Teď se nedívej

Don't Look Now

• Itálie

A Venezia... un dicembre rosso shocking

(Itálie)
  • slovenský

Teraz sa nepozeraj

Mysteriózní / Thriller / Horor / Psychologický

Velká Británie / Itálie, 1973, 110 min

Nicolas Roeg

Předloha:

Daphne Du Maurier (povídka)

Pino Donaggio

Mysteriózna, mrazivá laskominka, v ktorej je vynikajúcim spôsobom rozobraná psychológia hlavnej postavy v podaní neskutočne famózneho D. Sutherlanda, videl som s ním už veľa filmov, ale tu bol jednoznačne najlepší. Dejová linka je tu rozdelená do troch časových línií - minulosť (flashbacky), prítomnosť a samozrejme budúcnosť - samotná zlovestná predtucha, ktorá celý čas visí nad hlavným hrdinom ako Damoklov meč. Páčilo sa mi ich účelné prelínanie a obrazová symbolika dôležitých bodov v scenári, kľúčových pre pochopenie celkovej pointy filmu (napr. hneď v úvode hrá hlavnú rolu červená farba - kabátik, fľak na fotke...). Škoda pár zbytočných scén bez ktorých by sa film v pohode obišiel. 80/100(30.3.2015)

Britský pár odjíždí po nešťastném utonutí své dcery za prací do Benátek, kde se pokouší na tragickou událost zapomenout. Řada záhadných událostí však manželům smrt jejich dítěte neustále připomíná. Hypnotická duchařina s bravurně vystavěným kaleidoskopem roztříštěných vizí a všudypřítomných náznaků eskalující hrozby v temných zákoutích klikatých benátských uliček.(10.5.2005)

Luxusný horor zo zlatého obdobia žánru. Je síce pravda, že by sa kľudne dalo vystrihnúť aj dvadsať minút, no ten hrôzostrašný koniec mi nahnal zimomriavky, čo sa nepodarilo žiadnemu hororu už dosť dlho. A navyše sa to odohráva v zimných Benátkach. V Benátkach som bol iba raz a to v zime. Tie opustené spleti uličiek a kanálov, v ktorých nie je nič ľahšie ako stratiť sa, mi doteraz naháňajú hrôzu.(24.3.2013)

Že bych byl vyloženě nespokojený, tvrdit nemůžu. Snímek nabízí solidní herectví a scény doslova nabité napětím a očekáváním skrytých hrozeb. Jenže výše uvedené platí jen o jednotlivých scénách. Ty v sobě dokáží koncentrovat pozoruhodnou atmosféru, jenže o filmu jako celku už to neplatí. Je tak nějak roztěkaný a nedotažený. Jako by režisérovi i kameramanovi scházel kousek filmového citu. Celý čas vlastně film vzbuzuje dojem velkých očekávání, která neumí nebo nechce uspokojit. Nejzajímavější je bloudění kamery po křivolakých benátských uličkách, podloubích a chodbách, ale po dějové stránce a z hlediska pointy je to neuspokojivé. Celkový dojem: 55 %.(2.10.2013)

• choze

Předlohu, zvolna navozující znepokojivou atmosféru, jsem četl a líbila se mi, i když nebyla nic extra. Filmová adaptace zvolnila tempo natolik, že než o horor jde o pár hororových okamžiků utopených v moři artové nudy, hrající si se střihem a červenou barvou. Silným plusem jsou nehostinně působící Benátky, kde se na každém rohu loupe omítka.(25.3.2013)