Welkeom tu Dongmakgol

• Jižní Korea 웰컴 투 동막골 (více)
všechny plakáty

Všude kolem zuří válka mezi Severní a Jižní Koreou, zapadlá horská vesnička Dongmakgol však zatím zůstává stranou všeho dění. Když pak ale na nedalekém poli havaruje americká stíhačka, z níž vesničané zachrání pilota, dívka Yeo-il přivede tři severokorejské vojáky, kteří jediní přežili z celé čety a navíc se do vesnice dostávají i dva vojáci z jihokorejské armády, stávají se vesničané svědky mnoha vypjatých, absurdních i roztomilých situací. Počáteční nepřátelství mezi vojáky brzy opadne a tito pak chtějí žít pospolu s vesničany a zapomenout na válku. Dozvídají se však, že vesnice má být vybombardována a rozhodnou se ji zachránit i za cenu svých životů. Korejský snímek, kde se střídají poetické scény jakoby namalované štětcem některého z východních mistrů, se scénami roztomile absurdními i s těmi, ve kterých projeví odvaha a ryzí přátelství bez ohledu na barvu uniformy. (s.Predseda)

C0r0ner

Američané by něco takového nikdy nemohli natočit. Nezvládli by totiž tak špičkově skloubit drama a komedii, která převládá většinu filmu, aby se nakonec s hrdiny rozloučila podle všech pravidel války. Pohodový film, který je zároveň smutný a drsný, a který u mě tak trochu dojel na přepálenou stopáž. 90% ()

darm

Předlouhé čekání na tenhle film se opravdu vyplatilo.. Zelená.. To je barva Welcome to Dongmakgol.. A myslím, že v souvislosti se zelenou barvou mi tenhle film zůstane v paměti ještě hodně dlouho.. Prostředí, ve kterém se film odehrával bylo nádherné, jak samotná vesnička Dongmakgol, tak všude kolem spousta nádherné korejské přírody, lesů, hor.. Toho by se člověk asi nikdy dost nenabažil. A možná i díky tomu čiší z celého filmu neuvěřitelně zvláštní atmosféra, která mně pohltila a nepustila.. Na nudu nezbyla z celých 133 minut ani vteřinka. Sympatické herecké obsazení, skvěle vykreslené charaktery i jejich proměny.. Musím vyzdvihnout Hye-jeong Kang, která skvělým způsobem ztvárnila vesnickou dívku. Vždycky, když se ve filmu objevila, čišela z filmu ještě zvláštnější atmosféra než ta zvláštní. Celé zpracování filmu je skvělé. A ten příběh.. úsměvný, smutný, napínavý.. Zvláštní.. O rivalitě, přátelství, lásce.. A to všechno je ještě podbarvené nádhernými hudebními motivy Joe Hisaishiho, který je opravdovým mistrem ve svém oboru.. Po prvním zhlédnutí jsem byl opravdu neuvěřitelně spokojený a když jsem si dal Welcome to Dongmakgol druhý den znovu, užil jsem si to ještě mnohem víc a objasnila se mi ještě spousta věcí, které jsem při prvním zhlédnutí nestačil pobrat.. Prostě nádhera! ()

kusper

Magický realismus. Co víc k tomuto snímku dodat? Lidskost jeho příběhu i stylu vyprávění se mi moc zamlouvá. Korejci zkrátka umí. ()

zette

Nikdy jsem nemel rad valecne komedie. Dongmakgol sice misty vypada jako vazne drama, toto prolinani zanru mi ale vadi. Nehlede na fakt, ze film je dost kycovity a vesnicany uplne zidealizoval. Polovina postav nesympatickych a scenar me nudil. Po technicke strance dobre natoceno, nejlepsi na celem filmu je vsak hudba. ()

Flynn

Pro mě jasných 5 hvězd... skvěle podaná lidská čistota a naivita díky izolaci... je to předvídatelné, konec tlačí citově na pilu... ale je to podané tak hezky vesele a lidsky, že je to prostě nádhera... nutno vidět... komu sedne, ten si sedne. ()

Deverant

Ten film je zvláštní. Zpočátku hodně srší humorem, dialogy jako "Tys neslyšel že tam jsou hadi? Ale my jsme Lidová armáda!" nebo "Praštíme kance třikrát do oka a už se nikdy nevrátí. Kdybys dostal ty třikrát do oka co bys udělal? Přivedl bych posily!" myslím hned tak nezapomenu. Nebo "komiksová" pasáž s kancem. Chtěl jsem napsat něco ve smyslu o čem to vlastně celé je, ale vše co jsem napsal mi vždy přišlo prázdné. Takže: Welkeom tu Dongmakgol je zvláštní film. Ale krásný film. ()

Carrie_3

Válečná komedie? Ano, i tak to jde a navíc, když si ji Korejci vezmou na paškál , máme možnost sledovat velmi bizarní příběh s ještě bizarnějšími hlavními postavami. Příběh si bere na mušku vztahy mezi severem a jihem země a celkovou nesmyslnost celého sporu obou Koreí odehrávající se v zapadlé netknuté vísce plné čistých duší, které o tom, že jim za "humny" zuří válka, nemají ani ponětí. Tento korejský film dokáže s lehkostí sobě vlastní poukázat na závažné problémy, se kterými se stát potýká, ale na druhou stranu se mu daří tyto bolestivé okamžiky maximálně zlehčit, že nikoho ani nenapadne se cítit kvůli zesměšněnému pojetí snímku dotčeně. K hodnocení tohoto filmu bych mohla použít vlastnosti jako milý, laskavý, roztomilý, přátelský apod. Nikdy snad nezapomenu na scénu "výroby" popcornu či lovu divočáka. I když tato jako druhá zmiňovaná scéna dle mého názoru do snímku ne zrovna zapadala, byla natočena tak bravurně, že člověk na ni nemůže zapomenout, a proto se nemůže režisérovi divit , že ji do snímku zařadil. Jediné, co bych vytkla, je délka filmového díla, která může mnoho diváků odradit. ()

forsythia

Film plný kontrastů. Jak krásně vynikne cizorodá povaha války na pozadí pokojného života v jedné zastrčené vesnici. Válka je vůl. ()

campix

Během války o Korejský polostrov se v jedné zapadlé vesničce v horách náhodou setkají zástupci obou znesvářených stran konfliktu. Vesničané o válce nemají ani ponětí a obě znepřátelené jednotky si zprvu nic nedarují. Jak už tomu ale bývá, tak tyto podmínky vyústí v nespočet vtipných i dramaticky silných momentů, které vedou k tomu, že se obě strany velmi zblíží a nakonec se musí postavit společnému nepříteli. Povedená a vtipný válečná satira, kde se potkává jistá naivita vesničanů se zbytečností válečných konfiktů. Sice trošku předvídatelná záležitost, která ale umě balancuje na hraně mezi dramatem a satirou. ()

Radiq

První půl hodina naprosto nadupaná, jak když se šlape zelí - tu bych hodnotil hooodně vysoko (kontrast mezi poetickou vesnicí a drsnou válkou + vtipné situace a nadšení, že to bude dobrej film). Další hodina dost nuda, jenom se čeká, kdy se ti protivníci konečně skámošijou atd. Poslední půl hodina lepší, ale taky nic moc. A nevím, kde vzali toho Amíka (asi schválně vzali takovýho nevýraznýho, aby nebyl lepší než šikmoocí... i když od americkýho herca se to ani moc předpokládat nedá...) Celkově převládá zklamání, které ale není tak hrozné, protože jsem od toho nečekal nic a dostal jsem první půl hodinu nadšení a na konci tu zpomalenou spršku bomb... ()

tomeek

Propracovaný příběh s perfektně vykreslenými charaktery o setkání členů dvou nepřátelských armád ve vesničce, kde nikdo neví, která bije, typicky jihokorejským způsobem občas rozstřelí nějaký ten šílený úlet (viz scéna s divočákem, popcorn). Skvělé. Akční finiš na jedničku bez zbytečného patosu a heroizace. Být to americký film, tak tam vlaje v každém záběru vlajka. Korea holt umí! "Sklad je spravený, vypadá to, že brzy odejdeme." -"Mohli bychom najít jiný granát. Jedna dobrá trefa do skladu a máme několik dalších měsíců." ()

Cedr

Nádherný film. Je mi jedno, jestli některé scény zaváněly kýčem nebo byly natahované. Kecy. Drtivá většina podobných filmů je v tomto směru mnohem víc klišoidní a kýčovítá. Tenhle film mě narozdíl od nich ale oslovil, ani ne tak dojmul jako zaujmul. Nejlepší korejský film, co jsem viděl... nejlepší asijký film... jeden z nejlepších filmů vůbec. Chybky by se našly, ale jako celek je to prostě skvělé - suverénních 10/10. ()

andiek05

Když to začalo, vůbec jsem nečekala, že to bude až tak dobré :-) Odráží se v tom tolik věcí ... je to zábavné ale zároveň i dost smutné. Krásné záběry, příroda, skvělé dialogy, postavy ... A jen jsem doufala, že to právě takhle neskončí ... :-) ()

tatanapope

Film začal jako válečný a najednou , koukám do obličeje nějaké pomatené korejky a říkám si : ježíš , to zas bude hovadina , ale rozhodla jsem se vyčkat , zda se to nezlepší . Pak se začal děj vyvíjet a musím uznat , že mě příjemně překvapil . Z lehce nuceným humorem , zde poukázali na nesmyslnost války a zároveň to pojali tak milím a nevtíravým způsobem , že to bylo vtipné v podstatě po celou dobu . Tak trochu parodie na válečný film, která byla pojata velmi zajímavým způsobem . ()

t_gon

Výborný a "krásný" film o dobrotě a velikosti lidského srdce, o nesmyslnosti válek ale hlavně o přátelství a porozumění. Opravdu nevšední zážitek... ()

markuc

Zajimavy film o tom, ze osud cloveka neni jednoznacny a tudiz valka uz vubec ne a nikdy nemuzes vedet, co te vlastne potka. Az na ten konec (prehnany a zbytecne utahany) to filmari skvele zpracovali. ()

ivan_drago

Citlivé, poetické komedio-drama, orámované na začátku a na konci jednou válečnou scénou... Příběh o lidech, kteří jsou, schodou okolností a na pozadí války, donuceni začít spolu vycházet v prostředí bohem zapomenuté vesničky... Absurdní situace se ve vesnici střídají jedna za druhou a takové scény jako když na sebe míří po dva dny přes nevinné vesničany nebo lov prasete a jeho následná konzumace, stejně jako to, že ten američan jim vlasně celou dobu nerozumí ani slovo, jsou neuvěřitelně kouzelné. Konec lehce přitažený za vlasy a samozřejmě happy end nečekejte... Krásně natočené prostředí a příroda... Nádhera. ()