Skřítek

Komedie / Horor

USA, 1993, 92 min

Mark Jones

Levie Isaacks

Na moje milé prekvapenie celkom zábavná hororová chuťovka. Taká menej hrôzostrašná verzia vraždiacej hračky Chuckyho. Humor a horor 90-tych rokov mám rád, takže som ochotne prehryzol aj šialenosti typu Leprechaun na skateboarde. A navyše Jennifer je celkom kočka. A na to, že išlo o prvú úlohu, tak ju zvládla na jednotku. Možno keby sa neupísala nekonečnej tragédií typu Friends, bola by z nej dnes nadpriemerná herečka. A nie len pekná tvárička do bezduchých romantických výplodov.(7.1.2011)

• kingik

Nevěřte skřítkům. Vedle toho, že jsou ohavní, nepříjemní, tak můžou být i nadržení jako v tomto případě Leprechaun. Když to na takového skřeta přijde, tak je i hrnec zlata málo, jak se s ním musíte o něj přetahovat. Warwick Davis se na začátku devadesátých let poprvé a nikoliv naposledy nasoukal do výtvarně dobře řešeného kostýmu s pěkně zlotřilou maskou zlého mužíka, který si hledá nevěstu a nemá rozhodně hluboko do kapsy, ehm, do hrnce. Divák s ním bude muset absolvovat ty jeho krvavé námluvy, které nespolykaly příliš velký rozpočet. Lacinost je na filmu znát. Výjma pěkné a propracované masky se ničeho příliš efektivního po trikové stránce divák nedočká. Námět nebyl k zahození, ale jeho následné zpracování je slabého rázu. Skřítek sice svoji cestu prokládá vraždami, ale ty jsou tak nevzrušivě provedené, až se do snímku začne vkrádat nuda. Navíc mně docela vadil ten laciný přístup ke všemu, co vyhlíželo jako solidní nápad, ale téměř vše se přetvořilo do nepochopitelně jalového až čistě blbého vyznění. Film občas usiloval o jakousi stylovost, ale ta se krůček po krůčku vytrácela. Určitým lákadlem je jméno Jennifer Aniston v titulcích. Ta si však v počátcích své kariéry zde nevyhlédla zajímavou roli a zřejmě si toho byla dobře vědoma, protože na hororový žánr zanevřela. Warwick Davis film docela spolehlivě táhne a kdyby dostal vše kolem sebe v lepším balení, jistě by se bylo na co dívat. Mark Jones s velkou jistotou nijak hororový žánr tímhle kouskem neobohatil o něco napínavého,brutálního, krvavého nebo jakkoliv zajímavého. Spíše svým marným režijním přístupem vše zazdil a odradil od sledování dalších dílů s Leprechaunem v hlavní roli. Vůbec o nic nepřijdete, když vynecháte i ty. Podobně jako tenhle první díl jsou bezinvenční a duté jako sádrový trpaslík. A to se tenhle trpaslík jevil jako sázka na hororovou jistotu. Kurs byl před zhlédnutím vysoký, ale sázet na skřety se nevyplácí. Příště by měl Leprechaun místo nevěsty hledat schopného režiséra a dobrého scénáristu. Mé hodnocení: 20%(2.7.2014)

Mix komédie s prvkami hororu tú nevýslovne patrí, pretože tolko vtipov ktoré tu vysloví Warwick Davis ako Škriatok, sa nedajú ani zrátať a sú velmi vydarené. Dej Škriatok chce získať späť svoje zlato, ktoré našli dvaja chlapci ktorý sa rozhodnú že si zaň kúpia komixy alebo zaplatia za operáciu. Lenže Škriatok ich bude stále otravovať že chce svoje zlato, a tak budú musieť naň použiť štvorlístok ktorý ho zastaví a tak tu máme šialenú jazdu plnú nečakaných situácií a vrážd pre jedno vrece zlata 80 percent.(16.1.2009)

• Vishnar

Tak jsem si pustil první díl série o skřetovi Leprechaunovi, který hledá svoje zbožňované zlaťáčky a běda tomu, kdo mu je vezme. V tomhle díle má smůlu hlavní hrdinka, protože se i se svým otcem nastěhuje do domu, ve kterém před deseti lety bydlel člověk, co jednu takovou lumpárnu Leprechaunovi udělal. A skřet se teď vrací pro to, co je jeho. Naštěstí se film nebere vážně a hlavně minipadouch je veselá kopa, která neváhá využívat k pronásledování ostatních dětská kola nebo miniautíčka. K tomu všemu ještě Jennifer Aniston s brokovnicí. Pohodový film, u kterého se dobře odpočívá.(20.1.2009)

• mandes

rozpočet : ? tržby americke : $8,556,940(14.12.2006)

• - Postava policisty Tripeta byla pojmenována po producentovi Davidu Tripetovi. (Goldbeater)

• - První filmová role Jennifer Aniston. (Trainspotter)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme je 4. (beso74)