staví k situaci, jak prožívá smutek nad ztrátou, přišlo mi to nepřirozené, hodně ubrané z plynu, nevěrohodné...ale postupně vše pomaloučku zapadalo do sebe a dávalo smysl a na konci už jsem si nemyslela, že by to herci měli zahrát jinak. Tleskám za ten minimalimus a přece obrovskou sílu, kterou mi nakonec tvůrci vyrazili dech. Jsem zvědavá na americkou verzi a doufám, že bude trochu pokulhávat, seveřané jsou mému srdci bližší. A možná ještě krátce k obsahu - nikdy nepřestanu žasnout nad složitostí lidské psychiky a toho, jak vůbec fungujeme. Nepředvídatelné a fascinující zároveň. ()

D3VIL

80% - Kdybych všemu, co bylo ve filmu zahrnuto, uvěřil, ani na vteřinu bych nezaváhal přidat i pátou hvězdu. Bohužel je ale snímek místy přitažený za vlasy a nepůsobí tak autenticky, jak by měl. Vynikající herci a build-up atmosféry sice do jisté míry výše zmíněné kompenzují, nicméně ubrat sentimentu a přehnaných reakcí (nadávající dcera na oslavě Camilly) někdy neuškodí. Těším se na americkou verzi. ()

Nethar

Další výborné psychologické drama v podání seveřanů. Ti filmy s podobnou náladou prostě umějí. A opět vynikající Ulrich Thomsen. ()

mira007

Michael je vzorný občan, skvělý otec dvou dcer a úžasný manžel a má bratra Jannika ( N.L. Kaase si pamatuji z Informátorky a v Číně jedí psi ) , kterého vyzvedne z kriminálu, kde seděl za bankovní koupež. Nezodpovědný lůzr s výbuchy agrese. Michael pak odjede jako velitel jednotky do Afganistánu, kde ho sestřelí a prohlásí za mrtvého, ikdyž ho jen zajmou. Jeho bratr v jeho smrti objeví zodpovědnost a starost o jeho rodinu včetně krásné ženy. Michael je v zajetí nucen zabít svého spoluvězně a když je pak osvobozen a vrátí se domů je z něj nepoužitelný, žárlivý agresor. Zajímavý dánský film , který se zpočátku jeví jako rodinné melodrama, ale dojde do mrazivé psycho magorie. Civilně jednoduše zahrané, ale skvěle ( dětské herečky brilatní ) a vymazlené do celkového obrazu a realistické atmosféry. Asi zkusím i americký remake. ()

maty39

Vetšinou když se ke mě dostane nějaký film z MFF KV, tak mě to jen utvrdí v přesvědčení vyhýbat se Karlovým Varům. ()

Hugh Grant balí čínské krásky

Hugh Grant balí čínské krásky

15.06.2008

V neděli bodne špetka romantiky. Té opravdu kvalitní je na filmových plátnech zoufale málo. To víte, Richard Curtis sám všechno nestíhá. Naštěstí se scénáristického řemesla chopil i jeho brácha Jamie… (více)

Jake a Tobey jsou bráchové

Jake a Tobey jsou bráchové

20.09.2007

Drama dánské režisérky Susanne Bier Bratři posbíralo i tady na ČSFD pěkných pár pětihvězdičkových hodnocení a nadšených komentářů. Všiml si to i Hollywood ;-) Ano, už brzy se v tomhle textu objeví… (více)

Zach Braff v zajetí lékařů

Zach Braff v zajetí lékařů