Připoutejte se, prosím!

• USA Airplane! (více)

monolog

Když parodie ještě byly zábavné a když je točili lidé, kteří si je opravdu užívali. Na připoutejte se prosím jsem se poprvý díval jako malej kluk, někdy v jednadevadesátým na chatě, zakrytej i s hlavou a malou dírou mezi peřinou a matrací jsem koukal. Taťka se mě sice tehdy snažil přesvědčit, abych usnul, a to třeba tím, že mi na tu peřinu dával nohu, abych neviděl, ale já byl obratnej a dokoukal jsem to až do konce, aniž si to vlastně uvědomil. No a tehdy mě bavila stejně, jako dnes. Vlastně jsem si nikdy ani tu spoustu odkazů na starší válečný a katastrofický filmy neuvědomil, jen občas když dnes v nějakým dramatickým filmu vidím něco, co tihle kluci parodovali, tak se nedokážu neusmát. Například klasické rozloučení před akcí, když spolu leží v příboji (jasný Odtud až na věčnost). Nejlepší parodie, která navíc objevila komediální talent Leslie Nielsena a zničila mu tak na starý kolena jeho docela dobře vzešlou dramatickou kariéru. Dnes už chudák nemůže hrát nic, co není komedie. Přitom před Připoutejte se prosím hrál málokdy něco jinýho, než dramata. ()

Lacike

Tuto sériu som prvýkrát videl len pred pár rokmi, takže ma k nej neviaže žiadna nostalgia. No a na druhý pokus mi prvý diel pripadá strašne slabý. Prostredie letiska a lietadla mi dvakrát zaujímavé nepripadalo. Kadencia vtipov je nízka a ich úroveň je strašne vlažná. Akokeby sa tvorcovia ešte príliš držali na uzde. Najviac ma pobavil fór s Rogerom a Overom, ktorý sa rozprávajú cez vysielačku. Herecké obsadenie ústrednej dvojky mi tiež nesadlo. Nečudujem sa, že sa z nich žiadne hviezdy nestali. Nielsen a starý Bridges vo vedľajších úlohách sú zase príliš umiernený. Celkovo to je dnes prinajlepšom priemer a tretíkrát si tu už určite nepustím. 5/10. ()

nascendi

Predobraz neskorších a úspešnejších paródií som videl po prvý krát až dnes. Ako väčšina podobných paródií (česť výnimkám, ako Horúce strely) aj Airplane! trpí veľkým rozkmitom medzi ozaj vydarenými situáciami a gagmi a tým istým v úvodzovkách, ktorých bezproblémové strávenie si vyžaduje väčšiu toleranciu, než ktorou disponujem. Slabé tri hviezdičky a "děkuji, já už blila", keď to nabudúce uvidím v ponuke TV. ()

SOLOM.

Jako děcko jsem tuhle parodii doslova „žral“, no dnes už na mě sice takový dojem neudělala, ale pořád to byla místy docela prdel. Vždy se mi na tomto filmu nejvíc líbilo, jak se zabili nebo chtěli zabít spolusedící hlavního hrdiny…Herecké obsazení taky docela slušné – spousta známých tváří + dvě pěkné letušky Julie Hagerty a Lorna Patterson. Rád lítám, ale něco podobného bych určitě zažít nechtěl. Jen škoda že spoustu humorných pasáží tu a tam vystřídalo pár neskutečně trapných vtípků, bez kterých bych se klidně obešel. Naštěstí jich tu nebylo zas tolik, aby mi znechutili tento lehce nadprůměrný kousek. Z nostalgie 70%, jinak bych šel dnes už s hodnocením asi dolů! ()

Anderton

Niektoré vtipy sú vtipné v každom desaťročí, niektoré sú bohužial poplatné iba svojej dobe. Neuveritelné množstvo nápadov bratov Zuckerových by si žiadalo aj rovnaké množstvo luxusných fórov. Ale to bude asi nakoniec najväčší problém, že ak chcú byť stále vtipní, zákonite to nejde nonstop. A pre súčasného diváka ešte menej často. Každopádne na druhý krát som tých fórov podchytil viac. ()

• V německé jazykové mutaci filmu spolu černošští pasažéři rozmlouvají bavorským, v italské verzi neapolským nářečím. (Cheeker)
  • Muzikálová herečka Ethel Merman, jež ztvárnila poručíka Hurwitze, zpívá úryvek z písně „Všechno porůstají růže“. (Trainspotter)

Bláznivá střela se vrátí

Bláznivá střela se vrátí