Match Point - Hra osudu

Match Point - Hra osudu

Hra osudu

Drama / Romantický / Krimi / Thriller

Velká Británie / Lucembursko, 2005, 124 min

Match Point, to je nový Allen, takový jakého jste jej doposud neměli šanci poznat. Tak takové zprávy jste mohli slýchat před premiérou nového Woodyho filmu, dokonce jsem o nich věděl i já a děsili mě, je to nakonec opravdu tak žhavé? Ano, Woody Allen opravdu natočil film, který se jistým způsobem vymyká jeho dosavadní tvorbě, nevím zda to byl jeho vlastní nápad nebo si někdo přál, aby se tento známý režisér dokázat prosadit i u mladší generace, každopádně to funguje, ale vezmeme to pěkně po pořádku. Match Point - Hra osudu, zejména český přídavek o filmu vypovídá téměř vše. Jedná se opravdu o hru osudu, záleží jen na divákovi, zda tu hru, kterou Allen se svými postavami hraje bude milovat nebo nenávidět. Já patřím do té první skupiny, film se mi opravdu líbil, moc, ale na druhou stranu je velice nutné zmínit se o tom, že se nejedná v žádném případě o snímek bezchybný. Opět se setkáváme se zajímavými postavami, které ovšem nejsou tak bizardní, jak bychom mohli očekávat, ale spíše až příliš obyčejní (prosím neslučovat s nudní). Příběh se od ostatních ''allenovek'', můžu-li tak Allenovi filmy nazvat, odlišuje zejména svým přesunutím do Velké Británie a zmodernizováním. Tentokrát se neodehrává na sídlišti, ale zejména v honosných sídlech a blízkosti moderních mrakodrapů. Ale teď už konečně k samotnému ději. Škoda, že se musím přidat k většině a konstatovat, že vše funguje převážně v prvních dvou třetinách, kdy sledujeme klasický romantický příběh muže, který se musí rozhodnou mezi dvěma ženami. Jedna je krásná a on po ní neuvěřitelně touží, ale na druhou stranu ho s ní nečeká žádná zářná budoucnost, s tou druhou to je trochu jiné, ano miluje ji, ale možná ho spíše než ona přitahuje prostředí kterému mu nabízí a veliké množství peněz a komfortu, na což si již hodně přivykl. Děj je snadno sledovatelný a odlehčený vtípky různé síly, u nichž jsem se většinou náramně bavil. Pak ovšem přichází poslední část a s ní nová rovina příběhu, ta kriminální. Bohužel její navázání na tu původní selhává a působí spíše rušivě než aby se díky ní film posunul zase o kus dál. Byl jsem neuvěřitelně zaražen tím co se to vlastně děje, ne že by to logicky nedávalo smysl, ale Allen, ač si ho jako filmaře velice vážím, v této části selhal. Dokonce ani Jonathan Rhys-Meyers jakoby neunesl náhlou proměnu své postavy pod tíhou dramatických okolností a působí spíše než věrohodně docela rozpačitě. Právě v tomto okamžiku jsem se začal pěkně bát, že se tento pěkný film zhoupne a přestane se mi líbit. Už podle hodnocení jste nejspíše poznali, že jsem tuto chybku režisérovi odpustil, i když nevím, zda to bylo správné... Na druhou stranu mě k tomu přesvědčily okolnosti následující. Zejména policejní vyšetřování, které se neslo v mírně nadneseném pro Allena tolik typickém stylu. Vlastně kromě toho ne zrovna fungujícího napojení je poslední část naprosto geniální... Nádherná epizoda s prstenem, která tolik poukazuje na úvod - tolik s filmem spoutaný - a možná ještě o trochu lepší shledání s mrtvými (bravo Woody, ani jsem nečekal, že dokážeš takhle dobře navodit napětí). Dokonce i ta pointa byla bravurní, ani jsem nedoufal, že by to nakonec mohlo opravdu takhle skončit. Na druhou stranu, Match Pointem budou stejně jako já okouzlení spíše ti diváci, kteří jsou ochotni na Woodyho hru přistoupit a nechají se unášet příběhem, který je opravdu okouzlující, stejně jako Scarlett Johansson. No a to jsme se konečně dostali k hereckým výkonům. Ačkoli se zde dočtete různou kritiku, nenašel jsem jediného herce, kterého bych musel za výkon nějak zvláště odsoudit. Sice mi chvilku trvalo, než jsem si zvykl na Scarlett, ale nakonec je jasné, že hraje přesně tak, jak musí. Vlastně si nedokážu představit Nolu, která by se chovala jinak. K ostatním hercům nemám absolutně žádné výhrady. Režisér znovu ukázal, jak skvěle si dokáže představitele titulních rolí vybrat... Myslím si, že Woody Allen je zpět ve formě, ať si říká kdo chce co chce, a Match Point to ukazuje dostatečně jasně. Vlastně kromě té jedné jediné věcičky mu nemám co vytknout.(31.3.2006)

• choze

Studené, zdlouhavé a ničím zajímavé drámo. Meyers mě svým bezbarvým výkonem těžce zklamal.(25.7.2007)

Tradiční drama o nevěře... ale ten konec !!! Jak říká staré příslový: "Film s Brianem Coxem ve vedlejší roli prostě nemůže být špatný." A na vyjímky se vykašlete.(24.2.2007)

Pro Allena docela neobvyklý film, ani ne tak obsahem jako formou. Až na pár vtípků v dialozích veskrze vážné drama s prvky krimi s docela neobvyklým rozuzlením (i když je vidět, že božský Woody není kriminalista :)). Scarlett byla k sežrání. Sometimes you win and sometimes you lose.(14.11.2006)

Mám si lámat hlavu, jestli je lepší starý "ohmataný" Woody nebo jeho experimentální odvrácená strana, ztrácet se v bludišti "dežaví" a rozebrat to po slovech, po gestech? Kašlu na to, byla to pohoda, víc než to - byla to příjemně mrazivá pohoda a jdu si to dát ještě jednou .... a ještě jednou a ......(22.8.2006)