Match Point - Hra osudu

Match Point - Hra osudu

Hra osudu

Drama / Romantický / Krimi / Thriller

Velká Británie / Lucembursko, 2005, 124 min

Dá se říct, že všechny filmy Woodyho Allena jsou poněkud stejné.....tenhle je jiný.(31.7.2006)

Čo to bolo?! Veľmi silný príbeh, skvele prekombinovaný, skvelý scenár! Dramatická línia prvé tri štvrtiny filmu na jedničku, aj keď síce trošku spomalená, však od Woodyho by som ani inak nečakal, do poslednej polhodinky vynikajúco vmiešaný pomer thrilleru, ktorého účasť vo filme aj keby nebola, bol by úžasný, no jeho zapojením sa divák dočká úplnej geniality. Veľmi dobrý film, jedno z najväčších prekvapení, aspoň pre mňa už len kvôli tomu, že scenár a celé dielko má na svedomí Allen. Ešte tak skúsiť horror a sci-fi a žánrovo by bol kompletný. 80%.(19.4.2006)

Takže na rovinu se přiznám, že za touhle hrou bych Woodyho Allena nehledala... nicméně je tam. Kdo tam nebyl, a přesto jsem jeho dech cítila, byl Julián Sorel a Clyde Griffiths - nevím, jak velký vliv měl Stendhal či Dreiser na tento (podle mě Allenovosky netypický) počin, ale jedno vím jistě: Hra osudu si se mnou jako s divákem pohrála, a to tak, že vygradování příběhu mě ohromilo... za což může nejen finální zvrat, ale hlavně herecký koncert Scarlett Johansson - Jonathan Rhys Meyers. A pochopitelně taky výborný scénář a kamera. "V tenisu jsou momenty, kdy míček udeří do okraje sítě a na setinu vteřiny se může překulit dopředu nebo zpátky. S trochou štěstí spadne dopředu a vy vyhrajete. Nebo možná ne a vy prohrajete." Ještě teď, plná dojmů, zvažuji, zda-li Chris Wilton vyhrál nebo prohrál... prohrál sám před sebou? Prohrál mravně, ale v rámci falešné morálky společnosti vyhrál... chtěl to své místo na výsluní, a docupital tam svými zdvořilými krůčky, aby záhy pohlédl do zrcadla, kde viděl jen odraz své osobité tragédie. Match Point plyne zpočátku tiše, ale právě zde sedí ono známé: "tichá voda břehy mele". Výstižný a všeříkající komentář: imf.(9.11.2008)

Typicky allenovský film, ovšem s neallenovskými prvky. Tak trochu jako divadelní hra, která funguje na plátně velmi dobře, a na divadle by byla ještě o třídu lepší. Ve filmu zcela absentuje humor, na který jsem u Woodyho zvyklí, naopak je hodně vážný a výborná Scarlett Johansson se stará o takové erotické dusno, že Sharon Stone (zvlášť po Basic Instinkt 2) by se měla jít rovnou zahrabat. Celkově se mi Match Point opravdu líbil, i když si tu Woody vypomohl takovou trochu nepovedenou scénáristickou berličkou, ale vzhledem k předchozím 2/3 filmu se dá takový prohřešek snadno odpustit.(23.4.2006)

No moc velkej frajer hlavní hrdina nebyl. Měl jenom dvě holky a nevěděl jak z toho ven. Jóóóó kdo si hraje s ohněm spálí se. Ne každej je frajer jako já, aby měl holek třeba deset a vše dokázal ošéfovat. Musím se však přiznat, že tenhle film s příbývajícími minutami ošéfoval mě. Ať už díky dobře gradovanému příběhu nebo skvělým hereckým výkonům dua Scarlett Johansson a Jonathan Rhys Meyers.(15.4.2007)