Teď se nedívej

Don't Look Now

• Itálie

A Venezia... un dicembre rosso shocking

(Itálie)
  • slovenský

Teraz sa nepozeraj

Mysteriózní / Thriller / Horor / Psychologický

Velká Británie / Itálie, 1973, 110 min

Nicolas Roeg

Předloha:

Daphne Du Maurier (povídka)

Pino Donaggio

Velmi sugestivní snímek na hranici hororu a mysteriózního thrilleru. Geniální po audiovizuální stránce - takřka v každé scéně se vyskytuje červená barva, což po chvíli navozuje tu správnou atmosféru zlověstnosti a obav z neznámého. Již takto rozjitřenou mysl diváka pak drásá naprosto nesnesitelný zvuk, děsivý a hlasitý. Kouzlo starých Benátek pak také dělá své. Čili výjimečný zážitek na velkém plátně.(21.7.2006)

• InJo

Takhle dějově prázdný (navíc takřka dvouhodinový) film už jsem dlouho neviděl. Kromě tří scén (úvod, soulož, závěr) to vlastně nemá (pokud jde o obsah) co nabídnout. Čekat od toho horor v tradičním smyslu slova by byla velká chyba!(24.9.2013)

Luxusný horor zo zlatého obdobia žánru. Je síce pravda, že by sa kľudne dalo vystrihnúť aj dvadsať minút, no ten hrôzostrašný koniec mi nahnal zimomriavky, čo sa nepodarilo žiadnemu hororu už dosť dlho. A navyše sa to odohráva v zimných Benátkach. V Benátkach som bol iba raz a to v zime. Tie opustené spleti uličiek a kanálov, v ktorých nie je nič ľahšie ako stratiť sa, mi doteraz naháňajú hrôzu.(24.3.2013)

• dopitak

Anebo nejlíp vůbec se nekoukej. Smrt v Benátkách, nudou... Odvážná scéna je spíš odvážným střihem, na Julii není moc co vidět. Potkat mysteriózní film, který by nebyl hovadina, je kumšt. Může vám odradit a ponaučit už začátek, a tak tedy vězte, že lepší to nebude. Výborný Boris Rösner.(24.1.2015)

• kajda.l

A nejhorší jsou trpaslíci... Roeg sice dokáže využít smrdutého a zatuchlého prostředí Benátek, ale nedokáže pracovat s napětím, což je u mysteriózního hororu celkem průšvih. Jsem zvědavý na údajně údernou a velmi útlou předlohu Du Maurierové. A tipuji, že se mi potvrdí očekávané Roeg nudí, Du Maurierová děsí. Dvě a půl. (po přečtení povídky možná zvednu) PS: na Christieové nula plusky jen tak nezapomenu :P(27.2.2015)