Temný plášt mlhy zakrývající celé království se průdce rozevírá a do světa lidí vniká přes husté mračno šupinatý tvor. Zděšení lidé, kteří zahlédnou letící monstrum ze strachu utíkají do svých příbytků a toužebně čekají, že se najde někdo odvážný, kdo je ze strachu a bezmoci osvobodí. Samotný král země je zděšen v momentu, kdy se dozví, že se jedná o prastarého draka, chrlící oheň jenž má zálusk na dívky z celého království. Král ze strachu a starých proroctví splňuje drakovi nároky na nevinné a půvabné dívky, které žijí v chudobě a mají hlad. Jenže to nebudou ony krásky, které budou stát na konci potravinového řetězce, nybrž samotný věčně nenajezený starý tvor z temnot. Tohle vše se dozví v pravý čas moudrý kouzelník a rozhodne se svým kouzelnickým učněm zakročit.

Takhle by se dal stručně popsat fantasy film Matthewa Robbinse, který nás zavádí do časů krásných princezen a nebojácných bojovníků, kteří mají chuť se porvat s každým zlem. (Kinolístek)

Tayen

Pravá syrová pohádka o drakovi, který nemluví a je tak zlý a zvířecký, jak drak má být. Losování mezi dívkami, obětování, starý kouzelník, jeho mladý učeň, třesoucí se jeskyně, podivná princezna, která se sama obětuje a konečný souboj s drakem útočícího z nebe: co víc si od středověké pohádky při níž mrazí přát. ()

Karlas

Skvělá fantasy pohádka podle starých evropských legend, kdy byli draci ohavnými nestvůrami a symbolem zla, nikoliv pejsci na vodítku. Tento film má prosté, ale napínavé ztvárnění 80. let, které okouzlí každého příznivce poctivé výtvarné práce v duchu dávných pověstí. ()

movieband

Příjemná středověká pohádka, který bohužel tratí na kvalitě v předimenzovaném závěru. Pamatuju si, že jsem jako malý na vhsce viděl závěr filmu s drakem a slíbil jsem si, že se na tenhle film podívám. Teď jsem ho našel na internetu a shlédnutí bylo jisté. Jenom taková vsuvka - neprojíždět galerii, vyspoileruje kompletně celý film. Nějaký chytrák totiž sestavil fotky z filmu v posloupnosti, jak jdou po sobě události ve filmu. Dragonslayer je perfektní po řemeslné stránce, tak i po té vyprávěcí. Film není nikterak složitý, spíš vsází na klasickou jednoduchost o středověkých příbězích s rytíři, mágy, lásku a draky, co požírají nevinné panny. Robbins si však tyhle krásné příběhy trochu přitvrdil, takže se ve filmu divák může dočkat malých dráčat, co ožírají princezně pahýly nohou nebo chladnokrevné probodnutí mága, bez jakýchkoliv servítek. Samotné zpracování, vyobrazení středověku, samotný drak, se povedlo, jak nejlíp to v osmdesátých letech šlo a o to víc je film kouzelnější. Nebýt toho konce, který chtěl vsadit na větší epičnost, bez keců bych napálil plnou. Bohužel právě na konci film ztratil spád a celé své kouzlo, které si udržoval většinu svého času. V jednoduchosti je síla. 86% ()

honajz2

Ty jo, já asi změním ten svůj názor na fantasy žánr, protože tohle mě fakt bavilo. Pravda, chvíli trvalo, než si mě to získalo, prvních 20 minut fakt nic moc. Ale pak už je to zajímavé, dobré, zaujme to, co víc si přát. Občas jsou nějaké scény moc táhlé, ale to je jen taková drobnost. Jinak je to opravdu překvapivě funkční, což jsem u fantasy fakt nečekal, jelikož ho zrovna nemusím, ale nakonec to bude možná žánr pro mě, jelikož... Tady se musím zastavit, jinak bych zas vypsal o tom žánru nějaké dlouhé souvětí. Je to fajn film, akorát mě štve, že mi zabili moji oblíbenou postavu nějak po 30 minutách, ale co s tím udělám. 4* ()

Kwaichi

Tento kúsok by som zaradil jednoznačne do siene klasiky. Mnohé scéne, ktoré tu boli znázornené sa objavujú v obdobnej podobe v dnešných trhákoch. Škoda, že v čase jeho vzniku bola orientácia publika zamerané trochu na odlišné žánre, keby film vyšiel dnes, bol by z neho nevýslovný hit. ()

okkac

Takové zapadnuté fantasy (neříkám pohádka, protože v určitých momentech to k ní má celkem daleko, protože záchrana na poslední chvíle zde není a ukousne se tu ruka), ale je toho škoda. Filmů o dracích je jen pár a tenhle patří k těm nejpovedenějším, nehledě na fakt, že na rok výroby to má velmi povedené triky hlavně u draka. ()

Šimpy

Nápaditá a především napínavá podívaná. Čekal jsem něco naivního a tady plno překvapivých zvratů...hraní si s očekáváním a důkaz toho, že ne každý drak je hodný jako Draco...obzvlášť jistá naturalističnost na pohádkový, či chcete-li fantasy příběh, byla trochu šokující....mám na mysli žeroucí dráčata. MacNicol jako nafoukaný čarodějův učedník překvapil a potěšila malá role Iana McDiarmida. A i efekty ušly. Na tu dobu. :-) ()

filmmovier

Vůbec nechápu, jak se stalo, že jsem o tomhle filmu v životě neslyšel a poprvé se o něm dozvěděl až před měsícem, po asi padesáté návštěvě profilu Iana McDiarmida. Nicméně stalo se a já a Drakobijce jsme se konečně setkali. A bylo to setkání krásné. Nejen proto, že se film natáčel ve waleských interiérech a taky na překrásném ostrově Skye, ale i proto, že má super příběh a parádní atmosféru. Drakobijce je poctivá, čistokrevná fantasy, která je chvíli odlehčená a chvíli se vůbec nebojí temnoty a hlavně... má draka. A draka, který vypadá naprosto luxusně! Nikdy jsem si nemyslel, že někdy uvidím mladého Petera MacNicola nebo Petera MacNicola jako hlavního hrdinu ve fantasy, a s Drakobijcem jsem dostal obojí. Poctivá osmdesátková klasika, která se může naprosto klidně zařadit po bok nestárnoucích velikánů jako Nekonečný příběh, Souboj Titánů, Willow nebo Legenda. Fakt skvělej film, čistá esence žánru. Drakobijce jsem rozhodně neviděl naposledy. 80%. ()

blackJag

Peter MacNicol ve své první roli, v době, kdy jeho budoucí "piškotové" období dávala tušit jen nevelká postava tohoto herce... Velmi se mi líbil začátek filmu, výprava, výběr lokalit, hudební doprovod také stojí za zmínku, v průběhu dokáže příběh svým postupem dokonce i překvapit (princezna, která nedojde klasické záchrany), ale v závěru už trochu dochází tvůrčí síly. 70% ()

Ironfood

Drakobijce je takovým mixem pohádky a (místy překvapivě temné) fantasy. Bohužel příběh je hodně nudný, bez nějakého zajímavějšího nápadu. Když už se objeví nějaká potenciálně zajímavá linka, konkrétně třeba přechod od pohanské magie ke křesťanství, tak je nedotažená. Příliš šťastné není ani obsazení hlavní role - i když MacNicol zamlada ještě nepůsobil tak nesympaticky jako v pozdějším věku (kupříkladu v Ghostbusters 2 mi působil opravdu velké utrpení), rozhodně to není postava, která by vám nějak více přirostla k srdci. Taková postava v drakobijci koneckonců není žádná (možná trochu ta holka, ale jen dokud předstírala, že je kluk). Herecké výkony slabé a celkově to působilo hodně béčkově. O to větším překvapením byl největší klad tohoto filmu, a to drak, který je udělaný naprosto skvěle. ()

Han22

Klasický námět českých pohádek - boj proti drakovi je tu podán jako poměrně drsná fantasy z ranného středověku, kdy začíná křesťanství a stará doba čarodějů a draků je na ústupu. Je tu pár opravdu krutých scén včetně jedno docela šokujícího zvratu, který jsem opravdu nečekal a finální boj je plný skvělých efektů - mě se to docela líbilo. EDIT 2024: Rok 1981 přinesl se Soubojem Titánů a Excalibrem nástup osmdesátkové vlny fantasy a většinu těch filmů mám dodnes moc rád. Drakobijce jim rozhodně nedělá ostudu, naopak jsem na některé věci z něj ani po mnoha letech nezapomněl. Ano je to pomalý, hrdina (začínající MacNicol) je většinu filmu idiot a jeho láska mužatka. Ale dvojitý souboj na konci je parádní, efekty i drak solidní, jsou nečekaně brutální scény, nečekané úmrtí. A kombinace končícího fantasy věku a nástupu křesťanského středověku jsem nikdy neviděl, takže zvyšuji na 4*. ()

Seti

Značné zklamání. Nejenže děj je skutečně hodně primitivní, ale Robbins navíc nedokáže vytvořit ani žádnou atmosféru, což znemožnuje jakékoliv divákovo zainteresování. Drakobijce je pouze plochá a prázdná nuda, což rozhodně není zapříčiněno rokem vzniku (naopak efekty jsou sice dnes na první pohled hodně archaické, ale jsou asi to jediné, co ve filmu funguje). Klíčovým problémem je scénář, jelikož nenabízí, krom jednoduché ústřední linie "zabít draka", vůbec nic a občas mi přišlo, že "vymyslet" ho muselo dát někomu setsakramenskou fušku. Herci jak vystřižení z ochotnického kabaretu bohužel nic nezachraňují. Zkrátka tohle dobrodružství se těžce nepovedlo. ()

iXtr3m3

V osemdesiatych rokoch, možno aj v začiatkoch deväťdesiatych by to nadchlo určite viac, ale takto to hodnotím komplexne nielen na základe trikov, ktoré boli fakt skvelé, najmä pohyb draka na zemi, fakt že super, ale aj na základe príbehu, ktorý bol teda nič moc a hlavne tam bolo priveľa "hlúpych" miest. Ale neľutujem pozretie, ležalo mi to na disku už roky, takže konečne som sa k tomu dostal. ()

Adramelech

Docela hezká fantasy pohádka. Pěkná je scéna, jak drak žere princeznu. Blíží se k ní, ona krásně realisticky vyšiluje hrůzou, a když člověk čeká, že si ji drak podá způsobem, jaký známe z Jurského parku, vyšlehnou z dračí tlamy plameny a oheň princeznu pohltí. Drak totiž není žádný dinosaurus, aby hltal syrovou stravu, nýbrž je to kultivovaný ještěr, který si ji nejdřív orestuje, a je k tomu účelu i patřičně vybavený. ()

Eldoth

Viděl jsem ho snad už před sto lety, ale i tak si některé scény pamatuju jako bych je viděl včera. Perfektní atmosféra temného středověku s příchutí fantasy a hodně slušné triky na tu dobu (škoda té neproměněné nominace) ...s trochou nadsázky za 4*. ()

willis

Jedna s prvních "klasických" fantazy s čarodějem, drakem a učedníkem který ke štěstí přišel. Syrovost některých scén a občas téměř "hororové" scény povyšujou tohle dílo nad obyčejnou pohádku. Drak je pěkně udělaný i animovaný a vypadá na rozdíl od jeho potomků, kteří vypadají jako přerostlý leguáni, impozantně. ***1/2 ()