Vějíř lady Windermerové

• USA A Good Woman (více)

Současné filmové adaptace her Oscara Wilda, jako například Ideální manžel nebo Jak je důležité míti Filipa, se většinou věrně drží originálu a odrážejí reálie viktoriánské Anglie 19. století. Režisér Mike Barker a scenárista Howard Himelstein však důvtipně přenesli stejnojmennou Wildovu hru do komunity Angličanů a Američanů žijících ve třicátých letech na italském pobřeží Amalfi. Mladá lady Windermerová, v podání Scarlett Johanssonové, podezřívá svého manžela z milostné aférky s nově příchozí, skandály opředenou paní Erlynnovou (Helen Huntová). Sama však není daleko od toho, hodit za hlavu předchozí život a pověst a podlehnout milostným návrhům lorda Darlingtona (Stephen Campbell Moore). Záhadná paní Erlynnová má ale dobrý důvod jí v takové pošetilosti zabránit. Atraktivní, sluncem projasněné a vtipné drama nabízí překvapivý pohled na Wildovu klasiku a těží ze skvělých hereckých výkonů, mimo jiné Toma Wilkinsona a Mileny Vukotićové. (oficiální text distributora)

fredisek

Klasický důkaz toho, jak je těžké udělat z divadelní hry film. Když z vás padá jedna životní pravda za druhou na jevišti, je to krásný, když přetékáte filozofií na obrazovce, působí to škrobeně nanicovatě a děsně vlezle. Stylizace do třicátých let, ať už měla ošálit diváky, aby si nepředstavovali Wilda, nebo vychytrale cílila na náš vkus....meziválečná Evropa, jůůů, krása (zajímalo by mě, jestli byli Američané na dovolené opravdu tak vítaní v Mussoliniho Itálii), nezafungovala. Můžeme se nechat unést tím, jaké by to bylo úžasné strávit léto u moře a plkat a chlastat, ale ve výsledku by bylo lepší plkat a chlastat ve Wildově Anglii na konci století. ()

Candida

Vkusně a citlivě zfilmovaný můj oblíbený Oscar Wilde... Po dlouhé době jsem byla schopná shlédnout celý film v jednom zátahu, bez toho, že bych znechuceně nebo znuděně odbíhala... a skvělá Helen Hunt, dialogy s Tomem Wilkinsonem =lahůdka ! ()

Brtniik

Jelikož nejsem zrovna cílovou skupinou romantických filmů, tento film jsem shlédl víceméně omylem – nechtělo se mi zvednout z divanu. Důkazem, že i lenost může přinést jistá positiva, nechť je konstatování, že tak příjemný film jsem už hodně dlouho neviděl. Pravda, Scarlett Johansson mne permanentně štvala (vždy když se objevila mi naskočila jistá desetiletá holčička, kterou bych (a nejen já) s potěšením roztrhl jako hada), neustále dělala divné xichty... Lámu si hlavu, co na ní atraktivní, bohatý finanční poradce viděl. Trochu mne otravoval několikrát použitý vtípek, kdy si maminka (Milena Vukotic) půjčovala dalekohled své dcery, která ho měla na řemínku okolo krku a ta se vždy musela k mamince naklonit, aby ho tato mohla přiložit k očím. Opakované užití, byť čehokoli kvalitního, aby snad nebylo přehlédnuto (Václav Havel opakováním sledoval úplně jiné cíle), ukazuje na ješitnost tvůrce (zde režizéra), či prozrazuje povznesený názor na diváctvo, kterému je nezbytné skvosty servírovat přímo pod nos... Trochu jsem byl nesvůj, když jsem si uvědomil, že postavy pronášejí citáty slavných (některé mám v profilu) coby moudra (těšil jsem se, že si v titulcích ověřím, zda scénáristou náhodou nebyl Michal Viewegh – těsně vedle!), ale brzy jsem si na ně zvykl a bral je jako ilustraci úrovně komunikace v lepší společnosti. Film byl plný nedorozumění, záměn, nepodložených domněnek a lásky (jak se na dívadle sluší), ale bylo toho tak akorát a proto byl (co do vztahů) dost poučný. Tuto dobu mám rád a tak celkový umělecký dojem je velmi dobrý a byl jsem potěšen, že jsem film (byť omylem) viděl. ()

Bozvav

Za mne nemastné neslané. Postavy vůbec nešly do hloubky, jen tak lehce klouzaly po povrchu emocí a nálad. Líbivé dílko, na které ihned zapomenete. Helen Hunt mi v roli vůbec neseděla, ostatní ušli. Za mne 50%. ()

Evander

Tento film mne velmi mile překvapil, obzvláště pak propracované a zábavné dialogy, které v sobě Oscara Wilda prostě nezapřou. Vše podtrhuje výborný výkon Scarlett Johansson a Helen Hunt. ()

lemonova

Bola som milo prekvapená.. z duchaprázdnej milej konverzačky sa vyvinul krásny príbeh. A nech aj pôsobí naivne, takýchto príbehov treba viac.. :) ()

anatheman

Film má poněkud těžkopádnou expozici, ale zhruba po 20 minutách je vše na svých místech a je možné rozehrát hru postav. Jo, je to starý dobrý Oscar, takže charaktery ze sebe chrlí bonmoty jako na mistrovství světa v cynismu. Děj je i přes propast století stále svěží a i přes jiné společenské konvence dneška zaujme. Oku lahodí i prostředí Itálie a zvolené kostýmy. Film však stojí na hereckých výkonech, především na mladé Scarlettce, Helen Hunt a Tomu Wilkinsonovi. Jedná se však zřejmě o jednohubku, které uděluji 4 lehce natržené vějíře z 5. ()

Cruchot

Velmi příjemná komedie, třebaže jsem se první půli poněkud nudil. Těšil jsem se na Scarlett Johansson (jako vždy miloučká a půvabná), nakonec mi ale v paměti asi nejvíc utkvěl skvělý Tom Wilkinson. ()

Blaogranas

Svěží filmík s notnou dávkou brilantního wildovského britského humoru a lechtivých sarkastických poznámek. Tuhle kombinaci mám opravdu rád. A když se k tomu přidá herecký výkon Helen Huntové, která svým úsměvem a nadhledem převyšuje ostatní, tak jsou to prostě 4*. ()

Lucas87

Nazvat to průměrem není na místě, i když toto není má parketa... tak 4* si to zaslouží za půvabnou H. Hunt. ()

deepspace101

"Ameriku miluju. Ukažte mi zemi, která přešla od barbarství k dekadenci, aniž se mezitím obtěžovala vytvářením civilizace." Lze takovou repliku pronést zcela suše a bez vtipu? Ano, lze. Čeho se u adaptací nejvíc bojím a co současně očekávám s největším napětím a zvědavostí, je scenáristova a režisérova invence. A Good Woman Howarda Himelsteina a Mikea Barkera se snaží být komedií i moralizujícím dramatem, ale střílí slepými náboji a neumí naplnit podstatu ani jednoho. Nedokáže správným způsobem vyplnit "dutost" Wildeových postav a humor ztratil veškerý jeho švih, jiskru a eleganci. Nejvtipnější je obsazení Helen Hunt do role protřelé "prostopášnice" a Scarlett Johansson do úlohy počestné manželky. Hunt sice jako inteligentní žena, která dokáže během okamžiku okouzlit muže, vypadá roztomile, ale nedostává mnoho prostoru, aby mohla svůj part pořádně rozehrát. O Johansson platí totéž. Většina ostatních herců je nevýrazná a stejně nevýrazné jsou i jejich výkony. "Ženy nevěří ženám, ani muži nevěří ženám, takže ženám nevěří nikdo." Nedá se věřit ani tomuto filmu. ()

GIK odpad!

Nesmíš být slepý k tomu co je nedokonalé, jinak spadneš do propasti. Tahle asi třikrát zopakovaná nafoukaná hláška anglických snobů charakterizuje tuto vykonstruovanou kostýmní a konverzační komedii plnou břitkého kolovrátkového slovního humoru, vztahových hlášek, náhodiček a jiskření mezi seladony, seladonkami... Nic pro mě. ()

E lan

Průměrný film s dobrým námětem a malinko filmově nevyužitým dramatickým závěrem. Ona minimalističnost závěru ale na druhé straně odpovídá reálnému životu, takže je zároveň i jeho plusem. Herecké výkony jsou méně výrazné, ale rozhodně neurazí. ()

Primavera

Priťažlivé retro prešpikované vtipom. "Muž môže byť šťastný, s ktoroukoľvek ženou, pokým ju nemiluje." Tak výroky Oscara Wilda sú nadčasové, vo filme zneli úžasne a tento, ktorý tam nebol použitý, sa mi hodí k deju. :-) ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson